Sponzorováno

Esenciální olej Šalvěj muškátová (Salvia sclarea) – účinky, vlastnosti, kontraindikace 4.8/5 (10)

Salvia sclarea

Salvia sclarea

Popis esenciálního oleje Šalvěj muškátová

Šalvěj muškátová (Salvia sclarea) je dvouletka nebo vytrvalá bylina, roste hlavně v Rusku, jižní Evropě i západní Asii a může dorůstat do výšky 1,60 m. Patří do čeledi Lamiaceae (hluchvakovité). Má oválné, velké, protilehlé listy, stonky jsou poměrně robustní, rozvětvené.

Květy jsou seskupené v přeslenu – bílé nebo světle fialové, kvete v červnu. Z kvetoucích vrcholků se destiluje esenciální olej, na 180 ml je potřeba 100 kg rostlinného materiálu. Estrogenu podobný účinek esenciálního oleje šalvěj muškátová je způsobený di-terpenolem sclareolem.

Využívá se hlavně jako ženské tonikum, regulátor menstruačního cyklu, při menopauze, hormonální nerovnováze, při menstruačních křečích, ale také jako protizánětlivý prostředek.

Poradí si s kvasinkovými infekcemi, záněty kůže, záněty močopohlavního systému. Jako tonikum oběhového a lymfatického systému je vhodná při hemeroidech, poruchách krevního oběhu a křečových žilách, ale také otocích, těžkých nohách. Indikuje se také při nadměrném pocení.

V kosmetice se používá pro eliminaci kožního mazu (na pleť i vlasy) a zánětlivých procesů, akné, při celulitidě. V aromapsychologii se používá ke změnám nálad během menstruace a při psychickém napětí u žen. Esenciální olej šalvěj muškátová se nejčastěji používá pomocí difúze nebo kožní cestou.

Botanický název: Salvia sclarea
Čeleď: Lamiaceae (hluchavkovité)
Destilovaná část rostliny: Kvetoucí vrcholky
Země původu: Středomoří, Rusko.
Způsob získání esenciálního oleje: Parovodní destilace

Sponzorováno

Obsah účinných látek

Seskviterpeny (7%): germacren-D, monoterpenoly (12%): linalol, alpha-terpineol, terpenické estery (80%): linalyl acetát, di-terpenol (2-7%): sclareol, další aromatické molekuly: aldehydy, seskviterpenoly, monoterpeny.

Hlavní vlastnosti esenciálního oleje Šalvěj muškátová

  • Anfifungální a protikřečové,
  • regulátor menstruačního cyklu,
  • tonikum endokrinního systému,
  • regulátor krevního oběhu,
  • tonikum nervového systému.

Vzhled a organoleptické vlastnosti: Průhledná, jemně žlutá kapalina.
Aroma: Bylinné

Účinky esenciálního oleje Šalvěj muškátová

Vhodný při:

  • infekcích a plísních
  • menstruačních potížích
  • menopauze
  • kožních infekcích
  • únavě
  • jako regulátor pocení
  • při mastní pokožce a vlasů

Kontraindikace

Esenciální olej z šalvěje muškátové byste měli používat opatrně, v nízkém dávkování. Je třeba se mu vyvarovat během druhé části menstruačního cyklu. Esenciální olej z šalvěje muškátové by neměl být zaměňován s esenciálním olejem z šalvěje lékařské.

Používejte maximálně po dobu osmi dnů. Není vhodný v případě mastózy nebo fibromu. Je zakázán u všech druhů rakovin nebo hormonálně závislých patologií. Je třeba se mu vyvarovat u těhotných nebo kojících žen. Není vhodný pro děti do 12 let.

Sponzorováno

Dodržujte maximální dobu difúzování 2x 30 minut denně, maximálně dvě kapky do aromalampy nebo difuzéru, můžete ji doplnit slabšími esenciálními oleji. Dávkování platí pro dospělé osoby bez výše zmíněných kontraindikací. Může vyvolat alergickou reakci u lidí, alergických na rostliny z čeledi hluchvakovitých.

Co si dále přečíst o esenciálních olejích

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Pavlína Klaudová (více o nás)

     

    Pavlína Klaudová se zaobírá aromaterapií od roku 2016, nejdříve ji měla jako koníček a prošla základním kurzem na Asociaci českých aromaterapeutů. Následně absolvovala kurzy na Tisserand Insitute, kde získala certifikace z chemie esenciálních olejů, bezpečnosti esenciálních olejů, biologie esenciálních olejů a aromaterapeutické péče o pleť. Dále se vzdělává v bezpečnosti esenciálních olejů hlavně z francouzských zdrojů. Je členkou Asociácie slovenskej aromaterapeutickej spoločnosti. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva