Co říká barva a tvar stolice o vašem zdraví? 4.73/5 (37)

Sponzorováno

Co říká barva a tvar stolice o vašem zdraví?Pro mnohé lidi je ranní toaleta trochu zábavná téma, smějí se, a přitom nevědí, kolik informací mohou získat pouhým pohledem na dno záchodové mísy. Pojďme se tedy podívat správný směrem. Když se mluví o zdraví, naše ranní toaleta v záchodové míse asi není to první, co vás napadne. Odborníci ale tvrdí, že pohyb střev je důležitým znakem našeho fyzického zdraví.

Ideální stolice

Ještě předtím, než se dozvíte něco o problémech se stolicí, měli byste vědět, jak vypadá v ideálním případě, když je váš organismus v pořádku. Měla by mít barvu starého zlata, čili něco mezi tmavě žlutou až hnědou, tvar zralého banánu a vyprazdňování by vám určitě nemělo způsobovat žádné bolesti. Ideální je také ji násilím netlačit ven.

Škodíte takto nejen trávicímu traktu a spodní části páteři, později si takto můžete způsobit hemeroidy. Pokud vám to takhle nejde, obohaťte si jídelníček o vlákniny a zvyšte příjem tekutin. Také by měla být bez velmi nepříjemného zápachu, pokud jste nejedli nějaké specifické potraviny.

Proč je stolice barevná?

Protože naše tělo zpracovává potravu, ta přechází ve všech částech trávicího traktu. Tam se uvolňují složky jako voda, živiny, vitamíny a zase se vstřebávají.
Nejvíce přitom pracuje naše tlusté střevo. V tlustém střevě se aktivně vstřebávají minerály a voda. Výsledným produktem zpracování potravy jsou tedy vstřebávány látky, potřebné pro další činnost organismu a zbytky nestrávené potravy, které tvoří základ stolice.

Vliv potravin na barvu stolice

Barvu naší stolice ovlivňují žlučová barviva, barvicí potraviny jako borůvky či červená řepa. Po těchto jídlech má stolice hrozivou tmavou barvu. Pokud máte stolici úplně černou, zkuste si vzpomenout, zda jste nejedli živočišné uhlí (nebo aktivní černé uhlí) a přípravky s obsahem železa.
Pokud milujete špenát, užíváte na detox mořské řasy jako chlorellu, stolice je zabarvena tmavozelené až černá. Potraviny však způsobují jen přechodné zbarvení stolice.

Sytě červenou barvu budete mít po konzumaci rybízu, borůvek, meruněk, melounu, ale zejména červené řepy. Zelený odstín získáte z listových salátů a špenátu. Červené zbarvení se týká i moči a příčinou je nejčastěji červená řepa. Zápach moči může být ovlivněni po konzumaci vitaminu B nebo droždí v podobě pomazánky z něj.

Nemoc?

Pokud postřehnete změnu barvy stolice, může jít i o nemoc trávení nebo vylučování. Při poruchách vylučování žlučových barviv, při jaterních onemocněních je stolice šedobílá. Pokud je zvýšené vylučování, je stolice tmavá.

Sami jistě dobře víte, že když vás něco prožene, to, co po vás zůstane v záchodě je všechno, jen ne stolice. Ani barvou se nepodobá. Při průjmových onemocněních infekčního původu bývá stolice zelené barvy s příměsí hlenu nebo krve.

Sponzorováno

Jak jíst pro zdravě vypadající stolici?

Nejméně pět malých porcí denně je lepších než jakákoliv ochrana v podobě tabletek. Nejrizikovější je konzumace tučného červeného masa. Vyhýbejte se pečení, smažení a grilování masa a upravujte jídla vařením či dušením. Chránit se můžete přiměřeným příjmem nerozpustné vlákniny, ať už ovesných vloček nebo pšeničných otrub. A nebojte, i ovesné vločky se dají jíst chutně.

Nejen barva, ale i tvar

Tím nejčastějším problémem bývá zabarvení stolice do žluta, které je spojeno s průjmem. Signalizuje to podráždění žlučníku, které jsme si způsobili stravou. Pokud je však intenzivně žlutá a tento problém neodchází do dvou dnů, může to být žloutenka nebo problémy s vylučováním žluči, která se takto může dostat až do krve. Zelená barva jednoznačně odkazuje na problémy s játry. Může se tak stát i při otravě organismu například houbami.

Také však může signalizovat problémy se žlučníkem, ale v tom případě jde pouze o krátkodobý jev. Velmi ostražití musíte být při červené barvě stolice. Znamená to krvácení v trávicím traktu a pokud je to již patrné, jde již o pokročilejší stadium, které je třeba urgentně léčit. Pokud je barva jasně červená, jde o poruchu tlustého střeva.

Předem však vylučte možnost hemeroidů, které se dokáží vyléčit pohodlně a bez následků. Pokud však krvácení trvá více dní, musíte zajít za gastroenterologem, aby vyloučil komplikovanější onemocnění. Když je stolice tmavohnědá až černá, znamená to krvácení ve vrchní části trávicího traktu a doprovázet může například žaludeční vředy. Příliš silný zápach stolice hovoří o onemocnění slinivky nebo žlučníku. Když nemáte průjem, ale stolice je přesto rozkouskovaný, vaše strava obsahuje příliš mnoho tuků. Ve stolici se také nemůže objevit ani hlen.

A co barva moči?

Jak víte, že jsou ledviny v pořádku? Velmi jednoduchým poznávacím znamením je tentokrát barva moči. Ta nám napoví nejen více o stavu našich orgánů, ale zároveň indikuje i správnost našeho pitného režimu. Odrazí se totiž nejen na frekvenci našich návštěv toalety, ale zároveň i na samotném zbarvení.

Protože správná moč má být světlejší, i když pijete dostatek tekutin, tak téměř průzračný. Tehdy je organismus v pořádku a nemusíte se ničeho obávat. Pokud je jeho barva až tmavě žlutá, upravte co nejdříve pitný režim, ale to ne jen v jeho množství, ale také ve složení. Kdyby se to dlouhodobě nestanovilo, je nutné navštívit lékaře.

Přečtěte si článek o tom, co říká o zdraví barva vaší moči.

Zapáchající moč

Čistá zdravá moč má být zároveň i bez zápachu. Ten totiž může znamenat různá onemocnění. Opět však platí, že jednu komplikaci musíte pozorovat během několika dnů, protože může jít jen o krátké ovlivnění stravou, léky, dodatkovými vitaminy nebo lehkým nachlazením. Když je však aroma moči příliš silné a neupraví se to ani do několika dnů, je nejvyšší čas zajít do lékařské ambulance.

Sponzorováno

Silný nepříjemný zápach může znamenat problémy s játry, nepříjemně nasládlá vůně je charakteristická pro cukrovkáře a při zánětlivých procesech to je zase velmi intenzivní pach, někdy až s obsahem čpavku. Důležité je také sledovat stopy krve nebo hnisu v moči. Ty mohou napovědět o zánětlivých onemocněních močových cest. Překvapit vás může i modrá barva, která nasvědčuje zánětům nebo nemocem jater. Stejně sledujte i pocity při močení, protože nepříjemné řezání až pálení hovoří také o problémech s močovými cestami nebo ledvinami.

A co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva