Sponzorováno

Hormon Leptin – může rozhodovat o vaší váze 4.78/5 (18)

Leptin v zásadě ovlivňuje metabolismus, výdej energie a také hlad.

Leptin v zásadě ovlivňuje metabolismus, výdej energie a také hlad.

Už vás někdy napadlo, proč máte stále hlad? Na vině nejsme my, ale hormon leptin. Právě on reguluje rychlost metabolismu a příjem, či výdej energie. Pokud máme v těle vysokou hladinu leptinu, ten signalizuje mozku, že jsme nasyceni a máme přestat jíst. Naopak nízká hladina vede k pocitu hladu a nekontrolovanému příjmu kalorií.

Leptin v zásadě ovlivňuje metabolismus, výdej energie a také hlad. Pokud je množství leptinu v normě a jeho funkce optimalizované, znamená to i zlepšení funkci mozku, mentálních schopností a posílení nálady.

Leptin velmi citlivě reaguje na hlad. Při hladovění dochází ke spalování tuků a jeho hladina prudce klesá. Naopak když se přejídáme, stoupá jen velmi pomalu. Hladina leptinu roste také se zvýšenou hladinou inzulinu v krvi. A také pozor na cukry. Cukr a fruktóza totiž omezují schopnost leptinu přecházet z krve do mozku. Nevěřte ani zázračným tabletám z leptinu. Tělo má samoregulační cyklus, který syntetickými doplňky nijak neovlivníte.

Co tedy dělat pro lepší funkci hormonu leptinu?

1. Spěte lépe

Tělo chce odpočívat a proto spánkem hladina leptinu roste. Nevyspalý člověk trpí mnohem více pocity hladu.

2. Omezte příjem cukru a koncentrované fruktózy

Jinými slovy necpěte se sladkým, nepijte sycené šťávy, ani džusy a koncentráty jsou plné koncentrované fruktózy. Podobně i přesládlé polotovary. Dnes je fruktóza téměř všude. Dejte si raději přírodní ovoce. Obsahuje sice fruktózu také, ale ne koncentrovanou a také mnoho vitamínů, minerálů a užitečných látek, které zpomalují její vstřebávání do krve.

Pozor na příliš mnoho sacharidů. Velké a pravidelné množství sacharidů zapříčiňují náhle vyloučení inzulínu, což se odráží i nárůstem hladiny leptinu. Největším nepřítelem jsou v tomto případě sacharidy s vyšším glykemickým indexem, které jsou navíc zařazeny v nevhodném čase (mimo období kolem tréninku nebo v pozdních hodinách). Příjem sacharidů si proto nechte především na čas následující po tréninku a jejich celkové množství přizpůsobujte tréninkovému objemu, intenzitě a frekvenci.

Sponzorováno

3. Nepodstupujte drastické diety a hladovky

Rozhází vám metabolismus a jojo efekt se přes nízkou hladinu leptinu vymstí. Žádné hladovky a omezování, ale správná životospráva a zdravá strava. Nevěřte tomu, že za peníze si koupíte odpustek na lenost.

Příliš časté a příliš dlouhé diety zpomalují metabolismus, snižují výkonnost a negativně ovlivňují hormonální prostředí organismu. Během diety si naplánujte i volné dny a nedržte dietu déle než cca 10-12 týdnů.

4. Konzumujte omega 3 mastné kyseliny

Jezte ryby, ořechy, zdravé přírodní oleje, prostě vše, co v sobě má omega 3 mastné kyseliny. Proč? Tyto mastné kyseliny dost pravděpodobně aktivizují senzitivitu leptinu.

5. Hýbejte se, žádný gauč

Pravidelný režim a pohyb dlouhodobě stabilizuje všechny metabolické pochody. Pouze je třeba nevymlouvat se a makat. Cvičení hraje důležitou roli při návratu leptinu na nižší hodnoty a vyrovnání energetických hladin, ale velmi podstatné je zde slovíčko přiměřenost. Chronické přetížení, stres, nadměrné množství a intenzita fyzických aktivit totiž způsobují pravý opak.

Jak však zjistíme, že trénujeme příliš mnoho? Prostě musíme dobře naslouchat signálům těla. Pokud jste neustále bolavým a potlučený, máte časté změny nálad, netěšíte se na trénink a nezaznamenávají ani žádné pokroky, něco není v pořádku.

Intenzivní aktivity s kratšími pauzami stimulují vylučování anabolických hormonů a startují mechanismy spalování tuků, což pomáhá i regulovat úrovně leptinu. Dobrým příkladem je tzv. HIIT trénink.

6. Vhodná suplementace

Problém s leptinovou rezistencí dokáží řešit například antioxidanty, taurin, případně i acetyl L-karnitin.

Sponzorováno

Leptin je dost pravděpodobně hormon z té kategorie, o kterých jste dosud věděli jen velmi málo. Nepodceňujte jeho účinky a pokud si myslíte, že s jeho působením máte problémy i vy, řiďte se výše zmíněnými doporučeními.

Co si dále přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva