Estrogenová terapie – co je to a k čemu může být dobrá? 4.89/5 (9)

Sponzorováno

Na co je dobrá estrogenová terapie?

Na co je dobrá estrogenová terapie?

Pro koho je určena estrogenová terapie?

Estrogen je hormon, který přirozeně produkuje vaše tělo. Objevuje se u mužů i žen. Estrogen hraje důležitou roli při správě vašeho reprodukčního systému, ale také chrání vaše kosti a pomáhá pokožce hojit se z modřin a poranění.

Estrogenu mají muži méně než ženy, ale je i přesto důležitý. Estrogen u mužů vzniká v játrech a v nadledvinkách, a hraje podstatnou roli v imunitním systému, protože bojuje proti zánětům. Dále reguluje příjem a využití glukózy a taktéž má úlohu při zrání spermií.

Někdy vaše tělo neprodukuje dostatek estrogenu. To se může stát z různých důvodů. Například produkce se estrogenu u lidí zpomaluje se stárnutím. Žena ve věku od 35 do 50 let ztrácí 75% produkci progesteronu, přičemž estrogenu o 35%. Některé zdravotní problémy také mohou ovlivnit hladinu estrogenu.

Pokud jsou vaše hladiny estrogenu nízké, lékař vám může předepsat hormonální terapii, která vám pomůže nahradit hladinu estrogenu a zmírnit příznaky, kterými trpíte. Některé výzkumy naznačují, že dlouhodobé užívání hormonální terapie může zvýšit riziko nemocí, včetně těch závažných, jako je třeba rakovina. Než začnete používat hormonální terapii, promluvte si o tom se svým lékařem.

Přečtěte si tento článek – dozvíte se více o výhodách a rizicích estrogenu a o tom, jaké stavy mohou být léčeny hormonální terapií.

1. Zmírňuje příznaky menopauzy

Přirozená produkce estrogenu se postupem času mění. Když je dívka v pubertě, její tělo tvoří více estrogenu. Během plodných let žena bude mít stále vyšší úrovně estrogenu. Jakmile se ale přiblíží menopauza, vaše hladina estrogenu začne klesat.

Jak hladiny estrogenu klesají, začnete mít příznaky menopauzy. Nejčastěji jsou příznaky následující:

 • návaly horka
 • vaginální suchost
 • zimnice
 • potíže se spánkem
 • nadměrné pocení

V případě menopauzy předepíše mnoho lékařů právě léky obsahující estrogen. Nahrazení klesajícího estrogenu hormonální terapií může pomoci zmírnit příznaky menopauzy.

2. Zlepšuje vaginální problémy

Estrogen může pomoci udržet vaginální zdraví v dobré kondici. Když hladina estrogenu klesá, může žena často zaznamenat změny tkáně, výstelky a rovnováhy pH pochvy. To může způsobit několik vaginálních zdravotních problémů, včetně těchto:

 • vaginální suchost
 • vaginální atrofie (vaginální suchost), stav, který způsobuje sucho, bolestivost a močovou inkontinenci
 • atrofická vaginitida neboli zánět vaginálních tkání, který je často způsoben suchostí a podrážděním – zánět pochvy u žen, které nemají dostatek ženských pohlavních hormonů

Estrogen může být schopen velmi pomoci při léčbě těchto stavů.

3. Pomáhá při problémech s vaječníky

Vaječníky jsou zodpovědné za produkci estrogenu. Pokud nedokážou produkovat tento hormon nebo pokud jsou ovlivněny jiným problémovým zdravotním stavem, může být nezbytná právě hormonální terapie.

Tyto problémy mohou vyžadovat další přísun estrogenu:

 • ženský hypogonadismus nebo snížená funkce vaječníků
 • selhání obou vaječníků
 • odstranění obou vaječníků neboli ooforektomie

Pokud máte odstraněny vaječníky, může vám být doporučena právě hormonální terapie, která pomůže zmírnit příznaky předčasné menopauzy. Někdy se odstraní děloha i vaječníky. Tomu se říká totální hysterektomie.

4. Chrání vaše kosti

Estrogen může po menopauze přispět ke snížení úbytku kostní hmoty. Nové léky jsou však lépe schopny zastavit a zvrátit úbytek kostní hmoty, takže většina lékařů se na ně nyní spoléhá. Tyto léky nejsou vždy účinné nebo jejich vedlejší účinky mohou být příliš závažné. V těchto případech může lékař doporučit použití estrogenu k léčbě úbytku kostní hmoty nebo osteoporózy.

Možné vedlejší účinky a rizika estrogenové terapie

Hormonální terapie není bez jejích rizik. Ve skutečnosti se hormonální terapie nepoužívá tak často, jak tomu bylo dříve, protože výzkum začal odhalovat komplikace s dlouhodobým užíváním, jako je možná rakovina a srdeční rizika.

Díky těmto studiím však doktoři a lékaři lépe rozumějí, kdo bude z estrogenové terapie těžit nejvíce a kdo by měl vyzkoušet jiné metody léčby.

Mezi rizikové faktory a vedlejší účinky spojené s užíváním estrogenu patří:

 • Krevní sraženiny: Estrogen zvyšuje riziko krevních sraženin, které mohou způsobit mrtvici, srdeční infarkt a dokonce smrt.
 • Rakovina: Estrogen může zvýšit riziko některých druhů rakoviny, zejména rakoviny prsu. Promluvte si se svým lékařem o své osobní anamnéze, rodinné anamnéze a riziku rakoviny prsu.
 • Vrozené vady: Pokud užíváte estrogenovou nebo hormonální terapii a otěhotníte, vaše těhotenství může skončit předčasně. Pokud jste schopni přenést těhotenství na celé období, vrozené vady jsou někdy běžné u dětí narozených ženám užívajícím estrogen.
 • Hustá prsní tkáň: U žen, které užívají estrogen, se může vyvinout hustá prsní tkáň. Hustá tkáň ztěžuje vyšetření na mamogramu, takže detekování rakoviny prsu v jeho raných stádiích může být obtížné.

Lékaři obvykle předepisují léky s estrogenem ženám, které podstoupily hysterektomii, ale stále mají své vaječníky. Ženy, které neměly hysterektomii, obvykle dostávají kombinovaný estrogen-progesteronový lék. Je tomu tak proto, že ošetření pouze estrogenem zvyšuje riziko rakoviny endometria. Endometrium je výstelka dělohy. Odstranění dělohy během hysterektomie odstraňuje riziko rakoviny endometria.

Typy estrogenové terapie

Existuje několik typů estrogenové terapie, a my se je nyní ve stručnosti ukážeme:

Perorální léky – prášky

Perorální léky jsou nejčastější formou estrogenové terapie. Příkladem jsou konjugované estrogeny (Premarin), estradiol (Estrace) a Estratab. Při dávkování postupujte podle pokynů svého lékaře. Většina estrogenových tablet se užívá jednou denně bez jídla. Některé mají složitější dávkovací režimy.

Výhody: Stejně jako jiné typy estrogenové terapie mohou estrogenové pilulky redukovat nebo vyřešit nepříjemné symptomy menopauzy. Mohou také snížit riziko osteoporózy. I když existují novější způsoby, jak dostat tuto terapii, perorální estrogenové léky jsou nejlépe studovaným typem estrogenové terapie.

Nevýhody: Rizika tohoto typu estrogenové terapie byla dobře zdokumentována. Estrogen sám o sobě způsobuje mírné zvýšení rizika mrtvice, krevních sraženin a dalších problémů. Při kombinaci s hormonem progestinem se může zvýšit riziko rakoviny prsu a srdečního infarktu. Perorální estrogen – stejně jako jakákoli estrogenová terapie – může také způsobit vedlejší účinky. Patří k nim bolestivá a oteklá ňadra, vaginální výtok, bolest hlavy a nevolnost.

Sponzorováno

Protože orální estrogen může být špatný na játra, lidé s poškozením jater by ho neměli brát. Místo toho by si měli zvolit jiný způsob, jak získat estrogen.

Estrogenové náplasti na kůži

Kožní náplasti jsou dalším typem estrogenové terapie. Příklady jsou Alora, Climara, Estraderm a Vivelle-Dot. K dispozici jsou také kombinace estrogenových a progestinových náplastí – jako Climara Pro a Combipatch. Menostar má nižší dávku estrogenu než jiné náplasti a používá se pouze ke snížení rizika osteoporózy. Nepomáhá s dalšími příznaky menopauzy.

Obvykle byste nosit náplast ve spodní části břicha, pod pasem. Poté byste měli vyměnit náplast jednou nebo dvakrát týdně, podle pokynů.

Výhody: Kromě toho, že nabízí stejné výhody jako orální terapie, má tento typ estrogenové léčby několik dalších výhod. Za prvé způsob braní. Můžete jen nalepit náplast a nemusíte si každý den brát pilulku. Je to tedy hodně pohodlné. Zatímco estrogenové tablety mohou být nebezpečné pro lidi s problémy s játry, náplasti jsou v pořádku, protože estrogen obchází játra a jde přímo do krve. Studie z roku 2007 také ukázala, že náplast nepředstavuje riziko krevních sraženin u postmenopauzálních žen, jako je tomu v případě orálního estrogenu, ačkoli před definitivním závěrem o tom, zda jsou náplasti bezpečnější než prášky, je zapotřebí více studií. Právě teď mají všechny estrogeny stejné upozornění, pokud jde o tvorbu sraženin.

Nevýhody: Zatímco někteří odborníci se domnívají, že estrogenové náplasti mohou být bezpečnější než orálně užívaný estrogen, je příliš brzy na to, to říct s jistotou. Takže prozatím předpokládejme, že estrogenové náplasti představují většinu stejných rizik – velmi malé zvýšení rizika závažných problémů, jako je rakovina a mozková mrtvice. Mají také mnoho podobných, byť možná mírnějších vedlejších účinků. Patří k nim bolestivá a oteklá ňadra, vaginální výtok, bolest hlavy a nevolnost. Náplast samotná by mohla dráždit pokožku tam, kde ji aplikujete. Estrogenové náplasti by neměly být vystaveny vysokému teplu nebo přímému slunečnímu záření. Teplo může způsobit, že některé náplasti uvolní estrogen příliš rychle, což vám nejdříve poskytne příliš vysokou dávku a poté příliš nízkou dávku později. Nepoužívejte solária ani sauny, když máte na sobě estrogenovou náplast.

Estrogenové krémy, gely a spreje

Estrogenové gely (jako Estroge a Divigell), krémy (jako Estrasorb) a spreje (jako Evamist) nabízejí další způsob, jak dostat estrogen do vašeho těla. Stejně jako u náplastí, je tento typ léčby estrogenem absorbován kůží přímo do krevního řečiště. Specifika použití těchto krémů se liší, i když se obvykle používají jednou denně. Estrogel se nanáší na jednu ruku, od zápěstí po rameno. Estrasorb se aplikuje na nohy. Evamista je aplikován na paži.

Výhody: Protože se estrogenové krémy vstřebávají kůží a vstupují přímo do krevního řečiště, jsou pro lidi, kteří mají problémy s játry a cholesterolem, bezpečnější než perorální estrogen.

Nevýhody: Estrogenové gely, krémy a spreje nebyly dobře prozkoumány. I když mohou být bezpečnější než orální estrogen, odborníci si nejsou jistí. Předpokládejme tedy, že představují stejné mírné riziko závažných stavů, jako je rakovina a mozková mrtvice.
Jedním z potenciálních problémů při použití tohoto typu léčby estrogeny je to, že gel, krém nebo sprej může otřít nebo omýt, než bude úplně absorbován. Předtím, než si obléknete oblečení, nechte proto gel, krém či sprej vyschnout. Aplikujte vždy po koupeli nebo sprchování.

Protože se estrogen absorbuje přímo kůží, nedovolte, aby se tyto krémy nebo gely dotýkaly ostatních lidí ve vaší rodině. Pokud ano, mohli by sami dostávat estrogen. Ze stejného důvodu se ujistěte, že máte po aplikaci léků čisté a suché ruce.

Vaginální čípky, kroužky a krémy

Tyto typy léčby estrogeny mohou být aplikovány přímo na vaginální oblast. Obecně jsou tyto léčby určeny pro ženy, které jsou při pohlavním styku zvláště postiženy suchostí vagíny, svěděním a pálením nebo bolestí. Příklady jsou vaginální tablety (Imvexxy, Vagifem), krémy (Estrace nebo Estradiol) a vložitelné kroužky (Estring nebo Femring).

Přesný rozvrh dávkování se liší v závislosti na produktu. Obecně je však třeba vaginální kroužky či čípky vyměňovat každé tři měsíce. Vaginální tablety se často používají denně po dobu několika týdnů; poté je musíte použít pouze dvakrát týdně. Krémy lze používat denně, několikrát týdně nebo i jinak (každý produkt to může mít trochu jinak).

Výhody: Studie ukázaly, že pokud jde o léčbu vaginálních symptomů menopauzy – jako je suchost – jsou tyto metody léčby účinnější než jiné formy estrogenové terapie. Stejně jako náplasti, některé z těchto ošetření mohou být pohodlnější (než brát pilulky každý den). Některé vaginální čípky a prsteny ovlivňují pouze bezprostřední oblast. Výhodou je, že mohou zmírnit vaginální příznaky, aniž by vystavily celé tělo vysokým dávkám estrogenu. Teoreticky by to mohlo snížit závažnější rizika estrogenové terapie – a být bezpečným způsobem pro ženy, které nemohou podstoupit systémovou terapii.

Nevýhody: Čípky a kroužky s nízkými dávkami estrogenu pomáhají JEN s vaginálními symptomy menopauzy. Nepomohou s dalšími příznaky, jako jsou návaly tepla. A zatímco čípky, kroužky a krémy s vyššími dávkami mohou pomoci s těmito příznaky, mohou vás vystavit stejným rizikům jako jiné typy estrogenové terapie – včetně vyššího rizika mrtvice a rakoviny. Většina lékařů nedoporučuje dlouhodobou vaginální estrogenovou terapii ženám, které stále mají dělohu, protože to může zvýšit riziko rakoviny endometria.

Výběr nejlepšího typu estrogenové terapie

Při rozhodování, jaký typ estrogenové terapie je pro vás ideální, úzce spolupracujte s lékařem. Zatímco orální estrogen existuje již dlouhou dobu a je dobře studován, některé způsoby užívání hormonální terapie dlouhodobě prostudovány nejsou. Mohou mít nižší rizika nebo různá rizika, o kterých zatím nevíme. Váš lékař by měl být určitě informován o nejnovějším výzkumu.

Sponzorováno

Nyní jsou všechna rizika hormonální terapie nejasná. Takže pokud se rozhodnete pro estrogenovou terapii, odborníci obecně doporučují, abyste ji dostali v co nejnižší dávce, po co nejkratší dobu. Poraďte se se svým lékařem o tom, jak dlouho byste měli užívat estrogenovou terapii a jak můžete omezit svá rizika.

A co si dále přečíst na toto téma?

Zdroj informací a relevantní studie

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva