Kokosový olej na intimní partie a vaginální suchost – dá se použít? 4.79/5 (14)

Sponzorováno

Kokosový olej na intimní partie a vaginální suchost - dá se použít?

Co může kokosový olej v tomto směru udělat?

Vaginální suchost je problém, který zažívá mnoho žen, a to bez ohledu na věk. Přidané „mazání“ může pomoci zmírnit nepohodlí během sexuální aktivity a i v každodenním životě.

Kokosový olej již vytvořil velké mediální vlny ve světě krásy, používá se pro své zvlhčující účinky na vlasy, i na pokožku. Jeho uklidňující výhody se neomezují pouze na tato místa. Ve skutečnosti stále více žen přechází na kokosový olej, aby zmírnily případné vaginální nepohodlí.

Čtěte tento článek dále a dozvíte se více o výhodách kokosového oleje, a o tom, jak ho můžete využít při těchto intimních problémech.

Funguje vlastně kokosový olej na vaginální suchost?

Více než 65 procent žen používá osobní lubrikanty na pomoc při vaginální suchosti (zdroj zde). Existuje jen málo výzkumů o kokosovém oleji jako lubrikantu, ale existují důkazy o jeho zvlhčovacích schopnostech pro jiné problémy pokožky.

Jedna studie z roku 2013 zkoumala kokosový olej a jeho účinek na vlhkost pokožky u dětí s atopickou dermatitidou. Účastníci si každé ráno a večer po koupání natírali na postiženou pokožku panenský kokosový olej nebo minerální olej. Vědci dospěli k závěru, že panenský kokosový olej je dobrou léčbou suchosti a souvisejících stavů pokožky díky tomu, že:

 • funguje jako přirozená bariéra
 • má zvlhčující a antibakteriální vlastnosti
 • je široce dostupný a bezpečný

To znamená, že nyní prakticky neexistují žádné klinické údaje podporující používání a bezpečnost kokosového oleje v oblasti vaší pochvyě a kolem ní.

Obecně se považuje za velmi bezpečné nanášet kokosový olej na vnější pokožku. Neoficiální testy naznačují, že i interní užívání kokosového oleje může být prospěšné, ale před použitím byste o tom měli prodiskutovat se svým lékařem.

Jaké jsou výhody používání kokosového oleje?

Kromě toho, že je osvědčeným zvlhčovačem, má kokosový olej antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti, které mohou pomoci v boji proti infekcím močových cest, kvasinkovým infekcím a některým infekcím rezistentním na léky, jako je C. difficile.

Kokosový olej je také zcela přirozený. Na rozdíl od tradičních přípravků je čistý kokosový olej bez přísad a dalších možných dráždivých látek. To znamená, že je méně pravděpodobné, že způsobí zánět v již tak citlivé oblasti.

Kokosový olej a další „maziva“ na bázi oleje také poskytují silnější bariéru než přípravky na bázi vody nebo gelu. Tato bariéra může také trvat déle. To znamená, že si nemusíte dělat starosti s častým používáním.

Kokosový olej najdete ve většině obchodů s potravinami a i online – obvykle v ceně do 200 Kč, takže je velmi snadno k dostání. Protože je to olej, stačí ho použít trochu, takže z jedné sklenice můžete těžit docela dlouho.

Kokosový olej je také diskrétnější na nákup, než běžné přípravky na tento problém.

Existují nějaké vedlejší účinky nebo rizika, která je třeba zvážit?

I když kokosový olej nemusí obsahovat chemické přísady, je pro vaše tělo stále cizí látkou. Před provedením úplné aplikace byste měli vždy provést kožní test. To vám umožní určit, jak bude vaše pokožka reagovat.

Udělejte to takto:

 1. Naneste malé množství kokosového oleje na vnitřní stranu předloktí.
 2. Pokud do 24 hodin nezaznamenáte žádné zarudnutí, svědění nebo jiné podráždění, mělo by být bezpečné ho použít i jinde.

Je také důležité si uvědomit, že vše, co je umístěno kolem nebo ve vaší pochvě, může ovlivnit vaše vaginální pH. Není škodlivé mít občas nevyvážené pH, ale může to zvýšit riziko infekce.

Měli byste také zvážit jeho účinky na antikoncepci a početí. Látky na bázi oleje mohou kondomy oslabit nebo je úplně narušit. To vystavuje vás a vašeho partnera riziku pohlavně přenosných infekcí. Toto rozdělení také zvyšuje vaše riziko těhotenství, pokud používáte kondom jako primární prostředek antikoncepce.

Kokosový olej také není nejlepší pro cestování spermií. Pokud se vy a váš partner snažíte otěhotnět, možná budete chtít prozkoumat další alternativy.

Kokosový olej je také samozřejmě dost mastný. Pokud si nedáte pozor, může zašpinit vaše kalhotky nebo i jiné oblečení.

Jak kokosový olej v intimní oblasti používat

Neexistuje žádný formální výzkum týkající se použití kokosového oleje jako léčivé látky pro oblast pochvy. Většina informací a rad, které najdete online, jsou neoficiální a je třeba se chovat v tomto směru opatrně.

Než vyzkoušíte alternativní lék, měli byste se vždy poradit se svým lékařem. Může s vámi odborně diskutovat o jakýchkoli vedlejších účincích nebo interakcích.

Sponzorováno

Místně používaný kokosový olej – přímo do intimní oblasti

Obecně se považuje za bezpečné aplikovat kokosový olej na vnější pokožku pochvy. Pokud chcete kokosový olej užívat interně, poraďte se předem se svým lékařem.

Před aplikací kokosového oleje na oblast pochvy byste měla vždy provést kožní test. Neexistují žádné stanovené pokyny, kolik kokosového oleje je třeba používat a jak často se má používat. Jednoduše naneste požadované množství na pokožku. Testujte, zkoušejte co vám a kolik bude vyhovovat.

Kokosový olej jako potravina

Některé ženy také konzumují kokosový olej, aby takto pomohly v boji s infekcemi močových cest. Užívání kokosového oleje orálně může, nebo nemusí, pomoci s vaginální suchostí, proto sledujte své příznaky.

Je bezpečné zahrnout kokosový olej do vaší stravy, pokud nejste alergičtí. Pamatujte však, že každá lžíce oleje obsahuje 11 gramů nasycených tuků. Současná doporučení American Heart Association zní konzumovat ne více než 13 gramů nasycených tuků za den.

Jak jíte olej, záleží jen na vás. Někteří si to dají přímo ze lžíce, zatímco jiní to roztopí třeba do smoothie.

Pití kokosové vody

Kokosový olej a kokosová voda jsou dvě různé věci. Voda pochází zevnitř nezralého či zralého kokosu. Najdete ji v mnoha obchodech s potravinami.

Stejně jako kokosový olej může kokosová voda pomoci vyplavovat bakterie. Může také pomoci zmírnit dehydrataci, která snadno může zhoršit příznaky vaginální suchosti.

Kolik vypijete, záleží jen na vás – nezapomeňte si zapamatovat celkový počet kalorií podle štítku s výživou. Na rozdíl od běžné vody obsahuje kokosová voda kalorie a živiny, které se započítávají do vašeho denního příjmu.

TIP: Vulvovaginitidy – co je to – příznaky, příčiny, druhy a léčba

Tipy pro výběr kokosového oleje

Pokud se rozhodnete použít kokosový olej jako osobní lubrikant, hledejte nezpracovaný čistý panenský kokosový olej lisovaný na studeno. Tyto produkty byly také vystaveny menšímu množství pesticidů. Pečlivě si přečtěte štítek.

Můžete si koupit kokosový olej v tekuté nebo pevné formě. Je to jen o okolní teplotě. Ztuhlý kokosový olej můžete rozpustit v dlani a vetřít si ho do pokožky.

A co dál? Poraďte se s lékařem

Poraďte se se svým lékařem před aplikací kokosového oleje přímo na vaši vaginální oblast. Může s vámi diskutovat o vašem individuálním riziku nežádoucích účinků a interakcí.

Může vám také doporučit alternativní řešení, například:

 • další přípravky na zvlhčení
 • nestrogenové krémy nebo tablety
 • selektivní modulátory estrogenových receptorů (léčiva, která působí na estrogenní receptor)

Zkuste používat kokosový olej pro vaše intimní partie. Jediným způsobem, jak udržet oblast zvlhčenou, jsou opakované aplikace oleje. Kokosový olej je oblíbenou přírodní volbou pro zmírnění vaginální suchosti. Některé studie naznačují, že kokosový olej je na pokožce bezpečný a je to účinný zvlhčovač. Zkuste ho, mnoho žen si ho opravdu v tomto směru chválí.

A co si dále o kokosovém oleji přečíst?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

VIDEO: Trápí vás sucho v pochvě?

Sponzorováno

Zdroje článku a studie o vaginální suchosti

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

1 komentář u článku “Kokosový olej na intimní partie a vaginální suchost – dá se použít?”

 1. Martina napsal:

  Děkuji, děkuji za velmi přínosný článek, toto je jistě problém mnoha žen. Já osobně kokosový olej využívám, doporučuji. Zkoušela jsem již více výrobců, nejlépe mě osobně sedí kokosový olej s CBD.

Zanechat komentář ke článku

Zpráva