Sponzorováno

Jak můžete zlepšit stav naší planety? Máme zde návod na změnu životního stylu 4.83/5 (12)

Jak zlepšit svůj život a prospět tak planetě? začněte u sebe doma.

Jak zlepšit svůj život a prospět tak planetě? začněte u sebe doma.

Jistě jste se už setkali s článkem nebo alespoň zmínkou, či zprávou o tom, jaký katastrofický scénář čeká naši planetu a potažmo její obyvatele – nás lidstvo – pokud neupravíme náš životní styl. Na poplach začínají bít vědci z celého světa a vyzývají k okamžité změně. Každý si asi pomyslíte, že nás se to zatím netýká, ale opak je pravdou. I když si můžete asi říkat, co asi změním já, jako jedinec – když začneme právě u sebe a začneme provádět i jen několik malých změn, bude to mít ve finále skutečně velký dopad.

Tato naše malá příručka vám poskytne velmi užitečné tipy na to, jak snadno a rychle provést tyto zásadní změny a přitom bez jakéhokoliv stresu. Pomůže vám nejen zlepšit životní styl, ale také vyčistit vaše domovy. Je možné, že váš život pak bude ve výsledku o moc jednodušší!

1. Domácí čisticí prostředky

Zřejmě vás nepřekvapí, že jednou z největších zátěží pro naše životní prostředí jsou chemické čisticí prostředky, kterými pravidelně čistíme naši domácnost. Může se bohužel stát, že i některé výrobky označené jako „eco“ nebo „zelené“ mohou obsahovat potenciálně škodlivé látky a přírodní látky třeba pouze z 80%.

Snadná pomoc: Vytvořte si vlastní domácí čističe. Je to snadné a často daleko levnější, než průmyslová chemie. A co je nejdůležitější, nejen, že je to minimální zátěž pro životní prostředí, ale také snížíte riziko vzniku alergie. Přitom domácí čističe si velmi jednoduše připravíme z toho, co nejspíš máme doma běžně k dispozici, jako například ocet, sůl, citronová šťáva, jedlá soda a popřípadě bylinky, či esenciální bylinkové oleje.

Recept na univerzální čisticí prostředek:

Na výrobu budeme potřebovat láhev bílého octa, dvě větší hrsti sušených bylinek dle libosti (levandule, heřmánek, meduňka, rozmarýn apod.), pár kapek vámi oblíbeného esenciálního oleje.

Postup: rozdrtíme bylinky (pomůže nám to uvolnit vonné silice) a promícháme s octem. Připravenou směs nalijeme do uzavíratelné sklenice a pevně uzavřeme. Necháme směs přibližně 5 dní louhovat, poté scedíme a bylinky vyhodíme. Takto vytvořený čistič nalijeme do rozprašovače a můžeme začít používat při běžném denním úklidu. Pokud máte doma, zvláště třeba v zimním období hodně pomerančů, můžete využít i jejich kůru. I z ní připravíte velice účinný a zároveň voňavý čistič. Příprava probíhá úplně stejným způsobem: do uzavíratelné nádoby dáte kůru přibližně z jednoho celého pomeranče a zalijete (ideálně bílým) octem. Necháte louhovat přibližně týden a opět po scezení můžete nalít do rozprašovače a hurá na úklid bez chemie!

Podobných receptů naleznete na internetu opravdu velké množství, stačí jen hledat.

2. Praní prádla bez chemie

Díky velkému množství syntetických vonných látek a jiných chemikálií v přípravcích na praní prádla se často stává, že celý den chodíme a vdechujeme chemický koktejl. Tyto prostředky, které běžně doma používáme, obsahují i takové chemické látky a rozpouštědla, které mohou ovlivnit náš nervový a endokrinní systém.

Snadná pomoc: Dobrou zprávou je, že i v tomto ohledu máme možnost volby, protože trh s ekologickou drogerií se v posledních letech velmi rozšířil a to znamená, že „ekodrogerii“ dnes běžně seženete i v kterékoliv drogerii. Dříve se tyto produkty prodávaly spíše ve specializovaných prodejnách se zdravou výživou, ale tato doba už je naštěstí dávno pryč a tak můžete vesele vybírat z celé řady nejrůznějších přípravků. Samozřejmě, že i přípravky na praní, popřípadě změkčování prádla si můžete sami doma připravit, ale pokud se vám do toho nechce, tak alespoň výběru takového přípravku byste měli věnovat trochu času.

Je dobré hodnotit nejen čistotu složení toho daného výrobku, ale je také dobré přihlédnout k celkovému přístupu a filozofii firmy, která jej má na svědomí. Ze značek, které jsou u nás na trhu běžně dostupné, můžeme uvést třeba Frosch nebo Feel eco (tyto produkty jsou spíše základ, přechod mezi klasickou a ekodrogerií), Ecozone a Bio-D (u těchto značek je vyšší kvalita co se přírodního složení týče) a na pomyslné špičce mezi ekodrogerií se pak umístila například německá značka Sonett. Dalo by se bez nadsázky říct, že ačkoliv existují ještě i jiné značky na vysoké úrovni kvality a vztahu k životnímu prostředí (jako např. česká značka Yellow&Blue), tak výrobky značky Sonett patří mezi ty na trhu nejlepší. Jsou osvědčené a velmi doporučované také mezi atopiky.

Recept na domácí prací prášek

Pokud byste si ale raději vytvořili domácí prací prášek, tady je návod jak na to:

Základní prací prášek na barevné prádlo:

  • 1 kg prací sody (změkčuje vodu, odstraňuje špínu)
  • 100 g mýdla s jelenem (neboli marserillské mýdlo)

Příprava je velmi snadná – celé mýdlo nastrouhat, smíchat s prací sodou a nasypat do kyblíku. Ideální je kyblík s uzávěrem.

Pokud byste chtěli připravit prací prostředek i na čistě bílé prádlo, bude to už vyžadovat více surovin, které se však všechny dají pořídit na internetu. A také se neobejdete bez pár informací, jako třeba té, že na efekt čistě bílého prádla musíte do svého domácího prášku dát také kyslíkové bělidlo, neboli perkarbonát sodný. Stejný naleznete i ve složení všech běžně dostupných pracích prášků. Během praní se totiž rozkládá na sodu a peroxid vodíku, který se právě stará o bělení. Nicméně, tato reakce nastává až při 60°Celsia. Pokud však nechcete prát na tak vysokou teplotu, je třeba do směsi přidat také aktivátor bělidla, známý pod zkratkou TAED. Pak už se budete z čiště bílého prádla těšit i po vyprání třeba na 30°Celsia. Takže to můžeme shrnout:

Domácí prací prášek na bílé prádlo:

  • 30 g mýdla s jelenem
  • 800 g prací sody
  • 7 g aktivátoru bělidla (TAED)
  • 150 g bělidla

Pro vůni lze přidat pár kapek oblíbeného éterického oleje, třeba citrusový.

Příprava proběhne jako u první varianty.

Nejen, že vytvoříte prací prášek, který daleko méně zatěžuje životní prostředí, ale navíc je dost možné, že bude daleko levnější, než ten, co máte zrovna doma. Záleží sice na tom, za jakou cenu se vám podaří koupit všechny suroviny, nicméně cena za jednu prací dávku se u domácího prášku na praní pohybuje přibližně od 0,6 haléřů až po 1 korunu. Zkuste si propočítat, na kolik vyjde ten váš?

3. Osvěžovače vzduchu

Určitě se na vás už někdy z obchodu, kanceláře nebo třeba u někoho doma na vás linula příjemná, ale možná i trochu umělá vůně osvěžovače. Kdo by nechtěl mít voňavý domov, že? Pokud jsme však vůni pracího prášku nazvali chemickým koktejlem, tak všechny umělé látky a ftaláty obsažené v osvěžovačích vzduchu jsou snad ještě horší. Proč? Protože vše, co vdechujeme, se velmi rychle dostává do našeho krevního oběhu (což je také důvod, proč třeba nikotin vstupuje do našeho těla tak rychle). A tak bychom si měli dávat opravdu pozor na to, co chceme do našeho těla dobrovolně vstřebávat. Průmyslové osvěžovače vzduchu často obsahují mix zdraví škodlivých látek, z nichž mnohé mohou být také karcinogenní. Pro chemické osvěžovače vzduchu totiž v podstatě neexistují žádné normy pro to, jak moc by měl být daný produkt bezpečný. Takže tyto zdraví škodlivé látky mohou obsahovat skutečně ve velké koncentraci. Vedle bolesti hlavy a zhoršeného dýchaní, které mohou tyto osvěžovače způsobit (díky výskytu benzenu a formaldehydu) mohou mít také dost negativní dopad i na funkci jater. Takže je na místě se zamyslet, zda i za tuto cenu chceme mít naše domovy provoněny zbytečnou chemií? Pokud si ale myslíte, že si nevystačíte pouze s pravidelným větráním, pak existuje celá řada bezpečnějších způsobů. I zde je ale třeba být opatrný.

Pokud se totiž třeba rozhodnete pro vonné tyčinky, které se jeví být čistě přírodní, ověřte si, zda nejsou třeba uměle dobarvené. Problém také může nastat při nedokonalém spalování těchto tyčinek – tím se také mohou uvolňovat karcinogenní látky.

Snadná pomoc: Přírodní esenciální oleje, ale také zvýšení podílu zelených rostlin v bytě může pomoci osvěžit vzduch našeho domova. Ale přírodní esenciální oleje mají jednoznačné plus navíc také díky svým léčivým účinkům, které jsou využívány v aromaterapii. Nejjednodušší a zároveň nejbezpečnější způsob jak těžit z účinků éterického oleje je nakapat námi vybraný olej na nějaký předmět, dřevo nebo keramiku s póry, ze kterého se pak vůně uvolňuje samovolně. Lze samozřejmě využít i klasickou aromalampu, ale i u té hrozí riziko nedokonalého spalování a tím uvolňování určitých škodlivin. Zajímavostí je třeba elektrický difuzér. Ten funguje na principu vhánění suchého vzduchu, který rozptyluje éterický olej do vzduchu pomocí mikročástic. A to vše se děje aniž by byl samotný olej zahříván.

TIP: Podívejte se na nejlepší recepty na přírodní osvěžovače

Bylinky využívané v éterických olejích a jejich účinky:

Sponzorováno

  • Levandule – má uklidňující účinky, dobrý vliv na dýchací potíže nebo bolesti hlavy, příznivě účinkuje při chřipce
  • Pomeranč – využívá se při nechutenství nebo depresích
  • Máta – je hojně využívána při nevolnostech, je známá pro dezinfekční, povzbuzující a antiseptické účinky
  • Borovice – působí na širokou škálu dýchacích obtíží, uvolňuje zahleněné dutiny, posiluje při únavě
  • Jasmín – nejvýznamnější olej pro nervové uklidnění a proti depresi, uvolňuje strach, napětí a úzkost, působí jako afrodiziakum
  • Růže – významný olej při ženských obtížích, harmonizuje srdeční činnost

4. Kosmetika

Jak už jsme se zmínili v předchozích odstavcích, kůží, jakožto největším orgánem našeho těla vstřebáváme opravdu velké množství všeho, co na ni namažeme (až 60%!). Pokud nevěnujeme pozornost výběru kosmetiky, můžeme vstřebávat opravdu velké množství škodlivých látek. Díky nesprávnému výběru si často domů přineseme koktejl ftalátů, parabenů, nejrůznějších chemických konzervantů a další nejrůznější chemie, která má vliv na celý náš organismus.

Některé z těchto látek jsou dokonce úzce spojovány s rakovinou, v těch „méně hrozných scénářích“ se jedná třeba o alergii nebo různé poruchy imunitního systému. Cokoliv, co naneseme na kůži, je velmi rychle vstřebáno do našeho organismu díky přímému vstupu do krevního oběhu. Nicméně, vyznat se v tom, která kosmetika je škodlivá a která ne, vůbec není snadné. Pokud jde například o potraviny a potravinářský průmysl, v poslední době už se začíná rozšiřovat povědomí veřejnosti o tzv. éčkách, jinak řečeno přídatných látkách, které se do potravin přidávají za účelem vylepšení chuti, popř. zvýšení trvanlivosti produktu. Takovýchto látek, které se v potravinářském průmyslu využívají, může být až 300. Kosmetický průmysl je v tomto ohledu o dost vynalézavější a takovýchto látek, které se mohou do kosmetiky přidávat a nejsou pro nás úplně zcela vhodné, mohou být až desítky tisíc! Ruku na srdce, málokdo z nás má o všech těch složkách povědomí, i když si přečteme návod na obalu některého kosmetického přípravku, studovat zvlášť každý prvek jako např. ammoniumpolyacryldimethyltauramid, zabere opravdu velké množství času. Těžko nebýt z celé problematiky studování vhodné kosmetiky otrávení a frustrovaní. Pak je ještě vhodné zohlednit také poměr cena versus výkon, protože vysoká cena ještě rozhodně neznamená vysokou kvalitu. Takže, chcete žít zdravě, chcete žít v souladu s životním prostředím, ale jak na to?

Snadná pomoc: Pomůžeme vám s alespoň základní orientací v přírodní kosmetice. Není nutné se hned učit všechny zkratky nebo cizí názvy zpaměti, ale je vhodné se vyznat v těch nejškodlivějších nebo alespoň vědět, kde hledat. Zde jsou vodítka, pro správný výběr kosmetiky.

Pro lepší orientaci a výběr té správné přírodní kosmetiky existují certifikáty, které zaručují kvalitu daného produktu. Mezi ty nejvíce důvěryhodné patří:

BDIH (Bundesverband deutscher Industrie- und Handelsunternehmen) – jeden z nejstarších a nejužívanějších certifikátů přírodní kosmetiky. Zaručuje, že rostlinné složky pocházejí z ekologického zemědělství, a také to, že při výrobě byly použity výhradně suroviny přírodního původu. Tato kosmetika také není testována na zvířatech.

NaTrue – mezinárodní nezisková organizace svým logem zaštiťuje tu kosmetiku, která garantuje, že její produkty budou obsahovat pouze složky přírodního původu, popř. deriváty přírodních složek nebo zcela výjimečně i přírodně identické látky. Produkty odlišuje různými kategoriemi podle počtu hvězdiček. Jednu hvězdičku dostanou produkty přírodní kosmetiky zcela bez chemických látek, dvě produkty, které alespoň z 70% obsahují bio suroviny a tři hvězdičky pak dostanou produkty, k jejichž výrobě bylo použito 95% bio surovin z ekologického zemědělství.

EcoCert – patří mezi nejpřísnější certifikaci kosmetiky a drogerie, která hlídá nejen kvalitu surovin, ale také jejich původ a čistotu

Nebo vybírejte 100% přírodní kosmetiku. Tato informace na ní bývá vždy uvedena, i když nebude mít známku žádného certifikátu. Pokud je ale podíl všech složek 100% přírodní, jde o známku toho, že výrobci není kvalita produktu lhostejná.

Pokud se z nějakého důvodu nechcete omezovat jen na certifikované produkty, je dobré si alespoň pohlídat ty nejvíce škodlivé složky, které může kosmetika, kterou denně používáte obsahovat.

Na úplně každé kosmetice, byste měli najít alespoň zkratku INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients) což je mezinárodní označení pro složení výrobků a znamená, že veškerá kosmetika v rámci EU musí na obalu toto složení uvádět. Někdy najdeme prostě jen složení, popř. ingredients. Bohužel pro spotřebitele, toto označení má i nedostatky. Z tohoto složení totiž nezjistíme, co si můžeme představit pod označením „Parfum“ nebo „Aroma“.

Čemu se v kosmetice vyhnout

Ale čemu se tedy zaručeně v kosmetice vyhnout? Zde je pár nejčastějších chemických škodlivin.

Parabeny: pokud se zajímáte o zdravý životní styl, určitě jste už někdy zaznamenali, že parabeny bychom měli ze svého života raději vyloučit. Jde o alergeny, které mohou způsobovat nejen hormonální nerovnováhu. Je tomu tak proto, že mají stejné vlastnosti a chovají se podobně jako ženský hormon estrogen. Tím pak mohou ovlivnit některé procesy v těle spojené právě s hormonální nerovnováhou. Najdete je hlavně pod označením např. othyl-, butyl-, methyl- apod.

Formaldehyd: základní surovina řady chemických látek. Nejen on, ale také řada sloučenin, které ho uvolňují má velmi toxické a alergenní účinky. Dokonce je velmi často spojován s rakovinou. Do kosmetických přípravků se většinou nepřidává čistý formaldehyd, ale jeho tzv. uvolňovače. Ty najdete pod názvy jako DMDM hydantoin, Glutaral, Imidazolidinyl urea a další..

BHT nebo BHA: Butylated Hydroxyanisole nebo Butylated Hydroxytoluene – dva syntetické antioxidanty, vyrobené z ropy, které najdeme téměř všude tam, kde se v nějaké formě vyskytuje olej nebo tuk. Takže je můžete hledat například v pleťových krémech, rtěnkách, vlastně téměř ve veškeré dekorativní kosmetice, pleťových krémech atd. Bohužel, protože tyto dvě látky jsou velmi toxické, silně alergizující a mohou vykazovat karcinogenní vlastnosti. Takže pozor na ně.

Z dalších konzervantů, kterým bychom se ve vlastním zájmu měli vyhnout, můžeme jmenovat např. tyto: Methylisothiazolinone a Benzisothiazolinone (opět alergeny, navíc toxické přímo pro buňky), Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Methenamine a Quaternium-15 (další z řady konzervantů, často používaných v tělové kosmetice, uvolňují škodlivý formaldehyd, jsou silně alergizující a mohou být také karcinogenní.

Další skupinou potenciálně škodlivých látek jsou tenzidy – povrchově aktivní látky, které mají schopnost usnadnit rozpouštění nečistot. Ačkoliv samy o sobě nemusejí být nutně špatné, i v této skupině je třeba se vyvarovat těch škodlivých.

SLS / SLS (Laurethsulfát sodný) jsou přítomné ve většině sprchových gelů, šamponů a hlavně pěn do koupele. Jsou velmi dráždivé a velmi vysušují pokožku.

TEA (Triethanolamine), MEA (Monoethanolamine), DEA (Diethanolamine) by se taky ve vaší bezpečené kosmetice neměly vyskytovat. Také jsou velmi dráždivé a mohou dokonce vyvolávat záněty kůže a také mohou být, jako předchozí prvky karcinogenní. Obzvlášť ve spojení s dalšími chemickými sloučeninami.

PEG a PPG: syntetická chemická látka, obsažená v korektorech, antiperspirantech, pleťových krémech.. především proto, že má zahušťovací a emulgační vlastnosti. Na obalu vaší oblíbené kosmetiky je můžete najít také pod názvem PEG-4, PEG-100 Stearate nebo s příponou –eth (Ceteareth apod.)

Pokud jste se po přečtení těchto řádků rozhodli, že doma kompletně zatočíte s každou chemií, která vám přijde pod ruku, měli byste na seznam nežádoucích záškodníků připsat také silikony, které působí potíže především naší matičce přírodě. Problémy působí hlavně v čističce vod a tak putují často až do oceánů, kde se díky rybám ocitnou až zpět u nás, třeba na našem talíři.

Hliníkové soli nemusejí být všechny vyloženě škodlivé, nicméně například Aluminum Chlorohydrate, Aluminum chlorid, Aluminum sesquichlorohydrate jsou pro naši pokožku velmi dráždivé až toxické a opět se řadí do kategorie karcinogenních prvků. Často je najdeme například v deodorantech. Ale díky povědomí o škodlivosti těchto některých solí už se dají sehnat i deodoranty s bezpečnějšími druhy solí, které na obalu najdete pod názvem Potassium alum či Aluminum hydroxid.

Bohužel pro nás, škodlivých látek v kosmetice, kterou používáme každý den je daleko větší množství, takže pokud jste neztratili elán, a chcete dál pátrat po prvcích, které by se ve vaší kosmetice vyskytovat neměli, mohla by vám dobře posloužit skvělá knížka od Víta Syrového Tajemství kosmetiky. Pomůže vám lépe se zorientovat ve všech chemických sloučeninách a potenciálně škodlivých látkách nejen pro nás, ale i pro naše životní prostředí. V této knize pak najdete hodnocení více jak 2000 ingrediencí využívaných v kosmetice, takže bude vašim dobrým průvodcem na cestě ke zdravějšímu životnímu stylu.

Tak co? Jak zkoušíte změnit svůj život k lepšímu vy? Budeme rádi za vaše komentáře pod článkem.

Co si dále přečíst o ekologii?

VIDEO: Globální dopad člověka na přírodu.. (úryvek z dokumentu „The Home“)

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky: , ,

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva