Sponzorováno

Jak se zbavit chuti na sladké? Jde to! 4.77/5 (22)

Jak se zbavit chuti na sladké? Jde to!Neumíte si odepřít sladkosti? Mohou za to emoce, hormony a nepravidelné stravování.

Nezajídáte strach?

Za pojídání sladkostí mohou i hormony. „Chyba je, pokud jíte leckdy, nejen když jste hladový. S jídlem se spojují různé pocity, například uspokojení, nebo se jím odměníte po stresující situaci. Výzkumy ukázaly, že v tlustém střevě se tvoří více hormonu štěstí serotoninu jak v jiných orgánech a celý trávicí takt se výrazně podílí na tvorbě neuropeptidů. Jejich úkolem je také výměna informací navázaných na emoce. V pankreatu se vyprodukuje přes dvacet neuropeptidů, které zasahují do zpracování stravy, a proto můžete nepříjemné pocity jako nervozitu, strach, osamělost, umlčet jídlem. V případě chuti na sladké může hrát roli i potřeba zažitá z dětství – odměnit se“ dodává Katarína Grichová, specialistka na výživu.

Na hlad zapomente

Chuť na něco sladké se ohlásí po konzumaci potravin s vysokým glykemickým indexem. Je to proto, že inzulín vyloučí z krve cukr a jeho hladina rychle klesne. Pokud si „pomůžete“ čokoládou nebo sušenkou, sice ji trochu zkorigujete, ale hladina inzulinu se opět zvýší.

„To spouští kaskádu reakcí, výsledkem je zvýšený pocit hladu a chuti zejména na sladká jídla“ vysvětluje odbornice na výživu. Pomůže disciplína, tedy nejíst kdykoliv cokoliv, ale snažit se jíst každý den přibližně ve stejnou dobu. Důležitý je i poměr živin, pokud budete mít dostatek jídel s kvalitními tuky a bílkovinami, hladinu inzulínu to ovlivní příznivě. Nebudete mít pocit hladu a už vůbec ne chuť na sladkosti“ uzavírá Kateřina Grich.

Takto se zbavíte sladkostí

  • Snižte příjem sacharidů a jezte více přirozených potravinových tuků a bílkovin
  • Ovoce jezte pouze k hlavnímu jídlu nebo po něm, nikoli před ním
  • Jezte více hořkých potravin – kapusta, rukolu, čekanku, artyčoky
  • Pijte více vody, minimální množství je 30 ml na kilogram hmotnosti
  • Vyhýbejte se potravinám s velkým množstvím přídavných látek
  • Rozlišujte, co je hlad a co zvyk
  • Pravidelně snídejte

Potraviny s vysokým glykemickým indexem

  • pečené a vařené brambory
  • knedlíky, bílá mouka
  • mléčná čokoláda
  • lupínky
  • smažená jídla
  • koláče, zákusky, vánočka
  • řepný cukr

Potraviny s nízkýmglykemickým indexem

  • celozrnné pečivo
  • zelenina – brokolice, paprika, rajčata, česnek
  • bílý jogurt
  • minerálky
  • sója
  • hořká čokoláda

Tipy, jak se zbavit chuti na sladké

1. pokud nás přepadne nepřemožitelná chuť na sladké, mějme po ruce ovesnou kaši nebo například nějaké minimálně slazené musli tyčinky (nejlepší je, když jim cukry dodává pouze ovoce). Dobré je startovat takovou pochutinou svůj den.

Sponzorováno

2. někdy je za chutí na sladké nedostatek chromu. Pokusme se zvýšit jeho přísun a pokud už nebudeme chtít tolik mlsat, tak to byl asi i náš případ. Dobrými zdroji tohoto minerálu jsou celozrnná mouka, brokolice, rajčata, datle či lískové ořechy.

3. někdy pomůže, když si koupíme maličko těsnější džíny nebo sukni. Obecně to sníží chuť na jídlo a tím pádem i na sladkosti. Samozřejmě nepřeháníme.

4. nevykládejme sladké drobnůstky na stůl. Držme je pokud možno ve skříni. Místo nich strategicky v místnosti (pokud možno na stejných místech, kde byly dříve cukrátka) rozmisťujme misky s nepraženými a nesolenými oříšky, zeleninu nakrájenou na kousky a nebo i trochu ovoce (pozor, to je obecně sladší, takže ani s ním nepřehánět).

5. u každého mlsu pořádně čtěme složení. V reklamách a na obrázcích vidíte jen spoustu krásných věcí, když se prolouskáme velkým seznamem chemikálií, náhražek a různých jiných “eklhaftů,” tak nás možná chuť přejde.

6. pokud milujeme různé moučníky, pokusme se je nahradit pečeným ovocem. Ideální jsou hrušky a jablka, kterých je u nás dostatek a receptů na tento mls je také spousta.

7. nezapomínejme pravidelně jíst, někdy je chuť na sladké jen signálem, že bychom měli tělu dodat normálně energii. Případně se napijme skleničky vody, tím lze naše tělo i malinko ošálit.

8. místo radikálního “od dneska už ani čokoládu” řekněme “raději zmenším množství.” Díky tomu případný neúspěch nebude tak výrazný. Spousta věcí je o psychice, při naprostém selhání našeho předsevzetí příště si budeme sami namlouvat, že na to nemáme. Když uděláme menší krůčky, které nebudou příliš dokonalé, vždy je to inspirace k zlepšování.

9. občas je mlsání spojeno s tím, že nemáme co dělat a vymýšlíme, jak zabít čas. Rada je prostá, najděme si nějakou menší činnost a po chvíli na cukrátka už nebudeme vůbec myslet. Velkým nepřítelem jsou různé pasivní aktivity, jako je například koukání na televizi. Ale i u něj můžeme něco dělat – například plést, háčkovat či stavět nějaké kostky.

10. večer pomůže odehnat chuť na sladké i čištění zubů či vyplachování ústní vodou. Prospějeme tím svému chrupu a navíc sladkosti už nebudou tak sladké – různé mátové příchuti opravdu nejsou to pravé ořechové.

TIP: Jak dále na sladké?

VIDEO: Jak je to s chutí na sladké?

Sponzorováno

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva