Sponzorováno

Kokosový olej na akné – může pomoci? 4.85/5 (27)

Jak vám může kokosový olej pomoci s akné?

Jak vám může kokosový olej pomoci s akné?

Kokosový olej obsahuje kyselinu laurovou, kyselinu kaprinovou a kyselinu kaprylovou, které mají antimikrobiální, antioxidační, antifungální a antibakteriální vlastnosti. To může pomoci zabít kvasinky a parazity, což vám zlepší trávení, a to ve finále může nakopnout váš imunitní systém v boji proti infekcím.

Jak kokosový olej proti akné bojuje?

Předtím, než vám ukážeme, jak můžete efektivně používat kokosový olej pro léčbu akné, je nutné, abyste poznali, co přesně způsobuje akné. Důvodem je, že pokud budete léčit akné kokosovým olejem, ale zároveň budete dál dělat špatné věci pro vaši pokožku, můžete si tím způsobit více akné na obličeji a vaše akné může být ještě horší než předtím.

Takže teď se podívejme, proč vlastně vzniká to otravné akné.

Proč vzniká akné?

Máte akné na obličeji a kůži, protože vaše játra nedokáží včas vypnout androgeny, což jsou pohlavní hormony produkované vašimi nadledvinami a sexuálními žlázami (vaječníky u žen, varlata u mužů).

Co mají tyto hormony co do činění s akné?

Dobrá otázka. Tyto hormony mohou stimulovat mazové žlázy (ty leží pod póry pokožky) vylučovat olejovitou látku zvanou kožní maz, který pomáhá mazat pokožku a brání tím pokožku před vysušením a praskáním. Ve skutečnosti není nic na přítomností androgenů (androgenních hormonů) špatně. Ale problémy vznikají, když některé mazové žlázy nejsou správně deaktivovány poté, co splnily svůj úkol. Hormony nezasáhnou a mazové žlázy tak stále produkují kožní maz, což má za následek mastnou pleť a tvorbu akné.

Ve skutečnosti, nadměrná tvorba mazu nemusí být nutně příčinou akné na obličeji, ale pokud se stále rostoucí kožní maz kombinuje s krevními toxiny a společně takto „krmí“ bakterie akné, které rostou, může to vyvolat hyperproliferaci odumřelých kožních buněk. Více a více odumřelých kožních buněk znamená vyšší pravděpodobnost, že vaše póry se snadno ucpou. A takto stále dokola.

Candida a akné

Věděli jste, že přemnožení Candidy (druh kvasinky) ve vašem střevě může způsobit také způsobit akné? Candida se obvykle vymkne z rukou kvůli nedostatku přátelských střevních bakterií, které drží Candidu jinak v šachu. Co se bude dít dál je to, že kvasinky mohou dělat v těle nepokoje a šířit se po celém těle pomocí krevního oběhu. To opět oslabuje funkci jater deaktivovat androgenní hormony. A je to opět stejný kolotoč, na který nechcete nasednout.

Jak z toho ven?

Co pro vás tedy výše zmíněné znamená? Abyste účinně léčili akné, je třeba:

 1. posílit vaše játra,
 2. regulovat své hormony,
 3. vyhnat toxiny z těla,
 4. odblokovat póry,
 5. zastavit růst akné bakterií,
 6. posvítit si na Candidu s tím, že budete udržovat přátelské bakterie ve střevě

A co je na tom super? Že vám se vším tímto může pomoci kokosový olej.

Jak může kokosový olej pomoci při léčbě akné?

Kokosový olej pomáhá v léčbě akné takto:

 1. posiluje schopnosti vašich jater, aby filtrovaly toxiny (což je další životně důležitá funkce jater) a posiluje schopnosti jater deaktivovat použité androgenní hormony, aby se zabránilo nahromadění krevních toxinů a kožního mazu. Vaše pleť tak bude méně náchylná na akné.
 2. nabije energií vaše buňky, kterým tak pomůže vyhnat toxiny přes kůži ven. To vede k úlevě pro vaše játra, která mohou včas a správně deaktivovat použité androgenní hormony, které zase umí regulovat tvorbu kožního mazu a snížit mastnotu pleti.
 3. umí stimulovat rychlejší a zdravější vyloučení vaší stolice – odpad se tak v tlustém střevě nezdrží déle, než je nutné.
 4. odstraňuje pryč odumřelé buňky z povrchu pokožky, aby se zabránilo ucpání pórů, které mohou vést k závažnějším problémům na pokožce.
 5. zklidňuje celkovou tvorbu kožního mazu.
 6. zabíjí přebytečné akné bakterie a Candidu – umí obnovit rovnováhu na kůži a ve střevech. Obnovení této rovnováhy pomáhá brzdit růst bakterií a kvasinek, a pomáhá také zastavit bakteriální infekce, a tak snížit zánět a zastavit hyperproliferaci odumřelých kožních buněk.

Proč je kokosový olej na akné tak účinný?

Pamatujte, všechny benefity kokosového oleje platí jen za předpokladu, že je použit panenský kokosový olej. Podívejte se dále na několik faktů a důvodů, proč je tento olej prostě super:

Sponzorováno

 • obsahuje 62 až 64% mastných kyselin se středně dlouhým řetězcem (MCFA) a méně než 1% mastných kyselin krátkým řetězcem (SCFA), které se mohou rychle přeměnit na energii, zvýšit metabolismus vašich buněk, tkání a orgánů, a posílit jejich detoxikační schopnosti.
 • obsahuje antimikrobiální mastné kyseliny (jako je například laurová, kaprinová, kaprylová a myristová atd, zejména kyselina laurová, neboť zabírá asi 50% celého obsahu v oleji), které mohou účinně bojovat s přerůstáním bakterií akné, Candidou, nemoci způsobují bakterie a jiné škodlivé mikroorganismy ať na kůži, nebo uvnitř vašeho těla.
 • neucpává póry, protože snadno neoxiduje – nestává se snadno lepkavým.
 • „Komunikuje“ dobře s vaší kůži, její MCFA jsou podobné pokožce než ty obsažené v mazu. Z tohoto důvodu, panenský kokosový olej se velmi snadno vstřebává do pokožky a hydratuje tak pokožku velmi dobře. A když je vaše pleť dobře hydratovaná, produkuje méně mazu.
 • brání proti volným radikálům, které útočí na vaši pokožku, takže se vaše pokožka může lépe soustředit na to, aby novými buňkami nahradila ty odumřelé.

Stručně řečeno, panenský kokosový olej má mnoho výhod díky tomu, že posiluje vaše buňky, bojuje proti bakteriím a kvasinkám, vyhání toxiny z těla, brání oxidaci a urychluje hojení akné i jizev po akné.

Rafinovaný kokosový olej raději ne

Pokud používáte rafinovaný kokosový olej, nikdy nedosáhnete na benefity a výhody, jaké má panenský kokosový olej pro léčbu akné, protože proces rafinace zbavuje olej některých antimikrobiálních látek a snižuje jeho detoxikační, antioxidační a další pozitivní vlastnosti.

Akné se s kokosovým olejem horší?

Nicméně, musíme vás trošku varovat před používáním panenského kokosového olej pro léčbu akné. Jeho užívání vám může akné ještě zhoršit. Zní to děsivě? Vše do značné míry závisí na tom, kolik toxinů jste si vybudovali ve svém těle a v průběhu let. Například, řekněme, že jste přijali velké množství toxinů díky vašemu jídelníčku, který byl založen na uzeninách a smaženém jídle. Nyní, vaše játra potřebují provést cca 400 funkcí každý den. A filtrovat toxiny z krve je jednou z nejdůležitějších funkcí jater.

Ale problém je, že vaše játra mohou zpracovat v jednom okamžiku pouze krevní toxiny do určité kapacity, což znamená, že játra můžete snadno přetížit. Takže, když přetížená játra nedokáží odstranit všechny toxiny z krve, vaše tělo začne mobilizovat kůži pro pomoc na detoxikaci. Proč kůže? Vzhledem k tomu, že je největším orgánem těla, poskytuje tak největší plochu pro rychlé odstranění přebytečných toxinů. Takže to vaše kůže může tak trochu odnést. Zhoršení by však mělo být dočasné.

TIP: Kokosový olej je super pro dásně

Samozřejmě, pokud máte jen malé množství toxinů skrývající pod kůži a uvnitř vašeho těla, a vaše játra jsou schopna účinně odstranit toxiny z krve, měli byste zažít okamžité zlepšení a vaše akné se pravděpodobně velmi zlepší a jizvy po akné se vyléčí do několika dní.

Jak používat kokosový olej k léčbě akné?

Můžete samozřejmě použít panenský kokosový olej lokálně a přímo na pokožku. Ale léčivé účinky nebudou tak silné, jako když ho budete užívat vnitřně. Tímto způsobem lze řešit řadu faktorů způsobujících akné a to nejen zvenčí, ale i zevnitř.

Zde je návod: začněte pomalu s 1 polévkovou lžící (nebo 3 čajovými lžičkami) na den panenského kokosového oleje. Nebo dávku rozdělte v poměru půlka polévkové lžíce při snídani, druhá polovina na večeři. Jezte olej samostatně, nebo si ho dejte do jogurtu. Neberte ho příliš mnoho při prvním užívání, protože panenský kokosový olej (jak je vysoce detoxikační) může vyvolat průjem.

Jakmile si vaše tělo zvykne na tento přírodní olej po 7 dnech nebo tak, pak můžete postupně zvyšovat dávku až 3 polévkové lžíce denně, opět rozprostřené na celý den. Pak také potírejte akné kokosovým olejem (třeba pomocí tampónů). Nejlepší způsob, jak to udělat, je rozmělnit malý kousek kokosového oleje v dlaních, aby se zkapalnil a vmasírujte na tvář. Pak pleť vyčistěte nějakým velmi jemným prostředkem. Nebo jen vodou.

Kokosový olej by měl být jen pomocník, ne základní léčebný prostředek pro vyřešení akné. To si prosím pamatujte.

Podělte se s námi o zkušenosti s kokosovým olejem ve spojitosti s akné. Budeme rádi.

Co si dále přečíst o akné?

Vyberte si kokosový olej třeba zde

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva