Sponzorováno

Viscerální tuk (nitrobřišní tuk, tuk v oblasti břicha) – jak na něj? 4.72/5 (47)

 • Viscerální tuk je tuková tkáň, která obklopuje vnitřní orgány v břišní dutině. Jeho nadměrná hromadění může být spojeno s různými zdravotními problémy, jako je zvýšené riziko srdečních onemocnění, cukrovky typu 2 a dalších metabolických poruch. Existuje několik způsobů, jak řešit viscerální tuk.
 • Zdravá strava: Jeden z nejdůležitějších faktorů při snižování viscerálního tuku je správná strava. Zaměřte se na vyváženou stravu, která obsahuje dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných potravin, bílkovin nízkého obsahu tuku a zdravých tuků. Omezuj příjem rafinovaných cukrů, trans-tuků a nasycených tuků, které mohou podporovat hromadění viscerálního tuku.
 • Fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita je důležitá pro snižování tělesného tuku, včetně viscerálního tuku. Kombinujte ideálně aerobní cvičení, jako je běhání, plavání, jízda na kole, s posilovacími cviky. Aerobní cvičení pomáhá spalovat tuky, zatímco posilování posiluje svaly a zlepšuje metabolismus.
 • Omezení stresu je ideální: Chronický stres může přispívat k nadměrnému hromadění viscerálního tuku. Zkoušejte relaxační techniky, jako je meditace, jóga, hluboké dýchání nebo cvičení proti stresu. Také si dejte dostatek času na odpočinek a spánek.
 • Omezování alkoholu je nutnost: Přílišné pití alkoholu může vést k nárůstu viscerálního tuku. Pokud pijete alkohol, snažte se omezit jeho konzumaci a dodržovat míru stanovenou odborníky.
 • Rada od odborníka: Pokud se snažíte snížit viscerální tuk, může být užitečné vyhledat podporu od odborníka na výživu nebo osobního trenéra, kteří ti mohou pomoci sestavit vhodný jídelníček a cvičební plán.
 • Redukce viscerálního tuku vyžaduje trpělivost a dlouhodobý závazek ke zdravému životnímu stylu. Je to proces, který vyžaduje kombinaci správné stravy, fyzické aktivity a dalších zdravých návyků. V případě potřeby se poraďte se zdravotním odborníkem, který ti může poskytnout další konkrétní rady a doporučení.

Proč je viscelární tuk nebezpečný a jak na něj?

Proč je viscelární tuk nebezpečný a jak na něj?

Pokud se chcete zbavit nitrobřišního (útrobního, břišního, viscerálního) tuku budete potřebovat více než jen začít cvičit. Klíčem k úspěchu je ve skutečnosti mimo posilovnu, a to v kuchyni. Úbytek nitrobřišního tuku je především záležitostí toho co jíte, až druhotně co a jak cvičíte.

Viscerální tuk je pro naše zdraví nebezpečný

Základem je uvědomit si, že přínos zhubnutí nitrobřišního tuku je významově daleko za hranicí estetiky. Nitrobřišní tuk obaluje tukem vaše orgány. Může tím uvolňovat proteiny a hormony, které způsobují zánět. Tento zánět dále poškozuje cévy a játra. Tímto procesem je ovlivněno zpracování cukrů a tuků ve vašem těle. Jak vidíte, pro vaše zdraví opravdu nic moc.

Chronický zánět spojený s hromaděním viscerálního tuku může způsobovat množství nemocí spojených s metabolickým syndromem. To je důvod, proč zvýšený objem kolem středu těla má přímé spojení se vznikem diabetu 2. Typu, srdečních chorob, mrtvice a jiných chronických chorob. Měření obvodu pasu je z tohoto důvodu lepším ukazatelem zdraví jak měření BMI (body mass index).

Viscerální tuk je pro naše zdraví nebezpečný

Viscerální tuk je pro naše zdraví nebezpečný

 

Problémy při vysokém množství viscerálního tuku

 • zánětlivé procesy v těle
 • spouští v těle autoimunitní onemocnění
 • způsobuje rakovinu v těle, zejména v tlustém střevě
 • způsobuje cukrovku
 • zvyšuje tvorbu estrogenu (rakovina prsu) a prolaktinu
 • degenerace mozku a migrény
 • způsobuje roztržení břišních svalů – diastáza
 • způsobuje rakovinu v těle, zejména v tlustém střevě
 • je příčinou závažných zánětlivých onemocnění kloubů (revmatoidní artritidu)
 • jsou jedním z důvodů migrény
 • přispívá k vysokému krevnímu tlaku
 • způsobuje krevní sraženiny způsobné vypouštěním nahromaděného tuku do krve

Jak doma měřit viscerální tuk

Domácí kontrola viscerálního tuku je snadná. Změřte obvod svého pasu. Pokud obvod vašeho pasu nedosáhl hodnoty 94 cm u mužů a 80 cm u žen, je množství vašeho viscerálního tuku v normálu.

Pokud vás zajímá přesná hodnota vašeho viscerálního tuku je možné ji změřit speciálním přístrojem. Tento přístroj vám metodou bioelektrické impedance změří kompletní složení vašeho těla. Tato metoda je založena na principu měření odporu ve vašem těle. Svaly, tuk a voda mají odlišný elektrický odpor. Tím, že vaším tělem projde slaboučký proud (samozřejmě vy to vůbec necítíte) přístroj změří složení vašeho těla.

Jak na rychlé snižování nitrobřišního tuku?

Pokud je vaší snahou zbavit se viscerálního tuku je nutné snížit obsah tělesného tuku celkově optimálně vhodnou kombinací stravy a tréninku. Ano, optimální je kombinace správné stravy a pohybu (tréninku). Vlastně stejně jako nevhodnou stravou a bez tréninku se vám podařilo vybudovat „toto“ tělo s množstvím přebytečného tuku. Opakem tedy musíte sjednat nápravu.

Podívejte se tedy na několik našich tipů, jak zatočit s viscelárním tukem:

Sponzorováno

1. Velmi snižte nebo úplně odstraňte příjem cukru

Snižte příjem všech druhů cukru, fruktózy, rafinovaných ale i přírodních (med). Doslova odstraňte všechny potraviny s vysokým obsahem cukru. Kukuřičný sirup je zdaleka nejhorší a způsobuje problémy metabolismu. Důsledkem toho si tělo fruktózu rozkládá jako metabolizuje alkohol, podporuje inzulínovou rezistenci a hromadění tuku více než jiné druhy cukru. Zpracovaná fruktóza je populární přísadou nezdravých potravin a slazených nápojů. POZOR! Tuto přísadu skrývají výrobci přibližně pod 60 různých názvů. Nejjednodušší je, pokud se zpracované fruktóze vyhnete pokud zcela omezíte konzumaci zpracovávaných potravin.

U lidí rezistentní na inzulín (většina z nich bojuje s velkým množstvím břišního tuku), je třeba snížit celkový příjem cukru / fruktózy pod 15g denně. Pokud je vaše hmotnost normální a nemáte žádné známky inzulinové rezistence doporučuje se dávka 25g denně.

2. Zvyšte příjem zdravých tuků

Proto, abyste zhubli je opravdu důležité jíst dostatečné množství zdravých tuků. Většina lidí, kteří jsou rezistentní na inzulín mohou mít prospěch pokud jejich každodenní příjem zdravých tuků bude tvořit 50-85% celkového kalorického příjmu.

To znamená zahrnout do svého jídelníčku více potravin jako:

 • avokádo;
 • kvalitní přírodní máslo;
 • organické vejce;
 • kokos a kokosový olej;
 • ořechy a organické oleje;
 • kvalitní bio maso;
 • kvalitní ryby.

Pamatujte. Mononenasycené mastné kyseliny nacházející se v ořeších, olivovém oleji a avokádu prokazatelně zvyšují spalování tuků v břišní části. V jedné studií výzkumníci žádaly ženy, aby 1600 kalorií (177g tuku) konzumovali v podobě zdravých tuků. Výsledkem byla ztráta třetiny nitrobřišního tuku v jednom měsíci.

3. Přerušovaný půst

Další možností jak účinně likvidovat břišní tuk (i tuk obecně) je přerušovaný půst. Jedná se o velmi účinný způsob řešení nadváhy. Mechanismus účinku, že vaše tělo v tomto půstu bude primárně využívat tuk jako zdroj energie. Což znamená jeho přeměnu na energii.

Přerušovaný půst není chaotické hladovění, je to plánované vytváření času jídel do úzkého okna každý den. Přerušovaný půst je vysoce doporučený způsob stravování pro ty, kteří zápasí s inzulínovou rezistenicí a vysokou tělesnou hmotností. Ti, kteří trpí inzulínovou rezistencí by měly jednoduše omezit jídlo na konkrétní čas každý den. Například můžete omezit vaše jídla kdy budete jíst jen od 11.00 do 19.00.

V tomto daném příkladě se rovná přerušovaný půst 16tim hodinám, které utratí vaše zásoby glykogenu a dostanou tělo do fáze spalování tuků. Uvedený příklad se ukázal jako nejjednodušší časový rámec pro většinu kdy se spalování cukrů přesune na spalování tuků. Tuk je prostě pomalu hořící palivo, které našemu tělu poskytuje energii i po vyčerpání cukrů. Pokud tyto v těle nejsou, resp. jsou v jen v malém množství nastává ihned spalování tuků a jejich využití na energii.

Tento typ stravování zlepší nejen inzulínovou rezistenci a hladinu leptinu. Odstraníte mnoho zdravotních problémů jako je krevní tlak a vysoká hladina cukru v krvi. Samozřejmě normalizují svou tělesnou hmotnost.

Zajímavost: Je to právě to tvrdé břicho, které je znakem tukem obalených orgánů. Přestože majitelé těchto bříšek, často jsou to právě muži, s humorem tvrdí, že to jsou svaly. Opak je pravdou, je to tuk a velmi nebezpečný.

4. Dalších pár tipů jak snížit svůj viscerální tuk

Zkuste i následující tipy:

 • Snižte konzumaci rostlinných tuků jako slunečnicový olej, margaríny a nahraďte je vepřovým sádlem a kokosovým olejem.
 • Přidávejte do salátů kvalitní olivový olej, ale nepoužívejte ho na teplou kuchyni.
 • Používejte kvalitní kravské máslo alespoň 82%.
 • Snažte se co nejméně kombinovat tuky se sacharidy.
 • Minimalizujte pečivo ve svém jídelníčku.
 • Dělejte větší přestávky mezi jídly.
 • Zařaďte částečné hladovění. To provedete například tím, že si posunete snídani na později.

Viscelární tuk a výzkumy

Bylo provedeno mnoho výzkumů s ohledem viscelárního tuku. Jaké byly závěry?

1. Čím větší břicho, tím menší mozek

V roce 2005 vědci porovnávali obvod pasu k boku u více než 100 jednotlivců. Všichni zkoumání měli strukturální změny v mozku. Čím vyšší byl poměr pasu k bokům tím menší bylo paměťové centrum v mozku, hipokampus. Navíc se zvětšujícím se břichem se zvyšovala i pravděpodobnost mrtvic v mozku. To způsobuje zmenšování se mozku. Takže čím větší břicho, tím menší mozek.

2. Čím více tuku, tím méně vzpomínek

Vědci z oblasti neurologie zkoumali snímky mozku 94 lidí po 70. roku života. Byli sledováni po dobu 5 let a žádný z nich neměl demenci ani jiné kognitivní problémy. Tito vědci zjistili, že mozky obézních lidí vypadaly o 16 let starší než mozky jejich zdravých vrstevníků s normální hmotností. Obézní měli o 8% méně mozkové tkáně, zatímco lidé s nadváhou měli ve srovnání s těmi s normální hmotností o 4% mozkové tkáně méně. Velká část tkáně se ztratila v oblasti čelního a spánkového laloku, kde se dělají rozhodnutí a ukládají vzpomínky.

A jak řešíte viscerální tuk vy? Budeme rádi za komentáře.

VIDEO: Škodlivé a prospěšné tuky – jak se v tom vyznat

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

 

3 Komentářů u článku “Viscerální tuk (nitrobřišní tuk, tuk v oblasti břicha) – jak na něj?”

 1. Timea napsal:

  Tenhle clanek jsem radeji ani necetla do konce. Nechapu co za odbornika to zase napsal. Chudaci lidi kteri by chteli neco vylepsit a poskouchaji takove rady. Jak muzete doporucovat na snizeni tuku tak vysoke mnozstvi, to neni zdrave pro nikoho a navic ve forme veproveho sadla a kokosoveho tuku, to je uplne to nejhorsi co muze clovek udelat, same nasycene tuky, to si pak clovek o vsechny ty nemoci vylozene rika! Prosim neridte se hloupymi trendy a jestli chcete byt opravdu zdravi, jezte prirozene. Doporucuju se podivat na whole food plant based diet (celistva rostlinna strava). Je to podlozene prednimi svetovymi vedci. Informace jsou volne pristupne na webu.

  • Kolos z Mírova napsal:

   Timea
   Jelikož evidentně nechápete psaný text ani význam zdravých tuků ve výživě ( ano, idiotko, sádlo je zdravý tuk ) tak raději nepište vůbec nic, neodrazujte normální lidi od uzitecnych clanku a dal si zerte to sve seno a jetel, vy vegetarianko. Miluji lidi kteri trpi mozkodlabem, ale proste neodolaji nutkani vyjadrit se k cemukoliv, ackoliv vlastne nerozumi vubec nicemu.

  • Redakce slimming.cz napsal:

   Dobry den, nerad bych znevazoval Vase presvedceni, ale ciste rostlinna strava je pro telo naprosto nevhodna a dlouhodobe je nebezpecna.. Obcasne casove useky pouze na rostlinach – budiz, ale nemely by trvat dele, nech 14 dni a nemely by se opakovat casteji, nez jednou za ctvrt roku. Jinak telo bude slabe, negativa prevazuji pozitiva a zcela to nesouhlasi s uplne zakladni stravovaci zasadou – pestre, cerstve, pravidelne..
   pokud Vas zajima vice o visceralnim tuku, mrknete i k nam na blog https://www.slimming.cz/visceralni-tuk/

Zanechat komentář ke článku

Zpráva