Sponzorováno

Wasabi a zdraví – jaké má účinky? Budete překvapeni. 4.66/5 (29)

A takto vypadá kořen wasabi.

A takto vypadá kořen wasabi.

Zdravotní přínosy wasabi zahrnují mimo jiné snížení rizika rakoviny a onemocnění srdce, navíc má wasabi protizánětlivé vlastnosti. Pomáhá také chránit před bakteriálními infekcemi v těle a v ústech, může dokonce snížit dráždivé účinky sezónních alergií.

Tento zelený křen (což je mimochodem nesprávný název) může být použit i k léčbě respiračních problémů a díky tomu, že je wasabi docela bohaté na antioxidanty, pomáhá posílit imunitní systém a pomáhá odstraňovat škodlivé toxiny z těla. Je toho mnoho, že? Ale pěkně popořádku. Nejdříve si wasabi představme.

Co je vlastně Wasabi?

Wasabi je japonský křen, což je vlastně mylné označení. V biologické klasifikaci je to rostlina čeledi brukvovitých (Brassicaceae). Má však tak silnou chuť, že „kope“ jako křen. To proto se takto wasabi označuje.

Jak wasabi chutná?

Má hodně pálivou chuť. Ačkoli má silnou, kořeněnou chuť, je odlišná od chuti kapsaicinu, chemické látky nacházející se v chilli papričkách, která jim dává jejich pikantní chuť. Zatímco kapsaicin dává pocit „hoření“ na jazyku, wasabi ovlivňuje čichové smysly a uvolňuje chemické výpary, které ovlivňují nosní průchod. To je rozdíl v chutích obou těchto pálivých dobrot. Silná chuť wasabi je trošku podobná pálivé hořčici a nejčastěji se používá jako koření.

Typická vůně je díky vysokým koncentracím allyl isothiokyanátu, zatímco chuť pochází z isothiokyanátových sloučenin. Tyto chemické látky vlastně fungují jako obranný mechanismus proti dravcům, kteří se snaží o konzumaci rostliny. Isothiokyanátové chemikálie mají rovněž silný dopad na přínosy wasabi pro naše zdraví – o tom se pobavíme ve článku i dále.

Wasabi se hodně používá v japonské kuchyni. Je také primárně pěstované tam, protože je velmi obtížné rostlinu kultivovat. Dokonce i v Japonsku je jen málo oblastí, kde probíhá rozsáhlá kultivace wasabi. V Severní Americe se úspěšně pěstuje pouze na dvou místech, v Severní Karolíně a provincii Britská Kolumbie.

Celá rostlina je používána k různým účelům a kuchaři ji mohou zakoupit jako kořen, který má být dále upravován, nebo jako prášek, který je snáze použitelný. Normální spotřebitelé mohou obvykle koupit wasabi v tubě nebo kelímku, tyto produkty jsou připraveny k vaření nebo přímé spotřebě. Wasabi je nezbytný doplněk k sushi. Odtud ho zná většina lidí.

Bacha na to, co kupujete

Wasabi je v posledních letech hodně populární. Proto mnoho firem vytváří imitace wasabi z hořčice, křenu a dalších složek. Účinky na váš nos mohou být podobné, ale není to skutečný zážitek z wasabi a samozřejmě náhražky nemají stejné zdravotní výhody jako pravé wasabi. Takže rada je snadná – dejte pozor na to, co kupujete.

Wasabi má nejen silnou chuť, ale i silné účinky na naše celkové zdraví!

Nutriční fakta o Wasabi

Obsahuje vlákninu, bílkoviny a energii. Co se týče minerálů, obsahuje vápník, železo, hořčík, fosfor, draslík, sodík a zinek, které jsou přirozenou a nezbytnou součástí naší vyvážené stravy. Je bohaté na vitamín C, thiamin, riboflavin, niacin, folát, vitamín A a vitamín B6. Rostlina má také vysoké hladiny některých antioxidantů, jako isothiokyanáty, a má nízkou hladinu cholesterolu! To je super.

Celkově může wasabi pozitivně ovlivnit vaše zdraví až v překvapivém počtu způsobů! A na několik z nich nyní mrkneme.

1. Prevence proti rakovině

Pravidelné přidávání wasabi do stravy může opravdu zabránit propuknutí určitých druhů rakoviny. Nejvýznamnějšími živinami ve wasabi jsou nesporně isothiokyanáty. Ty se tvoří z glukosinolátů poté, co je rostlina vytržena nebo odříznuta. A právě různé isothiokyanátové antioxidanty jsou velmi užitečné při odstraňování volných radikálů z těla.

Studie ukázaly, že jedna forma isothiokyanátu ve wasabi, konkrétně 6-MITC, jasně prokázala, že inhibuje (snižuje aktivitu) expanzi leukémie a buněk rakoviny žaludku. Ve skutečnosti podporuje apoptózu (smrt buněk rakoviny) do 24 hodin po konzumaci. Konzumace wasabi může zabránit růstu nádorů. Nejzajímavější věcí tohoto typu léčby je to, že izothiokyanáty zřejmě zabíjejí rakovinné buňky bez poškození zdravých okolních buněk. Testy ještě probíhají.

Sponzorováno

Další studie prokázaly, že 6-MITC je stejně účinný proti rakovině prsu a buňkám melanomu, což vedlo mnoho výzkumníků k podpoře wasabi jako menší preventivní metodě proti rakovině mnoha druhů. Výzkum týkající se síly wasabi proti jiným druhům rakoviny stále probíhá, ale tato silná rostlina se již v onkologické komunitě několikrát osvědčila.

Pamatujte, že pouze originální wasabi má různé isothiokyanáty, které mohou bojovat s celou řadou nádorových onemocnění. Dokonce i jiné rostliny z čeledi brukvovitých jsou jen slabý odvar ve srovnání s wasabi. Je to zvláště proto, že jsou tradičně vařeny před samotnou konzumací, což může snížit obsah živin a enzymů, které vedou k tvorbě isothiokyanátu. Chcete-li preventivně zabránit rozvoji rakoviny prostřednictvím svého jídelníčku, používejte pouze skutečné a pravé wasabi!

2. Zlepšuje kardiovaskulární zdraví

Dalším důvodem pro častější přidávání wasabi do vaší stravy je prevence kardiovaskulárních problémů. Má antihypercholesterolemické vlastnosti, které pomáhají snižovat hladiny cholesterolu v lidském těle.

A už zmíněné isothiokyanáty ve wasabi dělají více než jen zabraňují rakovině. Rovněž mají inhibiční účinky na agregaci krevních destiček. Agregace krevních destiček je v podstatě seskupení nebo shlukování krevních destiček do trombu nebo krevní sraženiny. Tyto sraženiny jsou hlavní příčinou mrtvice a dalších kardiovaskulárních potíží. Tím, že se zabrání tvorbě tvorbě těchto sraženin po celém těle se účinně snižuje riziko srdečních onemocnění a mrtvice!

3. Podporuje léčbu artritidy a snižuje zánět

Zdá se, že účinné antioxidační isothiokyanátové sloučeniny redukují záněty kloubů, vazů a svalů, které mohou přispět k artritidě a bolesti kloubů. Studie naznačují, že wasabi pomáhá udržovat kostní integritu u lidí a může pomoci snížit riziko osteoporózy.

4. Antibakteriální činidlo

Přírodní složky ve wasabi také jasně ukázaly, že bojují proti bakteriálním infekcím! V nedávné studii antibakteriálních vlastností různých potravin a zeleniny bylo wasabi zařazeno mezi nejúspěšnější antibakteriální potraviny proti E. coli a Staphylococcus aureus. To znamená, že otravě jídlem a jiným nešťastným stavům lze předejít udržováním hladiny isothiokyanátů ve vaší stravě (třeba prostřednictvím konzumace wasabi). Isothiokyanáty jsou v tomto případě životně důležitou složkou, která v těle neutralizovala tyto potenciálně smrtelné bakterie. Některé společnosti začaly dokonce dávat stopové prvky extraktu wasabi do svých antibakteriálních krémů a gelů, aby zvýšily jejich sílu a účinnost!

5. Působí proti patogenům a bakteriím v dýchacích cestách

Wasabi může být silnou obrannou linií proti určitým patogenům dýchacích cest. Plynná složka wasabi, která způsobuje tak silnou reakci v nosních průchodech, je ve skutečnosti plynné uvolňování allyl isothiokyanátu, které může aktivně inhibovat proliferaci patogenů dýchacího traktu, jako jsou ty, které způsobují chřipku a pneumonii. Pálivý pocit v nose po jídle může být určitě nepříjemný a silný, ale také může udělat hodně dobrého pro vaše zdraví.

Wasabi známe hlavně jako přílohu k sushi. A to ve formě pasty.

Wasabi známe hlavně jako přílohu k sushi. A to ve formě pasty.

Wasabi a zdravotní rizika

Může mít něco tak skvělého jako Wasabi i nějaká zdravotní rizika? Ano.

1. Poškození jater

Přestože zdravotní přínosy wasabi vypadají ohromně, je velmi důležité pamatovat si, že pokud konzumujete příliš mnoho wasabi ve snaze chránit tělo před rakovinou nebo srdečními chorobami, můžete si skutečně zničit játra. Obsahuje totiž chemickou složku nazvanou hepatotoxin. Ta je jemná a neškodná v malých dávkách, ale pokud zaplavíte tělo hodně wasabi, vaše tělo nebude schopno zpracovat tento toxin a může to vést až k vážnému poškození jater. Takže všeho s mírou. To platí u všeho. I u wasabi.

2. Alergie

Jako vždy, vyhýbejte se potravinám, na které jste alergičtí. Pokud konzumujete wasabi poprvé, buďte si vědomi možných účinků, které na vás může wasabi mít.

VIDEO: Wasabi pálí i pod jazykem

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva