Sponzorováno

Potraviny pro zdravé cévy – které jíst? 4.85/5 (13)

Jak na zdravé cévy a srdce? Co jíst?

Jak na zdravé cévy a srdce? Co jíst?

?Jednou z nejčastějších příčin úmrtí dospělých jsou srdečně-cévní onemocnění. Ty vznikají zejména v důsledku ucpávání cév a vysokého obsahu cholesterolu v krvi. Nejdříve vedou „jen“ k zvýšenému krevnímu tlaku, ale postupně mohou způsobit infarkt či mozkovou mrtvici. Správnou péčí o cévy se takovým problémům alespoň zčásti vyhnete. Využijte sílu těch správných potravin a přidejte je do svého jídelníčku. Vaše cévy se jejich schopnostem určitě potěší.

Které potraviny jsou super pro cévy?

Granátové jablko

Granátová jablka se vyznačují vysokým obsahem silných antioxidantů. Ty pomáhají předcházet kornatění cév a tak dokáží i zmírňovat jejich vnitřní poškození. Podle studie ze žurnálu Atherosclerosis extrakt z tohoto ovoce umí zabránit a někdy i zcela zvrátit i průběh aterosklerózy. Při ní se ucpávají cévy kvůli nahromaděnému tuku. Při pokusu, který prováděli na myších s náběhem na toto onemocnění, zjistili, že výsledkem pravidelného příjmu extraktu z granátového jablka bylo snížení nánosů v arteriích.

Ryby

Ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako například losos nebo tuňák, zabraňují tvorbě a hromadění usazenin v cévách. Potvrdila to i southamptonského univerzita ve studii, v níž zkoumali vliv konzumace ryb na ucpávání cév. Omega-3 mastné kyseliny jsou stejně účinné i jako prevence vzniku krevních sraženin.

TIP: TOP 12 potravinových přísad, které vyvolávají obavy

Špenát

Vysokým obsahem kyseliny listové a draslíku se pyšní nepříliš oblíbený špenát. Do svého jídelníčku byste ho však určitě měli zařadit, protože kromě jiných výhod zmiňované látky zabraňují vzniku vysokého krevního tlaku. Díky luteinu dokáže uvolnit cévy tak, že zároveň zabraňují cholesterolu, aby se v cévách ukládal. Tak můžete velice jednoduše předejít několika srdečně-cévním onemocněním.

Rajčata

Lykopen, který dodává rajčatům barvu, dokáže snížit riziko aterosklerózy až o 50%. Podle výzkumníků z Koreje totiž lykopen brání hrubnutí artérií. Nezapomeňte, že se lépe vstřebává z tepelně upravených rajčat – ugrilujte si je, udělejte si polévku nebo si je dopřejte například ve formě protlaku.

Sponzorováno

Česnek

Je nazýván lékem chudých, ale jeho účinky jsou k nezaplacení. Pravidelné užívání česneku má za výsledek snížení tvorby špatného cholesterolu a neuvěřitelně čistí stěny cév od usazenin. Doporučenou denní dávkou jsou maximálně dva stroužky, ale nejlepší je ho jíst ne nárazově a mnoho, ale pravidelně v menších množstvích jako prevenci.

Víte, že česnek patří mezi antistresové potraviny?

Chřest

Mezi nejlepších přírodních čističů tepen rozhodně patří chřest. Obsahuje velké množství kyseliny listové, která dokáže léčit dlouhodobé záněty cév a vysoký krevní tlak. Rovněž se vyznačuje schopností bránit vzniku krevních sraženin.

Skořice

Jen jedna lžička skořice denně do vašeho organismu dodá množství antioxidantů a pomůže snížit hladinu tuků v krvi. Pomáhá také předcházet budování povlaku v cévách a zbaví vás až o 26% špatného cholesterolu. Hodí se například na vaši kávu či na ochucení snídaně.

Hrozny

Hrozny obsahuje velmi cenné flavonoidy, resveratrol a kvercetin, znemožňují oxidaci špatného cholesterolu. Tím brání tvorbě cévních usazenin. Zároveň snižují riziko vzniku krevních sraženin, které vedou k vážným zdravotním problémům.

Olivový olej

Na stěny cév se dokáže nalepit a vytvořit tak usazeniny jen zoxidovaný cholesterol. Součástí olivového oleje jsou tuky, které se dokáží na cholesterol navázat a znemožní mu oxidaci. Tak zabrání i tvorbě usazenin.

Švestky

Chutné švestky v jakémkoli stavu obsahují silný flavonoid kvercetin, kteří působí proti ukládání škodlivého (LDL) cholesterolu v cévách. Švestky navíc pomáhají snižovat krevní tlak a rozšiřují tepny. Díky nižšímu glykemickému indexu krevní cukr nestoupá tak rychle a hodně. Často se využívají při redukčních dietách.

Mlsejte oříšky a semínka

Mandle pro svůj vysoký obsah flavonoidů chrání srdce a cévy. Arašídy snižují cévní a srdeční choroby pro svůj obsah nenasycených mastných kyselin. Semínka z dýní obsahují srdci prospěšný blahodárný olej.

Víte, jak dále chránit naše srdce a cévy?

 • správnou stravou
 • nekouřením
 • dostatkem pohybu
 • omezením stresů
 • odpočinkem – kvalitním spánkem, klidem a relaxací
 • dodržováním preventivních prohlídek u lékařů

TIP: Rady pro zdravé cévy

VIDEO: Zdravé cévy a srdce

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva