Sponzorováno

Tyto potraviny držte dál od mikrovlnné trouby – mikrovlnka jim totiž neprospěje 4.69/5 (13)

Co do mikrovlnky ano, a co radši ne? Přinášíme vám přehled.

Co do mikrovlnky ano, a co radši ne? Přinášíme vám přehled.

Pro mnohé z vás je mikrovlnná trouba doslova zázračným pomocníkem, který nejenom umožní snadnější přípravu jídla, ale i rychlejší rozmrazování, nebo také možnost ohřevu. Zároveň je pravdou, že se lze dočíst mnoho informací o tom, jak je tento spotřebič nebezpečný. A spolu s těmito informacemi se objevují i ty, které je zase vyvracejí. My se nebudeme stavět ani na jednu stranu. Zmíníme jen, že v případě některých potravin není použití mikrovlnné trouby skutečně vhodné. Proč? Podívejte se společně s námi.

Brokolici připravujte klasicky

Obecně se říká, že by se do mikrovlnky neměla dávat zelenina, jelikož může dojít k tomu, že se výrazně snižuje obsah vitamínů a minerálních látek. Pokud se podíváme na jeden druh, který to jenom potvrzuje, tak je to brokolice. Ta obsahuje prospěšných látek celkem dost. Když se podíváme konkrétně na to, které to jsou, určitě je třeba zmínit:

  • Vitamin C
  • Provitamin A
  • Vitamin B1

Jde o hlavní trojici, kde je obsah největší. Tedy v případě, kdy použijete klasickou formu přípravy, spojenou s vařením ve vodě, nebo dušením v páře. Pokud jde o přípravu v mikrovlnné troubě, tak není ideální, jelikož se velká část zdravých látek vlivem působení mikrovln ztratí. Jestliže chcete jíst brokolici pro její obsah vitamínů a minerálů, a nikoliv jenom pro její chuť, tak ji do mikrovlnky raději nedávejte.

Pozor i na další zeleninu

Celer, špenát a řepa. Toto trio má jednu společnou věc: vysokou koncentraci dusičnanů, která se při ohřívání může změnit na karcinogenní. Samotné dusičnany jsou zcela neškodné, ale mohou být přeměněny na dusitany a potom na nitrosaminy, z nichž některé jsou známy jako karcinogenní. Enzymy přítomné v bakteriích přeměňují dusičnany na dusitany. K tomu dochází zejména při zahřátí, skladování a později ohřevu špenátu. Samotný nitrát je neškodným složením, ale je třeba se vyvarovat podání dětem do šesti měsíců.

Jídla neohřívejte dokola – hlavně ne maso

Je jedno, co chcete ve své mikrovlnné troubě konkrétně ohřívat. Důležité je, že byste měli jídlo ohřát hned před konzumací, a navíc ještě jenom v takové porci, kterou sníte ihned. Tedy jen jednou a sníst ho. Rozhodně není vhodné jídlo ohřát, zapomenout na něho a poté ohřívat znovu. Nebo během dnes stále dokola ohřívat plnou nádobu, ze který vždy vydáte jenom konkrétní porci. Hlavním problémem může být maso. Nejenom proto, že neustálým ohříváním bude tvrdší a tvrdší. Tím, že ho ohřejete a necháte vystydnout, a to stále dokola, už může hrozit to, že se začnou množit bakterie a jeho požití bude celkem rizikové.

Maso rozmrazujte raději klasicky

Jistě znáte situaci, kdy se rozhodnete narychlo připravit masitou večeři. Když však máte maso v mrazáku, není vhodné rozmrazovat ho v mikrovlnce. V první řadě z důvodu, že i když nastavíte správný program, nelze čekat, že rozmrazování bude bezproblémové a pozvolné. Většinou dojde k tomu, že část masa bude horká, zatímco jeho střed zmrazený. To často vede k riziku množení bakterií. Když maso rozmrazovat, tak jedině klasickou, tedy pozvolnou metodou. Vyndejte ho z mrazáku, nechte na kuchyňské lince chvíli povolit a poté ho umístěte do lednice. Kromě toho, že rozmrzne pozvolně a přirozeně nedojde k tomu, že by se množily bakterie, jelikož v lednici je přijatelná teplota.

Podle deníku U.K. The Mirror, ohřívání studeného kuřecího masa v mikrovlnné troubě způsobuje změnu bílkovinného složení masa – což může vést k problémům s trávením.

Pozor i na ovoce

Dáváte ovoce do mikrovlnky? Je pravdou, že důvodů, proč to dělat, zase až tolik není. Možným důvodem může být jeho rozmrazení, nebo ohřátí studeného, které vyndáte z lednice. Ať je to jak chce, nedoporučujeme dělat ani jedno. To proto, že ovoce je plné vody, která se samozřejmě začne ohřívat. Už to se samo o sobě podepíše na tom, že ovoce ztratí:

  • Svou šťavnatost
  • Svou chuť
  • Svou výživovou hodnotu

To ale není jediný problém. Když se začne voda v ovoci ohřívat, tak dojde k tomu, že se také začne z ovoce dostávat ven. A to ve formě páry. A protože z mikrovlnné trouby nemá kam unikat, tvoří se zde vlhké prostředí. A to je také dokonalou líhní pro různé plísně, které se mohou na ovoci, ale i uvnitř něho tvořit. Proto je vhodné ho k mikrovlnné troubě raději nepřibližovat.

Sponzorováno

Pečivo

Pokud máte tvrdé pečivo, jistě znáte rady spojené s tím, že ho stačí dát na pár desítek vteřin do mikrovlnky, díky čemuž se nejenom zahřeje, ale také změkne. Toto je určitě velké plus, které každá hospodyňka musí znát. Na druhou stranu ne vždy je to pro pečivo ideální volba. Důvod je zde podobný, jako v případě ovoce. I když to na první pohled vypadá, že je suché, není to pravda. Uvnitř něho je voda, která se začne následně vylučovat a začne se tvořit vlhké prostředí. Pokud dané pečivo nesníte hned, dost možná si zaděláte na to, že z tvrdé housky nebo z tvrdého rohlíku je potravina, ve které se vlivem vlhkosti začala tvořit plíseň. Tu jenom umocníte, když pečivo nenecháte vystydnout a zavřete ho do mikrotenového sáčku.

Vajíčka

Jistě jste se setkali z řadou receptů, které jsou založeny na tom, že mikrovlnku lze využívat i ke klasickému vaření. Ne každá potravina se do ní ale hodí. Nikdy do ní nevkládejte vejce se skořápkou. Sice není po zdravotní stránce nijak výrazně velký problém, ale problém je v tom, že nenadálý tepelný nápor skořápka často nevydrží. Stačí pár desítek vteřin a může dojít k tomu, že vejce v mikrovlnné troubě bouchne. To znamená nutnost desítky minut uklízet, a pokud se přece jenom rozhodnete váš výtvor sníst, riskujete, že budou v daných kusech vejce drobné kousky skořápek, které nejsou pro vaše zažívání rozhodně ničím vhodným. I toto si pamatujte.

Houby

Toto upozornění se týká převážně čerstvých hub. Podle Evropské rady pro informace o potravinách (EFIC) je nejlepší jíst čerstvé houby ihned po přípravě, protože bílkoviny v houbách rychle degradují (jejich kvalita se zhoršuje). A právě mikrovlnka může degradaci bílkovin urychlit.

Vzhledem k tomu, že houby jsou snadné cíle pro mikroorganismy, jestliže budete houby nesprávně skladovat – s ohřívanými houbami tak můžete skončit s velkým bolesti žaludku, což rozhodně není to, co byste někde chtěli. Jednoduše si připravte a uvařte množství, které chcete sníst.

Chilli papričky

Kapsaicin v paprikách (což je látka v paprikách, která určuje, jak jsou pikantní), se odpařuje při vystavení vysokým teplotám v mikrovlnné troubě. Zatímco papriky nemohou explodovat nebo něco takového, je třeba se vyhnout výparům, pokud je to možné.

Zpracované maso (uzeniny)

Zdá se vám to jako hloupost? No, mikrovlnná trouba je v tomto případě fakt špatný nápad. Podle výzkumu publikovaného v časopise Food Control může ohřívání zpracovaného masa (typicky je plné konzervačních látek a podobně) v mikrovlnce vést k tvorbě produktů oxidace cholesterolu. Ty byly v minulosti spojené s ischemickou chorobou srdeční. V podstatě je to snadný způsob, jak špatné jídlo ještě zhoršit.

Mléko

Mléko je považováno za jednu z nejlepších forem výživy, protože obsahuje různé živiny včetně vitamínů, minerálů, zdravých mastných kyselin a bioaktivních látek, které mají pozitivní vliv na zdraví. Mateřské mléko je zvláště důležité pro děti, protože zlepšuje jejich imunitní funkce a snižuje riziko hned několika typů infekcí. některé matky si odebírají mateřské mléko a dávají ho zamrazit. Je to dobrý nápad? Moc ne.

Ohřev mléka v mikrovlnné troubě je špatný nápad, protože mléko se nerozehřeje rovnoměrně a některé části mohou být až příliš horké, zatímco jiné zůstávají chladné. Pusu miminka tak můžete ošklivě popálit. Také přebytečné teplo z mikrovlnné trouby sníží nutriční kvalitu mléka.

Brambory

Clostridium botulinum je typ bakterie, která se často vyskytuje v půdě. Vzhledem k tomu, že brambory se pěstují v půdě, často obsahují spory této bakterie. Samotné spory nejsou nebezpečné, ale produkují 4 neurotoxiny, které napadají centrální nervový systém.

Když pečeme brambory v mikrovlnné troubě, teplo se nerozšíří rovnoměrně, což vede k horkým a studeným místům. Bakterie mohou přežít v těch chladných místech a mohou se rozmnožit až na počet, které vede k vážnému zdravotnímu stavu známému jako botulismus – ten způsobuje paralýzu.

Sponzorováno

A co vy? Jak jste na tom s mikrolvnkou? Ohříváte v ní?

A co si dále přečíst o mikrovlnce?

    Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva