Sponzorováno

Co nejvíce škodí vašemu tělu a zdraví? Na těchto 10 věcí fakt pozor! 4.52/5 (33)

Nejen alkohol nebo cigarety, ale i cukr tělu dost škodí. Problém je, že je dnes téměř v každém jídle. Třeba v pečivu.

Nejen alkohol nebo cigarety, ale i cukr tělu dost škodí. Problém je, že je dnes téměř v každém jídle. Třeba v pečivu.

Dbáte na to, abyste byli zdraví? Určitě je to správný přístup. Je to super styl života. Vážit si zdraví je chytré. Určitě to schvalujeme. Zároveň ale musíme říci, že všeho má být s mírou. Pokud si čas od času dáte něco méně zdravého, není to zase až takový problém. Už jenom proto, že striktně dodržovaný zdravý životní styl může být velmi náročný a může se podepsat dokonce i na vaší psychice. Toto si pamatujte. Zároveň si pamatujte i to, že je vhodné znát seznam těch věcí, které je vhodné omezit stoprocentně.

Podívejte se, co vašemu zdraví a vašemu tělu dost škodí.

1. Sůl

Samozřejmě že můžete oponovat tím, že sůl je pro lidské tělo potřebná. To je určitě neoddiskutovatelný fakt. Druhým dechem byste ale měli dodat, že je to jenom v určitém množství. Doporučený denní příjem soli pro zdravého člověka je 4-6 gramů denně. Jakákoliv dávka navíc už se může výrazně podepsat na vašem zdraví. A to negativně. Když jde o výčet hlavních negativních problémů, tak nesmíme zapomenout na:

  • Zvyšování krevního tlaku
  • Vznik různých otoků
  • Zatěžování srdce

Průměrná spotřeba soli se v ČR pohybuje přes třináct gramů za den a to je téměř trojnásobek doporučené denní dávky.

Rizikem ale může být i to, že díky soli se z vašeho těla více vylučuje vápník, což má negativní vliv na váš pohybový aparát. Soli je tedy vhodné denně přijmout maximálně jenom jednu kávovou lžičku, jelikož toto množství zhruba odpovídá těm šesti gramům. Už to naznačuje, že je to celkem problematické, jelikož sůl je dnes téměř ve všem. Moc soli prostě našemu zdraví škodí, ať už chcete, nebo ne.

2. Dlouhodobá nadměrná zátěž organismu

Když máte důležitý týden v práci, nebo vás čeká klíčová zkouška ve škole, je celkem pochopitelné, že budete makat na maximum. Krátkodobě to zase až tak velký problém není. Zvláště, když následující týden pro vás bude klidový. Rizikem pro vaše tělo je však to, když se přetěžujete dlouhodobě. Kdy jste neustále v zápřahu a kdy si nenajdete čas pro sebe, na odpočinek.

Nejenom, že se top negativně podepisuje na vaší psychické stránce. Dokonce se to negativně podepisuje i na stránce fyzické. Hlavně potom v oblasti vaší kůže, která může být oslabená, může se vysoušet a budou se na ní objevovat i různé nepříjemné kožní reakce. Tím největším rizikem po zdravotní stránce je to, že svůj organismus natolik přetížíte, že jednou zkolabujete. A to už je dobrý důvod začít myslet na sebe a na svůj odpočinek.

Prostě krátkodobý stres a zátěž nevadí, naopak, umíme se tak správě „vybičovat“ k lepším výkonům. Ale dlouhodobě je to špatně a na vašem těle se to určitě podepíše. Na to pamatujte.

3. Přejídání

Jste milovníky jídla? To ale přeci nemusí nutně znamenat, že se budete neustále přejídat. Bohužel u většiny lidí to tak je, což je po zdravotní stránce velký problém. Proto se snažte mu zamezit. I když jídlo milujete, snažte se soustředit hlavně na jeho vůni a chuť. Vychutnat si ho není spojeno s tím, že ho sníte kila. Ale s tím, že si vychutnáte každé sousto a dáte si tak daleko menší porci.

Obecně my, moderní lidé, jíme mnohem více jídla, než je skutečně potřeba. Dříve si lidé vystačili s mnohem menšími porcemi. Dnes je jídlo v naší společnosti velmi dostupné a pro nás někdy nesnadné odolat. Proto si naše tělo navyklo na docela vysoké porce. Je to pravda, jíme hodně. A i se méně hýbeme, než lidé v minulosti. Z toho potom vznikají moderní choroby, jako cukrovka a podobně.

V čem konkrétně je přejídání nebezpečné? V první řadě v tom, že budete ztrácet energii k běžným činnostem. Váš žaludek bude věnovat veškerou energii k zpracování a trávení vašeho jídla. To je ale zatím jenom to menší negativum. Existuje ještě jedno, které je podstatně problémovější. Je spojeno s obezitou, kterou u přejídání dříve nebo později přijde. A ta má za následek i vznik celé řady civilizačních chorob. Jakých konkrétně? Je to třeba:

  • Již zmíněná cukrovka
  • Vysoký krevní tlak
  • Infarkt a mozková mrtvice

4. Alkohol a cigarety

Pokud vás při čtení nadpisu našeho článku napadla i tato dvojice věcí, máte pochopitelně pravdu. Je tomu skutečně tak. Je to jak alkohol, tak to jsou i cigarety, které našemu tělu výrazně škodí. Zatímco u alkoholu jsou primárně poškozovány játra, u cigaret jsou tím orgánem plíce. V obou případech ale musíme říci, že se jedná o orgány nepostradatelné. Takové, o které by měl člověk pečovat a ne je poškozovat. Souhlasíte, ne?

Problémem u cigaret a alkoholu je také to, že zde může vzniknout závislost. A to je onen největší problém. U cigaret je to hlavně potřeba nikotinu, který tělo začne dříve nebo později vyžadovat. Někdy se u cigaret může objevit i závislost společenská, kdy si člověk zapaluje jenom proto, že je ve skupině jiných kuřáků. U alkoholu zase vstupují do hry podobné stavy, jako u drog. Závislost na alkoholu se sice může objevit až po delší době, ale o to horší je, že její 100% vyléčení má velmi malou šanci na úspěch.

Sponzorováno

5. Cukr

Začali jsme solí a pokračujeme cukrem. I ten je pro lidské tělo velmi nebezpečnou látkou. A to v mnoha ohledech. Nadměrné množství cukru může kazit zuby, může přinášet problémy s hladinou cukru v krvi, stejně jako způsobuje i závislost. Na mysli máme hlavně cukr jednoduchý. Je jedno, zda se jedná o ten bílý, nebo třtinový. V obou případech mluvíme o jednoduché látce, která tělu zase až tolik nedává. A dokonce nedokáže ani dlouhodobě ukojit chutě na sladké. Problém dnešní doby je hlavně to, že cukr je téměř ve všem. Nejenom ve sladkých jídlech, dezertech nebo tyčinkách, ale i třeba v pečivu. A to je opravdu problém. Možná to tak nyní nevnímáte, ale tělo se později ozve. A bude to problém dvojnásobný.

Jediným správným cukrem je ten složený. Takové cukry se označují jako sacharidy a jsou nezbytným zdrojem energie pro lidské tělo. Těch byste naopak měla mít dostatek. To proto, že tělu dodávají potřebnou energii nejenom na běžný den, ale také energii třeba na sportovní aktivitu, nebo jakékoliv další činnosti. Jde o látky, bez kterých organismus nikdy nemůže fungovat. Ty jsou například v ovoci a podobně. Klasický cukr vašemu tělu opravdu ubližuje.

6. Dlouhodobé sezení

Taky velký problém dneška. Hodně lidí pracuje v kanceláři. Sedí prakticky celý pracovní den. A to je co? Problém, ano. Celý večer s Game of Thrones nebo Big Bang Theory se může zdát jako optimální způsob, jak se uvolnit po práci, ale opět sedíte. Pokud sedíte po dobu šesti až osmi hodin, a to dlouhodobě, vaše zdraví ohrozíte. Podle nedávné studie dospělí, kteří seděli více než 10 hodin denně, měli o 40% vyšší riziko úmrtí během tří let ve srovnání s těmi, kteří seděli méně než čtyři hodiny denně. A to je docela rozdíl. Takže neseďte, hýbejte se. A nebo v práci střídavě seďte a stůjte, alespoň částečné řešení.

7. Konzumace polotovarů a fast foodů

Málokteré jídlo vaše zdraví ohrozí tak, jako polotovary a jídlo z fast foodů. Balené potraviny jsou plné sodíku a dalšími konzervačními látkami. Obecně se doporučuje, abyste denně nezkonzumovali více než 2300 miligramů sodíku – to je jedna čajová lžička soli. Typický polotovar může jednoduše obsahovat i 30-60% tohoto příjmu sodíku za den, proto zkontrolujte štítek před tím, než se do jídla pustíte. Opět mluvíme o dlouhodobé konzumaci těchto potravin. Jednou za čas vás to nezabije. Znáte film Super Size Me? Ne? No… Měli byste se na něj podívat.

8. Nepijeme dostatek vody

Voda vás drží hydratované, pomáhá přenášet kyslík v těle, odstraňuje odpad a toxiny z těla, chrání vaše orgány – a seznam může pokračovat ještě dále. Asi znáte staré pravidlo o tom, že byste měli pít osm sklenic vody denně – a je to opravdu pravda. Zůstat hydratovaný po celý den vám pomůže cítit se lépe duševně a fyzicky.

Jenže jde o to, že pijeme obecně málo. A když pijeme, tak pijeme energeťáky, koly, limonády, kafe. Všechno špatně. Tyto nápoje nám nepomáhají. Ale zabíjejí nás. Dobře, to je možná trochu silné slovo, ale nijak našemu zdraví nepomáhají. Pijte vodu! Ta vám pomáhá. Čistí vaše tělo zevnitř. Na coly se fakt vys… kašlete.

9. Nenosíme kondomy

Ano, i nenošení kondomů může zavařit nepěkně vašemu zdraví. I když vaše nová dívka bere pilulky, použijte ochranu – protože těhotenství není jediným problémem. Uvádí se, že mezi lety 2008 a 2012 míra chlamydií u mužů vzrostla o 25%, kapavka mezi lety 2011 a 2012 vzrostla o 4%. Jedná se o dvě z nejběžnějších virových infekcí – nosit kondomy je snadný způsob, jak výrazně snížit toto riziko. A pohlavně přenosných nemocí existuje opravdu mnoho. Pokud často střídáte partnery nebo jste promiskuitní, tím více byste měli kondom používat.

10. Opalujeme se a chodíme do solárií

Bohužel, na solária se často stojí dlouhé fronty. A to i přesto, že nás dermatologové neustále varují, abychom se jim zdaleka vyhýbali. Přestože opalování na přímém slunci také skýtá nemalé nebezpečí, solária jsou opravdu o dost rizikovější sranda. Proč? Opalování v soláriích je podle lékařů více nebezpečnější než normální slunce, uvádí se, že způsobuje kožní nádory a jiné problémy na pleti. Doporučujeme si přečíst tento článek o soláriích a UV záření.

Pokud už máte tu potřebu navštěvovat solárium, tak je důležité, abyste tyto návštěvy omezovali na frekvence nezbytně nutné. Nechoďte jednoduše často a solárkujte se krátkou dobu. Že to už do solária nemusíte vůbec? No vidíte, jak si rozumíme.

Sponzorováno

Jsme si takřka jistí, že jste našli alespoň jeden bod, který vám ubližuje. Jednoduchá rada. Zkuste to od zítřka zlepšit. Opravdu nikdy není pozdě. Budeme rádi také za komentáře pod článkem.

A co si dále přečíst na toto téma?

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva