Sponzorováno

Jak zahnat hlad? Přehled potravin, které vás dobře zasytí 4.72/5 (25)

Třeba luštěniny jsou super, zasytí vás na dlouhou dobu.

Třeba luštěniny jsou super, zasytí vás na dlouhou dobu.

Sice se říká, že hlad je nejlepší kuchař, ale to rozhodně neznamená, že je tento stav jakkoliv pozitivním pro vaše tělo. Když dlouhodobě a často hladovíte, mohou se objevit různé negativní příznaky tohoto stavu. O jaké se jedná? Je to třeba:

 • Velká únava
 • Apatie
 • Nevolnost a mdloby

Hladovění pochopitelně není správné ani v případě dietního režimu. Takto nastavená dieta je nejenom, náročná, ale je s ní spojený také onen nepříjemný jo-jo efekt. Proto je třeba umět hlad jednoduše zahnat. Jaké potraviny jsou k tomu jako stvořené a kterým je vhodné se vyhnout? Podívejte se společně na náš přehled.

1. Ideální je zelenina

Dokonalou pomocí, jak dát sbohem hladu, je konzumace zeleniny. Kdykoliv začnete pociťovat, že máte hlad, hned po kousku zeleniny sáhněte. I když se to nezdá, skutečně pomůže. A je v podstatě jedno, o jakou konkrétní zeleninu půjde. A krom toho, že umí na delší dobu zahnat hlad, má ještě jednu velkou výhodu. Je to její nízká kalorická hodnota. Pokud začnete mít hlad při dietě, není zelenina vůbec žádným problémem. V podstatě jí můžete snít neomezené množství a na vaší váze se to nijak nepodepíše.

Zelenina jako brokolice, květák, růžičková kapusta, zelí a podobně se chlubí schopností bojovat proti rakovině a jsou plné živin a vlákniny. Jsou to nízkokalorické možnosti, které vám pomohou cítit se plní.

2. Nebojte se ani luštěnin

Jdeme na další tipy na potraviny, které vám pomohou zahnat hlad velmi rychle. Tentokrát se podíváme do segmentu luštěnin. I když jich existuje velké množství, doporučíme vám jasnou osvědčenou klasiku. A to luštěniny, jako je:

 • Hrách
 • Čočka
 • Fazole

Zde už je ale konzumace krapet komplikovanější, jelikož vyžadují tepelnou úpravu. Když ale máte v lednici připravenou misku uvařených luštěnin, můžete po ní v případě hladu sáhnout. Také můžete luštěniny použít na přípravu oběda, který vás snadno zasytí až do večera.

3. Ovoce – ideálně jenom některé a někdy

Zasytit vás může také ovoce. Jeho klady jsou určitě spojeny s širokou škálou vitamínů a vlákniny, kterou obsahuje. Už proto je vhodné ho konzumovat. Zaujme však i tím, že dokáže velmi dobře a na celkem dlouhou dobu zahnat i pocity hladu. Neplatí to ale o všech variantách. Mezi ty, které můžeme doporučit, rozhodně patří broskve, stejně jako to jsou i meruňky, jahody, nebo jablka. A ideálně nejezte ovoce večer. Obsahuje hodně sacharidů, ty byste večer už moc jíst neměli.

Vsaďte i na ovoce s pektinem. Proč? Ovoce s pektinem vám pomůže kontrolovat vaši chuť k jídlu, protože pektin se změní v želatinovou hmotu, která zabere více místa ve vašem žaludku a vytvoří tak pocit sytosti. Tyto druhy ovoce mají hodně pektinu, vlákniny, nebo obojího:

4. Celozrnné potraviny

Z dalších potravin, které vám pomohou zahnat hlad, musíme zmínit cokoliv, co je celozrnné, stejně jako různé druhy rýže, nebo i brambory. Z tohoto vařte, pokud se chcete zasytit na delší dobu. Ale pokud jde o celozrnné potraviny, musí jít opravdu o celozrnné. Ne jejich náhražky.

5. Vejce

Vejce obsahují jak bílkoviny, tak tuky, a jsou skvělou volbou pro snídani. A vůbec se nebojte ani žloutků! Studie ukazují, že vejce na snídani vám pomohou udržet se pěkně sytí po dlouhou dobu.

6. Ovesné vločky či ovesná mouka

Oves je potravinou plnou vlákniny. A skvěle vás zasytí. Podobně jako vejce, jsou i ovesné vločky skvělou volbou na snídani.

7. Ořechy

Ořechy jsou plné zdravých tuků, bílkovin, vlákniny a obsahují i další zdravé živiny. Hrst ořechů je skvělé občerstvení mezi jídly. Úplně super je pak posypání jablko nebo banánu chutnými ořechy – to vás zaručeně udrží nasycené! Dále i mandlové máslo je skvělá volba – má více vápníku a vlákniny než arašídové máslo. A konečně i pistácie jsou skvělou volbou, pokud si něco chcete dát mezi jídly. Mají zdravý tukový profil a v podstatě můžete sníst dvojnásobné množství pistácií než mandlí a přijmete tak stejné množství kalorií. Takže ořechy obecně jsou velmi zdravou svačinkou.

8. Řecký jogurt

Řecký jogurt je vynikajícím zdrojem bílkovin a skvělou volbou na snídani nebo na svačinu. Budete se po něm cítit opravdu plní. Vybírejte si vždy řecký jogurt bez ochucení, protože ten ochucený je plný cukrů. Raději si vyberte ten bez ochucení a pak si ho obohaťte o ovoce a ořechy.

Sponzorováno

9. Losos

Losos je plný zdravých tuků a je skvělým zdrojem bílkovin, které vám pomáhají nasytit. 85g balení lososa obsahuje více než 20g bílkovin a více než 2g ze zdravých poly a mononenasycených tuků!

Většina druhů masa je plná bílkovin (a některých tuků), takže i potraviny jako kuřecí či krůtí maso vás krásně zasytí. Vsaďte ale na maso libové!

10. Sýr

Sýr obsahuje bílkoviny a tuky, které vám pomohou k pocitu nasycení. Buďte ale opatrní na porce, protože sýr může obsahovat i hodně kalorií (jak který). Ideální je sýr (nebo i výše zmíněného lososa) kombinovat se zeleninou.

11. Voda

Někdy můžeme mít chuť na jídlo nebo svačinu, když se jsme dehydrovaní. Pití hodně vody po celý den (ať už horké nebo studené) může pomoci snížit pocit hlad a různých chutí.

Dalších několik tipů, které vám pomohou cítit se plnější

Zde jsou některé vyzkoušené tipy, které vám pomohou cítit se nasycení po delší dobu!

Používejte menší talířky

Výzkum ukazuje, že jídlo je i hodně o stavu mysli. Lidé, kteří používají menší modré talíře, konzumují v průměru o 22% méně kalorií na jedno jídlo než lidé s velkými talíři. Tento jednoduchý trik může opravdu fungovat!

Jezte pomalu

Trvá to asi tak 10 až 30 minut, než váš žaludek vyšle signály do mozku a říká vám, abyste přestali jíst. Pomalá konzumace může zlepšit vaše trávení, když jíte pomalu, méně toho sníte. jak docílit pomalejší konzumace?

 • Položte vidličku na talíř mezi sousty
 • Sledujte hodiny nebo nastavte časovač
 • U jídla si povídejte
 • Nejezte u televize
 • Nastavte si upomínku v telefonu, abyste jedli pomalu

Které potraviny váš hlad určitě nezaženou?

A co naopak váš hlad nezažene? I takový přehled potravin pro vás máme.

Cokoliv z bílé mouky

Ta je sice nejrozšířenější, ale rozhodně to neznamená, že by byla také nejlepší. A to práce na situace které jsou spojeny s tím, že by vás dlouhodobě zasytila. Krátkodobě to sice umí, ale na dlouho hlad nezaženete. Je to z důvodu, že v dané mouce chybí obsah vlákniny, který je typický pro celozrnné potraviny. Produkty z bílé mouky tak rozhodně nejsou ideálním řešením, pokud chcete zahnat hlad dlouhodobě. A je jedno, zda je o rohlíky nebo housky, o pizzu, nebo cokoliv jiného, co je vyrobeno primárně z obyčejné bílé mouky.

Všechny druhy sladkostí

Pokud vás honí mlsná, dejte si raději některý druh z doporučovaného ovoce. Nejenom, že tím nijak nenarušíte svůj dietní režim, ale zároveň si můžete být jisti také tím, že se zasytíte na delší dobu. Co naopak nepomáhá, to jsou různé druhy sladkostí. Je celkem jedno, o jakých konkrétních můžeme mluvit. Dobrou volbou nejsou ani různé tyčinky, nejsou to ani různé sušenky, stejně jako vás nijak dlouhodobě nezasytí ani zákusek z cukrárny. V podstatě vše, v čem, jsou jenom jednoduché cukry jsou takovými potravinami, které z dlouhodobého hlediska plnohodnotnou stravu nikdy nedokážou nahradit. Takže těmto potravinám se snažte vyhýbat.

Nekvalitní müsli

I když se tyto produkty mohou jevit na první pohled jako ty, které jsou zdraví prospěšné, opak je pravdou. Mnoho na trhu nabízených müsli produktů je spojeno spíše s vysokým obsahem cukru. A to má vliv nejenom na narušení vašeho dietního režimu, ale má to vliv i na to, že se na nikterak dlouhou dobu nezasytíte. Když se podíváme na typické příklady takových produktů, tak je to pražená müsli směs, která obsahuje mnoho sladkého. Stejně tak nejsou nijak dobré ani různé tyčinky, které jsou na tom s obsahem cukrů velmi podobně a tak také nejsou vhodné ani na zasycení, ani na zdraví.

Polotovary a pochutiny

Slyšeli jste pojem prázdné kalorie? Pokud ještě ne, tak právě daných druhů potravin se toto označení týká. Tyto potraviny sice mají velkou kalorickou hodnotu, ale zároveň mají minimální výživovou hodnotu. Tělo si z nich v podstatě nic nevezme a tak ani nedojde k tomu, že by se dlouhodobě zasytilo. Nejsou vhodné ani ve chvíli, kdy chcete zahnat hlad, stejně jako nejsou vhodné ani ve chvíli, kdy se rozhodnete držet dietu. O jaké potraviny se jedná konkrétně? Jistě je znáte. Jde například o tolik vyhledávané chipsy, které někteří z vás pravidelně konzumují večer u televize. Do stejné skupiny se řadí také jídla z fast foodů. Pokud je jíte pravidelně, jistě jste si všimli, že po sytém obědě máte celkem brzy opět hlad. I toto jsou tedy druhy potravin, které vás nejenom nezasytí, ale které je vhodné pro vaše zdraví raději z jídelníčku eliminovat kompletně.

Sponzorováno

A co vy? S jakými potravinami máte dobré nebo špatné zkušenosti z hlediska vašeho zasycení? Budeme rádi za komentáře.

A co si dále přečíst na toto téma?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva