Sponzorováno

Jak na zdravé srdce a zdravé cévy? Poradíme vám… 4.67/5 (18)

Jak na zdravé srdce a zdravé cévy? Poradíme vám...Nejnovější studie ukazují, že pokud máte problémy se srdcem a kouříte, měli byste přestat. Jasně, žádná závratná myšlenka. Zdraví vašeho srdce ovlivňuje i to, jak si umíte poradit se stresem a jakým stresovým situacím jste byli vystaveni v mladším věku. Vyšší riziko infarktu se pojí i s depresí, smutkem, přetížením a osamělostí.

Stres v mladším věku podlamuje zdraví srdce

Švédská studie zjistila, že teenageři, kteří neuměli dobře zvládat stres, mohou čelit zvýšenému riziku problémů se srdcem, které nedokáže úplně odstranit ani cvičení.

„Vypadá to, jakoby neschopnost dobře zvládat stres přispívala k riziku srdeční choroby,“ tvrdí vedoucí výzkumník Scott Montgomery, švédský profesor epidemiologie. Montgomery zjistil, že fyzické cvičení „překvapivě“ neuchránilo mladé lidi se slabými schopnostmi zvládat stres před rozvojem srdeční choroby v pozdějším období jejich života.

Cvičení je důležité, ale jako prevenci problémů se srdcem by měli lidé, kteří těžce zvládají stres nejen cvičit, ale také rozvíjet strategie na snižování stresu. Mladí lidé, kteří stres těžko zvládali, měli riziko srdeční choroby zvýšené o 54 procent a riziko úmrtí ze srdeční choroby o 110 procent – čili nejen riziko infarktu, ale i riziko závažného infarktu.

Není to něco, s čím se narodíme. „Vystavení se stresu ve velmi časném období života snižuje naši schopnost vyrovnat se se stresem,“ tvrdí Montgomery. Stresující události mohou zapříčiňovat infarkty a pro lidi s nízkou odolností vůči stresu mohou být i menší události velmi stresující a mohou mít delší účinky.

Vystavení se stresu ve velmi časném období života snižuje naši schopnost vyrovnat se se stresem a zvyšuje riziko infarktu ve starším věku.

Dopřejte si dobrou náladu

Kombinace stresu a deprese může velmi ohrožovat zdraví srdce. Ve studii na 4 487 pacientech s ischemickou chorobou srdeční pacienti odpověděli, že se často za poslední týden cítili deprimovaní, osamělí, smutní, nebo plakali, cítili se, že nedokáží mít svůj život pod kontrolou, nebo že jsou přetížení. Například vysoký stres a silná deprese zvýšily u žen riziko infarktu o 48%.

TIP: Srdce z pohledu čínské medicíny

Přestaňte kouřit!

Další nová studie zjistila, že kuřáci jsou na tom po lékařských srdečních zákrocích o dost hůře. Mají mnohem vyšší riziko infarktu, mrtvice nebo smrti jak nekuřáci, nebo ti, kteří kouřit přestali.

Sponzorováno

Pacienti se srdečními problémy, kteří pokračují s kouřením po tom, co se podrobili procedurám zprůchodnění tepny (revaskularizace), mají mnohem vyšší dlouhodobé riziko infarktu, mrtvice a předčasné smrti jako ti, které s kouřením přestali nebo nikdy nekouřili. Studie zahrnovala téměř 1800 lidí se závažnou ischemickou chorobou srdeční – se zúženými dvěma nebo více srdečními tepnami – kteří se podrobili buď angioplastice, nebo si prošli operací.

Pacienti, kteří s kouřením pokračovali, měli riziko infarktu do pěti let až téměř dvojnásobné, o 80 procent vyšší kombinované riziko infarktu, mrtvice nebo předčasné smrti. Také čelí vyššímu riziku potřeby opakování procedury, zjistili odborníci.

Kuřáci s ischemickou chorobou srdeční by určitě měli přestat kouřit. Sníží si tím riziko infarktu a mrtvice.

Tato zjištění popřeli dřívější domněnky, že se kuřákům i nekuřákům daří stejně. „Naše informace jednoznačně prokázaly, že kouření má nepříznivé účinky na revaskularizaci,“ tvrdí vedoucí autor studie Javaid Iqbal, „je velmi vhodné, aby pacienti se srdeční chorobou přestali kouřit, hlavně ti, kteří si prošli angioplastikou nebo operací, a lékaři by se jich měli ptát na jejich postoj ke kouření při každé návštěvě“.

Tip od Rehabilitace.info

Pro zdravé srdce je důležitá i zdravá strava. Za srdci prospěšnou stravu se považuje středomořská dieta.

Jelikož riziko infarktu závažně ovlivňuje i vystavování se stresu v mladším věku, dbejte na to, abyste vašim dětem, případně učitelé žákům, nezpůsobovali zbytečně zatěžující stresové situace.

Co je dále důležité pro zdravé srdce a cévy?

Pozitivně samozřejmě působí dostatek pohybu, pravidelné cvičení nebo rekreační sport. Vhodné je také nahradit živočišné tuky ve stravě rostlinnými a často jíst ryby. Srdci prospívá i přiměřená konzumace alkoholu, tedy denně okolo 3 dcl vína pro muže a 2 dcl pro ženy. Vhodné je také pravidelně absolvovat preventivní prohlídky u praktického lékaře. Při nich je možné odhalit už počínající srdeční onemocnění.

Pacienti při prevenci nebo i při poškození cév musí dodržovat některé zásady:
Omezení živočišných tuků a cukrů.
Výrazně snížit sůl ve stravě – což zabraňuje vzestupu krevního tlaku a u pacientů s vysokým krevním tlakem dosáhneme jeho snížení.
Přestat kouřit.

Kombinací těchto tří opatření bychom mohli odstranit naprostou většinu nemocí cév. To jsou tři nejdůležitější opatření k dosažení cíle. Ke zdravému srdci a cévám.

A dále něco pro čtení

VIDEO: Pár rad, jak na stres

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva