Sponzorováno

Antistresové potraviny – toto jezte proti stresu 4.73/5 (15)

Víte, že vlašské ořechy jsou antistresovou potravinou?

Víte, že vlašské ořechy jsou antistresovou potravinou?

Cítíte se být neustále ve stresu? Zacvičte si! Cvičení je jednou z nejméně přirozeně využívaných aktivit a možná jeden z nejefektivnějších a přirozených způsobů pro snížení stresu. Studie neustále potvrzují, že cvičení je užitečným nástrojem pro snížení stresu a zlepšení celkové nálady. Nicméně cvičení představuje pouze jednu složku zdravého životního stylu. Vaše stravování také hraje důležitou roli v procesu, jak vaše tělo reaguje na stres.

Přestože obecně zdravá strava, ve které absentují zpracované potraviny, je ideální pro podporu dobrého zdraví, některé potraviny jsou lepší než jiné v boji proti stresu. Uvádíme zde TOP 10 potravin podílejících se na snižování stresu, které můžete začlenit do svého jídelníčku. Bojujte se stresem jak cvičením, tak správným jídlem.

1. Tmavá čokoláda

Obyčejně je vnímána jako komfortní jídlo, vyhledávané miliony lidí, avšak odpůrci zavrhováno pro vysoký obsah cukru a tuků. Ukazuje se, že věda ve skutečnosti podporuje konzumaci čokolády při snižování stresu a zlepšení nálady. Nedávné studie dokonce prokázaly, že čokoláda je prospěšná potravina, která může napomoci redukci stresových hormonů, jako jsou kortizol a katecholamin.

Zajímavost: Jedna studie potvrdila, že u účastníků, kteří byli pod vysokým stresem, došlo k významnému poklesu hladiny stresového hormonu, když v průběhu dvou týdnů jedli tmavou čokoládu.

Množství tmavé čokolády spotřebované během této studie představovalo cca 43,5 gramů na den, nebo více než 226,8 gramů za týden. Při výběru čokolády se však ujistěte, zda je organická a s extrémně nízkým obsahem cukru.

2. Vlašské ořechy

Jeden z fyziologických projevů stresu je hypertenze, nebo vysoký krevní tlak. Vysoký obsah kyseliny alfa-linolenové a kyseliny linoleové ve vlašských ořechách prokázal schopnost podporovat zdravý krevní tlak. Studie z roku 2010 zjistila, že polynenasycené mastné kyseliny, které tyto ořechy obsahují, napomáhají normalizovat krevní oběh a podporují kardiovaskulární systém při akutním stresu.

3. Losos

Díky vysokému obsahu omega 3 mastných kyselin se losos často považuje za jídlo vyživující náš mozek. Výzkum naznačuje, že losos má také schopnost snižovat metabolický stres.

Nedávná studie zjistila, že omega 3 mastné kyseliny, které jsou v této rybě snadno využitelné, snížily hladinu kortizolu u mužů, kteří zažívali stres a trpěli úzkostí. Kortizol je stresový hormon, který se v těle zvyšuje v době psychické a fyzické námahy. Nadbytek tohoto hormonu je často spojen s nekontrolovatelným zvýšením tělesné hmotnosti. Losos obsahuje mnohem více vitaminu D než jiné druhy ryb. Vitamin D3, který se nám v těle vytváří v kombinaci se slunečními paprsky, je důležitý pro fungování řady fyziologických mechanismů v těle, zahrnujících řízení naší nálady a ochranu před nepříznivými účinky stresu. V náročném období zásoby vitaminu D obvykle klesají, proto se doporučuje si tento cenný vitamín doplňovat.

4. Česnek

Podobně jako losos, i česnek potlačuje hladiny kortizolu, čímž zabraňuje vlivu stresových účinků na náš organismus dříve, než propuknou. Sirné metabolity v česneku, jako je alicin, jsou také spojovány se zdravým krevním tlakem i cholesterolem a podporují kardiovaskulární systém.

Sponzorováno

5. Fíky

Čerstvé nebo sušené, fíky jsou silným zdrojem důležitých vitamínů, minerálů a antioxidantů. Jako biologicky dostupný zdroj draslíku, vápníku a hořčíku, fíky poskytují živiny potřebné pro udržení zdravého krevního tlaku a správnou funkci svalů.

6. Ovesná mouka

Přirozeně drcený a broušený oves slouží jako zdroj vysoce kvalitní vlákniny, nestravitelných sacharidů, které jsou potřebné pro trávení a celkové nasycení. Komplexní sacharidy, nacházející se v ovesných vločkách, podporují zdravou hladinu serotoninu, který přispívá ke zlepšování nálady. Zde si přečtěte více o ovesné mouce.

7. Dýňová semena

Dýňová semínka, oblíbené především na podzim, se podílejí na snižování stresu svým vysokým obsahem jednotlivých živin, jako jsou omega 3 mastné kyseliny, hořčík, zinek a draslík. Dýňová semena mají také vysoký obsah fenolů, které podporují antioxidační aktivitu. Tyto antioxidanty mají potenciál pro řízení absorpce glukózy a ochranu před oxidačním stresem a hypertenzí.

8. Mangold

Tato tmavě zelená listová zelenina je plná základních vitamínů rozpustných v tucích (A, C, E a K), stejně tak i minerálních látek, jako jsou vápník, železo, hořčík a draslík. Mangold obsahuje i specifickou třídu antioxidantů známých jako „betalains“. Bylo zjištěno, že tyto sloučeniny chrání tělo před vysokou hladinou cukru v krvi a vysokým krevním tlakem.

9. Mořské řasy Dulse

Tyto zelené řasy jsou také zdrojem vysoce kvalitních živin a antioxidantů. Kromě důležitých vitamínů a minerálů, dulse obsahují i ​​jód, který je nezbytný pro správné fungování štítné žlázy. Podílí se na tvorbě a regulaci hormonů. Tato fialová mořská zelenina patřící mezi tzv. superpotraviny – pomáhá v boji proti účinkům stresu tím, že udržuje správnou hladinu hormonů v těle.

10. Různé citrusové plody

Aromaterapie již po staletí využívá citrusové vůně jako přírodní prostředek pro relaxaci. Nejen vůně, ale i konzumace samotných plodů, jako jsou pomeranče a grapefruity, hraje důležitou roli při eliminaci stresu. Díky vysokému obsahu vitamínu C jsou pro nás tyto plody velkým přínosem. Jedna studie hodnotila fyziologický účinek vitaminu C u obézních dětí trpících duševním stresem. Sledoval se především krevní tlak pacientů. Výsledky ukázaly, že u dětí s vyšším rizikem došlo ke snížení krevního tlaku mnohem více než tomu bylo u skupiny hubených dětí, které nebyly vystaveny stresu.

A pár slov na závěr…

V současnosti vedeme často uspěchaný život a nemáme dostatek času sami pro sebe. Je proto dobré vědět, jak se můžeme chránit před nepříznivým vlivem stresu, který nám může způsobovat řadu různých onemocnění, o kterých ani sami mnohdy nevíme. Přestože se mu zcela nevyhneme a pravděpodobně bude vždy přítomen v našem životě, můžeme si pomoci úpravou našeho životního stylu. Pamatujte, že stres se může významně podepsat i na vaší kráse. A to samozřejmě negativním způsobem.

Sponzorováno

Začněme se více hýbat a zařaďme do našeho jídelníčku potraviny, které jsou obsahem cenných živin důležité pro snížení každodenního stresu a zlepšení naší nálady. Navíc jsou běžně dostupné v našich obchodech. Vykročme tou správnou cestou a začněme se usmívat.

A co si ještě přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Antistresové potraviny – toto jezte proti stresu”

  1. Marián Jurčák napsal:

   Prehľadne ste tu napísali výborné, stručné informácie. Veľmi pekne Vám ďakujem. Marián

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva