Obsah článku
Proč vůbec akné v těhotenství vzniká?
Stačí dvě slova: hormonální výkyvy. Ty jsou částečně zodpovědné za těhotenské akné, protože vybízejí mazové žlázy v kůži, aby zvýšily produkci mastné látky nazývané kožní maz (odborně Sebum). A právě tento kožní maz v kombinaci s odumřelými kožními buňkami blokuje kožní póry. Toto dohromady vytváří příznivé prostředí pro rychle se množící bakterie, což vede ke vzniku zánětu a vývinu akné. Navíc ženy, které mají v anamnéze snadný vznik akné nebo mají akné při i na začátku svého menstruačního cyklu, jsou vystaveny vyššímu riziku vzniku akné při těhotenství.
Během těhotenství by ženy navíc neměly užívat léky na léčbu akné. Doporučuje se, aby si žena před podáním jakéhokoli léku během těhotenství promluvila se svým lékařem (nebo dermatologem v případě léků proti akné).
Máme ale pro všechny těhotné ženy dobrou zprávu. Naštěstí, se správnou péčí o pleť a některými přírodními přípravky a postupy, můžete úspěšně vyřešit akné spojené s těhotenstvím. Jak na to?
Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky
1. Správná a kvalitní péče o pleť
Péče o pleť je prostě základ. Té se v případě akné nikdy nevyhnete. Nejúčinnější způsob, jak zabránit akné nějakému většímu vzplanutí během těhotenství je pečovat správně o svou pokožku.
Vždy jemně očistěte obličej jemným čisticím prostředkem (opravdu jemným) dvakrát denně, jednou ráno a jednou večer před spaním. To pomůže zabránit hromadění mastnoty a nečistot na obličeji. Ujistěte se, že si umyjte a opláchněte obličej opravdu důkladně, zejména kolem vlasové linie a čelisti, kde se póry zpravidla hodně ucpávají. Kromě obličeje si musíte také pravidelně umýt své vlasy, abyste zabránili tomu, že z vašich vlasů přeje mastnota na vaši pleť. Takže si umývejte častěji i vlasy.
Také se nesmíte zbytečně dotýkat obličeje špinavýma rukama. Vyvarujte se používání mnoha make-upu na obličeji. Pokud potřebujete, používejte produkty označené jako „nekomedogenní„, což znamená, že nemají tendenci ucpat póry.
A co je ještě důležité? Především se vyhýbejte pokušení vymačkat své akné, protože to obvykle vede ke vzniku trvalých jizev po akné. A ty prostě nechcete mít.
2. Teplé zábaly
Teplé zábaly mohou také pomoci rychle vyčistit vaše akné. Teplá teplota pomáhá vytáhnout bakterie a hnis z pórů a i vlasových folikulů, což ve finále napomáhá hojivému procesu. Navíc pomáhá snížit bolest.
- Smíchejte 1 lžičku stolní soli a 2 šálky teplé vody.
- Namočte do tohoto roztoku žínku a vymačkejte z ní přebytek.
- Zahřívejte teplým zábalem postiženou oblast po dobu 10 minut.
- Když se začne žínka ochlazovat, použijte čerstvou směs.
- Dělejte toto několikrát denně.
3. Kurkuma
Kurkuma je přírodní antiseptikum, které může pomoci léčit akné. Má antibakteriální vlastnosti, které pomáhají zabíjet bakterie, které způsobují akné. A konečně také působí jako prostředek zlepšující pleť + dává pokožce pěknou záři. A to se hodí.
- Smíchejte 1 lžičku prášku z kurkumy a trochu vody, abyste vytvořili jakousi pastu.
- Naneste vytvořenou pastu na postiženou oblast.
- Nechejte ji asi 1 hodinu působit a pak ji umyjte.
- Tyto kroky dělejte 1 nebo 2 krát denně po dobu několika dní.
4. Bílá zubní pasta
Zajímavý tip, že? Bílá zubní pasta je také velmi účinná při řešení akné, které se vyvíjí na kůži během těhotenství. Jeho antibakteriální složky pomáhají zbavit se bakterií, které způsobují tento problém. Také moc pěkně napomáhá vyschnout akné (odstranit přebytečnou mastnotu).
- Dejte na akné velmi malé množství bílé zubní pasty.
- Nechte působit přes noc. Pokud máte ale citlivou pokožku, nechte pastu na akné pouhých 5 minut.
- Následujícího rána ji omyjte studenou vodou.
- Opakujte to takto každý den, dokud se situace s akné nezlepší.
5. Aloe Vera
Aloe vera je dalším perfektním přírodním prostředkem na těhotenské akné. Pomáhá léčit akné díky jeho hojivým a protizánětlivým vlastnostem. Její antibakteriální vlastnosti také pomáhají bojovat proti bakteriím způsobeným akné.
- Vezměte list aloe vera a vyjměte z něj čerstvý aloe gel.
- Aplikujte trochu tohoto gelu na postižené oblasti a jemně masírujte asi tak jednu minutu.
- Gel nechte zaschnout a působit po dobu 20 až 30 minut, poté ho opláchněte.
- Dělejte to takto jednou nebo dvakrát denně.
6. Kokosový olej
Kokosový olej může také pomoci vyčistit akné v těhotenství. A to díky jeho antibakteriálním a protizánětlivým vlastnostem. Olej je opravdu účinný proti bakteriím způsobujícím akné. Také pomáhá hydratovat pokožku a udržovat kůži celkově vyživovanou.
- Na problémovou oblast aplikujte organický kokosový olej.
- Jemně jej masírujte na kůži.
- Opakujte několikrát denně. Nemusíte ho potom oplachovat.
TIP: Zde si přečtěte více informací o tom, proč je kokosový olej dobrý na akné
7. Kvalitní med
Med má antibakteriální a antiseptické vlastnosti, a proto je velmi účinný při léčbě různých druhů akné, včetně těch, které se objevují během těhotenství. Med je také pro pokožku uklidňující a hydratační. Nezapomeňte také na jeho kvalitu. Nějaké náhražky medu proti akné opravdu nepůsobí.
- Na postiženou oblast dejte trochu syrového kvalitního medu. Počkejte 10 až 15 minut a opláchněte ho teplou vodou. Opakujte 2 nebo 3 krát denně.
- Případně si připravte pastu z 1 polévkové lžíce medu a 1/2 lžičky prášku skořice. Použijte tuto směs ho na akné. Počkejte asi 10 minut a pak směs opláchněte teplou vodou. Používejte jednou denně.
8. Citron
Citron je další přírodní přísada proti akné, kterou můžete snadno najít ve vaší kuchyni. Je to antimikrobiální látka, což znamená, že dokáže bojovat proti bakteriím způsobujícím akné. Rovněž obnovuje rovnováhu pH pokožky. A jak na to?
Sponzorováno
- Aplikujte čerstvou citronovou šťávu na akné pomocí bavlněného tampónu.
- Nechte šťávu působit na pleti po dobu asi 20 minut.
- Opláchněte obličej vodou.
- Dělejte to jednou nebo dvakrát denně.
TIP: Pokud máte citlivou pleť, tak smíchejte citronovou šťávu před aplikací s vodou.
9. Ovesné vločky
Také zajímavý a netradiční tip, že? Ovesné vločky mají uklidňující vlastnosti a jsou vysoce účinné, když se potřebujete vypořádat se s akné. Odstraňují také mrtvé kožní buňky, zlepšuje texturu pokožky a urychluje proces hojení. To vše krásně pomáhá při akné v těhotenství.
- Smíchejte 1 polévkovou lžíci prášku z ovesných vloček a jogurtu s 1 čajovou lžičkou kurkumy.
- Důkladně promíchejte a vytvořte pastu.
- Aplikujte pastu na akné.
- Naneste pomocí kruhových pohybů na pleť, masírujte po dobu 2 minut.
- Nechte pěkně působit po dobu 10-15 minut, poté směs opláchněte teplou vodou.
- Dělejte to takto alespoň jednou týdně.
10. Zdravá výživa & rozumný jídelníček
Konzumace zdravé výživy a kvalitní stravy je důležitým aspektem zdravého těhotenství. Pamatujte, že nyní v tom nejste sama. Nyní jste dva. Nejezte za dva, to určitě ne, ale jezte zodpovědně a zdravě. Navíc, konzumací zdravých potravin můžete udržet vaši pokožku bez akné. A to je fajn ne?
- Snažte se v jídelníčku zvýšit příjem vitaminu A tím, že budete jíst potraviny, jako je mléko, ryby, vejce a mrkev. Tyto potraviny pomáhají udržovat pokožku zdravou. Zelená zelenina a čerstvé ovoce jsou také velmi přínosné.
- Jezte zdravé tuky vyživující pokožku obsažené v potravinách, jako jsou avokádo, losos, vlašské ořechy a mandle. Vyhněte se nezdravým tukům, jako jsou nasycené tuky, které mohou zhoršit akné. Tuto radu si opravdu zapište za uši a dodržujte ji.
- Současně je třeba omezit cukr a rafinované moučné výrobky. Na ty se vyprdněte.
- Vypijte spoustu čisté vody, které pomáhají vyplavit toxiny z vašeho systému, to navíc pomáhá udržovat pokožku vlhkou a čistou. Pijte vodu a nepijte přeslazené komerční limonády.
11. Jablečný ocet
I jablečný ocet je perfektní na akné v těhotenství.
- Namočte vatový tampon do nefiltrovaného jablečného octa a naneste na kůži, aby ho absorbovala.
- Ocet smíchejte s vodou v poměru 1:3. Tím vznikne přirozený toner bohatý na přirozeně se vyskytující enzymy a alfa-hydroxykyseliny. Používejte na pleť.
12. Jedlá soda
Jedlá soda vysušuje mastnostu na pokožce a podporuje hojení. Smíchejte 1 lžíci sody s 1 polévkovou lžící vody. Aplikujte na jednotlivé pupínky. Před umytím nechte uschnout a chvíli působit.
13. Šťáva z citrusového ovoce
Alfa hydroxykyselina se nachází v citrusových plodech jako jsou třeba citrony a limety. Když se na kůži aplikuje šťáva z citronu nebo limetky, pomáhá uvolnit póry a také odumřelé kožní buňky. Tyto adstringentní a antibakteriální vlastnosti činí z této účinné látky exfoliant (čistí póry a zanechává pokožku viditelně čistější). Vymačkejte šťávu z citronu nebo limetky a aplikujte přímo na akné pomocí tamponu. Nechejte 10 minut působit a poté opláchněte studenou vodou.
14. Salátová okurka
Okurka nabízí zklidňující a chladící vlastnosti. Pro pokožku tedy super. Nakrájejte okurku a pomocí ní vyčistěte pleť a akné.
TIP: Pití hodně vody pomáhá propláchnout kůži zevnitř, udržíte ji vlhčí a jasnější.
15. Kyselina glykolová
Doporučujeme zkusit také krém s kyselinou glykolovou (10% nebo méně). Aplikujte jednoduše krém podle pokynů na krabičce. Proč funguje? Kyselina glykolová je exfoliant, který odstraňuje mrtvou a mastnou vrstvu kožních buněk a dostává na povrch jemnou a hladkou pokožku.
TIP: Jak na rýmu v těhotenství?
16. Vilín
Zkuste také aplikovat na akné několik kapek přípravku s vilínem. Dávejte 2x denně. Vilín je přirozená přísada, která vyrovnává pH pokožky a reguluje produkci oleje. Výsledkem je, že póry neuchovávají nadbytečný maz a nevyvíjí tak akné. Má také antibakteriální vlastnosti.
17. Esenciální oleje aplikované na pokožku
Budete potřebovat:
- 1-2 kapky oleje z čajovníku (tea tree oil)
- 1 kapka levandulového oleje
- 4-5 kapek panenského kokosového oleje nebo olivového oleje (toto jsou nosné oleje)
Vytvořte směs esenciálních olejů s nosným olejem. Prostě tyto 3 oleje smíchejte. Použijte tuto směs na akné a nechte ji působit přes noc. Používejte to takto každou noc. Esenciální oleje, jako je třeba levandulový esenciální olej, stejně jako čajovníkový olej pracují skvěle na snížení příznaků akné a dokonce i hojí jizvy. Mají antimikrobiální a antioxidační vlastnosti. To se pro boj s akné prostě hodí.
Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované a nevyhovují všem. Pokud jste tyto oleje nikdy nepoužili, poraďte se s lékařem před použitím v průběhu těhotenství. Vaše kůže je již během této fáze citlivá a esenciální oleje by měly být používány pouze v případě, že jste si jisti, že kůže není extrémně citlivá na některou ze složek.
Další tipy na akné v těhotenství
- Vyvarujte se čištění obličeje tvrdou žínkou, protože můžete podráždit pokožku a zhoršit tím problém. Místo toho použijte vaše ruce k jemnému umytí tváře (čisté ruce!).
- Vysušte pokožku měkkým a čistým ručníkem.
- Použití kvalitního zvlhčovače je také vhodné.
- Vyměňujte si často polštáře a vždy používejte čisté ručníky.
- Vždy si důkladně umyjte make-up před spaním. NIKDY nechoďte spát bez odlíčení.
- Aplikujte širokospektrální opalovací krém s vyšším ochranným faktorem proti slunečnímu záření – SPF 30 nebo vyšší je fajn, než jdete na přímé slunce.
- Odpočívejte co nejvíce. Stres a únava mohou vyvolat vzplanutí akné.
Léky na akné během těhotenství?
Existuje poměrně málo léků, které jsou často předepisovány na akné. Většina z nich však NENÍ určena na použití během těhotenství – příkladem toho je třeba Accutane. Takové láky mohou způsobit vážné vrozené vady a komplikace. Neužívejte žádné léky, aniž byste si o tom nemluvili s lékařem nebo lékárníkem, kteří vám mohou poskytnout důležité informace o bezpečnosti léku. Vyzkoušejte nejprve přírodní řešení, jako je zinek, vitamín C, kokosový olej, probiotika a změna vaší stravy.
Co si dále ještě o akné přečíst?
VIDEO: Pleť a vlasy v těhotenství a po porodu
Sponzorováno
Autor článku
Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost
Štítky: Akné, Hormony, Pleť a pokožka těla
Přečtěte si také naše další články