Sponzorováno

Koupání v kontaktních čočkách – jde to? 4.88/5 (25)

Voda může být domovem bezpočtu virů a nebezpečných mikrobů.

Voda může být domovem bezpočtu virů a nebezpečných mikrobů.

Koupání v kontaktních čočkách nepředstavuje žádné výrazné riziko, ale je nutno dodržovat pár základních pravidel.

Při koupání v kontaktních čočkách dodržujte tato pravidla

1. Používejte plavecké brýle

Především je vhodné používat plavecké brýle. Za prvé se minimalizuje riziko zavlečení infekce do oka a za druhé zabráníme vyplavení čočky z oka (i když při správně zvoleném zakřivení čočky je to spíše extrémní případ). Kontaktní čočky by měly být ve styku pouze s okem, nebo uložené v roztoku určenému k uchovávání čoček. V žádném případě by neměla přijít do styku s vodou. Ve vodě je obsažena akantaméba, která může způsobit akantamébovou keratitidu.

Akantaméba je rod měňavkovitých prvoků vyskytujících se ve vodě, kde se živí bakteriemi. Je původcem výše zmíněné oční infekce. Běžně žije ve vodě a na oko se jen tak snadno neuchytí. Ovšem velice snadno se může dostat pod kontaktní čočku a tam přežívat. Při zanedbání léčby oka napadeného akantamébou může dojít až k trvalému poškození zraku. Takže na to vážně pozor.

Víte, že: Odborníci a lékaři doporučují, aby kontaktní čočky nebyly vystaveny žádnému druhu vody, včetně vody z vodovodu a vody v plaveckých bazénech, oceánech, jezerech, vířivkách a sprchách. Voda může být domovem bezpočtu virů a nebezpečných mikrobů. Jedním z nejzávažnějších je zmíněná Acanthamoeba, která se může připojit k kontaktním čočkám a způsobit, že rohovka se zanítí.

2. Ideálně používejte jednodenní kontaktní čočky

Proto je vhodné pro koupání a plavání používat čočky jednodenní. V případě, že používáme čočky dlouhodobější, je důležité po každém styku čočky s vodou čočku důkladně očistit a zdesinfikovat vhodným roztokem. V tomto případě bych doporučil použít roztok na bázi peroxidu (aosept, oxysept). Stejná pravidla platí při koupání v moři, neboť slaná voda může snížit životnost kontaktní čočky. Sůl usazená v čočce může být původcem dalších očních komplikací. V kontaktních čočkách se samozřejmě lze i potápět. Pro tento případ je vhodné volit čočky s vysokou propustností pro kyslík a čočky nasadit nejméně hodinu před vlastním potápěním.

Sponzorováno

TIP: O aplikaci kontaktních čoček

Největší riziko možné nákazy infekcí představují přírodní vodní zdroje. Při koupání v moři a v plaveckých bazénech je riziko menší. Nejmenší riziko představuje sprchování a běžné oplachování obličeje, ale zde zase hrozí kontaminace čočky mýdlem či šampónem a následná možná alergická reakce.

Pokud se rozhodnete plavat s kontaktními čočkami, denní jednorázové čočky jsou prostě nejbezpečnější možností. Jsou určeny k tomu, aby byly po jednom použití vyhozeny, což eliminuje potřebu jejich čištění a dezinfekce.

3. Dejte pozor na vlhké prostředí

Je třeba mít na paměti, že zvýšená vlhkost prostředí může mít za následek „přisátí“ kontaktní čočky k povrchu oka. Proto je vhodné kontaktní čočky z oka vyjmout nejdříve za 30 minut, aby nedošlo k odtržení rohovkového epitelu.

Lze tedy říci, že případnému riziku při koupání v čočkách se lze úspěšně vyvarovat používáním jednodenních kontaktních čoček v kombinaci s plaveckými brýlemi. Pokud by přece jen nějaké problémy objevily (pálení, svědění, zarudnutí oka, mlhavé vidění) je vhodné navštívit očního lékaře.

Zvažte plavecké brýle na míru

Ideální pro pravidelné plavce jsou plavecké brýle na předpis – to je fantastická investice.

Jsou vyráběny na zakázku a pracují stejným způsobem jako brýle – opravou specifických refrakčních chyb, jako je krátkozrakost, dalekozrakost, podle toho, co přesně vás trápí. Budete schopni jasně vidět pod vodou bez rizika kontaminace. Zvažte to.

Sponzorováno

A jak se koupete s kontaktními čočkami vy? Budeme rádi za komentáře.

Co si ještě o kontaktních čočkách přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva