Sponzorováno

Akné na krku – jak na něj? 4.92/5 (60)

Máme pro vás několik tipů, jak si poradit s akné na krku.

Máme pro vás několik tipů, jak si poradit s akné na krku.

Akné, které se tvoří na krku, není až tak neobvyklé, jak by se mohlo zdát. Existuje mnoho způsobů, jak s ním zacházet. Pokud jste doposud byli neúspěšní a léčíte tento problém už opravdu dlouho, možná už také zvažujete možnost konzultovat věc s lékařem, nebo přemýšlíte nad více agresivní možností léčby. Zkuste si nejdříve přečíst náš článek o akné na krku.

Akné je normální a častý problém

Akné je velmi častý problém kůže. Vyskytuje se prakticky kdykoliv v průběhu života a je nejčastější u dospívajících mladistvých a u těhotných žen – to kvůli jejich kolísavým hladinám hormonů. Uvádí se, že 70 až 87 procent teenagerů má nějakou zkušenost s akné kdekoliv na těle (během puberty a dospívání mazové žlázy v pokožce stimulují produkci většího množství mazu, a proto mnoho mladých lidí a dospívajících zažívá problémy s akné). Dospělí mohou také samozřejmě mít akné a speciálně ženy mohou mít vyšší pravděpodobnost tohoto problému v období menstruace nebo během těhotenství či menopauzy. Mezi další časté příčiny akné patří užívané léky, stres, strava a genetika.

Akné se může objevit na mnoha částech těla, včetně:

Akné může být mírné, což může mít za následek bělost pupínků nebo jejich černé vršky. Více podrážděné akné se může projevit jako papuly, pustuly či cysty. Papuly a pustuly se objevují na horní části kůže, zatímco cysty nebo uzliny se rozvíjejí pod kůží a mohou být velmi bolestivé.

V dnešním článku se speciálně zaměříme na akné na krku.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

Co způsobuje akné na krku?

Akné je obecně výsledkem zaneseného póru. Póry mohou být ucpané mrtvými kožními buňkami, mazu (olej produkovaný tělem, aby se zabránilo suché kůži) a bakterie nazývané Propionibacterium acnes. Pokud jsou kožní buňky ucpané, může se na krku objevit akné. Možné příčiny mohou být:

 • neumýváte krk úplně pravidelně, zvláště po pocení
 • používáte nějaký produkt, který může zablokovat maz na pokožce, jako je zvlhčovač, make-up, opalovací krém (nadměrné nanášení krému na krk) nebo dokonce nějaký vlasový přípravek
 • nosíte nějaké oblečení nebo vybavení, které se otírá a dráždí krk
 • máte dlouhé vlasy, které zakrývají krk (kvůli tomu se třeba v této oblasti potíte) – dochází k přenosu mastnoty a oleje z vlasů na krk a k následnému zanesení pórů kůže)
 • make-up – oblast krku je běžným místem, kam se může dostat make-up, díky němuž můžete trpět akné. Make-up se podílí na ucpávání pórů. Zvažte použití make-upu obsahující kyselinu salicylovou, která pomůže pomoci léčit akné. Vaše akné v krku může být výsledkem použití štětce pro nanášení make-upu, takže pravidelně očisťujte štětce, abyste z nich odstranili nečistoty a olej.
 • Pokud trávíte spoustu času cvičením nebo posilováním, krk je často hodně zpoceným místem. Noste tedy prodyšný oděv při práci či cvičení a okamžitě se pak osprchujte, to pomůže vám zastavit tvorbu akné na krku.
 • Dotýkáte se místa – přemýšlejte o tom, jak často odpočíváte tak, že si podepřete bradu nebo krk rukama, nebo jak se jinak dotýkáte vašeho obličeje každý den. Pokaždé, když dáte ruce na tyto oblasti, které jsou náchylné k akné, přenášíte z ruky špínu, oleje a bakterie na bradu či krk, což je činí náchylnější k akné. Umývejte si ruce často a držte je dále od brady či krku.
 • Mobil – akné na krku je rostoucí problém mezi uživateli mobilních telefonů. Používáte-li telefon neustále, je tu velká šance, že někdy telefon umístíte mezi krk a bradu, abyste ho lépe drželi na svém místě, když používáte obě ruce k jiné činnosti. Olej a nečistoty na vašem telefonu se pak vtlačují do pokožky a pórů, což vede k tvorbě akné na tomto místě. Zvažte používání sluchátek s hands-free a dezinfekci telefonu.

Akné na krku také můžete mít z více obecných důvodů, včetně hormonálních změn (hormonální nerovnováha), stresu, stravy, léků nebo rodinné anamnézy.

Typy akné na krku

Aby to nebylo úplně jednoduché, akné na krku se může rozdělovat podle druhu akné, které vás v této oblasti trápí.

Cystické akné

Cystické akné je určitým typem akné na krku. Jedná se o problém, který je hluboko pod povrchem kůže. Může to být docela bolestivé, a tento druh akné často nemá typickou hlavičku, jako jiné formy akné. U většiny žen je cystické akné spojené s hormonální nerovnováhou. Takže je pravděpodobné, že budou trpět cystickým akné kolem menstruačních cyklů.

Sportovní akné

Sportovní akné, nebo je také známé jako „akné mechanica“, často dráždí celý krk, jakmile se na něm shromažďuje pot. Řešením je v tomto případě uvolnit oblečení na krku, což pórům umožní dobře dýchat – je prostě nutné dosáhnout dobré cirkulace vzduchu v této oblasti.

Chlorakné na krku

Dalším typem akné, které se může objevit na krku, je chlorakné – akné, které je způsobeno vystavením chemikáliím obsahujícím chlor. Chlorakné se poprvé objevilo v Německu, když v osmdesátých letech 20. století rozvíjel svůj chemický průmysl. Hodně se objevuje také v Číně. Tato forma akné se může objevit kdekoli na těle, ale je nejčastější právě na krku.

Tato forma akné na krku obvykle začíná po stranách obličeje mezi očima a ušima a šíří se po krku. Z krku se pak akné může šířit na hrudník, záda, hýždě a i na pohlavní orgány. Neexistuje žádný lék na chlorakné, ale doba bez dalšího vystavení působení toxinů poskytnou pokožce čas na uzdravení.

Akné vulgaris – mírné až středně závažné akné na zadní straně krku

Mírné až středně závažné akné, což je stav známý také jako akné vulgaris, se obvykle vyskytuje na obličeji, ale asi u 15% lidí, kteří mají časté akné, se dostává i na krk. Bílé a černé hlavičky akné na krku jsou způsobeny akumulací mrtvých kožních buněk, bakterií akné a přebytečného oleje v pórech na kůži krku. Snížení všech tří těchto složek může snížit počet akné na krku.

Důkladně si umývejte krk, někdy je to opravdu všechno, co k řešení potřebujete. Vzhledem k tomu, že kůže na zadní straně krku je trochu tvrdší než kůže na vašem obličeji, dobře reaguje na benzoylperoxid – ale nepoužívejte benzoylperoxid na zadní straně krku, pokud strávíte spoustu času na slunci nebo pokud citlivou pleť. Benzoylperoxid je skvělý na krční akné, ale může zanechat trvalé skvrny na kůži krku poté, co se akné uzdraví, hlavně pokud máte světle hnědou pleť.

Jak se můžete léčit akné na krku?

K dispozici je široké spektrum metod ošetření akné. Mírné akné může být léčeno pomocí volně prodejných produktů. Drsnější akné by mělo být léčeno s pomocí lékaře. Některé druhy akné mohou být léčeny kombinací metod.

Je bezpečné vymačkávat akné na krku?

Nikdy to není moc dobrý nápad. Vymačkávání akné může skutečně stav postižené oblasti zhoršit a navíc může vést k zjizvení pokožky. Když se pokoušíte vymačkávat pupínek, riskujete další infikování zavedením bakterií z vašich rukou do dalších oblastí. A to prostě nechcete.

Ale když už prostě musíte akné vymačkávat, držte se těchto kroků:

Sponzorováno

 1. Počkejte, dokud nebude na pupínku pevná hlava a hnis se přiblíží k povrchu.
 2. Důkladně si umyjte ruce a osušte je čistým ručníkem.
 3. Vložte špičku alkoholem vydezinfikované jehly nebo špendlíku do středu akné.
 4. Otřete vršek alkoholovým tamponem.
 5. Jemně vyčistěte horní část pupínku alkoholem. Hodně jemně.
 6. Jemně vytlačte hnis z pupínku, ale pouze v případě, že vám hnis snadno vychází. Pokud tomu tak není, zastavte.
 7. Pak očistěte vymačkaný pupínek alkoholem.

Léčba bez lékařského předpisu

Můžete se pokoušet ošetřit svoje akné na krku výrobky, které jsou dostupné bez lékařského předpisu. Patří sem různé krémy, gely, lotiony a další. Ujistěte se, že jste si pečlivě přečetli pokyny, abyste zajistili správnost použití těchto místních léků. Přípravky na akné používají často tyto přísady:

 • Benzoylperoxid: zabíjí bakterie způsobující akné a snižují otok pupínku.
 • Kyselina salicylová: pomáhá vysychat mastnou kůži, pomáhá olupování.
 • Síra: mýdlo se sírou je určené na silné akné. Síra tvoří důležitou složku fungicidů – působí proti růstu hub a plísní.

Tyto výrobky mohou být použity v kombinaci s jinými produkty, jako jsou retinolové a alfa-hydroxylové kyseliny. Tyto produkty nejsou zaměřeny přímo na akné, ale mohou přispět k tomu, aby mohly ty anti-akné produkty pracovat lépe.

Pokud trpíte jakoukoli alergickou reakcí, jako je přetrvávající pálení, vyrážka nebo zvýšené zarudnutí na kteroukoli z léčebných látek, okamžitě je přestaňte užívat. Může to trvat několik dní nebo týdnů, než se vaše pokožka vyčistí.

Léčba na předpis

Akné, které je závažnější než příležitostné a mírnější pupínky, může být ošetřena s lékařskou pomocí. Lékař může předepsat koncentrovanější topické léky, perorální léky a dokonce i další léčebné postupy, jako je světelná terapie nebo extrakce.

Některé ženy zjistily, že antikoncepční pilulky jsou účinné při kontrole akné. Tyto antikoncepční pilulky obsahují estrogen a progestin.

Alternativní (domácí) léčba akné na krku

Máme i další rady, jak bojovat s akné na krku:

Pravidelné a kvalitní čištění kůže
Čistěte postiženou oblast nejméně 2 krát denně pomocí akné mýdla. Tento druh mýdla je bohatý na síru a je speciálně vyvinut, aby vám pomohl zbavit se bakterií, které způsobují akné v této oblasti. Buďte maximálně opatrní při čištění pokožky tímto mýdlem a jemně pak otřete postiženou oblast měkkou a čistou látkou.

Mořská sůl
Směs vody a mořské soli může udělat fantastickou službu při léčbě akné na krku. Mořská sůl exfoliuje pokožku, což dále přispívá k léčbě (ale musíte opatrně samozřejmě). Tato metoda může také pomoci vysušit akné. Zde je jednoduchý recept, který používá mořskou sůl pro léčbu cystického akné na krku. Připravte si:

 • Mořskou sůl
 • Čistou vodu

Jednu část mořské soli jednoduše promíchejte se dvěma díly vody. Tuto směs použijte jako JEMNÝ peeling. Případně můžete tuto směs aplikovat přímo na akné.

Manuka med
Manuka med je dobrým prostředkem k řešení nebo zabránění vzniku akné na krku. Manuka med je silný antivirový, antibakteriální a antibiotický prostředek. Navíc je pro kůži až neuvěřitelně dobrý, takže přidání medu do vaší stravy vám může pomoci ve velké míře zvládnout výskyty akné. Natřete také trochu medu na akné.

Pijte spoustu vody
Abyste si sami pomohli zbavit se akné na krku, musíte každodenně pít hodně vody. Když je kůže suchá a dehydratovaná, mrtvé kožní buňky pravděpodobně lépe blokují póry a dále zesílí příznaky akné. Spotřeba minimálně 8 sklenic vody denně pomáhá udržet pokožku hydratovanou, aby mohla přirozeně odstraňovat a regenerovat kožní buňky.

Vyzkoušejte masku z aspirinu
Aspirinová maska může fungovat výjimečně dobře. Stačí rozdrtit několik nepotažených tablet aspirinu a přidat prášek do malého množství vody. Použijte tuto pastu na postižené oblasti krku. Přítomnost kyseliny salicylové v aspirinu je velmi užitečná při léčení stavů, jako je cystické akné. Pokud jste alergičtí na aspirinové léky, vyvarujte se užívání této léčby, protože je pravděpodobné, že určité množství aspirinu bude absorbováno do krevního řečiště póry pokožky.

Kokosový olej
Kokosový olej udrží pokožku hydratovanou a neblokuje póry, protože se rychle vstřebává do pokožky. Můžete těžit z jeho antimikrobiálních a antibakteriálních vlastností – kokosový olej snižuje zánět a podporuje regeneraci. Používejte ho lokálně málo, nepřehánějte to s ním.

Obecně ale moc nepoužívejte chemické kosmetické přípravky nebo čisticí prostředky, které jsou na bázi oleje. Tyto produkty na bázi oleje jsou špatné pro akné na krku. Vzhledem k tomu, že vaše tělo produkuje olej samo o sobě, přidáním více olejů do pokožky se zvýší vaše šance na problémy, jako je akné.

Olej z čajovníku
Olej z čajovníku je jedním z nejlepších způsobů léčby akné na krku kvůli jeho antimikrobiálním a protizánětlivým vlastnostem. Několik kapek tea tree oleje může být přidáno do jakéhokoli domácího léku, který pomůže urychlit proces hojení.

Olej z čajovníku je účinným přírodním antibakteriálním činidlem proti kmenům bakterií kmene Propionibacterium acnes a Staphylococcus aureus. Vědci dospěli k závěru, že olej z čajovníku je účinný při léčbě akné.

Jiný výzkum zase ukázal, že olej z čajovníku je stejně účinný jako populární léky proti akné. Aplikace oleje z čajovníku na akné snížilo zarudnutí, zánět a způsobilo méně nežádoucích účinků než benzoylperoxid (studie zde). Smíchejte olej z čajovníku s aloe vera nebo s vilínem.

Jedlá soda
Soda má dvojí účinek, když se používá jako léčba akné na krku. Za prvé má soda pečení antibakteriální vlastnosti, aby odstranila bakterie z pokožky. Zadruhé, zrnitá struktura sody je výborným způsobem, jak odstranit mrtvé kožní buňky a vysušit přebytečný kožní maz.

Podle výzkumu léčebných vlastností soda pomáhá hojit rány a zabíjet různé kmeny bakterií.

Levandulový olej
Levanduľový esenciální olej pomáhá uklidnit zanícené pupínky na krku a zabíjet bakterie způsobující akné – a to velmi rychle. Stejně jako olej z čajovníku, levandulový esenciální olej je dostatečně jemný, aby byl použit jako ošetření na místě přímo na svrbivé nebo bolestivé krční puchýřky.

Podle výzkumu publikovaného v časopise Molecules má levandule silné antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Bylo zjištěno, že levandulový olej účinně zabíjí bakterie kmene Propionibacterium acnes a může snížit výskyt červených zanícených pupínků.

Na závěr přidáme pár dalších tipů na akné na krku

 • Omezte šampony, kondicionér a / nebo vlasové výrobky, protože zanechávají zbytky, které mohou migrovat dolů do oblasti krku.
 • Noste košile bez těsných límců pro dobré větrání a menší tření.
 • Změňte prací prostředky, změkčovače tkanin.
 • Vyhněte se silným vonným látkám a barvivům ve výrobcích na vlasy, prádlových přípravcích a pleťových vodách.
 • Sprchujte se vždy bez výjimky po pocení a / nebo cvičení.
 • Jezte méně rafinovaného cukru.

Co obecně může znamenat akné na krku?

Akné na krku může znamenat, že vaše nadledviny (hormony) jsou přeplněné. Další možností jsou stres nebo nadměrný příjem cukru. Tak na to pozor.

Sponzorováno

A co vy? Jak s akné na krku bojujete vy? Budeme moc rádi za tipy a rady v komentářích.

A co si dále o akné přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva