Pohanková mouka a co může přinést našemu zdraví 4.68/5 (31)

Sponzorováno

Pohanková mouka obsahuje hodně cenných látek pro naše zdraví.

Pohanková mouka obsahuje hodně cenných látek pro naše zdraví.

Pohanková mouka je v některých zemích běžně používaná v palačinkách, nebojte se jí. Má hodně vlákniny a bílkovin – je to super alternativa k bílé mouce. Oproti ní pohanková mouka obsahuje mnoho důležitých vitamínů a minerálních látek. Pohankovou mouku můžete použít místo bílé nebo celozrnné mouky v mnoha receptech, včetně například v muffinech, v různých sušenkách a i chlebu.

Pohanka je jednoduše pomleta na mouku. Dají se z ní udělat i super těstoviny.

Proč vyměnit bílou mouku za pohankovou?

Máme pro vás hned několik důvodů. Podívejte se na ně:

1. Obsah kvalitních sacharidů a vlákniny

1/4 šálku pohankové mouky obsahuje 100 kalorií, z nichž většina pochází ze sacharidů. Jeden pohárek obsahuje 21 g sacharidů. Pohanková mouka obsahuje významné množství vlákniny, jedna porce obsahuje hned 3 g vlákniny, což představuje téměř 10% doporučené denní hodnoty pro dospělé.

2. Obsah bílkovin

Pohanková mouka obsahuje méně než 1 g tuku, takže většina kalorií, které nejsou ze sacharidů, pochází z bílkovin. Jedna porce obsahuje 3,8 g bílkovin. To dodává 8 procent doporučené denní hodnoty bílkovin pro ženy a 7 procent pro muže.

Vysoce bílkovinná pohanková mouka je studována pro případné použití v potravinách ke snížení plazmatického (krevního) cholesterolu, snížení tělesného tuku a cholesterolu ve žlučových kamenech.

3. Minerály

1/4 šálku pohankové mouky poskytuje více než 10 procent doporučené denní hodnoty čtyř minerálů:

 • 18 procent hořčíku a 14 procent fosforu, které vám pomohou vybudovat silné kosti a zuby
 • Mangan, který pomáhá stabilizovat vaši hladinu cukru v krvi, každá taková porce vám dá asi 26 procent doporučené denní dívky
 • Každá porce navíc poskytuje 17 procent doporučené denní dávky mědi. Měď je, spolu se železem, důležitá pro produkci červených krvinek.
 • Pohanková mouka vám dodá také železo. Jedna porce dodá 7 procent doporučené denní hodnoty pro ženy a 5 procent pro muže.

4. Vitamíny

Pohanková mouka vám dodá 10% nebo i více z doporučené denní hodnoty tří vitaminů B.

 • Jedna porce vám dodá 10% DDD thiaminu (to je vitamín B1) – ten napomáhá zdravému oběhu.
 • Jedna porce vám dodá také 12% niacinu (to je vitamín B3). Niacin je nezbytný pro správnou cirkulaci. Podporuje také váš nervový systém.
 • A konečně jedna porce pohankové mouky poskytuje 14% doporučené denní hodnoty vitamínu B6 (pyridoxin). Vitamín B6 pomáhá absorbovat tuky a bílkoviny.

5. Bez lepku (glutenu)

Pohanková mouka není technicky pšeničný výrobek, takže mnoho lidí s alergií nebo citlivostí na pšenici je schopno tuto mouku konzumovat. Pokud je zpracovávána odděleně od pšeničných produktů, je pohanková mouka také bez lepku. Pokud trpíte intolerancí lepku, mouka z pohanky může v mnoha vašich receptech nahradit právě pšeničnou mouku. Vždy ale raději zkontrolujte obal, abyste se ujistili, že je zcela bez lepku. Bude to tam jistě uvedeno.

Sponzorováno

Studie ukazují, že ani ve vysokých koncentracích nemají pohanková mouka a její čisté proteiny pro pacienty s celiakií žádné imunologické reakce.

Jak si vyrobit doma pohankovou mouku?

Pohanka není zrno a není to pšenice, je to semeno, které je přirozeně bez lepku. To je důvodem, proč je pohanková mouka ideální i pro první dětské pyré – např. od 7/8 měsíců.

Z pohledu výživy je má pohanka vysokým obsah vlákniny a je velmi dobrým zdrojem železa, niacinu, folátu (kyseliny listové), vitamínu K. Mimochodem, to je vše velmi dobré pro výživu dítěte.

A jak si udělat mouku z pohanky? Je to super snadné. Umístěte 1 šálek semínek pohanky do mixéru / kávovaru a mixujte 5 minut, dokud nezískáte konzistenci mouky. Hotovo.

Stačí pár minut mixování a máte luxusní pohankovou mouku.

Stačí pár minut mixování a máte luxusní pohankovou mouku.

Jak začlenit mouku z pohanky do pečení?

Pohanková mouka je natolik všestranná, že nahrazuje obyčejnou nebo celozrnnou mouku v mnoha standardních receptech. V některých receptech můžete nahradit mouku 100% pohankou. Někdy je lepší použít pohankové mouky 50% nebo 25% v receptu. Zde jsou naše tipy:

 • Palačinky nebo lívanečky – kombinace 50% pohankové mouky a 50% klasické mouky byla nejlepší. U 100% pohankové mouky byly palačinky mírně suché a poněkud písečné, s chutí pohanky.
 • Buchty – vyrobené s 25% pohankové mouky jsou krásně vlhké a mají velmi jemnou chuť pohanky. Více než 50% pohankové mouky v těchto receptech se podepíše na jejich konzistenci i chuti.
 • Banánový chleba – 50% na 50% bylo nejlepší.
 • Muffiny – 25% pohankové mouky v receptu mělo nejlepší výsledek. Jak zvýšíte množství této mouky na více než 35%, muffiny se stanou sušší.

Několik zajímavostí o pohankové mouce

 • V Japonsku používají pohankovou mouku k výrobě oblíbených Soba nudlí, což je místní tradiční pokrm.
 • TIP: Pohankovou mouku je nejlepší skladovat v chladničce.
 • Má jemně ořechovou chuť.

A co vy? Jaké máte zkušenosti s pohankovou moukou? Budeme rádi za komentáře a tipy.

A co si dále o pohance přečíst?

VIDEO: Pohankové palačinky z pohankové mouky

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva