Sponzorováno

Náplasti na akné – mohou fungovat? 4.79/5 (14)

 • Náplasti na akné mohou fungovat u povrchového akné, jako jsou klasické bílé (menší) pupínky plněné hnisem a černé tečky, ale třeba u cystického akné nebudou účinné. Je proto nutné vědět, jaký typ akné máte.
 • Tyto náplasti fungují na bázi hydrokoloidů. Tyto hydrokoloidní náplasti obsahují hydrofilní koloidní částice, které pomalu absorbují tekutinu z rány a mění se v gelovitou hmotu. Mnoho náplastí na akné obsahuje další přísady bojující proti akné.
 • Je dobré nejvhodnější léčbu akné konzultovat s dermatologem.

Takto vypadají náplasti na akné.

Takto vypadají náplasti na akné.

Náplasti na akné jsou v dnešní době jedním z nejžhavějších produktů, co se péče o pleť týče. Tyto malé náplasti jsou vyrobeny tak, aby se přilepily přímo na pupínky. Tyto pupínky akné pak rychleji vyschnou. A lépe se hojí.

Na trhu je mnoho druhů náplastí na akné. Některé vypadají jako malé průsvitné samolepky, jiné jako žluté hvězdičky, a jiné jsou zase zdobené květinovými tvary. Mají být vidět – společnosti, které je vyrábí říkají, že mají v úmyslu bojovat proti stigmatizaci spojené s akné.

Nenechte se mýlit, akné netrápí pouze mladé lidi, kteří procházejí pubertou. Až 15 procent dospělých žen trpí akné (ačkoli jiné průzkumy uvádějí toto číslo ještě vyšší – třeba i kolem 50 procent). A, jak asi dobře víte, akné není jen o zářící pokožce. Akné může také ovlivnit duševní zdraví. Například jedna studie z roku 2016 zjistila, že 45 procent lidí s akné má sociální fobii, ve srovnání s 18 procenty lidí, kteří jsou bez akné.

Náplasti na akné slibují, že dodají sebevědomí, že akné zlepší. Může to být pravda? Na to se podíváme v dnešním článku.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

Jak vlastně fungují náplasti na akné?

Je důležité, aby lidé pochopili, na jaký typ akné tyto náplasti mohou fungovat. Jsou určeny pro povrchové, snáze léčitelné akné, někdy se mu říká jednoduše povrchové akné. Pokud budete tyto náplasti používat na hlubší, cystické typy akné, nebude to fungovat.

Povrchové akné, jako jsou hnisem naplněné malé hrboly, černé tečky a bílé tečky, tam náplasti fungovat mohou. Je nepravděpodobné, že by tyto náplasti pronikly na úroveň, kde „sídlí“ cystické akné.

Hydrokoloidy jsou v lékařské komunitě používány po celá desetiletí, pomáhají s hojením ran.

Náplasti na akné jsou vyrobeny z hydrokoloidu, takže absorbují vlhkost (hydrokoloidy se také běžně používají k léčení chronických ran).
Hydrokoloidní náplasti jsou určeny k nasáknutí tekutiny, tedy k jakémusi vysušení akné. Adsorbováním toxinů zachycených pod kůží a současně chráněním před vnějšími bakteriemi, slunečním zářením nebo škrábáním obličeje, mohou náplastí urychlit hojení.

Sponzorováno

Dobrou věcí na těchto náplastech je to, že fungují jako zábrana oproti škrábání, mačkání nebo odrání akné. To totiž může způsobit zjizvení, což zhoršuje vzhled vaší pokožky.

Hydrokoloidní náplasti tedy v zásadě jemně absorbují přebytečné tekutiny, jako je hnis a olej, z vašeho prasklého pupínku a zároveň chrání rány před bakteriemi, a vašimi prsty (někdy špinavými).

Co jiného byste podle odborníků mohli na akné použít?

Kyselina salicylová a benzoylperoxid jsou vždy dobrými látkami proti akné. Jsou takovým základem pro léčbu akné. Ale opět spíše na to povrchové.

Hlubší akné, stejně jako velké bolestivé pupínky uvězněné pod kůží, bude pravděpodobně vyžadovat injekce kortizonu nebo jiné metody ošetření, které náplasti prostě nemohou dodat.

Odborníci doporučují nanášet náplasti na čistou a suchou tvář.

Existují rizika při používání těchto náplastí na bázi hydrokoloidu?

Naštěstí jsou velmi, velmi nízká rizika (pokud ovšem nejste alergičtí na jednu z účinných látek, pak je prosím nepoužívejte). Pokud však máte velmi citlivou pokožku, lepidlo může být trochu dráždivé, zejména pokud je máte na sobě přes noc. Ale to bývá spíše výjimečné.

Před a po použití náplasti na akné.

Před a po použití náplasti na akné.

A pás slov na konec

Ne, náplasti vás nezbaví vašeho pupínku přes noc. Mohou však pomoci léčit vaše akné, uklidňují zánět, urychlí hojení a co je nejdůležitější, můžete se cítit lépe v situaci, kdy vám o něco jde a zrovna se vám na obličeji objevil pupínek. A to, jak všichni víme, může být naprosto šílené a ke zbláznění.

A jedna zkušenost čtenářky:

Sponzorováno

„Při mém experimentování jsem zjistila, že akné náplasti fungují nejlépe na vyvýšených pupíncích, které mají otevřený pór, tedy snadnou cestu k tomu, aby nečistoty a hnis vytékaly ven. V případě potřeby pupínek prasknu, než použiji náplast. Aplikujte náplasti pouze na povrchové akné s bílou hlavičkou nebo otvorem. Akné schované hluboko pod kůží – na to to nefunguje. Můžete je nosit, kdykoli budete chtít, ale chcete-li je mít na obličeji dlouho, dejte si je, než půjdete spát.“

Co si o akné ještě přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Dara Slánská (více o nás)

   

  Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva