Jak na akné na ramenou? 4.72/5 (18)

Sponzorováno

Jak si poradit s akné na ramenou? Máme pro vás pár rad a tipů.

Jak si poradit s akné na ramenou? Máme pro vás pár rad a tipů.

Myslíte si, že akné může být jen na tváři? Ale když už čtete tento článek, asi víte, že tomu tak není. Akné se může rozvíjet na různých částech těla, a to včetně ramen. Muži pak mají tendenci trpět akné na ramenou více než ženy.

Stejně jako akné na obličeji, i akné na ramenou vzniká, když mrtvá kůže, přebytečný kožní maz (lat. sebum) a jiné nečistoty zanítí vlasové folikuly na vašich ramenou. Bakterie mohou také uvíznout ve vašich pórech a způsobit tak akné.

Akné na rameni může být docela hodně bolestivé, protože póry na této části těla jsou větší, což znamená, že i pupínky mohou být větší. Mohou se zde také objevovat další příznaky, jako je zarudnutí a otok. Prostě nic příjemného.

Proč vlastně vzniká akné na ramenou?

Hned několik faktorů může přispět k vytvoření akné na ramenou. Mezi některé běžné příčiny patří hormonální změny v těle, nošení těsného oblečení během cvičení, život v horkých a vlhkých oblastech, syndrom polycystických vaječníků (PCOS), používání mastných kosmetických prostředků nebo přípravků pro péči o pleť a užívání některých léků. V některých případech se také může po ošetření laserem, holení nebo voskování objevit akné na ramenou.

Lidé, kteří jsou obézní, diabetici nebo lidé, kteří mají slabý imunitní systém, jsou obecně náchylnější k akné.

Práce s akné na ramenou není žádná raketová věda. Existuje mnoho jednoduchých a snadných způsobů, jak tento problém vyřešit. Podívejme se na nejlepší z nich:

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

1. Dobrá péče o pleť

Ta je v případě akné prostě základ. Když máte akné v oblasti ramen, může to být znamení, že se o svou kůži řádně nestaráte (nezajímáte). Z tohoto důvodu je pro prevenci a léčbu tohoto problému důležité pečovat o svou kůži. Pro zachování správné hygieny pokožky je prvním krokem, který musíte provést, pravidelné mytí pokožky koupáním nebo sprchou. Během tohoto postupu použijte jemný čisticí prostředek, který odstraňuje nečistoty a maz nahromaděné na pokožce.

Při sprchování nezapomeňte dobře vypláchnout kondicionér z vašich vlasů. Také si umyjte záda, abyste se zbavili chemických zbytků z vašich produktů péče o vlasy. To je důležité.

Skočte do sprchy co nejdříve po cvičení nebo jiné pot vyvolávající aktivitě, aby se zabránilo nahromadění potu a mazu v pórech kůže.

Jednou týdně si dopřejte jemný peeling v oblasti ramen, abyste se zbavili mrtvých kožních buněk, které mohou ucpat póry.

A poslední rada? Vybírejte si pečlivě produkty pro podporu krásy a vyvarujte se použití jakýchkoli produktů na bázi oleje, protože ty mohou ucpat póry.

2. Teplé zábaly

Teplé zábaly vám mohou rychle pomoci zbavit se akné na ramenou. Teplá teplota vytáhne bakterie a hnis z ucpaných pórů pokožky, což urychlí proces hojení. Teplý zábal také pomůže snížit bolest a zánět.

Chcete-li použít teplé zábaly k léčbě ramenního akné, můžete potřebovat pomoc od ostatních v závislosti na tom, kde přesně je akné.

 1. Přimíchejte 1 lžičku stolní soli do 2 šálků teplé vody.
 2. Namočte do něj žínku a vymačkejte přebytečnou vodu.
 3. Teplou žínku položte na postiženou oblast na dobu 10 minut.
 4. Když se začne ochlazovat, vyměňte ji za novou.
 5. Dělejte to takto několikrát denně.

3. Jablečný ocet

Jablečný ocet je dobrým prostředkem na akné na ramenou – obsahuje kyselinou mléčnou a kyselinou jablečnou. Jeho kyselé vlastnosti napomáhají exfoliaci pokožky a vyrovnává úroveň pH pokožky + má další přínosy pro krásu.

Jeho antibakteriální a antiseptické vlastnosti také hodně pomáhají při řešení tohoto dráždivého kožního problému.

 • Smíchejte surový, nefiltrovaný jablečný ocet a vodu v poměru 1:3. Aplikujte směs na postiženou kůži. Po 15 minutách opláchněte vlažnou vodou. Dělejte to dvakrát nebo třikrát denně.
 • Můžete také namíchat 1 až 2 čajové lžičky syrového, nefiltrovaného jablečného octa do sklenice vody a jednou jednou až dvakrát denně ho pít jako další metodu léčení.

TIP: Zde si přečtěte O vlivu jablečného octa na akné

4. Ovesná mouka

Zkuste ovesné lázně. Pomůže vám ovesná mouka. Pomáhá zbavit vás mrtvých buněk pokožky a zlepšuje strukturu pleti. Také její bohaté protizánětlivé vlastnosti jsou ideální pro snížení bolesti a zánětu na ramenou.

 • Smíchejte 1 šálek ovesné mouky v teplé lázni. Namočte do této lázně ramena po dobu 15 minut. Jemně pak osušte pokožku a aplikujte lehký zvlhčovač. Užijte si tuto uklidňující koupel jednou denně.
 • Alternativně můžete smíchat 1 polévkovou lžíci z ovesné mouky a jogurtu s 1 čajovou lžičkou prášku z kurkumy. Důkladně promíchejte a aplikujte na ramena. Nechte vysušit a poté jemně masírujte kruhovými pohyby po dobu 5 minut. Opláchněte pak teplou vodou. Dělejte to jednou až dvakrát týdně.

5. Olej z čajovníku

Při léčbě akné jednoduše nemůžete ignorovat účinnost oleje z čajovníku. Je perfektní a velmi silný. Olej z čajovníku má antibakteriální, antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Postará se o bakterie, které mohou způsobit akné na ramenou. Také zmírňuje příznaky akné, jako je zarudnutí a bolestivost.

Studie publikovaná v časopise Indian Journal of Dermatology, Venereology and Leprology v roce 2007 uvádí, že místně aplikovaný 5% čajovníkový olej je účinnou léčbou pro mírnou až středně těžkou formu akné vulgaris.

Sponzorováno

 • Dejte 1 nebo 2 kapky čajového oleje na navlhčený bavlněný tampón a opatrně jej naneste na postiženou oblast. Nechejte 1 hodinu působit a potom opláchněte studenou vodou. Opakujte dvakrát denně.
 • Alternativně míchat několik kapek oleje z čajovníku v 1 čajové lžičce medu. Použijte tuto směs na postiženou oblast. Nechte působit 15 až 20 minut. Umyjte vodou. Udělejte to jednou nebo dvakrát denně.

Upozornění: Před aplikací silného oleje z čajovníku na kůži se doporučuje provést test na malém kousku pleti. Pokud máte silný čajovníkový olej, rozmíchejte ho v nějakém oleji (třeba mandlovém) nebo ve vodě.

6. Kurkuma

Kurkuma je další známý domácí lék, která se používá k léčbě mnoha kožních problémů, včetně akné na ramenou. Její antibakteriální vlastnosti pomáhají zabíjet bakterie, které mohou způsobovat akné. Jako přírodní antiseptikum pomáhá kurkuma také předcházet vzniku infekcí v oblasti postižené akné.

Studie z roku 2016 uvádí, že kurkuma je přínosná pro několik druhů kožních problémů, včetně akné.

 1. Smíchejte 1 čajovou lžičku prášku z kurkumy a trochu vody nebo kokosového oleje, abyste vytvořili jakousi pastu.
 2. Naneste pastu na postiženou oblast.
 3. Nechte působit asi 1 hodinu.
 4. Umyjte vlažnou vodou.
 5. Tento lék použijte jednou nebo dvakrát denně po několik dní.

7. Aloe Vera

Bylinka známá pro své nespočetné přínosy pro krásu pokožky – aloe vera je také efektivní při boji s ramenním akné. Má astringentní vlastnosti, které pomáhají akné jakoby vysušit. Má také antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají bojovat s příčinou tohoto problému i snižováním nepříjemných příznaků.

 1. Otevřete list aloe vera a vyjměte čerstvý gel.
 2. Pro snadnou aplikaci ho rozmixujeme v mixéru, aby byl gel hladší.
 3. Použijte tento gel na postiženou oblast.
 4. Nechte ho vysušit a poté ho opláchněte vlažnou vodou.
 5. Proveďte toto 2 až 3 krát denně po dobu 1 týdne.

8. Jedlá soda

Soda bicarbona je přírodní exfoliční prostředek, který má antiseptické a protizánětlivé vlastnosti, a proto je považován za dobrý prostředek na akné na ramenou. Také pomáhá zabránit šíření akné tím, že bojuje proti bakteriím, které mohou být příčinou tohoto akné.

 • Připravte si směs s trochou sody a vody, aby vznikla jemná pasta. Použijte tuto pastu na ramena a nechte ji působit asi 5 až 10 minut. Umyjte pak teplou vodou. Tento lék použijte jednou denně.
 • Alternativně důkladně promícháme 2 lžičky sody s 1 čajovou lžičkou skořicového prášku, 1/2 čajové lžičky citrónové šťávy a 5 čajových lžiček medu. Aplikujte směs na postiženou oblast. Počkejte, dokud se směs nevysuší, a poté ji umyjte vlažnou vodou. Tento lék použijte jednou denně.

9. Dbejte na správné oblečení

Chcete-li se zbavit ramenního akné, musíte mít také na paměti, že si oblečení musíte vybírat moudře. Oblečení, které mají drsné textury díky těžkým, žebrovaným látkám, mohou dráždit pokožku a zhoršit problém.

Pokud trpíte akné na ramenou, noste lehké a pohodlné oblečení, jako je lehká bavlněná nebo hedvábná košile. Také noste volné oblečení. Těsné oblečení může dráždit pokožku a zhoršit stav.

Měli byste se také vyhnout mytí oblečení bělícím prostředkem, tvrdou chemikálií, která může způsobit, že pokožka svědí a dále zhoršuje akné. Můžete použít změkčovače tkanin, aby vaše oblečení bylo měkké a méně abrazivní na pokožce. Prostě při výběru oblečení přemýšlejte.

10. Zdravá výživa je důležitá

Ve skutečnosti váš jídelníček hraje klíčovou roli v prevenci různých druhů akné, včetně akné na ramenou. Pokud do sebe cpete nezdravé jídlo plné chemikálií a nezdravých tuků a látek, tak právě to může být příčinou vašich problému s akné kdekoliv na těle.

Pokud jde o jídelníček, první krok, který musíte udělat, je začít jíst nízko-glykemické potraviny vyrobené z komplexních sacharidů, jako jsou kvalitní celozrnné potraviny (ne jejich náhražky), luštěniny a nezpracované ovoce a zeleninu.

Pamatujte, vaše strava má dost velký vliv na vaše akné a pokožku obecně. Jezte zdravě.

Pamatujte, vaše strava má dost velký vliv na vaše akné a pokožku obecně. Jezte zdravě.

Můžete také zkusit jíst více potravin, které pomáhají snižovat záněty. Mezi tyto potraviny patří ty, které jsou bohaté na zinek, vitamíny A a E a antioxidanty. Opět zejména ovoce a zelenina. Takže jezte potraviny jako jsou pomeranče, mrkev, meruňky, sladké brambory, špenát a další tmavě zelenou a listovou zeleninu, rajčata, borůvky, celozrnný chléb, hnědou rýži, quinou, a ořechy.

Vyvarujte se mastných a kořeněných potravin, protože ty by mohly způsobit akné.

Další tipy na závěr

A na závěr přidáme ještě pár tipů, jak zatočit s akné na zádech:

 • TIP OD ČTENÁŘE: „Klasická bílá zubní pasta, kterou používáte ke čištění zubů, může být nanesena na oblast postiženou akné 2 nebo 3 krát denně. Mě to docela pomohlo.“
 • Zkuste se tohoto problému zbavit s pomocí pivovarského kvasnicového doplňku nebo zinku. Obraťte se na svého lékaře dříve, než začnete užívat jakékoli doplňky.
 • Než jdete na slunce vždy použijte ochranný krém alespoň s SPF 30.
 • Pokud nosíte batoh nebo nosíte sportovní vybavení, jako jsou ramenní chrániče, které působí tlak na záda, vyvarujte se jeho nošení po dobu několika hodin. Nechte pokožku na zádech pěkně dýchat.
 • Vyhněte se spánku na zádech, protože tlak může zhoršit stav akné na ramenou.
 • Pokud máte citlivou pokožku, může prací prostředek, který používáte, dráždit pokožku, proto zkuste vybrat nějaký jemnější.
 • Zabraňte svému mazlíčkovi, aby s vámi spal v posteli.
 • Ujistěte se, že pravidelně perete přikrývky, prostěradla a další ložní prádlo.
 • Vyvarujte se použití dráždivých mýdel nebo tělových gelů na ramenou, pokud trpíte akné v této oblasti.
 • V případě, že se vaše akné na ramenou i nadále zhoršuje, pak je načase objednat se k dermatologovi.

Sponzorováno

A co vy? Jak se svým akné v oblasti ramen bojujete vy? Budeme rádi za vaše zkušenosti a tipy. Podělte se v komentářích.

A co si dále o akné přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva