Sponzorováno

Menopauza (klimakterium, přechod u žen) – její příznaky a možnosti terapie 4.87/5 (23)

Menopauza (klimakterium, přechod u žen) – její příznaky a možnosti terapieJako menopauza, přechod či klimakterium je označováno období u žen mezi čtyřiceti a šedesáti lety. Jedná se o zcela fyziologický děj, který však ženám může ve značné míře změnit život. Najednou se musí potýkat s některými zdravotními problémy, vyskytují se u nich časté změny nálad, ale i potíže se spánkem. Co je tedy nutné brát jako možnou součást života v tomto období? V případě, že budete na výskyt těchto problémů připravené a budete s nimi počítat, možná bude snazší se s jejich přítomností vyrovnat.

Utlumení v meopauze

Základním znakem menopauzy je skutečnost, že ženské pohlavní orgány přestávají plnit svojí hlavní funkci, tedy těhotenství. Ustává produkce hormonů vaječníků – zejména estrogenů. O předčasné menopauze hovoříme v případě, kdy k ní dojde ještě před 40. rokem.

V období kolem poslední menstruace dochází k útlumu činnosti vaječníků, nejprve nastává neplodnost a postupnému vynechávání menstruačního krvácení, produkce estrogenu se pozvolna snižuje. O klimakteriu hovoříme v případě, kdy u ženy nedošlo v posledních dvanácti měsících k menstruaci.

Nepříjemné známky a příznaky menopauzy

U některých žen probíhá menopauza jen s nepatrnými odchylkami od normálního stavu, u jiných jsou obtíže dlouhodobé a velmi nepříjemné. Mezi časté příznaky v tomto období patří:

  • nepravidelná menstruace
  • návaly horka (zejména v oblasti obličeje, krku, hrudi), zimnice
  • zvýšené pocení
  • bolesti hlavy, závratě
  • nevolnost
  • potíže se spánkem (obtížné usínání nebo časté probouzení)
  • únava
  • úzkost a deprese
  • podrážděnost, prudké změny nálad
  • zhoršení paměti
  • bušení srdce
  • citlivost prsou

V důsledku nedostatku estrogenů je u žen po menopauze větší riziko vzniku osteoporózy (řídnutí kostí), objevují se onemocnění srdce a cév. Vhodnou prevencí řídnutí kostí je zejména dostatečný příjem vápníku, absence alkoholu a kouření, pravidelný pohyb. Některé ženy mohou pociťovat nepříjemné pocity v pochvě (suchost, pálení), obtížné udržení moči nebo bolestivost při pohlavním styku. Poševní prostředí je po tomto období náchylnější k infekcím.

Mohou se však objevovat příznaky i v oblasti dalších sliznic – pocity sucha, pálení v ústech, poruchy chuti, suchost v nose, hrtanu. Kůže bývá u žen zranitelnější, tenčí, vlasy se více lámou, dochází k jejich řídnutí.

Možnosti terapie u menopauzy

Podívejte se na možnosti terapie menopauzy:

Sponzorováno

1. Terapie estrogeny a hormonální terapie

Mezi základní možnosti léčby nepříjemných příznaků patří léčba estrogeny nebo obecně hormonální terapie (jsou tělu dodávány i gestageny). Vhodná terapie je vázána zejména na individuální obtíže pacientky. Hormonální terapií je možné bránit mnoha pocitům, které období provází. Je však nutné brát v úvahu, že má některé kontraindikace a nemůže být využita pro každou ženu, v mnohém zde záleží na jejím celkovém zdravotním stavu.

2. Terapie bylinkami

Další možnou variantou je přírodní léčba, kdy mohou být využity některé doplňky stravy. Na trhu je jich k dostání pestrá škála. Z bylinek nachází své uplatnění anýz, fenykl, máta a kopřiva.

3. Upravte svůj životní styl

Z hlediska životního stylu bývá doporučováno ze stravy vynechat kořeněná jídla, horké polévky a nápoje, alkohol, kofein. Omezit je vhodné též příjem masa, konzumaci soli. Prospěšné je naopak do jídelníčku zařadit potraviny s obsahem fytoestrogenů (sójové boby, sójová mouka, brambory, zelené fazolky, jablka, mrkev, lněná semínka).

4. Vnímejte změnu pozitivně

Důležitou roli ve zvládnutí období menopauzy hraje též její samotné vnímání. Pokud je žena připravená na to, jaké změny se v ní odehrávají, a bere je jako přirozenou součást života, projde obvykle touto zkouškou bez větší újmy.

5. Hýbejte se

Pohyb je v této fázi života hodně důležitý. Neusněte na vavřínech a hýbejte se. Je tolik možností, jak můžete zařadit sport a pohyb do svého života. Plavání, chůze, nordic walking, běh, jízda na kole. Vyberte si aktivitu podle svého gusta. Tělo i psychika vám za to poděkují.

Stále zůstává na prvním místě zejména dbát na vlastní pohodu, udržovat si zdravý životní styl, pravidelně se hýbat. Jakékoliv pochybnosti je však na místě konzultovat se svým lékařem.

Co dále si o menopauze přečíst?

VIDEO: O menopauze

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autor článku

    Daniel Borník (více o nás)

     

    Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

     

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva