Dejte si cuketu a prospějte svému zdraví – jaké má účinky? 4.68/5 (41)

Sponzorováno

Dejte si občas cuketu. Je zdravá. A v receptech výborná.

Dejte si občas cuketu. Je zdravá. A v receptech výborná.

Teplé počasí přímo svádí k tomu, abyste svůj jídelníček značně pozměnili, nemáme pravdu? A to v tom směru, že do svého jídelníčku zařadíte primárně dostatek zeleniny. Pokud jde o druh, který zaujme chutí, ale i tím, nakolik je prospěšný pro vaše zdraví, je to rozhodně cuketa. Ve středomořské kuchyni naprosto nedílná součást mnohých receptů. U nás je však stále celkem opomíjená. Přitom možností, jak ji v jídelníčku využít, je více než dost. Oblíbené recepty jsou třeba tyto:

  • Cuketové placky
  • Polévka z cukety
  • Jako příloha k masu
  • Grilovaná cuketa

Možností je tedy dost. Když cuketu do jídelníčku zařadíte, tak si nejenom pochutnáte, ale také si můžete být jisti i tím, že svému tělu výrazně prospějete. Jak? Podívejte se na náš malý přehled.

1. Zlepšete své zažívání s cuketou

Pokud s ním máte dlouhodobé, ale i krátkodobé problémy, je cuketa rozhodně tím pomocníkem, se kterým neuděláte chybu. To proto, že blahodárně působí na sliznici vašeho střeva. To bude zdravé a bude fungovat tak, jak má. Díky tomu budou všechny zažívací procesy ve vašem těle fungovat přesně tak, jak fungovat mají.

Kromě střeva je to také oblast močového ústrojí. I tomu dokáže cuketa velmi výrazně prospět. Jak konkrétně? Pomáhá k tomu, aby vaše tělo nezadržovalo zbytečnou vodu. Nejenom, že zlepší veškeré procesy v tomto směru, ale také pomáhá odplavovat přebytečnou sůl, která se právě na zadržování vody tolik negativně podepisuje.

2. Dostaňte do těla důležité látky

Mnoho z nás si myslí, že když chtějí do těla dostat široko škálu vitamínů a minerálů, jsou jediným možným řešením výživové doplňky stravy. Tak to ale úplně není. Stačí pár kousků správné zeleniny a výsledek je stejný. A právě mezi jeden druh, na který se zaměříme, patří cuketa. Velmi obdivuhodný je obsah vitaminu C. Tato zelenina jenom potvrzuje, že to nemusí být nutně jenom ovoce, ve kterém se může nacházet. Dále nelze zapomenout ani na důležité prvky typu:

Ani tím ještě nekončíme. Obsahuje také omega-3 mastné kyseliny. Když ji zvolíte jako přílohu k doporučovaným rybám, získáte takový přísun těchto důležitých kyselin, že se vaše zdraví posune výrazným způsobem dopředu.

3. Cuketa je skvělá volba při hubnutí

Jak si cuketu připravíte, je jenom na vás. Jelikož se jedná o zeleninu, je vhodnou volbou zaměřit se primárně na zdravé varianty přípravy. Díky tomu zajistíte, že do těla dostanete skutečně jenom velmi málo kalorií. Když si dáte 100 gramů cukety, znamená to pro vás, že do těla dostanete 20 kilokalorií. A to je hodnota opravdu velmi nízká. Je to hlavně díky tomu, že velkou část obsahu této zeleniny tvoří primárně voda.

Dále je nutné myslet na rozhodně nezanedbatelný podíl vlákniny. I ta je při hubnutí dobrým pomocníkem. Nejenom proto, že díky ní podpoříte trávicí procesy. Je to hlavně proto, že dokáže navodit pocity sytosti. Takové těstoviny s cuketou jsou v dietním režimu skvělou volbou. Stačí i malá porce a na několik hodin máte jistotu, že vás nedostihne hlad.

Cuketa má velmi málo kalorií – to z ní dělá hodně oblíbenou součást jakékoli diety. Pokud cuketou nahradíte jakékoliv potraviny s mnoha kaloriemi, je to super cesta k hubnutí.

4. Slupka s cukety? Dejte si ji

Děláte při přípravě cukety tu chybu, že ji vždy před konzumací oloupete? Pokud ano, rozhodně vám doporučujeme to nedělat. Z jakého je to důvodu? Ten hlavní je spojený s faktem, že i samotná slupka obsahuje mnoho živin, které může vaše tělo využívat. Jsou to hlavně karoteny, které jsou v lidském těle důležité proto, aby byla zajištěna dostatečná tvorba vitamínu A.

A v čem je tento vitamín nezbytný? Dokáže tlumit tvorbu zánětů, dokáže eliminovat také šeroslepost, stejně jako dokáže posilovat imunitu. Cuketa ho tedy přímo neobsahuje, ale díky ostatním látkám zajistíte, že ho v těle budete mít více než dost. A to je velké plus.

Sponzorováno

5. Chraňte tělo před civilizačními chorobami

Ty jsou stále aktuálnější témě a mohou přinášet mnoho budoucích problémů. I proto je vhodné snažit se civilizačním chorobám nejenom předcházet, ale je vhodné s nimi také bojovat. A jak jinak, než pomocí cukety. Ta obsahuje látky, které dokážou v první řadě snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Právě jeho vysoký výskyt má za následek hlavně problémy se srdcem, stejně jako nelze opomíjet ani problémy spojené s cévním systémem.

Cuketa je opravdu úžasná pro vaše srdce. Obsahuje zajímavé množství draslíku, který pomáhá snižovat krevní tlak. Obsahuje také trochu kyseliny listové, která rozkládá aminokyseliny, jako je homocystein, které způsobují srdeční infarkty a mrtvice. A konečně hořčík v cuketě pomáhá při udržování krevního tlaku v normální hladině.

Druhou civilizační chorobou, se kterou umí cuketa bojovat, je cukrovka. Díky obsahu několika látek dojde k tomu, že bude krevní cukr přirozeně snižován. Zde je vhodné ještě zmínit optimální glykemický index, který zajistí to, že hodnoty krevního cukru nijak výrazně nevystřelí nahoru, a že cukry budou uvolňovány postupně. Tedy správně.

6. Skvělá volba i pro zajištění pitného režimu

Už výše, v souvislosti s dietou jsme zmínili, že cuketa je skvělou volbou také z důvodu, že obsahuje velké množství vody. Konkrétně je to tak, že až 90 procent jejího objemu tvoří právě tato životodárná tekutina. A právě díky tomu může být cuketa skvělým pomocníkem, jak zajistit pitný režim a jak bojovat proti dehydrataci. Není nic výjimečného, že právě v letních dnech dochází k tomu, že tělo mnoho vody ztrácí. Pokud nutně nejste vyznavači toho, že budete pít litry tekutin, je třeba do jídelníčku zařadit právě potraviny s vysokým obsahem vody. Díky cuketě se tedy vaše tělo dostatečně zavodní a vy budete mít jistotu, že předejdete veškerým problémům, které souvisí právě z dehydratací, která v krajním případě může způsobit i kolaps organismu.

7. Cuketa je dobrá pro zdraví vašich očí

Bratranec této super zeleniny, okurka, je často používána pro snížení otoku kolem očí. A podobně cukety, pokud jsou používány na oči zvenku, pomáhají odstranit otok očí, který se dělá kolem očí kvůli nadměrnému zadržování vody. A dále karotenoid beta-karoten může být v těle přeměněn na vitamín A. Přítomnost vitaminu A v cuketě pomáhá při vývoji aktivních buněk v očích, což zlepšuje vidění a pomáhá při prevenci s věkem souvisejících zdravotních stavů postihujících oči, jako je třeba makulární degenerace.

8. Cuketa je dobrá i proti respiračním problémům + posiluje zuby a kosti

Vzhledem k tomu, že cuketa je dobrým zdrojem vitamínu C, považuje se za dobré jídlo pro boj s astmatem. Vitamín C, silný antioxidant, hraje doslova obrovskou roli v udržení silného imunitního systému a při potížích s respiračními problémy. Její protizánětlivé vlastnosti pomáhají udržovat plíce čisté. Cuketa obsahuje také vápník, který napomáhá správnému fungování nervového systému a dává potřebnou sílu kostem a zubům.

9. Dobrý zdroj draslíku

Cuketa obsahuje hodně draslíku. Jeden šálek vařené cukety vám dá více než 15 procent doporučené denní hodnoty tohoto minerálu, což je více než to, co je obsaženo v klasickém multivitamínovém doplňku!

Výzkum naznačuje, že nízký obsah draslíku v těle je spojen s nerovnováhou jiných minerálů, – to může zvýšit riziko onemocnění srdce a dalších komplikací. Draslík může být také přirozeným způsobem, jak snížit krevní tlak, protože působí proti účinkům stravy s vysokým obsahem sodíku. Zvýšení příjmu draslíku může snížit riziko mrtvice a může také snížit pravděpodobnost vývoje srdečních onemocnění. Parádní věc.

A co vy? V jakém receptu máte cuketu nejradši? Je to cuketová polévka? Cuketová buchta? Grilovaná cuketa? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte v komentářích.

A co si ještě o cuketě přečíst?

VIDEO: Zdravá cuketová buchta

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Zatím žádné komentáře

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva