Sponzorováno

Cystické akné a léčba – jak na něj? 4.74/5 (38)

Cystické akné a léčba - jak na něj?Každý z nás měl někdy problémy s klasickým akné – velké, červené pupínky na pokožce? Jasně nic příjemného. Akné může postihnout jak muže, tak ženy ve věku od 5 do 50 let. Obličej je nejčastější oblast výskytu, avšak nemusí zůstat jen u něj. Jinými problémovými oblastmi mohou být hrudník, záda, zadek i ramena. To je klasické akné, které opravdu důvěrně známe. Minimálně z doby dospívání (puberty) ho známe asi všichni.

Ale cystické akné je mnohem horší než jen „obyčejné“ akné – je to skutečně ta nejtěžší forma akné.

Cystické akné (někdy také nazývané nodulocystické akné) je intenzivní forma akné, která vede k rozsáhlým, zaníceným cystám a pupínkům, které se objevují na kůži. Na rozdíl od jiných, mírnějších forem akné, cystické akné je znatelně bolestivé a nastává, když se mrtvé kožní buňky nahromadí do vlasových folikulů nebo pórů. Cystické akné je nejčastější v pubertě, ale bohužel, může pokračovat i do dospělých let, zvláště když je ve vašem těle znatelná hormonální nerovnováha. U dospělých žen je časté, když prožívají cystické akné kolem jejich menstruačních cyklů, zejména na čelistech i na bradě.

Akné conglobata nebo cystické akné je vážnější a vzácnější formou akné, která se vyskytuje hlavně u mladých mužů, ale může vlastně postihnout lidi obou pohlaví a různých věkových kategorií. Když máte cystické akné, póry pokožky se ucpávají olejem a mrtvými kožními buňkami a zanítí se. Stává se, že se póry protrhnou pod kůží, což způsobí, že se zánět vylévá do okolní kožní tkáně. Tato řetězová reakce může pokračovat v pokožce, což vyvolá širší zánět, rozšiřuje se více bakterií akné a vznikají další průniky. Dále vaše tělo vytvoří cysty kolem oblasti, aby se zánět dále zastavil.

Obvyklá lékařská péče o cystické akné, jako je lék Accutane, může fungovat, ale souvisí s vážnými vedlejšími účinky, včetně Crohnovy choroby a dokonce i myšlenky na sebevraždu. Proto se vždy obecně doporučuje nejprve vyzkoušet přírodní a domácí prostředky na akné. Možná budete překvapeni tím, jak tyto prostředky někdy fungují.

Náš tip: Zkuste na akné i tyto přípravky

Jedním z nejbezpečnějších a nejlepších nástrojů boje proti cystickému akné je zabývat se střevními vazbami pomocí probiotik prostřednictvím jídla, doplňků a dokonce i prostřednictvím péče o pleť. V roce 1961 proběhla jedna studie. Vědci v ní zjistili, že z 300 pacientů s akné, kterým bylo podáváno probiotikum, mělo klinické zlepšení až 80% z nich. Myšlenka probiotik pro zdraví pokožky není vůbec nová, ale v posledních letech se jí věnuje větší pozornost. Takže předtím, než se uchýlíte k velmi silným místním nebo ústním lékům, přečtěte si, jak můžete přirozeně a přírodní cestou léčit vaše cystické akné.

Cystické akné snadno diagnostikuje dermatolog a nevyžaduje žádné speciální testy.

Přírodní léčba cystické akné – jak na to?

Můžete se zbavit cystického akné přirozeně? Naštěstí zní odpověď ano. Existuje mnoho přírodních způsobů, jak léčit cystické akné. Zde jsou ty nejúčinnější způsoby:

1. Nepraskejte a nevrtejte si do cystického akné

Ať děláte cokoli, nesnažte se praskat a vytlačit vaše cystické akné. Cystické akné, na rozdíl od běžného akné, obvykle nedělá „praskatelné“ pupínky. Vzhledem k hloubce cystických lézí u tohoto akné může být vytlačování zcela neúčinné a pravděpodobně také prodlužuje dobu hojení. Čím víc budete vrtat do infikovaných pupínků, tím nevzhlednější akné bude. Dvě slova k zapamatování: Ruce pryč!

2. Ledujte

Můžete na pokožku použít kostku ledu. Omezíte přístupu krve menšími cévami, které „krmí“ bolestivou cystu. Led pomáhá okamžitě snížit velikost i zčervenání akné. Dobrá volba, která vám uleví.

3. Pravidelná péče o zdravou pleť

Dodržujte jednoduchou, uklidňující rutinu péče o vaši pleť. Zjistěte, jaké péče o pleť vám nejvíce vyhovuje. Může to být silně individuální. Před aplikací hydratačního přípravku (aplikujte denně) se vždy ujistěte, že je pokožka důkladně exfoliována a čistá. Bezolejový, bez chemie a nezředěný moisturizer (zvlhčovač pokožky) je skvělou volbou.

Chcete-li podpořit zdravý obrat a růst pokožky, ujistěte se, že používáte exfolianty, které jsou účinné, ale nejsou tvrdé a abrazivní. Účinné jsou zejména produkty, které obsahují kyselinu glykolovou, ovocné enzymy i ovocné kyseliny (AHA). Když jste na slunci, používejte hodně kvalitní opalovací krém. Na jizvy po cystickém akné může pomoci přírodní vitamín C. Někdy se jizvy po cystickém akné mohou hojit i měsíce.

4. Váš ručník a polštář

Ručníky a váš polštář – to je dvojka, která se nejčastěji dotýká vašich tváří. Chcete-li snížit pravděpodobnost podráždění v obličeji, tak se zaměřte na tyto dva – nebělte je silnými chemickými prostředky, neperte je v silné chemii. Místo toho je zkuste prát přírodně, třeba pomocí domácího mýdla. Také často měňte ručníky a povlečení na polštáři, abyste se vyhnuli přítomnosti a dalšímu šíření bakterií, které opět zhoršují vaše akné.

5. Cystické akné a strava (jídelníček)

To co sníte a vypijete má velký vliv na stav vaší pleti, potažmo na stav akné. Potraviny, kterým je třeba se vyhnout jsou:

 • Konvenční mléčné výrobky: I když nemáte problémy s laktózou, konvenční mléčné výrobky mohou být těžké pro trávicí systém. Opravdu mnoho lidí vidí zlepšení jejich akné, když sníží nebo odstraní klasické mléčné výrobky, jako je mléko, sýr a zmrzlina. Chcete-li si jednoduše ověřit, zda mléčné výrobky jsou skutečnými viníky, zkuste je vyloučit ze stravy na dobu dvou až tří týdnů a uvidíte, zda se vaše cystické akné zlepšuje. Tak jako tak se zaměřte na kvalitnější mléčné výrobky. Ty konvenční (ty co koupíte v supermarketech za pár korun) pro vaše akné (ani pro tělo) nejsou nic moc.
 • Cukr: Cukr a další vysoce glykemické potraviny (jako jsou třeba i sladké nápoje) mohou ve vašem těle zhoršit zánět. A zde platí přímá úměra, čím více zánětu máte, tím horší bude vaše cystické akné. Zkuste místo toho přírodní sladidla. Při konzumaci nadbytečného množství cukru můžete také krmit další neřády v těle, jako je třeba candida, což opět vašemu akné nijak neprospěje.
 • Kofein a čokoláda: mnozí odborníci rádi říkají, že neexistuje žádná souvislost mezi kofeinem, konzumací čokolády a vznikem akné. Nicméně není pochyb o tom, že vysoká spotřeba kofeinu má přímý dopad na hormonální rovnováhu v těle. Zejména předávkování kofeinem může zvýšit hladinu stresového hormonu kortizolu v těle. Snížením nebo odstraněním různých zdrojů kofeinu, jako je káva, čaj a nebo čokoláda, můžete pomoci udržet vaše hormony v lepší rovnováze. A to ve finále pomůže i cystickému akné.
 • Vysoce zpracovávané potraviny: Konzumace potravin, které mají nízký obsah vlákniny a jsou vysoce zpracované, má přímý negativní vliv na zdraví vašeho střeva, což také negativně ovlivňuje zdraví vaší kůže. Když konzumujete zpracované masné výrobky, jako jsou různé polotovary, jídla do mikrovlnky a podobně, dochází ve vašich střevech k nezdravým věcem. To zase vyvolává zánět v celém vašem těle, což může způsobit vzplanutí cystického akné nebo jeho zhoršení. Vyhýbejte se těmto potravinám.
 • Smažené potraviny (+ fastfoody): Tyto potraviny jsou také vysoce zpracované a mají málo vlákniny. Navíc obsahují řadu přísad, které způsobují záněty, včetně hydrogenovaných olejů, sodíku, nepřirozených chemikálií a látek určených k aromatizaci a také hodně cukru.

A co naopak jíst?

Sponzorováno

 • Potraviny bohaté na probiotika: Čím jsou vaše střeva zdravější, tím je lepší rovnováha mezi dobrými a špatnými bakteriemi. Když konzumujete potraviny bohaté na probiotické látky, jako je kefír a podobně, vytvoříte si ve vašich střevech zdravou, uzavřenou bariéru, která zabraňuje zánětu. Jedna korejská studie s 56 pacienty s akné zjistila, že pití mléčného fermentovaného nápoje s Lactobacillus účinně snižuje celkový počet lézí akné a snižuje produkci mazu na pokožce.
 • Potraviny s vysokým obsahem zinku: Lidé s akné mají tendenci mít nízký obsah zinku v těle, takže určitě budete chtít zvýšit příjem zinku tím, že budete konzumovat potraviny jako je hovězí maso, kukuřice, dýňová semínka a kešu. Chcete jednoduše zabránit nedostatku zinku v těle. Zinek také podporuje zdravý zažívací trakt, který opět zlepšuje zdraví kůže.
 • Potraviny bohaté na vitamín A: Potraviny s vysokým obsahem vitamínu A, jako je kapusta, špenát, sladké brambory a mrkev, bojují proti infekci a podporují rychlé hojení – dvě věci, které určitě potřebujete, když se snažíte zbavit cystického akné.
 • Potraviny bohaté na vlákninu: konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako je zelenina, ovoce, ořechy, semena a ovesné vločky, podporuje čistění tlustého střeva a růst dobrých bakterií ve střevě. Obě tyto vlastnosti mohou pomoci odstranit cystické akné.
 • Vysoce kvalitní bílkovinné produkty: Hovězí, krmené trávou, organické kuřecí maso, divoká ryba a vejce od slepic s volným výběhem mají vysoký obsah bílkovin a živin a pomáhají vyrovnávat hladinu cukru v krvi, která je klíčovým prvkem boje proti cystickému akné.
 • Potraviny podporující játra: Jelikož jsou hormony zpracovávány v játrech, jíst jídlo podporující játra může pomoci léčbě akné. Jezte více křupavé zeleniny, jako je brokolice a květák, stejně jako zelené listy a plody s vysokým obsahem vlákniny, jako jsou hrušky a jablka – to vše je suepr pro zlepšení funkce jater.

Nemusí to být jen o potravinách. Ale můžete zkusit i doplňky stravy:

 • Probiotika (10 000 IU až 50 000 IU denně, obvykle dvě až tři tobolky dvakrát denně). Užívání probiotik může pomoci zlepšit imunitu a může pomoci při vnitřním boji proti cystickému akné. Můžete také použít probiotické produkty při péči o pokožku – mohou vám poskytnout ochranný vnější štít.
 • Omega-3 mastné kyseliny (1000 miligramů rybího tuku / oleje z tresčích jater denně nebo 3000 miligramů lněného nebo chia oleje). Omega-3 pomáhá snižovat záněty a podporuje hormonální rovnováhu. Můžete také vzít v úvahu kyselinu gama-linolenovou (GLA) pro hormonální rovnováhu. Jedna vědecká studie zjistila, že po 10 týdnech doplňování omega-3 mastných kyselin nebo GLA se výrazně snížily zánětlivé léze akné.
 • Zinek (25-30 miligramů dvakrát denně). Už o něm byla ve článku řeč. Výzkum naznačuje, že lidé s akné mají nižší hladinu zinku v krvi a v kůži. Příjem zinku pomocí doplňků stravy pomáhá léčit a snižovat příznaky akné.
 • Vitex (160 miligramů vitex). Tento bylinný přípravek je specificky doporučován pro hormonální akné.

6. Relaxujte

Stres jen zhoršuje situaci. Najděte způsoby, jak snížit stres ve vašem životě, protože stres může způsobit, že vaše tělo uvolní hormony, které jen zhoršují akné. To je prostě fakt. Čím více se uvolníte, tím lepší bude stav vaší pokožky.

7. Spánek je důležitý

Pokud přes noc dobře spíte, může to pomoci zlepšit vaše celkové zdraví, včetně vyrovnávání hladin hormonů a snižování zánětu spojeného s cystickým akné. Přes noc dáváte tělu prostor k očistě a k boji s tímto akné.

8. Cvičte

Pravidelná fyzická aktivita je výborná pro lymfatický systém těla a detoxikuje celé tělo. Je také vynikající pro vaši náladu a sebevědomí – ty mají tendenci klesat, když bojujete proti cystickému akné.

9. Esenciální oleje

Esenciální oleje jako čajovníkový olej a olej z levandule mohou pomoci v boji proti cystickému akné. Nejlepší způsob, jak používat éterické oleje proti akné je aplikovat dvě až tři kapky lokálně na problémovou oblast. Esenciální oleje z čajovníku a levandule jsou bezpečné pro přímé použití, ale mohou být také kombinovány s nosným olejem, jako je jojobový nebo kokosový olej, pokud máte hodně citlivou pokožku (kombinací oleje ho zjemníte).

Při léčbě akné éterickými oleji zabraňte vystavení se přímému slunečnímu záření. UV záření může zvýšit citlivost pokožky a může způsobit podráždění pokožky nebo zarudnutí.

10. Krémy a mastičky s retinoidy

Pleťové krémy, mastičky nebo gely s retinoidem, což je forma vitamínu A, vám mohou také pomoci.

Cystické akné a jeho příčiny

Cystické akné může být způsobeno nebo může souviset s:

 • Genetika
 • Hormonální změny (včetně syndromu polycystických vaječníků)
 • Vysoká mazivost pokožky a pocení
 • Výrobky pro péči o obličej a tělo dráždící póry
 • Některé léky a chemické látky (například kortikosteroidy, lithium, fenytoin, izoniazid), které mohou zhoršit nebo vyvolat erupce podobné akné

Cystické akné často probíhá v rodinách. Pokud by jeden nebo oba vaši rodiče měli těžké cystické akné, pak máte větší šanci, že jím budete trpět. Je nejčastější u dospívajících chlapců a mladých mužů. Hormony nazývané androgeny mohou hrát roli ve vývoji cystického akné u dospívajících. Toto zvýšení vede ke změnám v kůži, které mohou mít za následek ucpání pórů a akné. Cystické akné nemá ale vliv pouze na muže. U žen to mohou být různé hormonální změny, které vyvolávají cystické akné (vyvolané menstruačními cykly, těhotenstvím a menopauzou). Cystické akné je také častější u žen, které trpí syndromem polycystických vaječníků.

Cystické akné a tipy od našich čtenářů

Následující tipy nevzešly od žádných odborníků a lékařů, ale od lidí, kteří tímto druhem akné skutečně trpí. Pomohly jim následující tipy. Můžete je zkusit taky:

1. Medová maska na obličej

Surový med je jedním z nejlepších zvlhčovačů. Kvalitní med má antiseptické vlastnosti a léčí jizvy. Může léčit rány a jizvy z cystického akné. Třikrát týdně ponořuji svou tvář do svého oblíbeného syrového medu se skořicí. Další výhody získáte, pokud používáte manukový med, který je známý tím, že léčí jizvy rychleji. Je sice dražší, ale lepší.

2. Maska s jablečným octem

Tato obličejová maska může pomoci. Cystické akné může vzplanout kvůli nerovnováze na úrovni pH. Smíchám stejným poměrem citrónovou šťávu (vynikající adstringent) s jablečným octem, který obnovuje hodnoty pH. Pak přidám organický kurkumový prášek (kurkuma je protizánětlivým prostředkem ke zmírnění zarudnutí a bolesti v těch nepříjemných hrbolcích). Přidejte dostatek tohoto koření, abyste vytvořili příjemnou, silnou pastu a nechte na tváři asi 5 minut.

3. Benozylperoxid

Benzoylperoxid je léčbou dostupnou pro osoby s akné jakékoliv závažnosti. Je také léčebnou možností pro osoby s těžkým akné, které čekají na specializovanou léčbu. Benzoylperoxid je k dispozici přímo v lékárnách. Je hlavním pilířem léčby akné již více než 50 let. Produkty benzoylperoxidu, který obsahují čisticí kapaliny a tyčinky, lotiony, krémy a gely, se používají jednou nebo dvakrát denně.

Sponzorováno

A jak bojujete s cystickým akné vy? Podělte se s námi v komentářích. Budeme rádi.

A co si dále přečíst o akné?

Zdroje článku a studie o akné

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

1 komentář u článku “Cystické akné a léčba – jak na něj?”

 1. Aneta napsal:

  Dobrý den,
  zde (https://www.rehabilitace.info/zdravotni/cysticke-akne-a-lecba-jak-na-nej/) bych vyřadila doporučení kokosového oleje, jelikož je vysoce komedogenní (stupeň 5 z 5), tedy absolutně podrývá veškerou snahu nemocných na uzdravení, pokud si míchají tea tree / levanduli s nosným kokosovým olejem. Prostě veškerá snaha pleť uzdravit jde do kytek, pokud se použije komedogenní olej.
  S pozdravem,
  Aneta

Zanechat komentář ke článku

Zpráva