Sponzorováno

Manukový med (manuka med) a naše zdraví – proč si ho dát? 4.85/5 (13)

Manuka med je výborný na popáleniny, odřeniny, vyrážky, afty a štípnutí hmyzem...

Manuka med je výborný na popáleniny, odřeniny, vyrážky, afty a štípnutí hmyzem…

Manuka med je jedinečný med získávaný z kvetoucích stromů Manuka (Leptospermum scoparium), které rostou výjimečně pouze na Novém Zélandu. Manuka Med má mimořádně antibakteriální vlastnosti, které působí vysoce preventivně proti různým onemocněním (např. proti MRSA).

Manuka med – „zabíječ bakterií a plísní“

Tento med také napomáhá při regeneraci buněk, zmírňování zánětlivých onemocnění, žaludečních vředech a optimalizuje trávení. Regenerační a hojivé vlastností manuky byly využívány již původními obyvateli Nového Zélandu – Maory. V maorském překladu znamená manuka „cítím se dobře“. Jedním z překladů původního názvu manuky, který velmi dobře charakterizuje tento jedinečný produkt dodnes, je i „zabíječ bakterií a plísní“.

Tento med je 100%, nepasterizovaný, neředěný, minimálně filtrovaný, bez jakýchkoliv konzervantů a přidaných barviv. Manuka med je právem zařazení mezi tzv. Superfoods (superpotraviny). Splňuje také kritéria živé stravy (tzv. RAW FOOD).

Co Manuka med obsahuje?

Manuka Med obsahuje železo, zinek, vitaminy B, enzymy a jiné složky a má silné regenerační schopnosti, které jej činí vhodným pro lidi zotavující se z různých nemocí. Přirozená acidita tohoto medu zabraňuje růstu a šíření se „nevhodných“ bakterií, zároveň obnovuje tkáně a stimuluje tvorbu bílých krvinek.

Bojuje proti infekcím, bakteriím

Vysoké hodnoty antioxidantů napomáhají potlačování zánětlivých onemocnění. Manuka med je čistě přírodní tradiční lék ověřený 4000 letou tradicí. Je považován za tak velmi účinnou léčebnou zbraň, že se používá v mnoha známých nemocnicích po celém světě v boji proti vážným infekcím ran.
Manuka med má dva antibakteriální systémy, jeden na bázi peroxidu vodíku (je i v jiných medech) a druhý na bázi účinné látky methylglyoxal (UMF – unique manuka factor). Společně vytvářejí jedinečné podmínky pro hojení tkání. Med je používán při potlačování přes 60 různých patogenních bakterií, plísní, hub a kvasinek. Antibakteriální schopnost je vysoce účinná a prokázala značné výsledky při „čištění“ ran a v boji proti infekcím.

Péče o hrdlo, ústní dutinu a hlasivky

Manuka med výborně působí proti bakteriím, které způsobují zánět hrdla. Zatímco bojuje proti infekci, tlumí zánět, čímž zmírňuje bolesti v krku. U dětí s nočním kašlem, kterým byl podáván tento med (studie z roku 2007), byla prokázána efektivní úleva od symptomů a dobrý spánek. Užívání Manuka medu je také účinné v boji proti bakteriím vyvolávajícím zánět dásní.

Sponzorováno

Trávení

Jelikož Manuka med obaluje trávicí ústrojí zevnitř, usnadňuje trávicí proces a zlepšuje peristaltiku. Zároveň chrání střeva proti různým škodlivým jevům jako např. reflux. UMF aktivita 14+ svědčí o tom, že antibakteriální síla je srovnatelná s 14% roztokem fenolu. Je dokázáno, že Manuka med je účinný proti bakterií Helicobacter pylori, která způsobuje žaludeční vředy.

Péče o pokožku

Výjimečnou vlastností Manuka medu v péči o pokožku je to, že udržuje vlhkost a umožňuje pokožce lépe a rychlejší hojení s minimálním rizikem výskytu jizev. Je výborný na popáleniny, odřeniny, vyrážky, afty a štípnutí hmyzem. Tento med vytváří ochrannou vrstvu při hojení pokožky a napomáhá lepšímu hojení tkání. Zároveň podporuje růst nových tkání, zjemňuje a zvláčňuje pokožku. Med působí prospěšně také při: bolestech kloubů při zvýšené námaze, léčbě lupénky a jiných formách ekzémů, dyspepsii, průjmu, migréně …

Příprava a užívání medu

Doporučená dávka pro děti je 1 čajová lžička denně s kouskem chleba. Dávkování pro dospělé je podmíněno zdravotními příčinami. Obecně se doporučuje cca. 1 čajová lžíce denně.

 • Aby nedošlo ke zředění medu a následnému snížení jeho účinků, doporučuje se nepít a nejíst půl hodiny před a také půl hodiny po požití Manuka medu.
 • Nepřidávat do horkých nápojů nebo jídel aby se předešlo znehodnocení účinných látek.
 • Nedoporučuje se dětem do 1 roku.

UMF – stupeň antibakteriální aktivity

Manuka medy mohou obsahovat různou koncentraci antibakteriálních účinků. Proto tento produkt prošel během posledních desetiletí širokým laboratorním výzkumem a jednotlivé medy jsou označeny různými stupni antibakteriální aktivity. Např .: UMF 5+, UMF 10+, UMF 15+. Už u medů 10+ a výše byla vědecky prokázána silná antibakteriální schopnost nesrovnatelná s jinými druhy medu a jedinečná pouze pro Manuka med z Nového Zélandu. UMF aktivita 14+ svědčí o tom, že antibakteriální síla medu je srovnatelná s 14% roztokem fenolu (fenol je jedovatá bezbarvá krystalická pevná látka sladkého dehtového zápachu, často označovaného jako „vůně nemocnice“) (University of Waikato, Hamilton, NZ).

Co si dále přečíst o manukovém medu?

VIDEO: Proč je Manuka med jedinečný?

VIDEO: Kde v těle účinkuje Manuka med?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  2 Komentářů u článku “Manukový med (manuka med) a naše zdraví – proč si ho dát?”

  1. albisan napsal:

   Dobrý den, jen malou drobnost – mauři byli islámští dobyvatelé španělska, proti kterým španělé vedli ve středověku válku za znovudobytí. Na NZ žijí maoři, vypadají hodně jinak a nejsou a nikdy to nebyli muslimové :-D

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva