Sponzorováno

6 nejlepších esenciálních olejů na akné – které a jak použít? 4.78/5 (9)

6 nejlepších esenciálních olejů na akné - které a jak použít?Alternativní léčba akné je v dnešní době velmi populární. Zdá se, že fakt hodně lidí hází ručník do ringu a volí neortodoxní možnosti léčby na rozdíl od obvyklé léčby akné, která spočívá v lokální léčbě pomocí léků na předpis.

Jednou z těchto možností alternativní léčby jsou esenciální oleje. A možná si zpočátku budete myslet, že to není dobrý nápad, vezmeme-li v úvahu skutečnost, že esenciální oleje se používají i k léčbě jiných zdravotních stavů.

Podívejme se, co to vlastně esenciální oleje jsou, které jsou nejoblíbenější esenciální oleje pro léčbu akné a jestli mají nějaké výhody.

Co jsou esenciální oleje?

Než se do tématu ponoříme hlouběji, je důležité vysvětlit, co vlastně esenciální oleje jsou, abychom pochopili, odkud pocházejí a proč je používáme pro určité účely.

Možná se ptáte: Co je s tím jménem? Proč se jim říká esenciální oleje? No, název vlastně pochází z jejich vzorce. Tyto oleje obsahují esenci rostliny, ze které pocházejí, odtud název esenciální oleje. A nemyslím jen fyzickou tekutinu, ale také vůni a chuť dané rostliny.

Pokud jde o samotný proces výroby, ve skutečnosti to není tak obtížné, jak by se mohlo na první pohled zdát. Obvykle se oleje získávají pomocí několika metod, které nepoškozují extrakce. To typicky znamená metody, jako je lisování za studena nebo destilace.

Jakmile je tento proces ukončen, jsou kombinovány s tzv. nosnými oleji. To je způsobeno skutečností, že pokud jsou esenciální oleje aplikovány přímo na pokožku, mohou způsobit podráždění, zarudnutí nebo pocity pálení. Aby se tomu zabránilo, esenciální oleje se ředí nosnými oleji, což vede k mnohem snadnější a bezbolestné aplikaci.

Jak vlastně fungují esenciální oleje?

Protože esenciální oleje nejsou vytvořeny konkrétně pro zklidnění akné, jejich hlavním účelem je použití v aromaterapii. A pro účely aromaterapie je nejlepším způsobem použití esenciálních olejů jejich vdechování nebo přímé nanášení na pokožku (ale nejprve je VŽDY nařeďte). Když nanesete esenciální oleje na pokožku, tělo je vstřebá. Pokud však chcete zvýšit míru absorpce, můžete použít některé techniky, jako je aplikace tepla. Pokud používáte esenciální oleje poprvé, tato metoda se nedoporučuje. Držte se přímé aplikace v malých množstvích v nosném oleji, aby si na to vaše pokožka zvykla.

Inhalováním esenciálních olejů bude vaše tělo těžit zevnitř. Jak to? Za prvé, váš limbický systém bude po inhalaci stimulován. Oblasti limbického systému se podílejí na paměti, učení, motivaci a emocích. Je pravděpodobné, že už tušíte, kam vše toto směřuje. To by mohlo vysvětlovat, proč si některé pachy silně spojujeme se vzpomínkami a proč některé pachy vyvolávají dávno zapomenuté vzpomínky a emoce.

Je důležité si uvědomit, že bez ohledu na účel, pro který používáte esenciální oleje, by se neměly v žádném okamžiku užívat vnitřně (polykat je).

Je bezpečné aplikovat esenciální oleje na obličej?

Než se ponoříme do všech potenciálních přínosů esenciálních olejů pro léčbu akné, je důležité zabývat se jedním z nejčastějších problémů týkajících se esenciálních olejů a místní aplikace: Je vlastně vůbec bezpečné je aplikovat na obličej?

Krátká odpověď je ano. Je toho však více. Jak jsem již zmínila, esenciální oleje by měly být vždy ředěny jinými nosnými oleji. Díky tomu jsou pak bezpečné pro aplikaci i na choulostivé oblasti, jako je obličej. Alergické reakce jsou běžné u esenciálních olejů, ale použití zředěné verze snižuje pravděpodobnost, že budete trpět nějakou alergickou reakcí. Takže pokud chcete akné řešit pomocí esenciálních olejů, dobře, ale řeďte je!

Dalším problémem je pak typ nosného oleje, kterým se esenciální oleje ředí. I nosný olej musí být vhodný pro obličej. Některý nosný olej byl u vaší pleti v minulosti problémový? Pak si vyberte jiný typ oleje. Ideálně si vždy vyberte nosný olej bez parfemace. Pokud máte citlivou pokožku, je to skoro nutnost!

Před aplikací celého produktu na obličej proveďte test na malém kousku kůže. Tento test je v podstatě, když nanesete malé množství produktu na malou oblast ruky nebo, pokud jste dostatečně odvážní, na obličej. Počkejte 24 hodin a zjistěte, zda na místě, na které jste jej aplikovali, nezaznamenáte nějaké nežádoucí reakce. Pokud ne, obecně to znamená, že můžete produkt bezpečně aplikovat na celý obličej. Je samozřejmé, že pokud zaznamenáte jakékoli negativní reakce, i to když jste tento esenciální olej nějakou dobu v minulosti používali, okamžitě jej přestaňte používat.

Možná vás zajímá, které oleje se používají jako nosné oleje. Obvykle se jako nosné oleje používají rostlinné oleje, které nejsou příliš agresivní na kůži, jako je kokosový olej, avokádový olej, šípkový olej nebo jojobový olej. Nebo i mandlový olej. Jakmile dojde ke zředění esenciální oleje v nosném, pak jsou esenciální oleje připraveny k aplikaci i na tu nejcitlivější pokožku! Všechny výhody těchto olejů spočívají ve výrobním procesu, a proto mu musí společnosti věnovat zvláštní pozornost.

Jak esenciální oleje pomáhají s akné?

Akné je jedním z nejtěžších kožních onemocnění a postihuje lidi různého věku a původu. Akné je bolestivé nejen na fyzické úrovni, ale také si vybírá svou daň emocionálně na osobě, která akné trpí. Pokud není správně léčeno, může to vést k dalším komplikacím, jako je zjizvení a hyperpigmentace.

Příčin akné je mnoho, od zvýšené tvorby kožního mazu až po bakterie způsobující akné a hormonální výkyvy (to je pak hormonální akné). Pokud trpíte silným akné, nejlepším řešením pro vás bude návštěva dermatologa. Ošetření pleti, jako jsou esenciální oleje nebo jiné domácí domácí kutily, mohou nabídnout dočasnou úlevu, ale pokud neznáte skutečný důvod vašeho akné, bude se stále znovu objevovat a z dlouhodobého hlediska vám bude způsobovat nemalé potíže.

Jak již bylo řečeno, zde je návod, jak mohou esenciální oleje léčit mírné akné nebo příležitostné pupínky, které se objevují buď během menstruace nebo během stresových situací.

Rostliny se pro své léčivé účinky používají v lékařství po staletí. Dokonce i v dobách, kdy technologie nebyly tak pokročilé, si lidé uvědomovali, jak užitečné mohou být pro nejrůznější účely, a snažili se využít jejich výhod, jak nejlépe dovedli. Přemýšlejte o tom, existuje důvod, proč jsme je ještě nepřestali používat.

Bohužel nebylo provedeno mnoho studií týkajících se role esenciálních olejů při tvorbě akné, takže mějte na paměti, že některé z uváděných přínosů jsou neoficiální. Co však víme, je, že esenciální oleje obsahují antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti, které jsou neuvěřitelně užitečné, pokud jde o léčbu bakterií způsobujících akné.

Dále je známo, že používání esenciálních olejů zlepšuje úzkost a stres, což znamená, že je méně pravděpodobné, že se stresem propadnete. Kromě toho existují určité důkazy, které naznačují, že esenciální oleje pomáhají s nespavostí a narušeným spánkem, a všichni víme, jak škodlivý může pro nás nedostatek spánku být, zvláště pokud jste teenager, který se stále ještě vyvíjí.

Pokud jde o topickou aplikaci esenciálních olejů, jejich pravidelná aplikace může zlepšit schopnost pokožky rychleji se hojit, a to jak z hlediska textury, tak i pupínků. Aplikace esenciálních olejů také chrání pokožku před podrážděním a jakýmikoli vlivy prostředí, které mohou být pro pokožku škodlivé.

Které esenciální oleje mohou pomoci s akné?

Nyní, když jste dostali všechny ty informace o tom, jak úžasné esenciální oleje vlastně jsou, je důležité si ujasnit, které esenciální oleje skutečně pomáhají s akné. Mějte na paměti, že ne všechny esenciální oleje jsou vytvořeny stejně, zvláště ne pokud jde o jejich použití jako léčbu akné. Pouze některé esenciální oleje obsahují ty protizánětlivé a antimikrobiální výhody, o kterých jsme hovořili. Probereme ty nejlepší esenciální oleje na akné, jak je používat a všechny další informace, které byste kdy na své cestě v péči o pleť potřebovali. Pojďme tedy začít.

Olej z čajovníku

Existuje jeden esenciální olej, který může používat téměř každý bez jakýchkoliv nežádoucích účinků nebo negativních reakcí, a tím je tea tree olej. Tea tree oil je známý pro své antimikrobiální, antibakteriální a antibiotické účinky, které pomáhají se stávajícím akné, ale také zabraňují rozvoji budoucího akné. A co víc, je velmi jemný k pokožce, takže je perfektní volbou i pro ty, kteří trpí citlivou pokožkou. Více jsme o použití čajovníkového oleje na akné psali zde.

Sponzorováno

Na rozdíl od antibiotik, která mohou vést k rezistenci vůči antibiotikům, lze olej z čajovníku aplikovat na obličej po delší dobu, aniž by se vaše pokožka stala imunní vůči jeho schopnostem bojovat proti bakteriím. Funguje podobně jako jiné lokální ošetření, takže byste ho měli nanést přímo na pupínek pomocí vatového tamponu a nechat přes noc. Nezapomeňte na hydratační krém, bez ohledu na to, jaký typ pleti máte. Ráno si umyjte obličej jako obvykle.

Případně můžete přidat pár kapek tea tree oleje do své oblíbené masky a používat ji pár dní v týdnu. Další věc, kterou můžete udělat, je vyzvednout produkt péče o pleť, který již v sobě obsahuje tea tree olej jako čistící prostředek s tea tree olejem. To vám poskytne snadný způsob, jak postupně začlenit tea tree olej do vaší rutiny péče o pleť, aniž byste mu věnovali příliš mnoho času.

Levandulový olej

Dalším neuvěřitelným olejem, který vám může pomoci s akné, je levandulový olej. Je stejně účinný, když je aplikován lokálně jako bodové ošetření, stejně jako olej z čajovníku, ale to, co mu dává zvláštní místo ve vaší rutině péče o pleť, je jeho schopnost pomáhat snižovat hladinu stresu. A jak již víte, hladina stresu přispívá ke vzniku akné velkou měrou, většinou proto, že zvyšuje hladinu stresových hormonů, jako je kortizol, který zase způsobuje větší produkci mazu na pokožce.

Jak byste tedy měli používat levandulový olej jako úlevu od stresu? Jedním z nejjednodušších způsobů, jak toho dosáhnout, je investovat do difuzéru vzduchu, který vám umožní jej snadno vdechnout. Další možností je aplikovat ho přímo na určitá místa na těle, jako je krk nebo zápěstí. Je prokázáno, že pravidelné používání levandulového oleje snižuje hladinu stresu a pomáhá s úzkostí, takže se nedivte, když zaznamenáte další zlepšení, pokud jde o vaše zdraví, jako je pravidelnější menstruace a lepší spánkový režim.

Někteří lidé tvrdí, že levandulový olej může pomoci s tmavými skvrnami a hyperpigmentací, ale neexistuje dostatek důkazů na podporu tohoto tvrzení. Levandulový olej může také pomoci, pokud máte opravdu suchou pokožku, zvláště pokud jste svou pokožku v minulosti přetěžovali drsnými ošetřeními. Díky vysokému množství antioxidantů, které obsahuje, má levandulový olej potenciál prospívat vaší pleti na mnoha úrovních bez ohledu na váš typ pleti. Zkuste si přečíst i tento článek o levandulovém oleji a jeho použití na akné.

Růžový esenciální olej

Růže nám neposkytují jen nádhernou vůni. Ukázalo se, že růžový esenciální olej může bojovat mimo jiné s E.coli a stafylokoky. Díky svým antiseptickým a adstringentním vlastnostem může bojovat proti bakteriím způsobujícím akné. Použitím růžového esenciálního oleje můžete své pokožce poskytnout skvělou hydrataci, zvláště pokud je sušší. Jeho protizánětlivé vlastnosti pomáhají léčit zarudnutí a podráždění.

Navíc bylo prokázáno, že pravidelná aplikace růžového esenciálního oleje pomáhá s texturou pokožky a dokonce hojí rány! Zdá se, že v dohledu není žádný kožní problém, který by tento esenciální olej nedokázal vyřešit!

Oreganový esenciální olej

Bylo prokázáno, že oreganový olej pomáhá s parazity a určitými druhy bakterií. Pokud jde o pokožku, obsahuje úžasné protizánětlivé vlastnosti, které pokožce velmi pomáhají. Nemluvě o tom, že je to velmi silný zdroj antioxidantů, což je něco, čeho může vaše pokožka vždy parádně využít.

Pokud vás tedy trápí zarudnutí, otoky nebo jakékoli jizvy související s akné, zvažte přidání esenciálního oleje z oregana do vaší rutiny péče o pleť. Nejen, že vám pomůže s ohledem na pokožku, ale může také pomoci zmírnit bolest, odpuzovat hmyz, bojovat proti rakovině a bojovat proti volným radikálům.

Pomerančový esenciální olej

Zdá se, že mnoho domácích receptů na léčbu akné zahrnuje olej z citrusového ovoce a ukázalo se, že je to z dobrého důvodu! Pomerančový esenciální olej je plný antimikrobiálních a antiseptických vlastností, což je velmi užitečné, pokud jste někdo, kdo trpí akné kvůli přebytku bakterií.

Pomerančový olej je jemný k pokožce a neuvěřitelně zklidňuje, což znamená, že je perfektním doplňkem vaší pravidelné rutiny, zejména pokud máte suchou nebo citlivou pokožku. Pomůže léčit vaše akné a zároveň vám pomůže zbavit se nových pupínků.

Mátový olej

Zde je pro vás další dobrá možnost, která vám pomůže vyhrát boj s akné. Mátový olej je úžasný pro léčbu bakterií způsobujících akné. Bude to fungovat zvláště dobře, pokud jste někdo, kdo získal určitý typ rezistence vůči jiným možnostem léčby, jako je benzoylperoxid nebo antibiotika.

Vůně je další plus, pokud jde o mátový olej. Dobře se nanáší a nedráždí pokožku. Stále se však doporučuje použít test na pokožce před jeho použití, a to i u těch nejjemnějších esenciálních olejů. Koneckonců, vaše pleť není nikdy úplně předvídatelná.

Další výhody používání esenciálních olejů

Pravděpodobně jste již obeznámeni s výhodami používání esenciálních olejů v aromaterapii. Bylo prokázáno, že éterické oleje v mnoha případech pomáhají při úzkosti a stresu. V dnešní době je mnoho lidí používá k tomu, aby provoněly své domovy, povlaky na polštáře a dokonce i prádlo krásnou a svěží vůní. Podobně se používá jako přírodní vůně pro mnoho kosmetických přípravků a produktů péče o pleť.

Opravdu hodně lidí hlásí zlepšení svého spánku, jakmile začnou používat esenciální oleje. Zdá se, že esenciální oleje jsou také skvělým repelentem proti hmyzu, takže pokud hledáte přírodní alternativu k běžným repelentům, už nehledejte.

Mohu používat esenciální oleje spolu s jinou léčbou akné?

Protože jste si tuto otázku pravděpodobně již položili v hlavě, pojďme si toto dilema vyjasnit. Používání esenciálních olejů s jinou konvenční léčbou zvyšuje pravděpodobnost, že budete mít vedlejší účinky, jako je zarudnutí a podráždění. Máte také vyšší riziko, že budete mít zkříženou reakci s některými způsoby léčby, které používáte, nebo s jakýmkoli perorálním lékem, který užíváte.

Ať už plánujete jakékoli změny ve své rutině péče o pleť, vždy se poraďte se svým dermatologem.

Vedlejší účinky používání esenciálních olejů na pokožku

Zde jsou některé z možných vedlejších účinků používání esenciálních olejů, a to jak z aplikace, tak z inhalace:

  • vyrážky
  • podrážděná kůže
  • bolesti hlavy
  • alergie

I když se na první pohled zdají docela neškodné, není nikdy snadné se vypořádat s podrážděnou pokožkou, zvláště pokud je vaše pokožka příliš citlivá. Nemluvě o tom, že pokud trpíte nějakou alergií, doporučuje se esenciálnímu oleji úplně vyhnout. Pokud se během procesu objeví nějaký druh alergie, okamžitě přestaňte olej používat.

Testy pokožky budou vaším nejlepším přítelem v procesu zjišťování, co funguje na vaši pokožku, takže se ujistěte, že si test vždy uděláte, než některý z těchto olejů použijete naplno.

Konzumace esenciálních olejů je extrémně nebezpečná a může mít fatální následky. Pokud jste těhotná nebo kojíte, je nejlepší se vyhnout používání esenciálních olejů.

Sponzorováno

Pomohly vám esenciální oleje s akné? Napište nám do komentářů.

A dále si o esenciálních olejích přečtěte

Studie o esenciálních olejích a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: , ,

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva