Sponzorováno

Růžový olej a jeho účinky na naše zdraví i krásu 4.85/5 (34)

Jak našemu zdraví či kráse může prospět růžový esenciální olej?

Jak našemu zdraví či kráse může prospět růžový esenciální olej?

Téměř s jistotou můžeme říci, že růže patří mezi nejznámější květiny na naší planetě. Pro mnohé z nás je i květinou nejoblíbenější. Růže jako taková je známá už tisíce let, byla oblíbenou květinou například v Číně, kde ji Číňané pěstovali pro její krásu, vůni a léčivé účinky.

Růžový olej míchali s jinými stabilními oleji a takto získaný olej používali pro kosmetické účely, pili ho, nebo si s ním natírali celé tělo – to vše pro jeho blahodárný vliv na tělo i ducha. Samozřejmě, používali také růžovou vodu pro léčebné účely (aktivace krvotoku).

Ve starých čínských písemnostech lze najít ještě mnoho zajímavostí o růži. Jak moc byla oblíbená a přezkoumána dokazuje kolem 600 knih napsaných na počest růže. Do Evropy ji přinesli Římané ze svých dobyvatelských výprav. V tomto článku si představíme esenciální olej z růže, neboli růžový olej.

Nejkvalitnější je z damaškové růže

Esenciální olej z růží je extrahován parní destilací čerstvé damaškové růže (Rosa Damascena, jak je známa mezi botaniky) a skládá se ze stovek složek, z nichž hlavními přispěvateli jsou Citronellol, Citral, Carvone, Citronellyl Acetate, Eugenol, Etanol, farnesol, stearopot, methyl-eugenol, nerol, nonanol, nonanal, fenyl-acetaldehyd, fenylmethylacetát a fenyl-geraniol. Damaškové růže jsou preferovanou odrůdou, protože jsou velmi vzácným druhem – jsou považovány za originální červené růže s nejsilnější vůní a nejvyšší obsahem oleje.

Profil růžového esenciálního oleje -co tedy obsahuje?

Jak už bylo řečeno, růžový esenciální olej je vyroben extrakcí Rosa damascena a vědci odhalili, že obsahuje několik terapeutických látek, které jsou známy svojí podporou zdraví těla:

 • Citronellol – účinný repelent proti komárům.
 • Citral – silný antimikrobiální přípravek, který je nezbytný pro syntézu vitaminu A.
 • Carvone – účinná látka pro podporu trávení.
 • Citronellyl acetát – zodpovídá za příjemnou chuť a vůni růží, a proto je používán v mnoha pleťových a kosmetických výrobcích.
 • Eugenol – asi nejbohatší antioxidant na světě.
 • Farnesol – přírodní pesticid (také nalezený například v jasmínu a ylang-ylangu). Má sladce květinové aroma.
 • Metyl Eugenol – lokální antiseptikum a anestetikum.
 • Nerol – sladce vonící aromatická antibiotická sloučenina.
 • Fenyl-acetaldehyd – další sladce vonící a aromatická směs.
 • Fenyl Geraniol – přírodní forma geraniolu, která se běžně používá v parfémech a ovocných aroma.

Esenciální olej z růže a přínosy pro zdraví

Podívejme se nyní společně na některé léčebné a zdravotní přínosy růžového esenciálního oleje.

1. Antidepresivum

Olej z růže zvyšuje sebevědomí a duševní sílu, je bojovníkem boji proti depresi. Tento olej může být velice užitečný při odvracení deprese vznikající z jakéhokoli důvodu, také zmírňuje úzkost. Tento olej je široce používán v aromaterapii – vyvolává pozitivní myšlenky, duchovní relaxaci a pocity radosti, štěstí a naděje.

Použití růžového oleje proti depresi: Pokud máte někdy pocit úzkosti, zkuste dát pět kapek tohoto oleje a pět kapek levandulového oleje do difuzéru na noční stolek před spaním.

2. Antiflogistikum, protizánětlivý

Esenciální olej z růže může být velmi přínosný v případech zánětu způsobeného mikrobiální infekcí. Jeho používání může vést ke zlepšení souvisejících stavů, jako je revmatismus, artritida, dna a horečka.

3. Antiseptikum

Jedná se o luxusní způsob léčby ran. Tento olej můžete použít pro ošetření ran, místo běžných antiseptických prostředků. Lokální použití růžového oleje na rány pomáhá chránit před septickými a vývojovými infekcemi.

4. Snižuje svalovou křeč a napětí (antispasmodikum)

Růžový esenciální olej účinně odstraňuje křeče v dýchacím systému i střevech, stejně jako svalové křeče v končetinách. Pomáhá také léčit křeče.

5. Afrodiziakum

Od boha Amora až po moderní milovníky – všichni ví, jak jsou v romantice nepostradatelné růže. Základním prvkem, který dělá růže romantické, je právě esenciální olej květiny. Jeho vůně vás může nabudit, posiluje libido, vyvolává romantické pocity. Může pomoci se snižováním příznaků sexuální dysfunkce, erektilní dysfunkce, frigidity a celkově posiluje sexuální aktivity partnerů.

Sponzorováno

6. Má stahující vlastnosti

Stahující (adstringentní) vlastnosti esenciálního oleje z růže má mnoho výhod. Zpevňuje dásně a vlasové kořínky, tónuje kůži a svaly, krevní cévy. Svými vlastnostmi tento olej poskytuje ochranu proti předčasnému vypadávání zubů a vlasů, bojuje proti vráskám, ztrátě pevnosti svalů v břišní oblasti a svalů končetin spojených se stárnutím.

7. Zabíjí bakterie

Tento olej je skutečně dobrý baktericid. Může být použit při léčbě průjmů, cholery, otravy potravinami a dalších onemocnění způsobených bakteriemi. Dále může léčit interní bakteriální infekce, jako jsou onemocnění tlustého střeva, žaludku, střev a močových cest, stejně jako vnější infekce na kůži, uších či očích.

V roce 2010 zveřejnili čínští vědci studii, která odhalila, že růžový olej vykazuje jednu z nejsilnějších baktericidních aktivit ve srovnání s deseti dalšími oleji. Také zjistili, že po pěti minutách byla bakterie propionibacterium acnes (bakterie odpovědné za akné) zcela zničena!

8. Skvělý na jizvy

Růžový olej je také skvělý pro ty, kterým záleží na jejich vzhledu. Nejen, že tento olej je skvělý na rány, také zjemňuje jizvy, i jizvy po akné a neštovicích. Působí na vyblednutí strií, jizev po chirurgickém zákroku a různé praskliny spojené s těhotenstvím a porodem. Většina z toho je způsobena antioxidační aktivitou růžového esenciálního oleje, který vyvolává hojivé procesy pokožky.

9. Čistí krev

Růžový esenciální olej čistí krev tím, že pomáhá při odstraňování a neutralizaci toxinů. Jakmile je vaše krev vyčištěná a neobsahuje toxiny, jste chráněni před různými škodlivými účinky, jako jsou různé vyrážky, vředy a kožní onemocnění, stejně jako vážnější stavy, které mohou vyvolat volné radikály, jako je rakovina a srdeční onemocnění.

10. Upravuje nepravidelnou menstruaci

Tento olej je také emenagogum – látka upravující nepravidelnou menstruaci. Stimuluje totiž sekreci hormonů, které vyvolávají menstruaci. Je tedy zvláště účinný u těch žen, které trpí nepravidelnou menstruací. Rovněž uvolňuje křeče, nevolnost a únavu + snižuje bolest spojenou s menstruací a postmenopauzálním syndromem.

11. Má hemostatické vlastnosti

Tato vlastnost esenciálního oleje z růží může být velmi užitečná pro osoby trpící krvácením (krvácení, vnější nebo vnitřní) po úrazech nebo operacích. Urychluje srážení a koagulaci krve a zastavuje nadměrné krvácení. Tato jeho vlastnost může doslova zachránit váš život.

12. Pro zdraví jater

Růžový esenciální olej je dobrý pro zdraví jater. Zachovává je silná, fungují s ním správně a chrání před infekcemi. Léčí také problémy, jako je nadměrný tok žluči a kyselin.

13. Poslouží i jako projímadlo

Tento olej může sloužit jako neškodné a účinné projímadlo s krásnou vůní. Nezpůsobuje žádné nežádoucí vedlejší účinky.

14. Na uklidnění žaludku

Růžový olej uklidňuje žaludek, pomáhá mu správně fungovat a chrání před infekcemi. Také chrání před žaludečními vředy, které se často vyvíjejí kvůli nadměrné tvorbě kyselin a jejich uvolňování do žaludku.

15. Růžový olej pro zdraví a krásu vaší pokožky

Existuje mnoho vlastností růžového esenciálního oleje, které jsou prospěšné pro vaši pokožku. Antimikrobiální a aromaterapeutické výhody jsou samy o sobě dobrým důvodem k tomu, abyste použili tento olej do svých domácích krémů.

Použití růžového oleje proti akné: Pokud trpíte akné, dávejte jednu kapku čistého růžového esenciálního oleje na akné třikrát denně. Ujistěte se, že používáte sterilní bavlněný tampón. Pokud je tento olej pro vás moc silný, trochu ho zřeďte pomocí kokosového oleje.

A několik malých upozornění na závěr

Může pomáhat s bolestmi hlavy, pokud se používá v mírných koncentracích. Ale jeho silná vůně může dělat pravý opak, pokud se používá ve velmi vysoké koncentraci. Také by raději neměl být používán během těhotenství, protože neexistují žádné konkrétní důkazy o tom, zda účinky růžového esenciálního oleje mohou být přeneseny na plod. V extrémních situacích by mohl způsobit potrat, takže je nejlepší, aby se mu těhotné ženy vyhnuly.

Jak si udělat domácí růžový olej (ten neesenciální)?

Připravit si domácí růžový olej není těžké. Nebojte se, nebudeme potřebovat kilogramy růžových lístků. Stačí si 2 hodiny vařit ve vodní lázni 100 g růžových lístků spolu s litrem olivového oleje. Takový olej se používá při masážích, ošetření pokožky nebo jako ošetřující krém na popraskané rty. Doma di můžete udělat i ten esenciální olej, mrkněte na video pod článkem (je sice anglicky, ale postup je z něj jasný).

A co vy? Používáte růžový olej? Jak vám pomáhá?

A co si dále přečíst o produktech z růže?

VIDEO: Jak doma vyrobit růžový esenciální olej?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva