Citlivá pokožka – jak o ni správně pečovat? 4.89/5 (9)

Sponzorováno

  • Starost o hodně citlivou pokožku vyžaduje jemný přístup a použití vhodných produktů a postupů. V tomto článku najdete několik tipů, jak se starat o citlivou pokožku.
  • Vyhněte se agresivním čisticím prostředkům: Vyberte si jemné, bezparfémové a hypoalergenní čisticí prostředky, které jsou speciálně formulovány pro citlivou pokožku. Vyhýbejte se produktům s dráždivými chemikáliemi, jako jsou barviva, parabeny, alkohol nebo silné vonné látky.
  • Dodržujte mírnou teplotu vody: Při mytí pokožky používejte mírně teplou nebo středně teplou vodu. Příliš horká voda může vysušovat a dráždit citlivou pokožku.
  • Při mytí používejte jemné pohyby: Místo drhnutí pokožky používejte jemné krouživé pohyby, abyste minimalizovali podráždění.
  • Hydratace: Používejte hypoalergenní hydratační krémy nebo lotiony, které jsou vhodné pro citlivou pokožku. Vyhněte se produktům s těžkými vonnými látkami nebo silnými chemikáliemi.
  • Ochrana proti slunečnímu záření: Sluneční záření může být pro citlivou pokožku ještě více dráždivé. Používejte širokospektrální sluneční ochranu s vysokým faktorem ochrany SPF a chrání se před přímým sluncem.
  • Testování nových produktů: Před použitím nových produktů na citlivou pokožku je důležité provést testování na malé části pokožky, abyste zjistili, zda vám nezpůsobí podráždění nebo alergickou reakci.
  • Vyhněte se dráždivým látkám: Sledujte, jaké látky nebo faktory mohou dráždit vaši pokožku a snažte se jim vyhýbat. To může zahrnovat určité potraviny, chemikálie, parfémy, kosmetiku nebo materiály.
  • Každá citlivá pokožka je jedinečná, a co funguje pro jednu osobu nemusí nutně fungovat pro druhou. Doporučuje se najít vyvážený režim péče o pokožku a případně vyzkoušet různé produkty, abyste našli ty, které nejlépe vyhovují vašim potřebám.

Jak na citlivou pleť?

Jak na citlivou pleť?

Máte citlivou pokožku? Ta může být pro mnoho z nás doslova noční můrou. Typických charakteristickým znakem je třeba to, že taková pokožka celkem výrazně pálí, stejně jako je charakteristickým znakem i poměrně velké svědění. Pokud se na pokožku podíváte blíže, nebo se jí dotknete, poznáte také to, že je až nepřirozeně napjatá, což může znamenat i to, že nemusí vypadat dokonale. U některých lidí se navíc projevuje i nepříjemné loupání suché kůže. Pokud v tomto popisu svou pokožku poznáváte, a zároveň si s ní doslova nevíte rady, přinášíme vám několik tipů, jak o ni správně pečovat.

Co je základem? Minimum jakékoliv chemie

I když to zní naprosto logicky, mnoho žen i mužů si to málokdy uvědomuje. Pokud chcete o svou citlivou pokožku pečovat skutečně správně, je třeba začít něčím tak obyčejným, jako je běžná voda. Ta by rozhodně neměla jako základ péče chybět. Není třeba dělat jakékoliv experimenty, jelikož plně postačí voda z kohoutku. Pokud je i ta, z důvodu obsahu chloru nežádoucí, využijte různých filtrů, kdy lze chlor odstranit. Následně se použití vody hodí hlavně ve chvíli, kdy chcete pokožku:

  • Omýt od nečistot
  • Osvěžit
  • Hydratovat

Tato péče je naprostým základem rozhodně na ni nezapomínejme. Jelikož u nás je dnes voda dostupná doslova všude, lze o svou pokožku pečovat kdykoliv a kdekoliv.

Sponzorováno

Co po základním omytí?

Jakmile je vaše pokožka dokonale čistá, už je možné vzít do rukou několik kosmetických přípravků, které jí pomohou. V kombinaci s vodou to může být třeba odličovací mléko. Pokud si jste jista už dokonalou čistotou, můžete využít i pleťové tonikum, stejně jako nic nezkazíte ani hydratačním krémem. Ve všech případech ale myslete na to, že nelze použít jakoukoliv kosmetiku, kterou najdete v regálech drogerií. Vždy se musí jednat o takovou, která je určena pro citlivou pokožku. Tu je vhodné před plnou aplikací nejprve vyzkoušet. Namažte ji v menším množství jenom na určité místo. Pokud žádný problém nepozorujete, můžete ji použít.

Pokud se podíváme obecněji na to, jaké přípravky jsou pro vás vhodné, určitě jsou to takové, které obsahují minimum různých dráždivých chemických látek. Stejně tak se jedná o produkty, které neobsahují žádnou parfemaci, jelikož i ta by mohla v mnoha případech způsobit problémy. Ideálním cestou je vsadit hlavně na oblast přírodní kosmetiky, které je pro citlivou pokožku ta pravá.

Při péči zohledňujte i počasí

Zatímco většina lidí toto nemusí brát v potaz, vy byste měli. Jelikož se blíží zima, je vhodné hledět na složení jednotlivých přípravků. Pokud obsahují větší množství vody, raději je vynechejte. Proč? Jelikož po namazání vyjdete ven a voda v nich může vlivem mrazů zmrznout. A to může znamenat doslova i popáleniny, které vlivem zmrzlé vody vzniknou. V létě naopak nezapomínejte na to, že by vaše krémy a jiné produkty měly umět ochránit vaši pokožku před:

  • UVA zářením
  • UVB zářením
  • Spálením od slunečních paprsků

Méně je někdy více

Na to pamatujte vždy. Klasické čištění pokožky je třeba vykonávat pravidelně, jelikož nečistoty jsou pro ni to nejhorší. S většinou jiných přípravků to ale nepřehánějte. Proč? Citlivá pokožka potřebuje dýchat. Pokud se pohybujete v čistém a zdravém prostředí, je naopak lepší, když je přirozená a může tak dokonale čerpat okolní kyslík ze vzduchu. Přílišné vrstvy krémů ji mohou naopak dusit, což v konečném důsledku nijak nepřispívá ani k její kráse, ani k tomu, že by mohla být jakkoliv zdravá. I na to nezapomínejte, pokud správnou péči a vhodné intervaly hledáte.

A přemýšleli jste už nad čističkou vzduchu?

Jak jsme již zmínili, vliv může mít i samotné prostředí, kde se pohybujete. Například místo s vysokou koncentrací prachu nebo kouře je tím nejhorším, kde jenom můžete být. Stejně tak ale může škodit i příroda – třeba rozkvetlá louka plná pylu, který se bude na vaší pokožce usazovat. I proto se osobám s citlivou pokožkou velmi doporučují i čističky vzduchu, které nejenom odstraní jak všechny nežádoucí látky, tak zajistí i to, že mohou udržovat v místnosti tu správnou vlhkost vzduchu. I to je cesta k dokonalému vzhledu.

A jak se o citlivou pleť staráte vy?

A dále si o citlivé pleti u nás přečtěte

VIDEO: Rady pro citlivou pleť – vlogerka radí

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva