Šípkový olej na pleť – jeho výhody a použití 4.86/5 (14)

Sponzorováno

Šípkový olej může vaší pleti pomoci mnoha způsoby

Šípkový olej může vaší pleti pomoci mnoha způsoby

Mnoho lidí vidí nosné oleje jako černou ovci péče o pleť, ale tento názor není skutečně oprávněný. Je to všechno o rovnováze – znát a rozumět ingrediencím, které se rozhodnete nanést na obličej – a to rozhodně platí i pro oleje.

Dnešní příklad, šípkový olej, je jedním z „dobrých olejů“, které mají potenciál vyživovat vaši pokožku mnoha způsoby. Rostlina šípku totiž obsahuje mnoho prospěšných živin, které můžete využít mnoha způsoby.

V tomto článku prozkoumáme, co dělá šípkový olej skvělým doplňkem vašeho režimu péče o pleť, a zodpovíme vaše nejpalčivější otázky – může vám šípkový olej pomoci v boji s akné a jizvami po akné?

Uvedu i všechny výhody spojené se šípkovým olejem a všechny způsoby, jak jej můžete použít, abyste tyto výhody získali.

Pokračujte ve čtení a posilujte své schopnosti úspěšně bojovat s běžnými kožními problémy pomocí silného šípkového oleje. Pokud si nejste jisti, jak jej efektivně začlenit do svého každodenního režimu péče o pleť, mám pro vás řešení!

Základní informace o šípkovém oleji a jeho benefitech pro pleť

Šípkový olej je lisovaný olej ze semen keře divoké růže. Je široce používán v produktech péče o pleť, protože neoficiální důkazy naznačují, že je velmi účinný při hojení jizevnaté tkáně, ale neexistuje mnoho vědeckých důkazů, které by tato tvrzení podpořily.

Proč lidé vlastně věří, že šípkový olej je dobrý pro pokožku?

Šípkový olej má vysoký obsah esenciálních mastných kyselin: kyseliny linolové (omega-6) a kyseliny linolenové (omega-3). Obě tyto živiny hrají klíčovou roli jak pro celkové zdraví, tak i pro udržení normálního fungování pokožky a jejího vzhledu.

Tyto esenciální Omega mastné kyseliny ovlivňují zánětlivou reakci pokožky, zejména při místní aplikaci. Existují určité důkazy, které naznačují, že požité esenciální mastné kyseliny jsou oxidovány v játrech, než dostanou šanci dostat se do kožní tkáně. Proto se za nejúčinnější považuje místní aplikace esenciálních mastných kyselin, například právě pomocí šípkového oleje.

Co udělají esenciální omega mastné kyseliny, jakmile se dostanou do kožních tkání? Mohou chránit pokožku obnovením funkce kožní bariéry, snížit svědění, snížit poškození způsobené UV zářením a zmírnit příznaky stárnutí.

Nejpůsobivější je, že šípkový olej obsahuje mnohem vyšší koncentrace prospěšných esenciální omega mastných kyselin ve srovnání třeba s avokádovým olejem, arganovým olejem, ricinovým olejem, emu olejem nebo dokonce kokosovým olejem, které jsou všechny považovány za úžasné přírodní ingredience pro pokožku.

Kromě esenciálních mastných kyselin obsahuje šípkový olej množství dalších živin – včetně vitamínů A, C a E, dále karotenoidy, flavonoidy a kyselinu transretinovou.

Ale co to všechno znamená? K čemu je šípkový olej dobrý a jak ho využít? Čtěte dále.

Je šípkový olej dobrý pro mastnou a aknózní pleť?

Krátká odpověď na tuto otázku zní – ano! I když je to olej a možná si myslíte, že mastné produkty jsou to poslední, co chcete ke své již tak lesklé a mastné pleti přiblížit, ne všechno funguje tak, jak se nám zdá.

Šípkový olej je nabitý jak polyfenoly, tak antokyany, které pomáhají snižovat zánět. Také, protože obsahuje antioxidační vitamíny, jako je vitamín E, šípkový olej může zklidnit podráždění, zarudnutí a zklidnit zanícenou pokožku. To je skvělé pro mastnou pleť a pleť náchylnou k akné, protože zmírní příznaky akné ze současných vyrážek.

A exfoliační vlastnosti vitamínu A a C přítomných v šípkovém oleji zajistí, že vaše pokožka zůstane čistá a vaše póry nebudou ucpané.

Abych to shrnula: Šípkový olej je nejen dobrý pro pleť se sklonem k akné, ale je také doporučován jako jeden z nejlepších přírodních prostředků proti nadměrnému mazu, akné a jizvám po akné.

Jak může šípkový olej pomoci snížit jizvy?

Jak jsem již zmínila dříve, šípkový olej je široce používán v mnoha ošetřeních a produktech péče o pleť, protože lidé věří v jeho účinnost při hojení a redukci jizevnaté tkáně. A vím, co si musíte myslet – není to všechno jen pohádka starých babiček?

Bez mnoha vědeckých studií na podporu těchto tvrzení si můžete svobodně vybrat, v co věříte. Pravdou je, že na šípkový olej mnoho lidí přísahá, a když vezmete v úvahu jeho složení, snadno zjistíte, jak to, že to může být pravda.

Vysoká koncentrace esenciálních mastných kyselin v oleji podporuje regeneraci tkání, což může pomoci pokožce efektivněji hojit. Navíc jeho protizánětlivé a antioxidační vlastnosti mohou zabránit oxidativnímu poškození a pomoci pokožce obnovit kolagen. Kolagen je klíčový pro udržení pružnosti pokožky a předcházení jizvám, vráskám, jemným linkám, striím a dalším nedokonalostem pleti.

Vzhledem k tomu, že šípkový olej je tak dobrý pro mastnou a aknózní pleť, je dobré ho začít používat pravidelně, když se potýkáte s pupínky. Tímto způsobem se výrazně sníží šance, že vaše pupínky po vyléčení zanechají jizvu, protože olej působí na pokožku, zatímco se ještě hojí. Olej však pravděpodobně nebude fungovat, pokud je jizva stará a kůže se již zahojila.

Na konci dne není na škodu šípkový olej vyzkoušet a přesvědčit se na vlastní oči. Vaší pleti může jedině prospět.

Výhody šípkového oleje pro pokožku

Šípkový olej je víceúčelový produkt, který vám může pomoci s mnoha kožními problémy, které vás každodenně trápí, a ještě více vám může pomoci získat dokonalou pleť, o které sníte.

Kromě boje proti akné a jizvám jsou zde i další výhody šípkového oleje při místním použití na pokožku:

Šípkový olej je skvělý hydratační krém

Někteří lidé tvrdí, že šípkový olej je jednou z nejčastějších a často hlavních složek mnoha krémů a zvlhčovačů pleti. Je to kvůli silným mastným kyselinám, které poskytují pokožce skvělou výživu. Pokud hledáte přírodní alternativu ke svému hydratačnímu krému, pak by byl šípkový olej tou nejlepší volbou. Při pravidelném používání získá vaše pleť zdravý lesk a mladistvý vzhled.

Šípkový olej má vlastnosti proti stárnutí

Vrásky, jemné linky, změna barvy pleti, hnědé skvrny, ochablá pleť a suchost jsou přirozenou součástí stárnoucí pleti. Složení šípkového oleje je účinné v boji se všemi těmito příznaky. Silné živiny hydratují a opravují poškozenou pokožku, ale možná nejdůležitější ze všeho je to, že mohou také pomoci vyrovnat tón vaší pleti a snížit hyperpigmentaci.

Šípkový olej léčí vrásky

Vrásky jsou typem jizvy, která se objevuje, protože kůže je v místě hrubší a poškozená. Technicky se vlastně pleť a kožní tkáň poškozuje každý den, ale když jsme mladí, proces opravy je efektivnější, zatímco s přibývajícím věkem se to stává obtížnější a je tak na pleti více chyb. Výsledek – objevují se drobné jizvičky jako vrásky a jemné linky.

Už jsme si vysvětlili, jak šípkový olej bojuje proti jizvám tím, že podporuje tvorbu kolagenu, a funguje to dvěma způsoby. Za prvé, zefektivňuje opravu a regeneraci pokožky a za druhé udržuje pružnost pokožky a zabraňuje vzniku vrásek.

Šípkový olej pomáhá vyrovnat tón pleti

Když se produkce melaninu v našem těle zvýší, může to někdy vést k hnědým skvrnám nebo skvrnám na kůži. Co spouští nadměrnou produkci melaninu? Vystavení slunci je opravdu velký faktor. Jiné důvody mohou zahrnovat hormonální změny, léky nebo změny v těle související s věkem.

Vitamin A je často spojován se schopností redukovat hyperpigmentaci, tmavé skvrny a další příznaky související s věkem. Přesněji řečeno, za tento účinek jsou zodpovědné sloučeniny zvané retinoidy obsažené ve vitaminu A. A víme, že šípkový olej je plný vitamínu A.

Sponzorováno

Existuje řada studií, které podporují účinek šípku na depigmentaci, ale všechny jsou zatím prováděny na zvířatech.

Šípkový olej může napnout pokožku

Abych vám pomohla pochopit, jak šípkové oleje napínají pokožku, musíme se vrátit ke kolagenu. Kolagen je klíčem k udržení pružnosti pokožky a čím pružnější bude vaše pokožka, tím bude napnutější, protože nebude ochabovat, ale vrátí se na své místo.

Volná kůže souvisí zejména s věkem, protože naše tělo s přibývajícím věkem vytváří méně kolagenu. A tady přichází na pomoc šípkový olej.

Bohatý na vitamíny A a C, šípek poskytne všechny základní živiny nezbytné pro tvorbu kolagenu a také zabrání rozpadu kolagenu. Jedna studie ukázala, že šípek inhibuje tvorbu MMP-1, což je enzym, který rozkládá kolagen v těle.

Šípkový olej dokáže i rozjasnit pleť

Tento efekt přichází vlastně celkem logicky, protože uživatelé zjistili, že šípek je opravdu dobrý při léčbě tmavých skvrn a vyrovnání tónu pleti. Ale silné antioxidační vitamíny (vitamín A a C) mohou také zlepšit vaši pleť zvýšením celkového jasu. Adstringentní vlastnosti oleje stahují vaše póry a také pomáhají rozjasnit vaši pokožku.

Vedlejší účinky používání šípkového oleje na pokožku

Šípkový olej je považován za skutečně bezpečný pro pokožku a doporučuje se pro všechny typy pleti. Neměl by vyvolat jakýkoliv problém. Přesto se vzácně stále vyskytují případy, kdy by někdo mohl vykazovat alergickou reakci na šípkový olej.

Pokud jste v minulosti užívali šípek v jakékoli formě, téměř jistě nejste na šípkový olej alergičtí. Pokud jste jej však nikdy předtím nepoužili, nejbezpečnějším způsobem je nejprve provést test na malém kousku pokožky. Vyzkoušejte na ruce (třeba), jak bude vaše pokožka na olej reagovat. Zkontrolujte jakékoli známky alergické reakce: zarudnutí, vyrážka, svědění, nevolnost nebo zvracení. Pokud začnete pociťovat některý z těchto příznaků, informujte svého lékaře.

Jak používat šípkový olej ve své každodenní rutině péče o pleť?

Existuje mnoho způsobů, jak můžete začlenit šípkový olej do své každodenní péče o pleť, aniž byste cokoli změnili. Zde je to, co můžete udělat:

Šípkový jako olej na obličej

Tato metoda je pravděpodobně nejjednodušší ze všech. Stačí nanést pár kapek oleje přímo na pleť a jemně rozetřete po celém obličeji. Hotovo. Nic víc nemusíte dělat.

Kdy tuto metodu použít? Ráno po očištění obličeje a/nebo večer před spaním.

Masáž obličeje šípkovým olejem

Také super věc. Šípkový olej je skvělá ingredience, kterou můžete použít na masáž obličeje. Každý kousek vaší pokožky vám poděkuje a váš obličej bude zářit, uvidíte.

Jak a kdy masáž obličeje? Kdykoli cítíte potřebu – může to být několikrát týdně nebo dokonce denně. Můžete si nechat někoho masírovat nebo si můžete masírovat obličej sami. Stačí nanést pár kapek oleje přímo na pokožku a použít prsty nebo masážní přístroj, pokud jej máte.

Cílené, bodové ošetření šípkovým olejem

Tato procedura je nejlepší volbou pro všechny, kteří chtějí šípkovým olejem bojovat proti jizvičkám po akné, striím, vráskám nebo jiným specifickým nedokonalostem pleti. Namísto natření oleje na celý obličej naneste několik kapek oleje na konkrétní oblast a počkejte, až se olej vstřebá do kožní tkáně. Nesmývat. Tento postup můžete opakovat každý den.

Šípkový olej jako noční krém na obličej

Pro všechny příznivce nočního ošetření je zde malý recept na výrobu vlastního domácího krému na bázi šípkového oleje.

Ingredience:

Postup: Všechny ingredience smíchejte v malé misce a míchejte, dokud nezískáte příjemnou a krémovou konzistenci. Můžete jej skladovat v čisté nádobě a používat každý večer před spaním. Stačí nanést malé množství krému na celý obličej a nechat ingredience kouzlit, zatímco spíte.

Šípkový olej jako sérum proti stárnutí

Popsala jsem, jak prospěšný je šípkový olej jako ošetření proti stárnutí. Chcete-li ještě více posílit jeho schopnosti, zkombinujte ho s dalšími účinnými složkami a produkty proti stárnutí a vytvořte si vlastní, zcela přírodní sérum proti stárnutí. Zde je jeden recept, který jsem pro vás vybrala:

Ingredience:

  • 1 lžíce šípkového oleje
  • 2 lžíce arganového oleje
  • 1 lžíce oleje s vitamínem E
  • 3-5 kapek levandulového esenciálního oleje

Postup: Všechny ingredience dejte do malé lahvičky a dobře promíchejte. Skladujte jej na tmavém a suchém místě. Můžete jej používat denně přidáním několika kapek přímo na obličej.

Toto je hlavní make-up hack, který dokáže přeměnit váš typický make-up na hodně zajímavou výživu pro vaši pleť. Můžete to udělat dvěma způsoby.

První je přidat pár kapek šípkového oleje do lahvičky s podkladem a dobře promíchat. Tímto způsobem získáte základ obohacený o šípkový olej.

Druhým způsobem je smíchání základu s olejem přímo před aplikací. Jak to udělat? Stačí vzít malé množství základu a položit si ho na ruce. Přidejte několik kapek šípkového oleje (ne více než 3 kapky) a promíchejte konečky prstů. Poté aplikujte na obličej jako obvykle s podkladovou bází.

Šípkový olej v kombinaci s hydratačním krémem

Pokud opravdu nemáte čas na další rituály péče o pleť, můžete vždy přidat pár kapek šípkového oleje do svých současných produktů péče o pleť a přesto získat všechny výhody. Vzhledem k hydratační povaze oleje je nejlogičtější a nejlepší smíchat jej s vaším oblíbeným hydratačním krémem a pokračovat v péči o pleť přesně jako předtím.

Šípkový olej jako odstraňovač make-upu

Toto je opravdu kreativní tip. Chci říct, že místo použití tradičního odličovacího produktu, který pravděpodobně neobsahuje žádné živiny, které by skutečně bojovaly proti běžným kožním problémům, použijte šípkový olej. Jeho povaha vám umožní snadno a jemně odstranit váš make-up, zatímco váš obličej zůstane hladký a jemný. Nejlepší ze všeho je, že vám vyčistí obličej a poskytne tkáň vaší pokožky skvělou výživu.

Šípkový olej na rány

Pokud máte štípnutí hmyzem, trpíte nějakou řeznou ranou, popáleninou nebo jakýmkoliv typem rány, která vám způsobuje nepohodlí, můžete si pomoci zmírnit příznaky a rychleji se uzdravit tím, že na ranku nalijete pár kapek šípkového oleje. Zakryjte si ránu na několik hodin. Tento postup můžete opakovat tak dlouho, jak budete cítit potřebu.

Věřte v šípkový olej na pleť

Dobře, takže dnes jsme se dozvěděli, šípkový olej je pro pleť opravdu skvělý. Šípkový olej má pro pleť úžasné výhody a mnoho lidí má ty zkušenosti, že pomáhá kontrolovat mastnou pleť, bojovat s akné, redukovat výskyt jizev a známek stárnutí, vyrovnávat tón pleti a dokonce rozjasňovat pleť.

Šípkový olej je skvělý přírodní lék, protože je jemný k pokožce a vhodný pro všechny typy pleti. Ve skutečnosti nemá vedlejší účinky, i když byste měli před aplikací na obličej otestovat alergickou reakci – raději, znáte to.

Sponzorováno

Dejte této úžasné složce šanci a možná konečně získáte pleť, po které jste vždy toužili. A pokud ne, stále nemáte co ztratit.

A dále si přečtěte o olejích na pokožku

Studie a zdroje článku

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva