Sponzorováno

Rezistence na antibiotika – aneb proč je v dnešní době tak obtížné léčit infekce močových cest? 4.67/5 (6)

Důležité informace ze článku – výtah

 • Odborníci tvrdí, že infekce močových cest se stávají obtížně léčitelnými, protože se stávají rezistentními na antibiotika. Antibiotická rezistence je odolnost infikujících organismů vůči antibiotikům.
 • Pokud se tyto infekce neléčí, mohou později vést k závažnějším problémům, včetně k infekci ledvin.
 • Někteří odborníci tvrdí, že odolnost vůči antibiotikům se již stává skutečně velkým problémem na místech, jako je jihovýchodní Asie. A postupně tento problém zasáhne celý svět.
 • Bakteriální rezistence je v současné době pro specialisty na infekční choroby jedním z hlavních problémů.

Antibiotické rezistence je problém, který narůstá do velmi nebezpečných rozměrů.

Antibiotické rezistence je problém, který narůstá do velmi nebezpečných rozměrů.

Byla doba, kdy infekce močových cest znamenala rychlou cestu k lékaři, vyzvednutí antibiotik a zlepšení příznaků do nějakých 48 hodin. V dnešní době to ale není vždy tak jednoduché. Infekce močových cest je považována za jednu z nejčastějších bakteriálních infekcí. Antibiotika ji obvykle dokážou relativně rychle vyléčit. Odborníci ale tvrdí, že infekce, které jsou považovány za jednoduché na léčbu (třeba jako právě infekce močových cest), se stávají stále odolnějšími vůči antibiotikům. A to je problém. Velký problém.

„Je to postupný vývoj v posledních 20 až 25 letech. Když jsem začínal v medicíně, nemusel jsem moc přemýšlet o tom, která antibiotika použít, zvláště pokud infekcí močových cest trpěla žena. Všechny bakterie byly velmi citlivé na antibiotika. Mohli byste použít velmi jednoduché antibiotikum,“ řekl nám oslovený doktor.

„Nyní vidíme, že rezistence na antibiotika ovlivňuje i tyto jednoduché, přímé infekce, což velmi ztěžuje léčbu. Některé z léčených žen se vracejí po dvou nebo třech dnech a říkají: Vaše antibiotikum na mě vůbec nepůsobí,“ doplnil lékař.

Antibiotika a infekce močových cest

Infekce močových cest se vyskytují, když bakterie infikují močový trakt. Je častější u žen, protože jejich močová trubice je kratší než u mužů a je blízko konečníku. To usnadňuje přenos bakterií do močových cest.

Infekce může způsobit bolest nebo pálení při močení, pocit tlaku nebo křeče v dolní části břicha nebo tříslech, nutnost močit i při vyprázdnění močového měchýře a obecně časté močení.

Kromě těchto nepříjemností, bolesti a četnosti močení může infekce někdy opustit močový měchýř, a dostat se do ledvin a poté je může infikovat, což je pak mnohem komplikovanější infekce. Kromě toho mohou někdy tyto bakterie rozšířit do krevního řečiště a způsobit sepsi.

Obrovský problém s ohledem na veřejné zdraví

Odolnost bakterií na antibiotika se stává opravdu velikým problémem. Mnoho lidí podceňuje potenciální důsledky pro veřejné zdraví – podceňují, že nebudeme schopni úspěšně léčit různé infekce, třeba infekce močových cest.

Infekce močových cest považujeme za vstupní bránu ke všem druhům infekcí odolných vůči lékům. Je to obrovský problém v oblasti veřejného zdraví … Čekáme na to, až se objeví všechny další rezistentní infekce. V některých částech světa, jako je Indie a jihovýchodní Asie, jsou případy infekce močových cest tak závažné a tak odolné vůči perorálním antibiotikům, že lidé musí být hospitalizováni, aby dostali intravenózní antibiotickou léčbu.

I v některých částech USA a Evropy se toto začíná projevovat. Těchto případů je stále relativně málo, ale už začínají být více vidět. Antibiotika jsou první linií léčby infekce močových cest.

Sponzorováno

Antibiotická rezistence se tak tiše šíří po celém světě. Více než 60% populace v některých oblastech v jejich normální bakteriální flóře nosí bakterie rezistentní vůči více léčivům.

Antibiotika jsou méně účinná

Typ předepsaného antibiotika a doba jeho užívání se liší v závislosti na typu infekce.

Zdánlivě neústupný růst rezistence na antibiotika je problém nejen v léčbě infekcí močových cest, ale také u mnoha jiných typů infekcí, včetně těch, které jsou potenciálně smrtelné, pokud se neléčí. Problém se rozrostl do té míry, že mnozí vyjádřili obavy, že směřujeme k post-antibiotické apokalypse.

„Amoxicilin, který byl stále používán, když jsem byla na lékařské fakultě, se dnes téměř nikdy nepoužívá právě kvůli rezistenci“ to jsou slova námi oslovené lékařky.

Jakto, že jsou baterie tak chytré, že umí antibiotiku odolat?

U bakterií se časem (evolucí) vyvinuly různé mechanismy jak neutralizovat účinek antibiotik. Mezi nejrozšířenější patří enzymatická inaktivace, snížená permeabilita bakteriálních obalů, vylučování antibiotika z bakteriální buňky, modifikace nebo nahrazení cíle působení antibiotika. Vše se vyvíjí, i bakterie.

Co se stane, pokud se bakterie stanou rezistentními vůči všem antibiotikům?

Antibiotika jsou léčiva, která ničí nebo zastavují růst bakterií. Takto odolné (rezistentní) bakterie jsou schopné odolávat útokům antibiotik – vyvinuly si obranu, která je chrání před účinky antibiotik, jež by je dříve mohly zabít. Když se bakterie, které mohou způsobit nemoci, stanou rezistentními, standardní léčba přestane fungovat, infekce přetrvávají a mohou se šířit na ostatní.

Antibiotika jsou stále tou nejlepší volbou

Navzdory rostoucí rezistenci na antibiotika odborníci stále tvrdí, že jsou stále nejlepší možnosti léčby. Odborníci říkají, že čím dříve se člověk s infekcí močových cest může dostat k lékaři a zahájit braní antibiotik, tím lépe.

Pokud takoví pacienti nejsou ihned léčeni, mohou se u nich vyvinout infekce ledvin, a pokud se u vás objeví infekce ledvin a ta se neléčí, může se to změnit na infekci krve. A pak máte opravdu vážný problém.

A jaká bude v tomto směru budoucnost?

Někteří odborníci tvrdí, že bakterie z infekcí močových cest odolné vůči antibiotikům by mohly být jen začátkem problému s potenciálně katastrofálními důsledky.

Antibiotika byla poprvé vyvinuta ve 40. letech 20. století, a už tehdy odborníci varovali, že jejich nadužívání by vedlo k bakteriální rezistenci.

Zpráva WHO (World Health Organization) z roku 2016 odhaduje, že počet úmrtí kvůli rezistenci na antibiotika by se mohl v příštích 35 letech zvýšit na 10 milionů lidí ročně. Antibiotická rezistence je prostě zde. Rezistence se již vyvinula – jako poslední třeba v případě kapavky, která je v některých případech téměř neléčitelná.

Takže stojíme před opravdu velkým problémem.

Sponzorováno

A co vy? Jak zodpovědně k antibiotikům přistupujete vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si dále o antibiotikách přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva