Sponzorováno

Jak ředit esenciální (éterické) oleje? 4.9/5 (20)

Jak se ředí esenciální oleje?Hned článek začneme varováním. Pamatujte, že neředěné použití esenciálních olejů na kůži může být škodlivé a potenciálně způsobit vážné podráždění nebo senzibilizaci (vznik přecitlivělosti na určitou látku).

Pravidelně se objevují aromaterapeuti, kteří prosazují názor, že je bezpečné používat některé esenciální oleje na kůži, zejména levanduli a tea tree, aniž byste je nejprve ředili v nosném oleji. Použití esenciálních olejů na kůži bez jejich ředění se nazývá jako „čisté“.

Můj názor? Nikdy si nedávejte na pokožku neředěné esenciální oleje. Dokonce ani levanduli nebo tea tree. Esenciální oleje před aplikací na pokožku, pokožku hlavy nebo vlasy vždy přiměřeně nařeďte.

Existují případy, kdy zkušení odborníci na aromaterapii udělají z tohoto opatření výjimky. Pouze jakmile získáte významné znalosti o esenciálních olejích, můžete se někdy pokoušet aplikovat jakýkoli neředěný esenciální olej na pokožku. Ale musíte dokonale vědět co děláte!

Občas slyším o lidech, kteří používali neředěné esenciální oleje a vyvinula se u nich trvalá senzibilizace, a to i tím, že dvakrát použili pouze jen jedinou kapku levandulového esenciálního oleje. Opravdu to nestojí za to riziko. Přiměřené ředění esenciálních olejů nejen pomáhá chránit vaše zdraví, ale také vám může ušetřit peníze.

Marge Clark sdílí své zkušenosti se senzibilizací ve své knize Esenciální oleje a aromata (v originále Essential Oils and Aromatics). Marge se dělí o své zkušenosti a neblahé dlouhodobé následky používání neředěného levandulového esenciálního oleje:

„Jeden z mých mentorů mi připomíná, že senzibilizace je navždy. A vím, že má pravdu. Před lety jsem četla knihy, které říkaly, že levandulový olej lze použít čistý (neředěný). Velmi nerozumně jsem použila neředěnou levanduli na narušenou kůži a následně vyvolal reakci citlivosti. Dnes, téměř o dvě desetiletí později, pokud se dostanu do kontaktu s levandulí v jakékoli formě, okamžitě zahájím nové kolo kontaktní dermatitidy, jejíž léčení může trvat měsíce.“

Co je to ta senzibilizace?

Příznaky senzibilizace se mohou lišit od jednotlivce k jednotlivci, ale představte si ji jako kožní alergii, která vede k těžké a/nebo svědivé vyrážce. Závažnější případy senzibilizace mohou potenciálně vést k respiračním problémům nebo zjevně dokonce anafylaktickému šoku.

Jakmile se u vás rozvine senzibilizace na esenciální olej, pravděpodobně zůstanete trvale citliví na tento esenciální olej, i když jej začnete přiměřeně ředit. Může se u vás také vyvinout reakce i na jiné esenciální oleje a také zažijete reakce na produkty, které tyto oleje obsahují. Tak na to pozor.

Zacházejte s esenciálními oleji s respektem

S esenciálními oleji zacházejte se stejnou péčí jako s léky. Esenciálních olejů se nemusíte bát ani se jim vyhýbat a rozhodně se nesnažím nikoho vyděsit od toho, aby si užíval všech výhod, které aromaterapie nabízí. Esenciální oleje mohou být úžasným požehnáním v rámci holistického životního stylu. Pamatujte však, že při práci s esenciálními oleji platí, že méně je více.

Před použitím na kůži své esenciální oleje přiměřeně zřeďte a buďte extrémně opatrní u olejů, které s větší pravděpodobností způsobí podráždění a senzibilizaci. Pamatujte, že i když jste dosud používali jeden nebo více esenciálních olejů neředěných a neměli jste problém, nezaručuje to, že se u vás při opakované expozici nevyvine senzibilizace. Vždy se doporučuje správné ředění.

Které esenciální oleje pravděpodobněji způsobí podráždění kůže

Esenciální oleje, které s větší pravděpodobností způsobují podráždění pokožky:

Sponzorováno

  • Esenciální olej z nového koření
  • Esenciální olej Cassia
  • Skořicový esenciální olej (kůra a listy)
  • Hřebíčkový esenciální olej
  • Esenciální olej z oregana
  • Esenciální olej z petržele
  • Šalvějový esenciální olej (dalmatský)
  • Tymiánový esenciální olej

Jak naředit esenciální oleje pro místní použití

Použití 2 % ředění esenciálního oleje je obecně považováno za bezpečný návod pro topickou aplikaci esenciálních olejů u dospělých, pokud má esenciální olej dermální maximum 2% a vyšší. Pokud je dermální maximum pro esenciální olej pod 2%, je důležité, abyste dermální maximum nepřekročili. Pro děti nebo starší osoby používejte pouze 1% ředění. U dětí používejte pouze esenciální oleje považované za bezpečné pro děti.

Mnoho jedinců si zvyklo na silně vonící komerční vůně, pleťové vody, kosmetiku, mýdla a osvěžovače místností vonící především syntetickými látkami. Aroma 2% ředění se tak někomu může zpočátku zdát slabé nebo sotva aromatické. Pokud jste zvyklí na silně vonící produkty, buďte si jisti, že časem se začnete přizpůsobovat a vychutnávat si nuance svých jemně naředěných směsí.

Nejjednodušší způsob, jak vytvořit 2% ředění

Při práci s malým množstvím esenciálních olejů pro vlastní potřebu je nejjednodušší měřit po kapkách. Bohužel jedna kapka jednoho esenciálního oleje může být větší nebo menší než druhá kvůli viskozitě a teplotě oleje a velikosti kapátka nebo reduktoru otvoru. Měření po kapkách jako takové není nejpřesnější metodou měření esenciálních nebo nosných olejů, ale obecně je v pořádku pro vytváření malých lokálních směsí a receptů pro vaše vlastní osobní použití.

Dobrým pravidlem při hledání 2% ředění metodou by-the-drop je přidat 12 kapek esenciálního oleje do každých 30 ml za studena lisovaného nosného oleje, pleťové vody, rostlinného másla nebo jiného přírodního lipidu/hydratačního přípravku.

V průměru, na základě mého testování s různými redukcemi otvorů, pipetami, kapátky a různými oleji, 600 kapek esenciálního oleje odpovídá 30 ml – v průměru. Někteří odborníci na aromaterapii a pedagogové, kterých si velmi vážím, však uvádějí, že počet kapek z jejich vlastních zkušeností a testování je jiný. Váhám, abych to přiznal, protože při předkládání těchto informací nováčkům v aromaterapii dávám přednost konzervativnějšímu přístupu, takže se nadále držím svého základu 600 kapek je 30ml.

2 % ze 600 kapek se rovná 12 kapkám (600 x 0.2). Jak však stále zdůrazňuji, může se to značně lišit v závislosti na velikosti a typu použité pipety, kapátka nebo reduktoru otvoru a viskozitě (tloušťce) konkrétního esenciálního oleje.

Jak můžete pracovat s esenciálním olejem, jehož maximální doporučená hodnota pro pokožku je menší než 2 %?

Nepoužívejte esenciální olej nad jeho doporučené dermální maximum. Stejný typ výpočtu popsaný výše lze použít jako základ pro práci s oleji, které mají různá maxima dermálního použití. Pokud se například u oleje doporučuje dermální maximum 0,7 %, jako je olej z citronové trávy, vynásobte 600 kapek (průměrný počet kapek v 30ml) 0,007 (toto je desetinná verze 0,7 %) v maximálním doporučení 4,2 kapky na 30ml, a to by mělo být zaokrouhleno dolů na 4 kapky na 30ml.

Musíte ředit esenciální oleje, když je používáte v difuzéru?

Při použití esenciálních olejů v difuzéru se řiďte pokyny dodanými s vaším konkrétním typem nebo modelem difuzéru. V dnešní době je na trhu neomezené množství difuzérů, takže si musíte být jisti, že si prohlédnete pokyny, které doprovázejí značku a model, který máte.

Sponzorováno

A jak esenciální oleje používáte vy? Budu ráda za komentáře.

A dále si o esenciálních olejích přečtěte

Zdroje článku a studie

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Dara Slánská (více o nás)

 

Dara má na starosti ženská témata v našem magazínu. Má rozhled, životní zkušenosti, ráda bloguje. Mezi její oblíbená témata patří zdravý životný styl, cvičení, ženská krása a obecně problémy, které trápí něžnější část populace. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva