Sponzorováno

Srdeční arytmie – nepravidelný srdeční rytmus – příznaky, příčiny, léčba 4.8/5 (41)

  • Srdeční arytmie je termín, který označuje nepravidelný srdeční rytmus neboli nepravidelnou srdeční frekvenci. Normálně srdeční rytmus ovládá elektrický systém srdce, který generuje a přenáší elektrické impulzy, což zajišťuje koordinované stahy srdce. Srdeční arytmie může znamenat příliš rychlý nebo příliš pomalý srdeční tep nebo nepravidelný srdeční rytmus.
  • Existuje několik typů srdečních arytmií: Fibrilace síní (atriální fibrilace): Nepravidelný a často příliš rychlý srdeční tep, který pochází z horních srdečních komor (síní). Tachykardie: Příliš rychlý srdeční tep, který může mít různé formy, včetně atrální tachykardie (rychlý srdeční tep z horních komor) a ventrikulární tachykardie (rychlý srdeční tep z dolních komor). Bradykardie: Příliš pomalý srdeční tep. Fibrilace komor (ventrikulární fibrilace): Nepravidelný srdeční rytmus v dolních srdečních komorách (komorách), což může být život ohrožující stav.
  • Příčiny srdečních arytmií mohou být srdeční onemocnění, vysoký krevní tlak, metabolické poruchy, některé léky, stres, kofein nebo jiné stimulanty, genetické faktory a další. Srdeční arytmie mohou být také spojeny s věkem a s průběhem srdečního onemocnění.
  • Příznaky srdečních arytmií: Palpitace nebo nepravidelný srdeční rytmus, závratě nebo mdloby, únava, dušnost, bolest na hrudi nebo nepohodlí.
  • Diagnóza srdečních arytmií může vyžadovat elektrokardiogram (EKG), monitorování srdeční aktivity pomocí přenosného monitoru nebo holterova monitoru, nebo jiné diagnostické testy, včetně laboratorních testů.
  • Léčba srdečních arytmií závisí na typu arytmie, závažnosti příznaků a příčině. Může to znamenat užívání léků, elektrofyziologické procedury, implantaci kardiostimulátoru nebo jiné intervence pod dohledem odborníka na srdeční onemocnění.

Srdeční arytmie - příznaky, příčiny, léčba

Co je to srdeční arytmie?

Srdce, tažný kůň organismu, se stahuje více než stotisíckrát denně, když pumpuje životodárnou krev tisíci kilometry tepen, tepének, žil a vlásečnic. Nepravidelný srdeční rytmus – arytmie – může tuto činnost narušit, a proto vyžaduje pečlivé lékařské vyšetření.

Srdeční arytmie (také dysrytmie) je porucha srdečního rytmu. Ve většině případů se jedná o postižení převodního systému řídící srdeční činnost (jedná se o specializovanou část srdeční svaloviny, která je schopná samostatné tvorby vzruchů a jejich vedení. Tento systém je nezbytný pro správné stahy, rytmus a frekvence srdce). Některé arytmie jsou považovány za běžné, jako např. respirační sinusová arytmie, kdy se srdce při nádechu mírně zrychlí, kdežto při výdechu mírně zpomalí.

Jaké jsou příznaky srdeční arytmie?

  • bušení srdce nebo silné údery srdce
  • chvění v hrudi nebo v krku
  • únava, pocity na omdlení
  • dušnost, bolesti na hrudi, záchvat mdloby
  • často příznaky chybí; lékař muže najít arytmii při běžném interním vyšetření

Příznaky arytmie se značné odlišují podle typu, vyvolávací příčiny a i věku jedince. Řada arytmii nevyvolává žádné subjektivní potíže a naše tělo je dokáže bez jakýchkoliv zdravotních rizik kompenzovat. Avšak u některých pacientů se mohou dostavovat nepříjemné pocity spojené s palpitací. Dle arytmie je poté vnímáno rychlé bušení srdce, nepravidelné vztahy či občasné vynechání. Dostavit se může i bolest na hrudníku a je-li arytmií narušena funkce srdce, dostavuje se slabost, únava, závratě, dušnost a mdloby. V nejzávažnějších případech může nastat fibrilace komor. Při tomto život ohrožujícím stavu dochází k nekoordinovanému stahování vlivem desynchronizace srdečního převodního systému. Tento stav lze zvrátit defibrilací, kdy se za pomoci elektrického výboje provede polarizace srdečních buněk, které tak mohou obnovit svoji činnost.

Příčiny srdeční arytmie

U mnoha lidí není příčina arytmie srdce jasná. V některých případech ji můžeme vysledovat jako příznak srdečního onemocnění, například koronární choroby srdeční, onemocnění štítné žlázy a ledvin. Někdy ji mohou zavinit určité léky nebo porušená rovnováha draslíku nebo hořčíku v organismu. Abnormální rytmus srdce může také vyvolat velká dávka kofeinu, alkoholu, silné kouření nebo stres.

Jaké jsou typy (formy) srdeční arytmie?

Srdeční arytmie je tedy termín, který označuje nepravidelný srdeční rytmus nebo srdeční frekvenci. Normálně srdeční rytmus ovládá elektrický systém srdce, který generuje a přenáší elektrické impulzy, což zajišťuje koordinované stahy srdce. Srdeční arytmie může zahrnovat příliš rychlý nebo příliš pomalý srdeční tep nebo nepravidelný srdeční rytmus.

Srdeční arytmie - ilustrace

Srdeční arytmie – ilustrace

 

Existuje několik typů srdečních arytmií, například tyto:

Fibrilace síní (atriální fibrilace): Nepravidelný a často příliš rychlý srdeční tep, který pochází z horních srdečních komor (síní).

Tachykardie: Příliš rychlý srdeční tep, který může mít různé formy, atrální tachykardie (rychlý srdeční tep z horních komor) a ventrikulární tachykardie (rychlý srdeční tep z dolních komor). Tachykardie jsou arytmie s výrazně zrychleným srdečním rytmem (přes 100 tepů za minutu).

Bradykardie: Příliš pomalý srdeční tep.

Fibrilace komor (ventrikulární fibrilace): Nepravidelný srdeční rytmus v dolních srdečních komorách (komorách), což může být život ohrožující stav.

Sponzorováno

Extrasystoly: Dodatečné srdeční stahy nebo „extrasystoly“, které mohou být vnímány jako srdeční palpitace. Extrasystoly jsou údery srdce, které nejsou způsobeny impulzy ze sinoatriálního uzlu, ale vznikají předčasně v důsledku „falešných“ impulzů ze síně (síňové extrasystoly) či z oblasti kolem atrioventrikulárního uzlu (junkční extrasysytoly; těmto dvěma typům se souhrnně říká supraventrikulární extrasystoly), případně z komory (ventrikulární extrasystoly).

Léčba – Jak na arytmii srdce?

Je důležité si pamatovat, že některé formy arytmie srdce mohou být velmi závažné. Potravinové doplňky uvedené v tabulce mohou standardní farmakologickou léčbu pouze doplnit, nikoli nahradit. Nikdy nepřestávejte užívat léky na srdce, aniž byste se poradili s lékařem. Všechny uvedené doplňky lze užívat současně, ale lékař musí určit, které jsou vhodné právě pro vás a v jakém pořádku a množství je máte užívat. Účinek se může projevit již během týdne, ale většinou je zapotřebí je užívat déle.

Pacientům se srdeční arytmií často prospívají potravinové doplňky s obsahem hořčíku, protože mnoho z nich mají tohoto minerálu nedostatek. Hořčík je životně důležitý pro koordinaci nervové a svalové činnosti včetně činnosti srdečního svalu. Hloh, léčivka užívaná jako srdeční tonikum již celá staletí, je rovněž velmi prospěšný. Zvyšuje přítok krve do srdce, vydatnost srdečních stahů a upravuje rytmus srdce. Rovněž koenzym Q10 pomáhá stabilizovat srdeční rytmus a může příznivě působit hlavně u lidí, kteří již dříve prodělali infarkt nebo trpí jiným srdečním onemocněním. Rozsáhlé studie byly provedeny ke zjištění účinku rybího tuku na srdeční onemocnění; první výsledky silně svědčí pro jeho schopnost zklidňovat arytmie srdce.

Srdeční rytmus mohou stabilizovat i další doplňky. Stopový prvek mangan pomáhá udržovat v dobrém stavu nervy, a aminokyseliny taurin a karnitin zlepšují zásobení srdce kyslíkem. Bylo zjištěno, že kozinec, užívaný v tabletách, tobolkách, tinktuře (30 kapek třikrát denně) nebo jako čaj, obsahuje různé látky, které stabilizují srdeční rytmus. Lékaři příležitostně předpisují potravinové doplňky s draslíkem, aby zabránili arytmii, i když většině lidí stačí – a je to pro nás lepší – jíst dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, aby získali dostatečné zásoby tohoto minerálu.

hořčík
dávkování: 400 mg dvakrát denně
pozor: neužívejte, máte-li nemocné ledviny

hloh
dávkování: 100 až 150 mg výtažku třikrát denně
doporučení: standardizovaný na obsah nejméně 8 procent vitexinu

koenzym Q10
dávkování: 50 mg dvakrát denně
doporučení: užívejte při jídle, lépe se vstřebává

rybí tuk
dávkování: 1000 mg třikrát denně
pozor: diabetici nesmějí nikdy překročit stanovenou dávku
připomínka: jíte-li aspoň dvakrát týdně ryby, nemusíte užívat

mangan
dávkování: 20 mg každé ráno
doporučení: bývá často obsažen v multivitaminech

aminokyseliny
dávkování: 1500 mg L-taurinu dvakrát denně, 500 mg L-karnitinu třikrát denně
pozor: neužívat v těhotenství a při kojení
doporučení: k dlouhodobému užívání zkuste směs aminokyselin

kozinec
dávkování: 400 mg dvakrát denně nebo tři šálky čaje denně
doporučení: obsahuje 0,5 procenta glukosidů a 70 procent polysacharidů

Co dále proti arytmii?

– Snižte nebo vynecháte konzumaci kofeinu a alkoholu.
Přestaňte s kouřením. Žádný lék ani potravinový doplněk nemůže kompenzovat dlouhodobé poškození srdce kouřením.
Pravidelně cvičte. Aerobní pohyb (například chůze) srdce posiluje.
– Omezte stres, jak je to jen možné. Mohou vám také pomoci různé relaxační techniky.

Rady a informace

. Čaj z kozince (astragalu) může pomoci stabilizovat srdeční rytmus, ale nepijte ho příliš často. Bylinné čaje jsou velmi účinné, proto omezte příjem na tři šálky denně.

. Nesnášíte-li chuť kozince, zkuste jiné bylinné čaje nebo tinktury. Dřišťál obsahuje složky známé jako berberiny, které mohou také zmírňovat arytmie. Andělika obsahuje směs látek potlačujících poruchy srdečního rytmu, hloh a jinan zlepšují přítok krve do srdce.

. Mnozí lékaři doporučují jíst dvakrát týdně lososa, makrelu, sledě nebo sardinky jako pomocný prostředek ke snížení rizika zhoubných arytmií. Je to dobrý nápad: tučné ryby z chladných vod mohou být lepším zdrojem omega-3 mastných kyselin než tobolky rybího tuku, a navíc si pochutnáte.

Podle současné dánské studie byly 55 pacientům po srdečním infarktu podávány tobolky rybího tuku nebo olivového oleje (placebo). Po třech měsících byly funkční srdeční testy významně lepší u těch, kteří užívali rybí tuk. Tito pacienti byli pravděpodobně méně ohroženi vážnou arytmií.

Podle studie v americkém kardiologickém časopise došlo u 232 nemocných s častou arytmií při zvýšení příjmu hořčíku a draslíku po třech týdnech k významnému snížení pravděpodobnosti arytmie.

Máte s arytmií srdce nějaké zkušenosti? Napište nám do komentářů.

A co si dále o arytmii přečíst?

VIDEO: Onemocnění srdce a cév – jaké zlozvyky nám škodí a co je nejlepší prevence?

Sponzorováno

Studie a zdroje článku

Sponzorováno

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autor článku

Daniel Borník (více o nás)

 

Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky:

Přečtěte si také naše další články

 

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva