Výpočet BMI, Body Mass Index – jak se správně provádí? 4.87/5 (38)

Sponzorováno

Výpočet BMI, Body Mass Index

Co je to BMI?

BMI je zkratka výrazu Body Mass Index – Index tělesné hmotnosti. Tento index (též navývaný i Queteletův index) je jedním z nejpoužívanějších ukazatelů při měření obezity. Jednoduchým výpočtem tedy můžete zjistit v jaké kategorii se nacházíte a jakému vysokému zdravotnímu riziku se díky své váze vystavujete. Výsledkem výpočtu BMI je číslo. Čím je číslo vyšší, tím je člověk na svou výšku těžší. BMI je normální v hodnotách mezi 20 až 25. V tomto rozmezí BMI byste se neměli pokoušet o hubnutí dietou. Dosáhli byste tím jenom zpomalení metabolismu, což by pro vás znamenalo nutnost méně jíst. Při každé „výjimce“ od diety byste začali přibírat. Právě takto si mnoho žen pokazilo postavy.

Klasifikační tabulka pro BMI

BMI tabilka

Kategorie BMI jsou zjednodušeným modelem. Body Mass Index udává méně přesné údaje zejména u dětí, starších lidí a aktivních sportovců. Přesnější posouzení tělesné váhy než kalkulačka BMI provede lékař, který zahrne i další parametry: např. pohlaví, věk, objem svalů a typ postavy.

Tělesná aktivita

Při výpočtech BMI indexu a obvodu pasu tento parametr netřeba. Tělesná aktivita však pomůže určit, kolik energie má člověk denně sníst. Lehká aktivita znamená, že člověk posedává u počítače a věnuje se běžným činnostem doma. Takový životní styl spálí málo energie – tomu třeba podřídit příjem energie ve stravě. Naopak těžká práce mine hodně energie a tu je třeba do těla doplnit. V průměru se dá říci, že rozdíl mezi lehkou a těžkou prací znamená navýšení stravy zhruba o dvě až tři tisíce kJ denně (podle věku).

Sponzorováno

Jak se infex BMI počítá?

Vzorec pro výpočet BMI je velice jednoduchý: BMI = tělesná váha(kg) / tělesná výška2 (m)
např. člověk s váhou 80 kg a výškou 183 cm si BMI vypočítá podle uvedeného vzorce takto:
BMI = 80 / 1,8322 = 23,89

Pár informací k výsledku

Výpočet nebo BMI kalkulačka vám poskytne hodnotu BMI indexu, podle kterého poznáte, zda máte podváhu, normální váhu nebo nadváhu.

Podváha: méně než 19 BMI

Podváha je extrémní stav se zvýšenými zdravotními riziky. V této situaci nejsou schopny tělesné orgány dostatečně pracovat, klesá imunita a schopnost organismu regenerovat a vyrovnávat se s každodenní zátěží.

Ideální váha: 19 – 25 BMI

Pokud vám BMI kalkulačka vrátí tuto hodnotu, tak je to ideální pro dlouhý a zdravý život. Zdravotní rizika jsou minimální.

Nadváha: 25 – 30 BMI – Nadváha – zvýšené zdravotní riziko

Mírná nadváha zvyšuje zdravotní rizika, především ta, ke kterým máte genetické predispozice. Neváhejte se pustit do rozumného a zdravého hubnutí. V opačném případě přetěžujete celý pohybový systém, speciálně klouby, páteř a v neposlední řadě zvyšujete zátěž na srdce. Hrozící onemocnění: nerovnováha pohlavních hormonů, poruchy plodnosti, bolesti zad, poškození plodu související s nadváhou matky.

BMI kalkulačka rozeznává i 3 stupně obezity:

Obezita 1. stupně : 30 – 35 BMI – vysoké zdravotní riziko

Kromě výše uvedených nemocí hrozí navíc ateroskleróza, hypertenze, onemocnění kloubů (zejména kolen a kyčlí), dna. Tato míra obezity znamená skutečné zvýšení zdravotních rizik a je zbytečné se vymlouvat na rodinné dispozice. Už byste měli vážně uvažovat o hubnutí. Jen pouhé snížení váhy o 10 % vede k výraznému snížení zdravotních rizik.

Obezita 2. stupně : 35 – 40 BMI – velmi vysoké zdravotní riziko
Kromě výše uvedených navíc vysoká hladina cholesterolu, zvýšený krevní tlak, onemocnění srdce, cév a cukrovka. Vaše vazy a páteř trpí.

Obezita 3.stupně : 40 a více BMI – extrémní zdravotní riziko
Navíc hrozí diabetes mellitus II. stupně, onemocnění žaludku, dušnost. Těžká obezita přímo ohrožuje váš zdravý a dlouhý život.

TIP: Podívejte se na časté mýty o BMI

VIDEO: Co je to BMI? (anglicky)

Sponzorováno

    Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

    Autorem článku je naše redakce

    Tým rehabilitace.info (více o nás)

     

    Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

    Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


    Štítky:

    Přečtěte si také naše další články

    Bez komentáře u článku “Výpočet BMI, Body Mass Index – jak se správně provádí?”

    1. […] sloupci na pravé straně máte možnost si s pomocí svojí výšky a váhy spočítat takzvaný Body Mass Index. Výsledek si porovnejte s údaji […]

    2. […] stav, a zachytit případné problémy dostatečně brzy. Lékař by vám měl zkontrolovat index tělesné hmotnosti, krevní tlak a krevní […]

    3. […] možné spojitosti mezi pravidelnou konzumací čokolády a úrovní Indexu tělesné hmotnosti (BMI – Body Mass Index). Výzkum provedla na vzorku z 1018 lidí obou pohlaví ve věku od 20 do 85 […]

    4. […] nedávné rozsáhlé studii ve Finsku bylo zjištěno, že hodnota indexu tělesné hmotnosti (BMI) byla nejvyšší u vysoce stresovaných osob a že tyto osoby měly tendenci jíst více potravin, […]

    Zanechat komentář ke článku

    Zpráva