Sponzorováno

Vitamín Bt – Karnitin (L-karnitin) – jaké má účinky na zdraví? 4.91/5 (11)

ryba-l-karnitin

Vitamin Bt (L-karnitin) – je pro život velmi důležitá živina, která má zásadní roli v energetickém metabolismu těla. Z vědeckého hlediska vitaminem není, neboť se může v organismu tvořit.

L-karnitin je látka vyskytující se ve dvou formách (izomerech):

 • D-karnitin – nemá v těle žádnou funkci, při vysokém množství může být toxický.
 • L-karnitin – přírodní izomer, využíván i jako potravinový doplněk při hubnutí, sportu a prevenci. Byl izolován z masa – odtud je i jeho název (carne – latinsky maso).

Funkce L-karnitinu

L-karnitin přenáší mastné kyseliny do mitochondrií (energetických zdrojů v buňce), které je přeměňují na energii. Bez L-karnitinu se mastné kyseliny do mitochondrií nedostanou. Je velmi důležitý při dodávání energie do tělesných orgánů (srdce, svaly, játra, buňky imunitního systému), čímž umožňuje jejich funkci. Má i detoxikační účinky – pomáhá odstraňovat z buněk meziprodukty metabolismu.

Sponzorováno

Kde L-karnitin najdeme?

L-karnitin je součástí naší každodenní stravy. Obsahuje ho zejména:

 • tmavé maso (jehněčí, hovězí, zvěřina)
 • ryby
 • drůbež
 • mléko
 • rostlinné produkty

V těle se L-carnitin vyskytuje i přirozeně, ale tělo ho je schopno vytvořit pouze malé množství. Na jeho produkci potřebuje aminokyseliny (lysin a methionin), vitamíny (C, B6, B12, B3, B9) a stopové prvky (železo).

Příznaky nedostatku L-carnitinu

Zejména jsou to tyto příznaky:

 • únava a vyčerpanost
 • snížený tělesný výkon

Denní potřeba L-carnitinu

Doporučená denní dávka je 500 – 1000 mg. Jako součást redukčních diet, v těhotenství, u vegetariánů a sportovců se může užívat ve formě potravinového doplňku 3 – 5 g / den.

VIDEO: L-Karnitin a jeho účinky

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Vitamín Bt – Karnitin (L-karnitin) – jaké má účinky na zdraví?”

  1. […] známá aminokyselina jménem L-karnitin okamžitě nastartuje spalování tuků na energii. L-karnitin obsahuje většina dietních […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva