VLDL cholesterol – co je to a jaké jsou rozdíly mezi VLDL a LDL cholesterolem? 4.71/5 (7)

VLDL cholesterol - co je to a jaké jsou rozdíly mezi VLDL a LDL cholesterolem?Lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) a lipoproteiny s velmi nízkou hustotou (VLDL) jsou dva různé typy lipoproteinů v krvi. Lipoproteiny jsou kombinací proteinů a různých typů tuků. V krvi přenášejí cholesterol a triglyceridy.

Cholesterol je mastná látka, která je nezbytná pro tvorbu buněk. V těle se nejčastěji vytváří v játrech relativně složitou cestou. Triglyceridy jsou další typ tuku, který se používá k ukládání extra energie do buněk.

Hlavním rozdílem mezi VLDL a LDL je to, že obsahují různá procenta cholesterolu, bílkovin a triglyceridů, které tvoří každý lipoprotein. VLDL obsahuje více triglyceridů. LDL obsahuje více cholesterolu.

VLDL a LDL jsou považovány za typy „špatného“ cholesterolu. Zatímco vaše tělo potřebuje jak cholesterol, tak triglyceridy, aby fungovalo, příliš mnoho těchto tuků může způsobit, že se nahromadí ve vašich tepnách. To může zvýšit riziko srdečních chorob a cévní mozkové příhody. A to nechcete.

Velmi nízkodenzitní lipoprotein (z angl. VLDL—very low-density lipoprotein) je lipoproteinová částice, která vzniká v játrech a dosahuje velikosti asi 35–100 nm. Základ tvoří jednoduché tuky – triglyceridy, ty jsou obklopeny fosfolipidy, cholesterolem, cholesteryl estery a jistými apolipoproteiny.

Definice VLDL

VLDL je vytvářen v játrech a slouží k přenášení triglyceridů po celém těle. Skládá se z následujících složek:

 • cholesterol 10%
 • triglyceridy 70%
 • proteiny 10%
 • ostatní tuky 10%

Vaše játra tedy vytvářejí VLDL a uvolňují jej do vašeho krevního řečiště. VLDL přenášejí do tkání hlavně triglyceridy, další typ tuku. VLDL je podobný LDL cholesterolu, ale LDL převážně přenáší cholesterol do tkání namísto triglyceridů.

Triglyceridy nesené VLDL jsou využívány buňkami v těle pro energii. Pokud jíte více sacharidů nebo cukrů, než spálíte, tak to může vést k nadměrnému množství triglyceridů a vysokým hladinám VLDL v krvi. Další a další triglyceridy se ukládají v tukových buňkách a uvolňují se později, když je to potřeba pro energii.

Vysoké hladiny triglyceridů jsou spojeny s hromaděním tvrdých usazenin v cévách. Ty se nazývají plak. Tvorba plaku zvyšuje riziko srdečních chorob a cévní mozkové příhody. Odborníci se domnívají, že je to kvůli:

 • zvýšenému zánětu
 • zvýšenému krevnímu tlaku
 • změnám výstelky krevních cév
 • nízkým hladinám lipoproteinu o vysoké hustotě (HDL), neboli „dobrého“ cholesterolu

Vysoké triglyceridy jsou také spojovány s metabolickým syndromem a onemocněním jater.

Definice LDL

LDL má méně triglyceridů a vyšší procento cholesterolu než VLDL. LDL se z velké části skládá z následujících látek (dle tohoto zdroje):

 • cholesterol 26%
 • triglyceridy 10%
 • proteiny 25%
 • ostatní tuky 15%

LDL je nosičem cholesterolu po celém těle. Příliš mnoho cholesterolu ve vašem těle vede k vysokým hladinám LDL. Vysoké hladiny LDL jsou také spojeny s hromaděním plaku ve vašich tepnách. Tyto plaky mohou nakonec vést k ateroskleróze. K ateroskleróze dochází, když usazeniny plaku ztuhly a zúžily tepnu. Tím se zvyšuje riziko infarktu a mrtvice.

Hladiny celkového cholesterolu, LDL a HDL spolu s řadou dalších faktorů určují, které možnosti léčby jsou pro vás v případě nemoci ty nejlepší. Promluvte si se svým lékařem o svém cholesterolu a o tom, jak můžete snížit riziko srdečních onemocnění pomocí stravy, cvičení, změn životního stylu a léků (jen pokud je to nutné).

Testování hladin VLDL a LDL

Většina lidí je zvyklá si během rutinní zkoušky u lékaře otestovat úroveň LDL. LDL se obvykle testuje jako součást testu na cholesterol.

Obecně se doporučuje všem osobám starším 20 let nechat si kontrolovat hladinu cholesterolu každé čtyři až šest let. Je-li vaše riziko srdečních chorob vysoké nebo je nutné monitorovat jakoukoli léčbu, je vhodné hladinu cholesterolu sledovat častěji.

Neexistuje žádný specifický test na VLDL cholesterol. VLDL se obvykle odhaduje na základě hladiny triglyceridů. Triglyceridy se také obvykle testují při testu na cholesterol.

Mnoho lékařů neprovádí výpočty k nalezení odhadované úrovně VLDL, pokud o to výslovně nepožádáte.

Jak snížit úrovně VLDL a LDL?

Metoda snižování hladiny VLDL a LDL je stejná: zvyšujte fyzickou námahu a jezte zdravé potraviny.

Také může být prospěšné přestat kouřit a snížit spotřebu alkoholu na minimum. Váš lékař je nejlepším místem, kde začít s doporučeními o zdravých změnách životního stylu.

Další tipy

 • Jezte ořechy, avokádo a ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, jako je losos a halibut.
 • Vyhněte se nasyceným tukům, které se nacházejí v některých potravinách.
 • Cvičte alespoň 30 minut denně.

Je důležité přejít na zdravé tuky a omezit cukr a alkohol. Někteří lidé mohou brát i léky. Ale změna životního stylu je každopádně důležitá.

Jaká by měla být úroveň VLDL?

Hladina VLDL by měla být nižší než 30 mg / dl (miligramy na decilitr). Vyšší hodnoty vás vystavují riziku srdečních chorob a cévní mozkové příhody.

Co si dále o cholesterolu přečíst?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva