Sponzorováno

Potraviny urychlující metabolismus – které to jsou? 4.65/5 (26)

Chilli papričky obsahují kapsaicin, který, jak je již obecně známo, zrychluje metabolismus

Chilli papričky obsahují kapsaicin, který, jak je již obecně známo, zrychluje metabolismus

Je známo, že některé druhy potravin dokážou účinně urychlit náš metabolismus. Přitom není rozhodující zda se jedná o muže nebo ženu.

Které potraviny zrychlují metabolismus?

Celozrnné obiloviny

Obsahují kvalitní sacharidy, bílkoviny a nenasycené mastné kyseliny. Ideální je zařadit je do jídelníčku ráno, kdy energii z nich ve zvýšené míře potřebuje tělo i váš mozek.

Protein ze syrovátky

Protein ze syrovátky – tento druh bílkoviny je komplexní a vysoce kvalitní. Má schopnost navodit pocit sytosti na delší dobu, čímž udržuje metabolismus v obrátkách.

Ocet

Neboli zředěná forma kyseliny octové, stabilizuje cukr v krvi. Je prokázáno, že jedna lžička octa v jídle, dokáže až o 30 procent snížit hladinu cukru v krvi. Díky tomuto efektu máte menší apetit a energii si dokážete lépe rozvrhnout. Tělo tak dostává přiměřené a potřebné dávky cukru v delším časovém intervalu. V praxi to znamená, že ocet díky těmto vlastnostem zabraňuje vytváření přebytečného tuku.

Chilli papričky

Chilli papričky obsahují kapsaicin, který, jak je již obecně známo, zrychluje metabolismus. Kapsaicin zvyšuje vnitřní teplotu těla. Za účelem zvýšení tepla je tělesná energie potřebná, proto kapsaicin logicky zrychluje metabolismus a napomáhá tak spalování tuků.

TIP: Chilli je super i na hubnutí!

Mandle

Mandle jsou plné prospěšných tuků, vlákniny a bílkovin. Jelikož jsou bohaté na esenciální mastné kyseliny, které již vlastním trávením zvyšují výkonnost metabolismu, je vhodné je zařadit do každodenního příjmu potravy. Avšak vzhledem k vysoké kalorickou hodnotu mandlí, nedoporučuje se konzumovat denně více než hrst. Vhodné jsou také piniové ořechy, kešu a lískové oříšky.

Přírodní bílý jogurt

Různé druhy obsahují různé kultury probiotických bakterií, které napomáhají trávení čímž také podporují metabolické procesy. Obsahuje také prospěšné tuky a některé bílkoviny. Ideální je na svačinu spolu s jablkem.

Sponzorováno

Čtěte také: Potraviny, které potlačují chuť k jídlu

Zelený čaj

Je jedním z nejlepších startovacím metabolismu, proto je vhodné pít ho hned ráno. Svým obsahem kofeinu zelený čaj podporuje také činnost mozku. Často se nachází jako přísada výživových doplňků zaměřených na spalování tuků.

Fazole

Fazole se doporučuje pro její vysoký obsah vlákniny, která má schopnost zasytit na delší dobu. Vláknina tak působí jako prevence zpomalování metabolismu během dne.

Losos

Ačkoliv losos patří mezi tučnější ryby, obsahuje vzácnou dokosahexaenovou kyselinu (DHA), která dokáže zastavit vznik nových tukových buněk. V zásadě je likviduje. Kde získat více DHA? Zkuste jíst více ryb, nebo si do jídla (například rizota, či těstovin) přidávejte rybí tuk.

Špenát

Špenát je nabitý antioxidanty, které se ve velké míře podílejí při regeneraci namáhaných svalů a působí jako prevence před nežádoucím účinkům volných radikálů.

Zázvor

Zázvor nejen vydatně podporuje trávení, ale má vliv i na vnitřní teplotu těla. Tímto způsobem také ovlivňuje (jako kajenský pepř a zelený čaj), rychlost tělesného metabolismu.

Z dalších potravin jsou to například vejce, krocan, kuřecí prsa, arašídové máslo, extra panenský olivový olej, kvalitní káva, zelenina, jablka i sója.

Co naopak nejíst?

Omezte negativní vlivy – kouření, alkohol, uzeniny, konzervované potraviny.

Na konec: super tipy na zrychlení metabolizmu

– Jezte vícekrát během dne a menší porce – Váš metabolismus se zrychlí, pokud jíte během dne potraviny s vysokým obsahem vlákniny a prvotřídní bílkoviny v menších dávkách v pravidelných intervalech. K zrychlení metabolismu přispějí také zdravé svačiny. V žádném případě hubnutí neřešte hladovkou.

Pijte čistou vodu – Více než devadesát procent chemických reakcí v těle je závislých na vodě. Pokud vašemu organismu dopřejete přísun této blahodárné tekutiny, podpoříte tím i činnost vašeho metabolismu.

A co si dále přečíst na toto téma?

VIDEO: Jak zlepšit metabolismus a funkci štítné žlázy?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva