Sponzorováno

Vyzkoušejte chilli papričky: vypálí bacily a uvolní ucpaný nos 4.81/5 (36)

Vyzkoušejte chilli papričky: vypálí bacily a uvolní ucpaný nosChilli papričky tlumí bolest, vyvolávají pocity štěstí, předcházejí rakovině žaludku i slinivky. Chilli papričky obsahují pálivý kapsaicin, který vědce svými účinky nepřestává překvapovat.

Po spreji, kterým v Severní Americe a Kanadě plaší útočící medvědi, dostal slovo sprej do nosu pro lidi. Výzkumníci z univerzity v Cincinnati ho testovali na pacientech s chronickou rýmou nealergickou. Do minuty od použití se jim ulevilo, během dvou týdnů příznaky zeslábly. Teď už jen přijít na to, jak kapsaicin vypálí jen rýmu, a ne i sliznici. Vidina úspěchu je však naštěstí pekelně ostrá.

Zázračný kapsaicin

Účinná látka kapsaicin působí toxicky na nervová zakončení, čímž utlumuje přenos pocitu bolesti. Pokud kapsaicin aplikujeme lokálně, například v náplasti, první pocit je ostrá bolest. Pak jakoby se vyčerpala kapacita, takže nastane útlum. Funguje to velmi dobře při chronických onemocněních jako revmatoidní artritida. Pokud hovoříme o používání kapsaicinu v potravě, kromě chuťových vjemů vyvolává pocity bolesti. Ty mohou stimulovat uvolňování některých nervových mediátorů provokujících tvorbu endorfinů, látek, které vyvolávají příjemné pocity.

Chilli papričky jsou super na ucpaný nos.

Kapsaicin nás také chrání proti rakovině. Naváže se na bílkoviny zhoubných buněk a přiměje je k apoptóze, buněčné „sebevraždě“. Experimentální práce ukazují, že pokud kapsaicin lékaři podají do žíly, vyvolají pokles hladiny cukru v krvi a zde vzniká naděje, že ho možná jednou budou moci využít při léčení cukrovky.

Sponzorováno

Jak ještě působí chilli papričky na zdraví?

Asi správně tušíte, že svou pálivě-hřejivou schopností působí na krevní oběh, a to vcelku blahodárně. Pomáhají prokrvení orgánů, a tím i jejich větší citlivosti, což se nejvíce projeví ve smyslu afrodiziak. Jejich další schopností je podporovat v těle tvorbu endorfinů (hormonů štěstí), čímž navozují pocit spokojenosti. Snižují také hladinu cukru v krvi, takže jejich umírněná konzumace se doporučuje například cukrovkářům. Stejně tak držíte-li dietu, dejte si alespoň jednou denně kousek papričky. Říká se, že při požívání pálivého jídla se samovolně zvyšuje výdej energie až na dvojnásobek. A dokonce britská studie prokázala jistou souvislost s nižším výskytem rakoviny slinivky a plic ve světových lokalitách, kde tuto pochutinu konzumují pravidelně a bez ostychu.

TIP: I obyčejná paprika je pro zdraví prospěšná

A jejich ostrosti se vůbec nemusíte bát. Pokud se ostýcháte přímé konzumace, můžete třeba do jídel začít přidávat kajenský pepř neboli sušenou verzi chilli papriček. Hodí se do nejrůznější škály jídel od gulášů, přes saláty, polévky, různé přílohy a těstoviny, nebo jako ochucovadlo ke studené kuchyni. Co se týče chilli papriček (správně se tato plodina jmenuje paprika křovitá), fantazii se meze nekladou. Možná vaší pozornosti neuniklo ani to, že se vyrábí i čokoláda s touto pálivou příchutí.

S touto plodinou se zkrátka vyplatí experimentovat a dalo by se říci, že jí není nikdy dost. Původně se pěstovala v Americe a díky Kolumbovi ji dnes můžeme konzumovat i my.

Co je dobrého ještě vědět o chilli?

VIDEO: Co se stane když ochutnáte nejpálivější chilli papričku na světě?

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva