Kyselina dokosahexaenová (DHA) a zdraví – jaké má účinky na naše tělo? 4.74/5 (27)

Sponzorováno

V alternativní medicíně je DHA nabízena jako přírodní prostředek na širokou škálu zdravotních problémů a nemocí.

V alternativní medicíně je DHA nabízena jako přírodní prostředek na širokou škálu zdravotních problémů a nemocí.

Už od doby, kdy se narodíte, je kyselina dokosahexaenová (DHA) klíčovou složkou pro vývoj mozku a očí. A nehraje důležitou roli jen na začátku života. Pokračuje dále po celý život v podpoře funkcí mozku a očí. DHA je ve skutečnosti hlavní strukturální a funkční tuk, který se nachází v mozku a v očích, a je také klíčovou složkou tkáně nacházející se v srdci a kardiovaskulárním systému. DHA je jeden z omega-3 tuků.

Omega-3 jsou jednou z nejvíce studovaných živin všech dob, s přibližně 30 000 vědeckými publikacemi spojujícími omega-3 s různými zdravotními přínosy. Například jedna studie, ve které subjekty přijímaly 900 mg DHA z řas po dobu šesti měsíců, naznačuje, že doplnění DHA na této úrovni může skvěle podpořit paměť zdravých dospělých ve věku 55 let a starších.

DHA (kyselina dokosahexaenová) je tedy omega-3 mastná kyselina nacházející se v mastných rybách a mořských řasách. DHA je také široce dostupná ve formě různých doplňků. Kromě toho také tělo přirozeně vytváří malé množství DHA.

Použití DHA

V alternativní medicíně je DHA nabízena jako přírodní prostředek na širokou škálu zdravotních problémů a nemocí. Například na tyto zdravotní problémy a nemoci:

 • Alergie
 • Astma
 • Porucha pozornosti – hyperaktivita
 • Demence
 • Deprese
 • Srdeční choroby
 • Vysoký krevní tlak
 • Vysoký cholesterol
 • Psoriáza
 • Raynaudův syndrom
 • Revmatoidní artritida
 • Diabetes typu 2
 • Ulcerózní kolitida

Kromě toho se u DHA předpokládá, že zabraňuje rakovině, věkem podmíněné makulární degeneraci a Alzheimerově chorobě.

DHA a její výhody pro zdraví

Ve všech fázích vašeho života je DHA tělem využívána pro zdravé fungování mozku. DHA je také velmi důležitá pro vývoj nervového systému v prvních šesti měsících života. Četné studie naznačují, že DHA může přinést řadu dalších zdravotních účinků a benefitů, jako je například zlepšené kardiovaskulární zdraví. Vzhledem k tomu, že DHA má protizánětlivé vlastnosti, předpokládá se také, že chrání před zdravotními stavy spojenými se zánětem v těle. Podívejme se na některé zdravotní přínosy kyseliny dokosahexaenové podrobněji.

Sponzorováno

Pro zdraví srdce

Užívání DHA v kombinaci s EPA (kyselina eikosapentaenová) může podle zprávy z roku 2009 snížit několik rizikových faktorů pro různá kardiovaskulární onemocnění (včetně vysokého cholesterolu). Autoři zprávy navíc poznamenávají, že užívání doplňků obsahujících DHA může mírně zlepšit krevní tlak. Zpráva rovněž uvádí, že lidé s vyššími úrovněmi DHA mohou mít nižší riziko aterosklerózy. Pravidelný příjem DHA a EPA může významně snížit riziko úmrtí na srdeční onemocnění.

Pro zdraví mozku

DHA může pomoci chránit před kognitivním poklesem souvisejícím s věkem – to zjistil v roce 2010 výzkum Alzheimerovy choroby. Při analýze údajů z dříve publikovaných klinických studií autoři recenze zjistili, že užívání doplňků obsahujících jak DHA, tak EPA může pomoci léčit mírné kognitivní poškození (ale ne přímo Alzheimerovu chorobu).

Na deprese

DHA může přispět k ochraně před depresí – to podle výzkumného šetření z biologické psychiatrie z roku 2010. Pokud se podíváme na 14 studií o hladinách polynenasycených mastných kyselin u depresivních pacientů, autoři recenzí zjistili, že lidé s depresí mohou mít vyšší pravděpodobnost nízké hladiny DHA a EPA. Autoři recenzí naznačují, že DHA a EPA mohou pomoci snížit depresivní symptomy a naopak mohou sloužit jako alternativní léčba deprese.

Upozornění v souvislosti s DHA

Ačkoli DHA je obecně považována za bezpečnou, je známo, že užívání DHA ve formě rybího oleje způsobuje řadu vedlejších účinků, včetně špatného dechu, pálení žáhy a nevolnosti. A co víc, existují určité obavy, že rybí olej může snížit aktivitu imunitního systému a oslabit obranyschopnost těla před infekcí. Kromě toho, užívání rybího tuku v kombinaci s některými léky (např. léky proti krevnímu tlaku) může v některých případech vyvolat škodlivé účinky. Proto je důležité poradit se svým lékařem předtím, než kombinujete rybí olej s vašimi léky. To si pamatujte.

Kde ji najdete – zdroje DHA

Doplňky DHA se prodávají v mnoha lékárnách, v obchodech s potravinami, v obchodech specializujících se na doplňky stravy. Nakoupíte je i online na internetu. Kyselina eikosapentaenová (EPA) je další omega-3 mastná kyselina obsažená v rybím oleji. Mnoho doplňků stravy obsahuje kombinaci DHA a EPA.

Jak jsme si řekli, pravidelný příjem DHA je důležitý pro dobré zdraví mozku. Konzumace mastných ryb ze studených vod (jako losos, makrela, sleď a sardinky) několikrát týdně vám může pomoci dosáhnout optimálního příjmu DHA. Pokud nejsou tyto tučné ryby součástí pravidelné stravy, poraďte se s lékařem o nalezení doplňku DHA, který je pro vás ten pravý.

Sponzorováno

Zatímco užívání doplňků DHA může poskytnout určité přínosy pro zdraví, je příliš brzy na to doporučit DHA jako léčbu pro jakýkoli zdravotní stav. Je důležité si uvědomit, že doplňky DHA by neměly být používány jako náhrada za standardní péči o chronický stav. Vyhýbání se nebo zpoždění léčby chronického onemocnění ve prospěch samoléčby pomocí DHA může mít vážné zdravotní důsledky. To si uvědomte.

Zdroje článku a studie o DHT

Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

Autorem článku je naše redakce

Tým rehabilitace.info (více o nás)

 

Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


Štítky: ,

Přečtěte si také naše další články

Zatím žádné komentáře

Zanechat komentář ke článku

Zpráva