Sponzorováno

Potraviny urychlující trávení a potlačující chuť k jídlu – jsou to tyto! 4.71/5 (14)

Konzumace ovesných vloček napomáhá k udržování hladiny cukru v krvi a inzulínu na optimální úrovni a zároveň urychluje proces spalování tuků.

Konzumace ovesných vloček napomáhá k udržování hladiny cukru v krvi a inzulínu na optimální úrovni a zároveň urychluje proces spalování tuků.

Jíme proto, abychom přežili, ale nežijeme proto, abychom jedli. Ať už se tedy snažíte udržet si jen zdravou váhu nebo je vaším cílem rovně zhubnout a změnit stravovací návyky, je důležité udržet chuť k jídlu pod kontrolou. Pomohou vám v tom i následující potraviny.

Nekontrolovatelná zvýšená chuť k jídlu může být důsledkem nezdravého životního stylu, změn nálady, deprese, nudy, stresu, úzkosti a různých emocionálních faktorů. Větší apetit však může být spojen i s různými nemocemi či fyziologickými procesy jako jsou premenstruační syndrom, bulimie, hypoglykémie, diabetes či těhotenství. Neutuchající apetit přitom můžete zkrotit několika bezbolestný způsob. Začít můžete potravinami, které vám dodají všechny důležité živiny, a tak si vaše tělo nebude „žádat stále více“.

Ovesné vločky vám nesmí chybět

Ovesné vločky obsahují vysoký podíl rozpustné i nerozpustné vlákniny. Rozpustná je zdrojem energie a působí jako probiotikum, zatímco nerozpustná pomáhá při trávení. Ovesné vločky navíc pomáhají aktivizovat hormon cholecystokinin zodpovědný za regulaci apetitu.

Konzumace ovesných vloček napomáhá k udržování hladiny cukru v krvi a inzulínu na optimální úrovni a zároveň urychluje proces spalování tuků. Kromě toho ovesné vločky snižují špatný cholesterol a také vysoký krevní tlak. Pozor však na pražené műsli z ovesných vloček, které si mnozí často zaměňují s těmi klasickými. V širokém sortimentu tohoto zboží se běžný člověk orientuje jen velmi těžko a v domnění, že kupuje zdravé jídlo, sáhne často po „nesprávné krabici“. Už z jejich názvu vyplývá, že se tepelně zpracovávají pomocí pražení, čímž se jejich energetická hodnota dost zvyšuje. Navíc bývají často obohacené o vysoký podíl sacharidů. Nezapomeňte, že v jednoduchosti je krása – vsaďte proto na zcela klasické obyčejné vločky, které si sami vylepšíte mlékem, medem, ovocem či ořechy. Tak přesně víte, co jíte.

Jablka vůbec nejsou „obyčejná“

Mluvíme o jablkách. Ty jsou totiž stejně jako ovesné vločky bohaté na rozpustnou vlákninu, která udrží žaludek sytý po delší dobu, a tak pomáhají předcházet nekontrolovanému přejídání. Mají málo kalorií a vysoký obsah vody, což je také klíčem ke kontrole chuti k jídlu. Obsahují tzv. pektin, který pomáhá při hubnutí a bojuje s látkami, které podněcují hlad. Jablka také dodávají energii, ale důležité je dopřát si při pochutnávaní na ně čas a každé sousto pořádně rozžvýkat, aby si váš žaludek uvědomil, kdy je již sytý.

Sponzorováno

Lněná semínka – malé, ale bohaté

Pocit sytosti na delší vám zajistí lněná semínka. Kromě toho, že jsou zdrojem vlákniny, obsahují i ​​omega-3 mastné kyseliny, bílkoviny a omega-6 mastných kyseliny, které zvyšují hladinu zmíněného hormonu cholecystokininu, který reguluje chuť k jídlu. Lněná semínka můžete kombinovat s ovesnými vločkami, bílým jogurtem a výborně se hodí do čerstvých zeleninových salátů. Pokud jste fanouškem čerstvých smoothie nápojů, vyzkoušejte při jejich přípravě přidat i polévkovou lžíci lněných semínek a zvýšíte tak jejich výživovou hodnotu.

Zelený čaj je supernápoj budoucnosti

Odborníci totiž právě zelený čaj doporučují jako náhradu slazených či jiných zdraví nevyhovujících nápojů. Nejenže jde o bohatý zdroj antioxidantů, obsahuje i tzv. fytonutrienty, které stimulují cholecystokinin. Navíc obsah látek nazývaných katechiny v zeleném čaji zpomaluje nárůst hladiny cukru v krvi a následné ukládání tuků. Zelený čaj obsahuje i vitamin C, karotenoidy, zinek, selen, chrom a jiné stopové prvky. Ve vysoké míře se zelený čaj podílí na úbytku tělesné hmotnosti a odstranění škodlivých látek z trávicího traktu.

Kajenský pepř vyštipujeme tuky

Vědci zjistili, že kořeněná jídla mohou být příčinou pocitu sytosti. Kajenský pepř obsahuje sloučeninu zvanou kapsaicin, která je zodpovědná za jeho pálivou chuť. Zároveň však jde o látku, která zrychluje metabolismus a pomáhá tak při spalování tuků a kalorií vyšší rychlostí, takže se uplatňuje zejména při redukci hmotnosti. Pokud vám tedy nevadí ostřejší jídla, konzumovat můžete syrový či vařený kajenský pepř, nebo ve formě prášku můžete přidávat do jídel tzv. kajenské koření.

Jak připravit kajenský čaj

Výborná je i intenzivní chuť kajenského čaje. Horkou vodou však zalijte jen špetku pepře a přidejte k ní i šťávu z poloviny citronu. Takto připravený čaj můžete pít mezi jídly.

TIP: 10 nejlepších způsobů, jak zlepšit přirozeně a přírodně vaše trávení

VIDEO: Jak zahnat chuť k jídlu?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva