Toto jsou potraviny, které urychlují metabolismus – zkusíte je? 4.57/5 (28)

Sponzorováno

Chilli papričky umí efektivně zrychlit metabolismus.

Chilli papričky umí efektivně zrychlit metabolismus.

Proč je rychlý metabolismus tolik důležitý? Je to jak proto, že lidské tělo funguje jak má, tak je to hlavně z toho důvodu, že díky němu dokáže efektivněji a rychleji spalovat tuky. I proto jsou dnes tolik populární různé doplňky stravy, které dokážou metabolismus zrychlit. Pokud je i toto váš cíl, ale přitom nechcete využívat tyto pomocníky a dostávat do těla nebezpečnou chemii, je možné zvolit i cestu přirozenou. A ta je spojena s konzumací těch potravin, které opravdu umí zajistit, že se váš metabolismus zrychlí. O jaké potraviny se jedná? Podívejte se společně s námi. U některých dochází ke zrychlování metabolismu přímo, u jiných je to takzvaně nepřímo, prostřednictvím svalové hmoty.

Ryby

Ty by měly být na talíři minimálně dvakrát do týdne. Nutno říci, že většina Čechů i Češek má v tomto značné mezery. Přitom to mohou být právě ryby, které umí pomoci ke zrychlení metabolismu. A to primárně nepřímou cestou. Jsou totiž bohatým zdroje bílkovin. A ty mají plus v tom, že podporují tvorbu svalové hmoty. A její dostatečné množství zajistí to, že může docházet k výrazně lepšímu spalování tukových zásob. Paradoxní je, že jako nejlepší volba jsou doporučovány hlavně tučnější ryby. A to některé z této trojice:

Konopná semínka

Jsou celkem drobná, ale pokud jde o jejich klad spojený s efektivitou spalování tuků, tak je třeba jasně říci, že dokážou zrychlit metabolismus. Je tedy v hodné zařadit je do různých jídel, stejně jako může být na místě i jejich využití třeba jenom na běžné mlsání. S čí jsou spojeny jejich hlavní unikáty? Je to v principu celkem jednoduché. Mají velký vliv na tom, že se dokáže zrychlit průtok krve do lidských svalů. A čím rychleji proudí krev, tím efektivněji pracuje metabolismus a tím lépe se lidské tuky spalují.

Chilli papričky

Známý a osvědčený pomocník každého, kdo chce zhubnout. To jsou chilli papričky, které obsahují látku, kterou je kapsaicin. Ta je unikátní hlavně tím, že dokáže přinášet onu tolik unikátní pálivost, které je s papričkami spojována. Vlivem ní se tělo může kompletně zahřát. A tento stav je poté spojený s tím, že se rozproudí krev a zrychlí se metabolismus. Jako dokonalý pomocník při spalování tuků se jedná o jasnou volbu. Ne každý má ale rád pálivé. Na druhou stranu existuje skutečně velké množství papriček, díky čemuž můžete zvolit takovou, kterou lze označit za lehce pikantní.

Grapefruit

Ovoce spadající do kategorie citrusů a tak ho každý zná hlavně v souvislosti s obsahem vitamínu C a v souvislosti s tím, že dokáže podpořit lidskou obranyschopnost. Málokdo ale ví, že grapefruit je i velmi dobrý pomocníkem v takzvaném procesu metabolismu cukrů. Díky tomu se řadí do kategorie těch potravin, které zrychlí váš organismus a které tedy pomohou i k tomu, že tukové zásoby mohou být spalovány rychleji a samozřejmě také podstatně efektivněji.

Zázvor

I ten má své pozitivum spojení s tím, že může být dobrým pomocníkem při hubnutí a tedy při snaze o zrychlení metabolismu. Je velmi podobný těm účinků které mají chilli papričky. A to z důvodu, že i zázvor má lehce štiplavou a ostřejší chuť, která může být spojena s tím, že se váš organismus celkově zahřeje a tak se všechny vně vykonávané procesy zrychlí. Možností, jak ho využít, je celá řada. Nic výjimečného není použití třeba jako přísada do jídel, i na tvorbu čaje nebo studených nápojů. Navíc je jeho kladem to, že je dobrým zdrojem několika vitamínů:

 • Vitamín A
 • Vitamín B1 a B2
 • Vitamín C
 • Vitamín E

Vejce

Ideálně potom vaječný bílek, jelikož právě o něm je možné říci, že je ideálním pomocníkem a zrychlení lidského metabolismu. I zde se tak však děje nepřímo, jelikož jak napovídá sám název, je to právě bílek, který obsahuje mnoho důležitých bílkovin. A ty se podepíší na tom, že se lépe buduje svalová hmota. A jak známo, čím více má tělo svalů, tím více se také zrychluje jeho metabolismus. Kromě konzumace vajec je však vhodné myslet i na nějaké to cvičení.

Borůvky

Jejich unikát je spojený hlavně s tím, že jsou velmi účinným antioxidantem. Co to znamená? Že jsou potravinou, která dokáže tělo velmi efektivně vyčistit. Od různých těžkých kovů, od různých volných radikálů, ale třeba i od drobných parazitů. To vše dohromady znamená, že bude zdravé a tedy že bude i lépe fungovat. A vlivem toho se objeví další jasné pozitivum. A to takové, že když bude tělo zdravé a bude správně fungovat, je zde jistotou i to, že se také přirozeně zrychlí jeho metabolismus.

Kofein

Dáváte si denně několik šálků kávy? Nebo tuto látku čerpáte třeba z energetických nápojů? Nejenom, že vás kofein dokáže takzvaně nakopnout a dodat vám tolik potřebnou energii. Opomíjet nelze právě to, že je kofein velmi prospěšný i v tom směru, že dokáže lidské organismus stimulovat a tak zrychlit jeho celkový metabolismus. I když nadměrné množství kofeinu, nebo jeho nadměrná konzumace může mít i několik stinných stránek, nelze rozhodně zapomínat na to, že tu jsou také stránky pozitivní, spojené s metabolismem. Když to nebudete přehánět, určitě se může hodit.

Sponzorováno

Zelený čaj

Pokud nechcete zůstávat jenom u kávy, můžete zkusit i zelený čaj. Pozor však na to, že i ten přece jenom nějaký ten kofein přece jenom obsahuje. Ne však tak velké množství, jako je tomu v případě klasických kávových a energetických nápojů. Velký kladem u zeleného čaje je to, že obsahuje látku, která je označovaná jako EGCG. A v čem jsou její hlavní unikáty? Dokáže lehce zvyšovat vnitřní teplotu těla a zajišťuje efektivní oxidaci tuků. V praxi mluvíme o tom, že také podpoří spalování, jelikož zvýší metabolismus lidského těla. Je tak skvělou volbou pro každého.

Potraviny bohaté na bílkoviny

Potraviny bohaté na bílkoviny, jako je maso, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny, ořechy a semena, mohou pomoci zrychlit váš metabolismus na několik hodin.

Dělají to tím, že vyžadují, aby vaše tělo využilo více energie k jejich strávení. Toto je známé jako termický účinek potraviny (TEF). TEF odkazuje na množství kalorií, které vaše tělo potřebuje k trávení, absorbování a zpracování živin ve vašem jídle.

Výzkum ukazuje, že potraviny bohaté na bílkoviny zvyšují TEF nejvíce. Zvýší například metabolickou rychlost o 15-30%, v porovnání s 5-10% u sacharidů a 0-3% u tuků.

A co víc, bílkoviny vás mohou také pomoci udržet syté na delší dobu, což může zabránit přejídání.

Potraviny bohaté na železo, zinek a selen

Železo, zinek a selen hrají různé, ale stejně důležité role ve správné funkci vašeho těla.

Nicméně mají jednu společnou věc: všechny tři jsou nutné pro správnou funkci štítné žlázy, která reguluje váš metabolismus. Výzkumy ukazují, že jídelníček s málem železa, zinku nebo selenu může snížit schopnost štítné žlázy produkovat dostatečné množství hormonů. To může zpomalit váš metabolismus.

Chcete-li pomoci své funkci štítné žlázy co nejlépe, zahrňte zinek, selen a potraviny bohaté na železo, jako je maso, mořské plody, luštěniny, ořechy a semena do vašeho denního stravovacího plánu.

Koření pro zrychlení metabolismu

Předpokládá se, že některé druhy koření mají zvláště prospěšné vlastnosti zrychlující metabolismus.

Například výzkum ukazuje, že rozpuštění 2 gramů zázvorového prášku v horké vodě a pití s ​​jídlem vám pomůže spálit až 43 kalorií než samotné pití teplé vody. Tento nápoj s horkým zázvorem se také zvyšuje pocit sytosti.

Aframon, další koření v rodině zázvoru, můž mít podobné účinky.

Nedávná studie uváděla, že účastníci, kteří dostali 40 mg extraktu z aframonu, pálili další dvě hodiny o 43 kalorií než ti, kterým bylo podáváno placebo.

A konečně podobně přidání kajenského pepře do jídla může zvýšit množství tuku, které vaše tělo spaluje, zejména po jídle s vysokým obsahem tuku. Tento efekt „hoření tuku“ se však může vztahovat zejména na osoby, které nejsou zvyklé na konzumaci kořeněných potravin.

Jablečný ocet

Jablečný ocet může zrychlit váš metabolismus. Několik studií na zvířatech ukázalo, že ocet je obzvláště užitečný při zvyšování množství tuku spáleného na energii.

V jedné studii myši, kterým byl podáván ocet, zaznamenaly zvýšení enzymu AMPK, což podnítilo tělo k tomu, aby snížilo ukládání tuku a zvýšilo spalování tuku (studie zde).

V jiné studii se u obézních krys léčených octem projevilo zvýšení exprese určitých genů, což vedlo ke snížení obsahu jaterního tuku a břišního tuku (studie zde).

Jablečný ocet je často uváděn, že zrychluje metabolismus i u lidí, ale zatím jen málo studií tuto záležitost přímo prošetřilo. Nicméně jablečný ocet vám může stále pomoci zhubnout jiným způsobem, jako je zpomalení vyprázdnění žaludku a zvýšení pocitu sytosti. Jedna studie u lidí dokonce ukázala, že účastníci, kteří dostali čtyři čajové lžičky (20 ml) jablečného octa, snížili příjem až o 275 kalorií po zbytek dne.

Pokud chcete jablečný ocet zkusit, dejte pozor, abyste omezili denní spotřebu na dvě polévkové lžíce (cca 30 ml).

Kokosový olej

Kokosový olej zažívá nárůst popularity. Mastné kyseliny středních řetězců (MCT), jaké nacházíme v kokosovém oleji, jsou pro nás velmi zajímavé, protože se chovají velmi odlišně od tuků, které jinak v naší stravě máme. To je v rozporu s většinou ostatních typů tuků, které obvykle obsahují vyšší množství mastných kyselin s dlouhým řetězcem.

Na rozdíl od tuků s dlouhým řetězcem, jakmile jsou MCT absorbovány, jdou přímo do jater, aby se změnily na energii. Díky tomu je méně pravděpodobné, že budou uloženy jako tuky. Je zajímavé, že některé studie ukazují, že MCT mohou zrychlit metabolickou rychlost více než tuky s delšími řetězci (studie například zde).

Navíc výzkumníci uvádějí, že denní příjem 30 ml kokosového oleje může úspěšně snížit velikost pasu u obézních jedinců.

Voda

Pití dostatku vody je skvělý způsob, jak zůstat hydratovaný. Dále se také zdá, že pitná voda může také dočasně zrychlit metabolismus o 24-30%. Výzkumní pracovníci poznamenávají, že přibližně 40% tohoto zvýšení je vysvětleno dalšími kaloriemi potřebnými k ohřevu vody na tělesnou teplotu. Účinky se ovšem zdají být tak po 60-90 minut po pití a mohou se lišit od jedné osoby k druhé.

Sponzorováno

A co vy? Jak zrychlujete svůj metabolismus vy? Budeme moc rádi za komentáře.

Co si dále přečíst o zrychlování metabolismu?

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva