Sponzorováno

Syrovátka a její účinky na zdraví 4.84/5 (94)

Syrovátka a její účinky na zdravíMožná už jste o ní slyšeli, možná ještě ne. Mladším věkovým kategoriím zřejmě hodně nenapovídá, pokud tedy nepatří mezi milovníky fitness. A přitom se jedná o velmi vzácnou a zdraví nesmírně prospěšnou tekutinu, která vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů či tvarohu. Ten zázrak se jmenuje syrovátka.

Kde se syrovátka vlastně bere?

Mléčné sérum – i tak by se dala nazvat syrovátka – žlutá, někdy žlutozelená tekutina, která vznikne po sražení mléka. Jde vlastně o vedlejší – odpadní produkt, který však svým složením odpad rozhodně nepřipomíná. V praxi to znamená, že mléko se naprosto záměrně srazí, což má za následek, že se oddělují tuhé části (tvaroh) od tekuté (syrovátky). Ta může být sladká, nebo kyselá. Sladká syrovátka vzniká při výrobě sýrů, za použití syřidla, kyselá zas při výrobě tvarohu, kdy daný proces spouštějí mléčné bakterie.

Drahocenný odpad

Syrovátka je lehce stravitelnou unikátní zásobárnou hodnotných bílkovin. Těm nedělá společnost prakticky žádný tuk! Jednou ze zajímavých bílkovin je například laktoferin, který je díky svým specifickým vlastnostem schopen zvyšovat absorpci železa. Dalšími společníky syrovátkových proteinů je také dlouhý zástup vitamínů B1, B2, B6, B12, E a C. Dále minerálních látek jako hořčík, fosfor, vápník, draslík, sodík, kyseliny mléčnou a citronovou. Je opravdu velmi bohatý na cenné látky.

Syrovátka a její použití

Využití syrovátky je skutečně široké. Největším benefitem je však to, že syrovátka má skutečně blahodárné účinky na lidský organismus. Její hlavní předností je fakt, že čistí organismus od odpadních toxických látek tím, že podporuje činnost ledvin a zlepšuje metabolismus. Mezi její další velké výhody patří také to, že snižuje cholesterol, prospívá trávení a dokonce snižuje riziko rakoviny. Bylo prokázáno, že užívání syrovátky zvyšuje hladinu serotoninu v mozku, díky němuž jedinec méně trpí stresem, depresemi a úzkostí. Vítaným pomocníkem je syrovátka i u potíží s akné nebo kožních chorob.

Sponzorováno

Zhubnout nebo nabrat hmotu

Syrovátka je také báječným pomocníkem při hubnutí. Tímto nízkotučným nápojem s vysokou nutriční hodnotou můžete směle nahradit jedno denní jídlo. Dokonce bylo prokázáno, že popíjení syrovátky obohacené kalciem a vlákninou významně snižuje pocit hladu. Poznatkům vědy rychle přišli na pomoc výrobci přípravků na hubnutí a vyvinuli řadu poměrně hodnotných instantních nápojů na bázi syrovátky obohacené vlákninou a dalšími hodnotnými látkami. Kromě toho, že se syrovátkou půjdou kila dolů, zlepšíte si i celkově zažívání a každá žena uvítá další příznivý účinek, kterým je zdravěji vypadající pleť. Syrovátku si také chválí sportovci – pomáhá totiž odstraňovat tuk a díky obsahu kvalitních bílkovin pomáhá budovat svalovou hmotu.

Jak vyrobit syrovátku doma?

Postačí pokud máte kyselé mléko, nebo si necháte pro tento účel mléko zkysnout – ideálně domácí. Pak ho už stačí jen nalít do hrnce a pomalu (i několik desítek minut) přihřívat na nejnižším stupni bez míchání. V momentě, kdy vám bílé hrudky spojené do tvaru bochníku začnou plavat ve středu hrnce a pod nimi bude viditelně oddělena žlutá tekutina – syrovátka, můžete celou směs přecedit přes sítko do jiného hrnce. Směs nechte v sítku okapat klidně i hodinu, ale někdy stačí i méně.
V sítku vám pak zůstane čerstvý domácí tvaroh, který můžete sníst jen tak, nebo jej použít do palačinek či do koláče a v nádobě pod sítkem zas čerstvá domácí syrovátka. Tu stačí nechat vychladnout a jednoduše vypít.

Syrovátka v těhotenství?

Syrovátka je velmi vhodná pro těhotné ženy – nesnižuje hladinu vápníku a odvodňuje.

Přehledné shrnutí účinků syrovátky

 • Syrovátka pomáhá odvádět toxické látky a škodliviny z organismu
 • Syrovátka podporuje činnost ledvin
 • Syrovátka upravuje a pomáhá urychlit metabolismus
 • Syrovátka napomáhá snižování cholesterolu a omezuje záněty žaludku i střev
 • Dodává důležité minerály – proto je vhodná i pro sportovce a fyzicky aktivní osoby
 • Syrovátka je nízkokalorická – vhodná při hubnutí
 • Syrovátka je velmi vhodná pro těhotné ženy – nesnižuje hladinu vápníku a odvodňuje
 • Syrovátka má protizánětlivé účinky, proto vhodná na citlivou a aknózní pleť
 • Syrovátka je vhodná na každodenní mytí při akné i nespecifických dermatózách
 • Užívání syrovátky při koupelích napíná pokožku, prokrvuje a vyhlazuje
 • Syrovátka reguluje PH
 • Při ekzémech i lupénce se doporučuje užívání vnitřní i venkovní – pro co nejlepší výsledek

TIP: Přečtěte si o dělené stravě

Sponzorováno

Zdroj obrázku: Tomáš Soukup

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva