Sponzorováno

Správné kombinace potravin znásobí jejich pozitivní účinek 4.85/5 (20)

Kombinace rajče + brokolice je superzdravá!

Kombinace rajče + brokolice je superzdravá!

Při vaření často vytváříme různé kombinace jídel především proto, abychom vytvořili zajímavou chuť či prostě ze zvyku. Existují však dvojice potravin, které dohromady fungují pro zdraví mnohem účinněji a lépe, než každá z potravin samostatně. Zkombinujte je a vaše tělo se vám určitě poděkuje.

Zdravé kombinace potravin

Rýže a fazole

Tato dvojice není oblíbená jen tak pro nic za nic. Obě potraviny, rýže i fazole, jsou typické pro svou nízkou cenu. Navíc, když je spojíte, dostanete něco, čemu se říká kompletní protein. To v praxi znamená, že připravené jídlo obsahuje dostatečné množství všech devíti aminokyselin, které naše tělo potřebuje.

Zelený čaj a citron

Pár kapek citronu udělá mnohem víc než jen to, že zvýrazní chuť zeleného čaje. Výzkumníci zjistili, že citrusová šťáva umožňuje lepší vstřebávání zdravých antioxidantů – katechinů ze zeleného čaje do organismu. Ty se rozhodne spojují s lepší činností srdce a zdravým mozkem. Rovněž snižují riziko rakoviny. Jednoduše, zelený čaj a citron je dokonalá kombinace.

Jogurt a banány

Kromě toho, že jsou základem pro výborné smoothie, jsou zároveň i ideální dvojicí pro opravu zničených svalů po tréninku. Jejich význam potvrzuje i sportovní dietoložka Monique Ryanová. Podle výzkumů konzumace těchto dvou potravin dohromady krátce po tréninku urychluje regeneraci svalové hmoty. Spojení sacharidů a proteinů zvyšuje hladinu inzulínu. Díky tomu dokáží svaly přijmout živiny potřebné na opravu, jako jsou aminokyseliny a glukóza, takže se i po tréninku stávají silnějšími.

Sponzorováno

Ovesné vločky a pomerančový džus

Součástí ovesných vloček je pořádná dávka železa a vitamin C přítomen v pomerančovém džusu pomáhá lepšímu vstřebávání železa do krve. Takže když si nejblíže budete dávat na snídani misku ovesných vloček, nezapomeňte si k tomu nalít i sklenici pomerančového džusu. Vaše tělo bude schopné přijímat mnohem více železa než bez této kombinace.

Cibule a česnek

Všimli jste si někdy v kolika receptech se tato dvojice spojuje? Dokáží totiž jídlu přidat nezaměnitelnou chuť. I zvlášť snižují riziko mrtvice, různých srdečních onemocnění i více druhů rakoviny. Když je spojíte, vznikne vám antioxidantová bomba.

Rajčata a brokolice

Obě barevné zeleniny obsahují sloučeniny bojující s rakovinou včetně vysokého množství vitamínu C v rajčatech a fytochemikálií v brokolici. Podle studie zabývající se rakovinou prostaty je přijímání rajčat a brokolice dohromady mnohem efektivnější při zpomalování růstu nádoru prostaty, než když jsou přijímány samostatně.

Ryby a víno

Je pravdou, že k rybám s chuťově víno velmi hodí, na jejich společnou konzumaci je však o důvod víc. Evropští vědci zjistili, že přiměřené množství vína podporuje omega-3 mastné kyseliny v rybách. Ty mimo jiné chrání tělo i proti ischemické chorobě srdeční.

Jablka a jablečné slupky

Odborníci odkazují, že je zdravé jíst ovoce a zeleninu spolu se slupkami. Fytochemikálie ukryté v jablečné slupce spolu s těmi ukrytými přímo v dužině bojují proti vzniku rakoviny v těle. To, že slupky jsou velmi důležité, platí i pro jiné druhy ovoce a zeleniny, samozřejmě pro ty s jedlými slupkami. V slupkách se nachází velké množství důležitých živin, které nejlépe fungují právě s dužinou. Navíc i dohromady chutnají dobře.

TIP: Chcete jíst zdravě? Nekupujte cizí potraviny z obchodních řetězců

VIDEO: Jak kombinovat potraviny?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva