Sponzorováno

7 TOP zdravotních důvodů proč jíst ovesné vločky 4.86/5 (14)

7 TOP zdravotních důvodů proč jíst ovesné vločkyTak co? Nechutnají vám? Možná jste si nevybrali kvalitní, ale vločky druhé třídy. Možná … existuje mnoho příčin a pokud někomu nechutnají, tak prostě nechutnají. Tečka. Ale jistě jste již kdesi zaslechli, jak jsou ovesné vločky prospěšné pro naše zdraví. A ano – je to pravda. Dokazuje to mnoho výzkumů, potvrzují mnozí lékaři a co je nejdůležitější, potvrzují to i samotní konzumenti těchto vloček. A co s tou chutí? Je to jen předsudek. Na ovesných vločkách si opravdu můžete pochutnat.

Ovesné vločky jsou ideální na snídani

Ideální je dát si je na snídani, která má být nejdůležitějším jídlem dne a právě ovesné vločky s ovocem či jogurtem nám umí dodat energii a všechny potřebné složky, abychom fungovali tak, jak je třeba.

7 důvodů, proč jíst ovesné vločky

Máme pro vás hned 7 super zdravotních důvodů, proč ovesné vločky zařadit do vašeho jídelníčku.

1. Obsah vlákniny

V ovesných vločkách se nachází vysoký obsah rozpustné i nerozpustné vlákniny. To z nich dělá jídlo, které dokáže zasytit na dlouhou dobu. Vláknina a komplexní sacharidy totiž působí jako stabilizátor glukózy, prospívá trávicímu traktu, bojuje proti zácpě a účastní se na vyživování organismu. Správně připravené vločky vám tak udělají i další službu – nebudete mít dopoledne takovou velkou chuť na malé pamlsky, které máte v šuplíku nebo v tašce.

2. Upravují cholesterol

Věděli jste, že pravidelnou konzumací ovesných vloček upravujete svůj cholesterol? Děje se tak prostřednictvím omega-3 nenasycených mastných kyselin, které mají množství pozitivních účinků. Například zabraňují vzniku krevních sraženin a působí protizánětlivě. Pomáhají také odstranit menstruační bolesti a jsou vhodné při péči o pleť.

3. Bojují proti cukrovce 2. typu a vysokému tlaku

Některé výzkumy potvrdily, že ovesné vločky jsou dobrým bojovníkem proti cukrovce 2. typu a vysokému krevnímu tlaku. Celkově jsou vločky vhodným doplňkem při léčbě zdravotních problémů a dokonce – pozor – působí jako afrodiziakum. Pomáhají totiž zvyšovat hladinu testosteronu.

4. Bojovník i proti rakovině

Ovesné vločky jsou podle vědeckých studií preventivním prostředkem proti rakovině. Jejich pravidelnou konzumací dodáte tělu vlákninu a živiny, které bojují proti tomuto zákeřnému onemocnění dnešní doby.

Sponzorováno

5. Ovesné vločky jsou super zdroj manganu

Víte, na co je dobrý mangan? Patří do skupiny stopových prvků, které si neumí náš organismus „odložit“ na horší časy. Bez něj se však neobejdou naše kosti ani zuby. A právě ovesné vločky dodávají tělu mangan, čímž nás zároveň zásobují antioxidantem podílejícím se na metabolických funkcích. Vločky tak zprostředkovaně ovlivňují zdraví nervové soustavy a práci imunitního systému.

6. Jsou také zdrojem tryptofanu

Další látka obsažená v ovesných vločkách: esenciální aminokyselina tryptofan. Bojuje proti úzkosti, depresím, stresu, poruchám spánku a pocitem napětí. Její funkce podporují některé vitamíny ze skupiny B, které jsou také zastoupeny v ovesných vločkách. Vitamíny skupiny B jsou nezbytné pro paměť a soustředění.

7. Mnoho minerálů a vitamínů

Je ověřeno, že v ovesných vločkách se nacházejí i další prospěšné látky a živiny jako vápník, železo, fosfor, zinek, vitamín K. Ten je dobrý pro správnou srážlivost krve. Známe ho i pod názvem vitamín dlouhověkosti, protože snižuje zmíněné riziko vzniku nádorových onemocnění.

Ovesné vločky = funkční potravina

Zkuste zařadit ovesné vločky do svého jídelníčku – americká Komise pro potraviny a léky zařadila tento pokrm mezi tzv. funkční potraviny, které mají na náš organismus mimořádně prospěšné účinky.

Super recept z ovesných vloček

Můžete vyzkoušet pohankové vločky, špaldové, pšeničné, klasické ovesné. Zde je náš oblíbený recept:

Večer smíchejte asi 50 g ovesných vloček (ne jemných, ale celých) se 150 ml mléka. Uložte na noc do lednice, vločky zatím nabobtnají, zjemní a vstřebají do sebe všechno mléko. Ráno je vyjměte z chladničky, nastrouhejte jablko, kápněte trošku citrónu a celé to promíchejte. Přidejte lžíci medu a hustý smetanový jogurt. Opět dobře promíchejte, naložte do misek, posypte rozdrcenými ořechy, rozinkami, připadne mandlemi. Dobrou chuť!

Naše doporučení: Zařaďte ovesné vločky do svého jídelníčku a tělo se vám odvděčí.

Co si o vločkách ještě přečíst?

VIDEO: Smajlíkova snídaně při hubnutí: dokonalé a rychlé ovesné vločky

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články