Sponzorováno

Jak na výrobu rostlinných mlék? Jednoduše! Recepty zde. 4.85/5 (26)

Podívejte se na několik receptů na rostlinná mléka.

Podívejte se na několik receptů na rostlinná mléka.

V dnešní chemické době, kdy se rozmáhají nejrůznější alergie, můžeme pozorovat rostoucí trend rostlinných mlék, neboť spousta lidí to kravské z nějakého důvodu nepije, ať už je to právě alergie na laktózu (mléčný cukr) či jsou to lidé alternativně se stravující.

Bohužel v obchodních řetězcích jsou tyto nápoje zbytečně drahé, proto se níže můžete dočíst, jak si takové obilné, ořechové, rýžové, luštěninové či semínkové mléko můžete vyrobit sami doma. A za pár korun. Stačí mít pouze mixér a dostatečnou fantazii.

Podívejte se na naše recepty na rostlinná mléka.

Ovesné mléko

Postup: Do větší nádoby vysypeme dva 250 ml hrníčky ovesných vloček a zalijeme 1 l vody. Vločky necháme bobtnat nejlépe přes noc, stačí však i cca 2 hodiny, aby se uvolnily enzymy, které dopomůžou k lepší stravitelnosti.

Po uplynutí této doby přijde na řadu mixér. Nasáknuté vločky i s vodou vlijeme do mixovací nádoby a mixujeme dohladka, až náš výtvor získá mléčnou barvu, cca 1 – 2 minuty. Poté již stačí ovesné mléko scedit buď přes síto, nebo přes plátýnko.

Dle chuti můžeme dosladit či přidat koření (vanilka, skořice) pro zajímavější chuť. Ovesné mléko je nasládlé a hodí se jak k pečení, tak k přímé konzumaci, například k cereáliím. Je nutné jej přechovávat v lednici a spotřebovat jej do 24 h. Zbytek rozdrcených přeceděných vloček, který zůstal po výrobě tohoto mléka, můžeme užít kupříkladu místo vejce při pečení či jej sníst samotný, obsahuje zdravou vlákninu.

Ořechová mléka

Postup: Připravíme si libovolné ořechy (mandle, kešu, lískové ořechy a podobně) zbavené slupek a dva 250 ml hrníčky zalijeme 1 l vody. Necháme namočené přes noc, ráno mixujeme a cedíme. Na ořechová mléka je nutno použít výkonnější mixér.

Sponzorováno

Ořechová mléka jsou velmi chutná, zdravá a bez lepku. Dle chuti opět můžeme dosladit či dochutit.

Rýžové mléko

Postup: Zde již budeme muset k plotně a trošku vařit. Ve vodě s malinkou špetkou soli víceméně rozvaříme dva sáčky rýže, poté je vyndáme a rýži vysypeme do mixovací nádoby. Přidáme 1 l čisté vody a opět mixujeme, scedíme a podáváme.

Konopné mléko

Postup na výrobu konopného mléka: 1 a půl hrníčku konopných semínek necháme přes noc namáčet, ráno rozmixujeme, přecedíme a můžeme konzumovat. Doporučuji osladit či jinak dochutit.

Slunečnicové mléko

Postup: Hrníček slunečnicových semínek přes noc namočíme, ráno přendáme do mixovací nádoby a rozmixujeme. Použijeme sítko či plátýnko a můžeme podávat. Opět lze přisladit.

Sójové mléko

Postup: 1 hrníček sójových bobů necháme přes noc namočený v 1 l vody, ráno doporučuji zbavit slupek (ve vodě je oběma rukama o sebe třít, slupky se oddělí). Poté mixujeme, cedíme. Zbylá drcená hmota se užívá například do pečení místo vejce. Opět lze dosladit/ochutit.

Tyto suroviny zdaleka nejsou vším, z čeho se rostlinné mléko dá vyrobit. Můžete použít, cokoliv vás napadne a experimentovat tak s chutěmi výsledného nápoje.

Výhodou je, že si ohlídáte složení a nemusíte mít strach z alergické reakce na laktózu (jen pozor na intoleranci lepku, ořechů apod.).

Co si dále přečíst o rostlinných mlécích?

VIDEO: Jak si připravit domácí rostlinné mléko?

Sponzorováno

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: , ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva