Sponzorováno

Alergie na lepek – celiakie 4.75/5 (8)

Alergie na lepekAlergie na lepek neboli celiakie je očima moderního lékařství celoživotní autoimunitní onemocnění. Lepek (gluten) je směsí bílkovin gliadinu a gluteinu, které se nacházejí v pšenici, ječmenu a žitu, ale někteří alergici mohou reagovat i na oves, který obsahuje bílkovinu podobnou gluteinu, avenin.

Jak vzniká celiakie v těle?

Při celiakii vede konzumace lepku imunitní systém k tvorně protilátek, které napadají citlivou sliznici střeva zodpovídající za vstřebávání živin z potravy. Opakovaná konzumace alergizující potraviny vede k zánětu střevní sliznice, dokonce až k její atrofii (zmenšení) s následným narušením schopnosti trávení potravin. Vzniklá malabsorpce (porucha trávení a vstřebávání živin) může být základem pro vznik mírných trávících potíží, ale i závažných stavů anémie a osteoporózy, extrémní únavnosti, depresím anebo vést k opakovaným potratům.

Lepek se běžně nachází v pečivu a těstovinách, ale je často schován i v celé řadě dalších potravin, jako například v salámech, salátových zálivkách a pivu. Bezlepková dieta může být výživově dostatečná, avšak kvůli možnému nižšímu příjmu obilovin hrozí nedostatek vlákniny, a s tím i zácpa. Proto je při bezlepkové dietě potřebné konzumovat dostatek jiných potravin bohatých na vlákninu, jako jsou například zelenina a luštěniny. Doporučené jsou obzvláště jáhly, pohanka, kukuřice, rýže a amarant.

TIP: Přečtěte si fámy a mýty o alergii

Přísná bezlepková dieta

Přísná bezlepková dieta je základním terapeutickým krokem při alergii na lepek. V případě jejího dodržování se stav střevní sliznice zregeneruje, ale každé sebemenší narušení diety může okamžitě znovu zatížit střevní stěnu i její funkčnost. Po zjištění alergie na lepek a zahájení bezlepkové diety je v některých případěch prospěšné alespoň na omezenou dobu také vyloučit kravské mléko a výrobky z něj.

Sponzorováno

TIP: Dejte si přílohy bez lepku

Čínská medicína a alergie na lepek

Podle tradiční čínské medicíny (TCM) jsou alergie na lepek, alergie na bílkovinu kravského mléka i další potravinové alergie ve skutečnosti různé formy energetického deficitu na úrovni dráhy sleziny. Tento stav však nemá nic společného s nemocemi sleziny, které jsou známy v moderním lékařství. Z pohledu TCM odpovídá slezina za trávení a její energetická nerovnováha se projeví trávicími potížemi (jako např. u celiakie). Původní příčinou nedostatku energie sleziny může být vrozená dispozice, nezdravá výživa, nevhodná strava, stres, životní styl anebo opakované užívání antibiotik a hormonů (včetně hormonální antikoncepce), jež „ochlazují trávící systém“, vyčerpávají yang energii sleziny a narušením vztahu mezi slezinou a žaludkem zhoršují využitelnost živin z potravy. Trávící potíže dané alergií na lepek mohou být proto nejlépe řešeny kombinací diety a terapie užívání bylin tradiční čínské medicíny, a to vždy po přesné TCM diagnostice.

Jak na alergii na lepek?

 • V případě chronických nevysvětlitelných trávících potíží doporučuji vyzkoušení přísného vyloučení hlavních potravinových alergenů, tj. kravského mléka anebo lepku, na dobu několika týdnů (cca 4 – 6).
 • V případě zjištěné alergie na lepek obvykle přináší naprosté vyloučení lepku z potravy ztrátu potíží a regeneraci střevní sliznice.

TIP: Podívejte se co je to lepek. Pro celiaky jsou super bezlepkové mouky.

Příprava bezlepkových minipizz

Občanské sdružení Celia – život bez lepku pro vás připravilo návod na přípravu bezlepkových minipizz.

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky: ,

  Přečtěte si také naše další články

   

  Bez komentáře u článku “Alergie na lepek – celiakie”

  1. […] a potraviny s živočišnými tuky. Mléko a nesnášenlivost laktózy, intolerance pšenice a nesnášenlivost lepku jsou na seznamu alergií, které způsobují průjem. A nejsou tam […]

  2. […] TIP: Přečtěte si také článek o celiakii. […]

  3. […] obilovinami 3 – 4 x násobně vyšší. Je cenným zdrojem bílkovin pro osoby citlivé na lepek. Pohanka a její produkty obsahují 3,4 – 5,2 % celkové vlákniny, přičemž 20 – 30 […]

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva