Sponzorováno

Beta glukany a jejich vliv na zdraví – na co jsou dobré? 4.93/5 (14)

Jaký vliv na naše zdraví mají beta glukany?

Jaký vliv na naše zdraví mají beta glukany?

Chcete být zdraví? Zlepšete svou imunitu! Zdraví je největší poklad – to asi víte. Přesto, jeho skutečnou hodnotu si mnozí začneme uvědomovat až ve chvíli, kdy ho ztrácíme. Často stačí jen obyčejná chřipka, či nachlazení – a jsme úplně vykolejení. Život najednou nemá tu správnou jiskru, chybí nám energie a elán na každodenní aktivity a nejednou je nutné i vypadnout na několik dní z práce, protože nemoc nás přinutí zůstat v posteli. Abychom tomu předešli a abychom si život mohli vychutnávat naplno, měli bychom zvýšit svou imunitu. Jak na to? Vhodným řešením jsou třeba i beta glukany.

Co je to vlastně ten beta glukan?

Beta glucan je složený cukr (polysacharid). Jeho jediným stavebním prvkem je glukóza (jednoduchý cukr). Glukózové jednotky jsou vázány ve velkých molekulách a to tak, že výsledkem není sladký cukr, který poskytuje energii pro svalovou aktivitu, ale dodává „energii“ pro aktivitu imunitních buněk.

„Beta glucan se do lidského těla dostává přes klky tenkého střeva,“ vysvětluje imunoložka a alergoložka. „Následně se přes lymfatický systém dostane do krevního řečiště, kde působí na imunitní buňky. Beta glucan zdvojuje vazbu imunitních buněk na patogen (bakterie, virus, plíseň, rakovinová buňka) a tím zvyšuje imunitní odpověď organismu na onemocnění. Tímto způsobem se zvyšuje obranyschopnost organismu. Beta glucan navíc podporuje tvorbu a přežívání kmenových buněk v kostní dřeni, z nichž se tvoří bílé a červené krvinky.“

Beta glukan nemá vedlejší účinky

Výhodou beta glukanu, pokud je dostatečně čistý, je prakticky nulová toxicita, žádné vedlejší účinky, žádné kontraindikace. Nebyla zjištěna možnost závislosti, předávkování. Beta glucan lze užívat pro lepší ochranu během období s vyšší frekvencí infekčních chorob, při stresu nebo vysoké psychické či fyzické zátěži. Je vhodný i pro děti, jejichž imunitní systém teprve postupně vyzrává. Zároveň je vhodný pro dospělé, kteří jsou ve stresu, ale i pro starší, u kterých imunita již není až natolik výkonná.

Nabídka přípravků a doplňků výživy určených ke zlepšení imunity, které se nám dennodenně nabízejí do pozornosti, je skutečně bohatá. Pravda je však taková, že zdaleka ne všechny mají na naši imunitu prokazatelně pozitivní vliv. Jednoznačně nejúčinnější přírodní prostředky na podporu imunity, jaké máme k dispozici, jsou právě beta glukany. Beta glukan je bezpečný a velmi účinný doplněk výživy, který zlepšuje stav imunitního systému, obnovuje obranný systém těla a tak umožňuje lepší prevenci před onemocněním, rychlejší rekonvalescenci a rehabilitaci, jakož i ochranu před zářením různého původu. Kromě toho, beta glukan je také velmi silným antioxidantem s mimořádně vysokou vychytávací aktivitou volných radikálů.

Sponzorováno

Pro koho je určen beta glukan?

Léčivé vlastnosti a účinky beta glukanu jsou opravdu všestranné a jako prostředek na podporu imunity ho může použít kdokoliv:

 1. stárnoucí člověk,
 2. osoba vystavena fyzickému nebo emocionálnímu stresu,
 3. osoby s chronickým onemocněním,
 4. člověk trpící nachlazením, chřipkou, artritidou, diabetem, problémy s pokožkou, rakovinou nebo jinými onemocněními.

Zdroje beta glukanů

Zdrojem beta glukanů jsou především houby, kvasinky, ječmen a oves. Avšak zejména glukany odvozené z hub nebo z kvasnic mají stimulační účinek na imunitní systém lidí i zvířat. Přestože bylo identifikováno okolo 30 druhů hub s protirakovinným účinkem, jen několik z nich, včetně Hlívy ústřičné, bylo podrobeno intenzivnímu studiu. Hlíva ústřičná při růstu získává živiny ze slámy. Je sice schopná z tohoto substrátu vytáhnout vodu a potřebné živiny, ale také chemikálie, těžké kovy, pesticidy, herbicidy, které se při pěstování obilovin používají.

Při výrobě beta glukanu dochází ke koncentrování plodnic houby, což znamená, že pokud se v nich nacházejí těžké kovy, pesticidy nebo jiné chemikálie použité při pěstování slámy, tyto by mohly několikanásobně zkoncentrovat do výsledného produktu. Proto je mimořádně důležité, aby beta glukan pocházel z kvalitní suroviny, tedy z hlívy z ekologického zemědělství (bez pesticidů, herbicidů a jiných nebezpečných látek).

Pár slov na závěr

Obecně lze říci, že beta glukany jsou v přiměřeném množství vhodné opravdu pro každého. Můžeme je užívat preventivně, na udržení aktivního zdraví, nebo cíleně, při nápravě poškozeného nebo hyperaktivního imunitního systému – například u alergií.

Současné poznatky potvrzují, že přírodní beta glukan nejvíce působí na evolučně nejstarší buňky imunitního systému organismu – makrofágy. Po užití beta glukanu se makrofágy stimulují směrem nahoru nebo dolů při regulaci imunitního systému a pak už záleží jen na současném stavu imunity. Rozsáhlé výzkumy v této oblasti jsou jasným důkazem toho, že beta glukany mají obrovskou budoucnost a že jejich právem lze označit za nejúčinnější přírodní imunostimulátory, jaké má lidstvo vůbec k dispozici. Naučme se je využívat pro své zdraví, abychom se mohli naplno těšit ze života a vychutnat vše pěkné a zvládnout všechno náročné, což nám přináší.

Co si dále přečíst o beta glukanech?

VIDEO: Posilování imunity a prevence nemocí – beta glukany

Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva