Sponzorováno

Prasečí chřipka – 10 věcí, které se vyplatí vědět 4.8/5 (5)

Prasečí chřipka - 10 věcí, které se vyplatí vědět

Pandemie viru prasečí chřipky napadla od svého prvního výskytu v dubnu 2009 již více než 1 milion Američanů, přičemž si vyžádala 500 životů. V celosvětovém měřítku infikovala další desítky tisíc lidí a zabila téměř 2000 z nich. Toto je deset věcí, které byste měli o prasečí chřipce vědět.

Není důvod k panice

Dosud není prasečí chřipka o nic hrozivější než obyčejná, sezónní chřipka. Během několika měsíců od prvního výskytu této nové chřipky se počty hospitalizací a úmrtí v jejím důsledku jeví nižší, než bývají běžně při sezónní chřipce. Zatím nedošlo ani k dramatickému mutování viru. Takové jsou výsledky pozorování zdravotnických organizací z jižní polokoule, kde chřipková sezóna pomalu končí. Přesto je, ve srovnání s obyčejnou chřipkou, na prasečí chřipku náchylných více lidí. Americkým zdravotnickým organizacím způsobuje obavy zejména skutečnost, že chřipka se pravidelně objevovala i v letním období, kdy se chřipky obvykle nevyskytují.

Virus prasečí chřipky je více nebezpečný pro určité skupiny lidí

Prasečí chřipka představuje větší hrozbu pro určité skupiny obyvatelstva, jako jsou děti do dvou let, těhotné ženy, osoby se zdravotními problémy jako je např. astma, nadváha, cukrovka či onemocnění srdce. Teenageři a mladí dospělí jsou na prasečí chřipku také náchylnější.
Obyčejná, sezónní chřipka je nejhorší pro starší lidi, avšak při prasečí chřipce to je naopak. Vědci se domnívají, že starší lidé si vybudovali určitou imunitu, protože během svého života byli vystaveni více virem podobným prasečí chřipce.

Může za to skutečně virus?

Za horečku, suchý kašel, bolesti hlavy, kloubů a hrdla, slabost, malátnost, nevolnost až zvracení není odpovědný sám virus, ale tzv. cytokinová bouře, kterou virus vyvolá. Cytokinová „bouře“ je reakce imunitního systému (zvyšuje se koncentrace více než 150 druhů různých chremikálií – cytokinů, které regulují naše bílé krvinky), kterou sice spustí přítomnost viru, ale její intenzita závisí na stavu imunity – paradoxně tedy chřipka může způsobit silnější zdravotní potíže jinak zdravým mladým lidem a lidem středního věku. Navíc, tato reakce je tím bouřlivější, čím má člověk v krvi a buňkách méně antioxidantů. Užitečným pomocníkem regulace cytokinové bouře je např. zinek, zázvor, bez černý, kurkuma, vitamin C, některé rostlinné karotenoidy, polyfenoly (zelený čaj, hořká čokoláda a pod.). Vakcinace také vyvolává tuto cytokinové bouři a proto nastávají vážné komplikace i po užití vakcíny. Historie medicíny eviduje několik případů velkého výskytu vážných zdravotních následků a úmrtí po očkování. Nechceme tím strašit před očkováním, ale musíme upozornit na jeho možná rizika.

Umývejte si ruce!

Podobně jako sezónní chřipka, i prasečí chřipka se šíří kašlem a kýcháním nakažených lidí. Proto v této souvislosti zcela katastroficky vyznívá výsledek průzkumu, že téměř 80% dospělých lidí si po pouiží veřejných toalet neumyje ruce! Myjte si ruce co nejčastěji. Zdůrazňujete i svým dětem, že si mají ruce mýt mýdlem a teplou vodou a že by to mělo trvat minimálně 20 sekund (učte je například nějakou přiměřeně dlouhou básničku, ktrú by si měli pokaždé říct). Na ruce během dne používejte i dezinfekční prostředky na bázi alkoholu.

Sponzorováno

Získání imunity vůči nemoci trvá určitý čas

I ti, co se dají očkovat včas, získají imunitu až za několik měsíců. Důvodem je skutečnost, že pro získání imunity budou pravděpodobně zapotřebí dvě vakcíny, a to s odstupem tří týdnů. Následně potrvá alespoň jeden až dva týdny, dokud poslední vakcína nabude plný účinek. Doporučuje se, aby osoby starší 50 let byli očkováni proti sezónní chřipce jako první. Nedávno se objevily zprávy, že na získání odolnosti vůči prasečí chřipce bude stačit jedna dávka vakcíny, což by situaci s očkováním výrazně zjednodušilo.

Vakcíny proti prasečí chřipce se i nadále testují

Zdravotnické organizace předpokládají, že očkovací látky proti prasečí chřipce jsou bezpečné a účinné. Aby se však ujistili o jejich absolutní bezpečnosti, testování vakcín nadále pokračuje. V osmi amerických městech začala federální vláda s výzkumem zaměřeným na zhodnocení účinnosti vakcín a určení nejvhodnějšího dávkování. Vakcíny jsou nadále testovány i samotnými výrobci.

Co dělat, pokud epidemie prasečí chřipky propukne u vás v okolí?

V případě, že ve vašem okolí dojde k vypuknutí prasečí chřipky a vy jste ještě nebyli proti ní očkováni, buďte obzvlášť opatrní. Vyhýbejte se veřejným místům, kde se shromažďuje hodně lidí. Do této kategorie spadají např. nákupní centra, sportovní události, ale také bohoslužby v kostelech. Obecně se snažte udržovat si dostatečný odstup od jiných osob. Nadále si často myjte ruce a nedotýkejte se očí, nosu a úst.

Co dělat, pokud onemocníte?

Pokud máte i jiné zdravotní problémy nebo jste těhotná a projeví se u vás příznaky chřipky, okamžitě zavolejte svému lékaři. Je možné, že vám předepíše léky jako Tamiflu nebo Relenza. Pokud se tyto léky začnou užívat ihned po propuknutí příznaků, mohou zmírnit průběh prasečí chřipky. Pokud na sobě zpozorujete dýchací obtíže (rychlé dýchání u dětí), bolesti v oblasti hrudníku, úporné zvracení nebo zvyšující se horečku, navštivte lékařskou pohotovost. Pro většinu lidí bude však nejlepší zůstat doma a odpočívat. Při odkašlávání si zakrývejte ústa loktem nebo ramenem. Zůstaňte doma ještě alespoň 24 hodin po klesnutí horečky. Dostatek tekutin a léky jako Panadol dokáží zmírnit bolesti a horečku. Podávání léků dětem vždy předem konzultujte s lékařem. Pamatujte, že přípravky proti rýmě a chřipce pro dospělé nejsou určeny dětem.

Přenos prasečí chřipky se přenáší delší dobu

Podle nejnovějších poznatků je člověk po překonání prasečí chřipky infekční mnohem déle než se předpokládalo – rozhodně zůstává infekční i poté, když mu klesne teplota. Vědci zatím nevědí přesně určit dobu potřebnou k karanténu, ale předpokládají, že člověk je pro své okolí zdrojem nákazy minimálně dokud mu nevymizí i kašel.

Z klobásky prasečí chřipku nedostanete

Sponzorováno

Prasečí chřipkou se nemůžete nakazit z vepřového či drůbežího masa (a to ani přesto, že virus byl nedávno objeven i v krůtím mase v Chile). Podle současných informací se virus prasečí chřipky nešíří manipulací s masem, ať už surovým nebo tepelně upraveným.

Co si ještě přečíst na toto téma

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autorem článku je naše redakce

  Tým rehabilitace.info (více o nás)

   

  Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva