Sponzorováno

Kyseliny škodí zubům – jak vaše zuby ochráníte? 4.75/5 (12)

Kyseliny škodí zubům - jak vaše zuby ochráníte?

Pozor na kyseliny

V ovoci, zelenině a ve šťávách z nich se nacházejí kyseliny, které sklovinu bezprostředně po kontaktu začnou rozleptávat. Oslabí ji a v důsledku toho je sklovina méně odolná proti mechanickým vlivům. Dobře míněné čištění zubním kartáčkem nadělá více škody než užitku. Při opakované chybě si můžete sklovinu doslova sedřít. Zuby pak nebude mít co chránit před kazy a bakteriemi.

Žvýkejte a počkejte

Sklovinu vystavujte působení kyselin co nejkratší dobu – šťávy, slazené sycené a barvené nápoje pijte brčkem. Jídla ochucená octem zbytečně dlouho nedržte v ústech. Po jídle pomůže i žvýkačka bez cukru nebo kostka tvrdého sýra, ale hlavně trpělivost! Neběhejte hned do koupelny. Kyselé prostředí v ústech nejprve zřeďte a zneutralizujte. Čistou vodou si vypláchněte ústa, případně použijte ústní vodu bez alkoholu. S použitím kartáčku počkejte půl hodiny.

TIP: Znáte zubní sprchu? Je super.

Sponzorováno

Při bolesti zpozorněte

Když vám kyseliny rozežere sklovinu, pocítíte to nejdříve v oblasti krčků – v místě dotyku dásně a zubu. Tam je sklovina nejtenčí a zuby jsou přirozeně náchylné na přecitlivělost. Studené, teplé, kyselé, sladké či slané podněty mohou vyvolat krátkou bodavou bolest. To jsou nervy a ty se nevyplatí dráždit! Krčkům pomůžete i zubními pastami proti erozi. Sklovinu můžete posilovat i jednou týdně speciálním remineralizačním přípravkem z lékárny. Samozřejmě po konzultaci se zubním lékařem.

Čtete: Bolest zubů a dásní

Na pohled zdravější

Kyseliny dokáží zuby na pohled vybělit, proto se na stav své zubní skloviny zeptejte odborníka. Zubní lékař ví, jak se zub chová, když je sklovina ztenčená. Má na to školu, všdomosti, zkušenosti i přístroje.

Kartáčku, kde jsi?

Kromě klasického, měkkého kartáčku používejte i mezizubní, případně jednosvazkový pro dokonalý čistící efekt. Pasta je spíše pro dobrý pocit a ústní voda také. Základem dobrého čištění je manuální stírání plaku směrem od dásně ke konečkům zubů. Zuby stačí dobře vyčistit dvakrát denně – před spaním a po snídani. Jednosvazkovým kartáčkem si čistěte zub po zubu večer před televizí.

Sponzorováno

TIP: Jak na prevenci proti zubnímu kazu?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  1 komentář u článku “Kyseliny škodí zubům – jak vaše zuby ochráníte?”

  1. Markéta napsal:

   Určitě je důležitý i výběr zubní pasty. Dnes se dá pořídit i pasta přímo na ochranu zubní skloviny – Pronamel, která chrání zub před působením kyselých potravin a nápojů. To v dnešní době, kdy pijeme pořád sladké limonády a jíme hodně ovoce nemůžeme brát na lehkou váhu.

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva