Sponzorováno

Bělení a čištění zubů kurkumou – proč a jak na to? 4.86/5 (28)

Kurkuma umí krásně bělit zuby.

Kurkuma umí krásně bělit zuby.

Ačkoli kurkuma je proslulá tím, že zanechá svou žlutou stopu téměř na všem, s čím přijde do kontaktu, přesto může fungovat i jako skvělý nástroj pro přirozené rozjasnění a bělení žlutých zubů. Přestože přesný důvod, proč takto funguje, není znám, jde o zaručený způsob. Chcete to také zkusit?

Kurkuma, neboli indický šafrán pocházející z jižní Asie, je také vhodná pro citlivé zuby a zubní problémy, jako jsou zuby a zánět dásní. A to díky svým protizánětlivým, antiseptickým a antibiotickým vlastnostem. Léčivé vlastnosti pocházejí z jedné z jejích hlavních složek – kurkuminu. Jde tedy v podstatě o přírodní léčivo a neexistuje žádné nebezpečí spojené s jejím správným používáním.

Spolu s jedlou sodou a kokosovým olejem pak kurkuma tvoří účinný přírodní bělicí prostředek. Jedlá soda, známá také jako hydrogenuhličitan sodný (nezaměňujte s práškem do pečiva), funguje jako jemný abrazivní prostředek, který napomáhá odstranění skvrn z vašich zubů. Navíc usnadňuje odstranění plaku neutralizací kyselin produkovaných bakteriemi v ústech. Zubní plak totiž přispívá ke zhoršení kazivosti zubů a onemocnění dásní.

Kokosový olej, jako další složka přírodního běliče, je také další vynikající přísada pro naše zdraví. Obzvlášť, pokud jde o ústní hygienu. Často se používá na kloktání, protože působí antibakteriálně a léčí problémy jako bolest zubů, špatný dech, citlivost zubů nebo choroby dásní. Pomáhá také vybělit a rozjasnit zuby.

Jak tedy vyrobíme domácí přírodní bělicí prostředek?

Čištění kurkumou je levné, bezpečné, velmi zdravé a funkční. A návodů, jak si pomocí kurkumy zuby vyčistit je už nepřeberné množství. My však ukážeme jeden z těch nejpoužívanějších.

Sponzorováno

Věci, které budete potřebovat:

 • kurkuma
 • jedlá soda
 • kokosový olej
 • mísa
 • lžička na míchání
 • odměrka
 • sklenice nebo jiná nádoba pro uložení běliče

Jak postupovat při přípravě?

 1. Do mísy odměříme přibližně 4 polévkové lžíce nejkvalitnějšího kurkumového prášku, jaký seženete.
 2. Přidejte 2 čajové lžičky jedlé sody.
 3. Přidejte 2 a 1/2 až 3 polévkové lžíce kokosového oleje, ideálně bio variantu.
 4. Důkladně promíchejte lžící nebo vidličkou.
 5. A tím je bělič zubů vlastně připraven k použití.

Jak ho používat?

 • Na zubní kartáček naneseme přibližně dvě lžičky domácího kurkumového běliče. Rozhodně doporučujeme zvolit co nejměkčí kartáček. Opatrně zuby čistíme po dobu 1 až 2 minut.
 • Na zuby netlačte, jen je jemně masírujte. Poté si ještě vypláchněte jednou lžičkou kokosového oleje, ten ponechte v ústech ještě další minutu, pak ho vyplivněte. Vypláchněte ústa vodou.
 • Zpočátku se doporučuje takto bělit vícekrát týdně, poté snižte frekvenci na jednou nebo dvakrát týdně. Ale určitě vydržte alespoň týden, aby se dostavily nějaké výsledky.

Tato směs však může obarvit kůži kolem úst, proto buďte při čištění zubů opatrní. Chcete-li z pokožky odstranit jakékoliv kurkumové skvrny, naneste mléko asi na 5 minut a poté místo umyjte.

Kurkuma může obarvit opravdu vše, s čím přijde do kontaktu, takže je třeba po čištění pak důkladně omýt i umyvadlo. Také počítejte s tím, že kartáček, který na čištění použijete, bude nenávratně zabarven do žluta.

Takto může nějak kurkumová směs na bělení zubů vypadat.

Takto může nějak kurkumová směs na bělení zubů vypadat.

A pár dalších tipů

 • Zbývající směs uchovávejte v chladničce několik dní. Pokud chcete snížit množství připravovaného běliče, snižte množství ingrediencí poměrově.
 • Přesto, že zpočátku vám může bělení kurkumou připadat hnusné, protože nejste zvyklí na její chuť, pokuste se to překonat. Výsledky opravdu stojí za to!

Sponzorováno

A co vy? Jak na bělení zubů jdete vy? Budeme rádi za komentáře pod článkem.

Co si o bělení zubů ještě přečíst?

  Sponzorováno

  Líbil se vám článek? Ohodnoťte ho.

  Autor článku

  Daniel Borník (více o nás)

   

  Dan miluje sport. Přispívá články zejména z oblasti regenerace, fyzio, cvičení a píše i o nemocech. Náš tým vám všem chce přinášet zajímavé informace ze světa zdraví, cvičení, výživy, rehabilitace a obecně zdravého životního stylu. Ve většině našich článků vycházíme z odborných studií a lékařských prací. Vždy se snažíme na studie odkazovat, ověříte si tak pravost. Více informací o nás najdete zde - mrkněte na náš tým.

  Líbil se vám náš článek? Sdílejte ho, uděláte nám radost


  Štítky:

  Přečtěte si také naše další články

   

  Zatím žádné komentáře

  Zanechat komentář ke článku

  Zpráva